1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

download-от од blizoo лета

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од -SLIM-, 16 Декември 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,830
  24,952
  4 Септември 2008
  Аплоадот е 1 мегабит. Данлоадот е 50...грешка направив горе, 50/1 ми е пакетот.


  Нема шанси, мора да си во тој регион.
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Дечки не се џабе надајте, целта на близу е сите мрежи да ги направи DOCSIS. Бар мене така ми одговори човекот кога доаѓаа кај мене да местат.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,830
  24,952
  4 Септември 2008
  Искрено, јас сум доста задовлен од Близу, со исклучок на аплоадот кој е мизерија, истиот ми е битен затоа што аплоадирам ствари на Youtube, иначе не би ми сметало ни тоа, за проклета песна од 250мб, чекам 15 минути....
   
 4. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  314
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  psyside na sto mrezaa si ne si na lan ili ?

  kaj mene imam 50/50 down/up
   
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  400
  162
  14 Април 2012
  Машко
  kaj mene od 600 kbp/s ne mrda one epten propadnaa ni optika ke doe niso bomot beter ni programi ima nitu pak hd ke doe vo brzo vreme ;) XD
   
 6. SlICK

  SlICK
  Gaining Experience

  73
  51
  23 Април 2012
  Машко
  Steam:
  STEAM_0:0:52725692
  [​IMG]

  :DEdna slika mnogu zborovi:D
   
  mdeni, Revan и на Necromancer им се допаѓа ова.
 7. razor111

  razor111
  Intern

  10
  2
  28 oктомври 2012
  Машко
  @SIICK
  ова е sick (ако е веродостојно)
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,830
  24,952
  4 Септември 2008
  Docsis..


  Па генерално е како што гледаш горе, освем аплоадот што е повисок овде, затоа што мери со MK.
   
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  [​IMG]
  Еве како е, речиси ме частат 2 мегабити Download. Со Internet Download Manager добивам рамни 12 мегабити, вади точно со 1.5 мегабајти во секунда, на торентот добивам 1,3/1,4 мегабајти. Близу нема што да мисли околу брзина и цена(сега за сега се најдобри на тоа поле+ нудат неограничен) треба да мисли околу стабилноста. Брзината е добра, ама во периодот 18-21 е катастрофа (пингот се покачува, брзината се намалува) како резултат на премногу корисници вклучени на нет во тој период. Али ја сум задоволен, баш во тој период не сум на пц, моиве се дерат ама чуе ми...
  P.S Ако видите Upload помалку од 1,2 мегабити знајте на Docsis сте.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ме ку*чите со брзиниве ќе ве банирам сите ;) ;)
   
  На bate mile и SlICK им се допаѓа ова.
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,468
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не би се заканувал со таков нет, ќе ти падне само што ќе помислиш хаха :p
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
 12. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,356
  348
  5 Јули 2009
  хахахаха

  иначе и јас од близу, а и сепак темава отиде некаде ...

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SlICK

  SlICK
  Gaining Experience

  73
  51
  23 Април 2012
  Машко
  Steam:
  STEAM_0:0:52725692
  Brat toa e toa ova mi e najvekje so sum izmeril nekogas e i pomalce ama ne se siminja download pod 8 MBps
  Topovi e netot ama nekogas da receme na 2 meseci pagja mnogu i treba da se javis da im se iznaderes malce i posle eden den pak ti e nazad u normala toa mi e ko standarna procedura vekje :D
   
 14. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,468
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Те држат под договор? Уште колку?
   
 16. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  Да, уште година и нешто...ама после одма ги мењам, со мерак ќе им влезам таму, срамота е ваква брзина веќе 3-4 години.
   
 17. Enigma

  Enigma
  Gaining Experience

  1,081
  496
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  А го виде мојот нет? Мојот е поголем грев од твојот...
   
 18. razor111

  razor111
  Intern

  10
  2
  28 oктомври 2012
  Машко
  треба да се дереш, замисли па ако ги потепаш малце :D нема да имаш проблеми повеке.. шибај јак нет!
   
 19. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  [​IMG]

  А кај мене на ајпад 3 преку рутер TP-Link од оние со три антени инаку даунлоуд ми лета и задоволен сум:) :D
   
 20. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008

  Јас им плаќам на Blizoo за 8mbps, а download имам 1.7MB/s :)
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 21. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Еве од мене, Штип [​IMG] користам 10/1 пакет ама сепак ми дава 10/10 пакет. т.е upload 10 Mbps. Цена перформанси неограниченост стабилност, за сега на близоо ум нема рамни, а тие од T-Home немам намера да плаќам 50evra за она што од близоо можам да го добијам за 1200 денари (само интернет). Инаку од после нова година потпишав нов договор 25 Mbps па очекувам едни 3.2мб/с download брзини.
   
 22. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  8mbps = 1MB/s.
  Јас само ја постирам науката. 8bit = 1byte. Инаку можно е , особено кај торентите , бидејќи торентот е поделен на делчиња и ги симнуваш повеќе во исто време па имаш некоја придобивка.

  + Можеби Blizoo ти дава 10/15mbps така што при загубите тебе ќе ти стигнат загарантирани 8mbps.
   
  На razor111 и Sukhoi им се допаѓа ова.
 23. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Чиста работа.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,429
  11,017
  23 Јануари 2008
  Манга
  Колку е јако да си тотално неинформиран...50 евра?
  Max Optic Basic, 40/40MBps 60GB @full speed, неограничен, 999 денари со вклучено ДДВ
  Max Optic Start, 50/50MBps 600GB @full speed, неограничен, 1399 денари со вклучено ДДВ
  Ако 10/10MBPs е исто што и 50/50MBPs браво за тебе, сигурно ќе бидеш задоволен и со dial-up!
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Лошо за оптичкиот е тоа што ги има на неколку улици (за мојот град зборам) и толку. Близу се големи идиоти за некои работи. Им викам ај стајте ми го пакетот од 20 или 50 мегабити-неможело немало услови(жими к*р) Глупа им е мрежата им фалам уште ја со 50 мегабити и сите мои комшии да немаат нет. И ај да видам понуда на адсл на телеком и најголема понуда од 12 мегабита нет(оптички неможам, оне-неам коментар,к-нет не ми се сигурни). И си ставив 10 мегабита близу, ако не друго ми наместија и аналогна за џабе кај мене,баба ми и кај сестра ми у соба. У свак случај боље него онј мизеран интернет од одвај 5 мегабити што га нудеше One и 2 години договор.....
   

Сподели

Вчитување...