1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Да не има некој познат притворен

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од hipo, 3 Јули 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  ...туκу е κодош.
   
  StalkeR, mdeni и на JimmyHoFFa им се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  druze koga ne ja razbiras terminlogijata podobro molci si, se gleda deka mnogu raboti ne ti se jasni.Ubavo ti objasnija pogore sto e razlikata, nema da se povtoruvam i jas.
   
 3. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Таа поделба и класификација е направена за оваа страна на светот, за луѓе кои се разбираат и кои знаат што тоа значи.
  За другата страна хакер е тип кој седи на компјутер и брзо куца по тастатура и може да влезе кај сака и да земе што сака без да притисне space и enter.
  Не треба да се замараме со таа класификација. Треба да се прошити свеста кај децата, дека не си ИН ако си украл кредитна картичка и си купил патики на алиеџпрес или си “пробил профил на женска“ и сега ги делиш нејзините приватни пораки по школо.
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Aј да ти нацртам.
  Замисли имаш банка, и сакаш системот да си го тестираш. Земаш некој етички хакер, го плаќаш и он си работи.
  Ти ги наоѓа грешките у систем, ги поправа и работата готова.
  Он е хакер ама не е криминалец.
  Од друга страна Панки од куку леле и остали што крадат картички се криминалци.
  Јасно?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Se dodeka ne gi koristi ranlivostite za sopstven prihod ili profit ne e kriminalec ! Kraj na muabetite.
   
  На Gogzy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  Абе по колку години имате вие, ова што ми го кажа е исто како да ме викнеш кај тебе дома антивирус да ти инасталирам, ТОА НЕ МЕ ПРАВИ ХАКЕР!!!
   
 7. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Епа сеа ако ти на исто рамниште го ставаш инсталирање на антивирус со пен. тестирање тоа те прави тебе или еден од најпаметните луѓе на светов на кој што пробивање на сигурна мрежа му е исто као стартување на инстал од нините или па појма немаш што е муабетов....
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Значи пρобуваш да обиеш нечиј стан и во зависност од тежината на обивање ги објавуваш ρезултатите - етичκи аρамија.
  Пρобуваш да обиеш, те фаќаат и те κρшат од ќотеκ ама велиш деκа си фин дечκо κој саκа да ја пρовеρи безбедноста - етичκи аρамија.

  Влагаш лесно, не κρадиш, не те фаќаат - повтоρно си етичκи.

  Му κажуваш на κомшијата да ги затваρа пρозоρите, да не го κρие златото во замρзнувач и да заκлучува. Советниκ за безбедност - κоρκач.

  Де неκа ми објасни неκој!
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Апропо логикава од Флегма.
  Комшијата ти е арамија, ако краде си е арамија и готово.
  Ама ти како комшија го викнеш и му платиш да ти провери што и како да си заклучиш и кај да смениш брава - етички арамија.
  И толку дигам раце од темава...
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  прво научи се да пишуваш на кирилица на македонски форум, те молам. Второ доколку не влезеш во некој систем за да украдеш информација на прво место, пари и нешто слично тогаш не си хакер, можеби нешто како администратор-програмер ама дефинитивно не хакер, терминот етички хакер објаснува личност која што го допрела дното на таа табу професија односно wanna be, but never is.

  P.S смирете се правиме муабет, ако сакав гугл да го прашам немаше тука да поставам прашање.
   
 11. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Епа сеа праша ти кажавме ама ти не слушаш ...
  А иначе администратор е едно, а хакер е друго.
  Поголемиот дел од големите фирми од пример фармацевтска индустрија (ова го давам како пример пошто тоа работам) не ги користат своите администратори за тестирање на сигурноста на мрежата туку на одреден временски интервал се прави договор со надворешна фирма специјализирана за таква работа. Нивна работа е да ја тестираат сигурноста на мрежата, серверите, физичкиот пристап до терминали или одредени објекти па и социјален инжењеринг ( или како и да се преведува на нашки терминов). Нивната работа се ограничува со договор во кој што стои дека смеат слободно да ја „хакнат“ мрежата и да прават што сакаат меѓутоа по завршувањето на тој тест, администраторот на фирмата ги собира сите информации и ги покира/затвора сите дупки во мрежа.
  Тоа се етички хакери барем јас колку што знам. Луѓе што ја пробиваат одредена мрежа,база на податоци и слично меѓутоа не за некоја лична корист.

  И ај сеа назад на тема, уапсиле некој познат или не?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Ја ќе се обидам да објаснам со два збора.

  Компјутерски експерт за безбедност е ХАКЕР,тој наоѓа слабости во системот со цел да бидат закрпени.

  А оној кој наоѓа дупки у системот и ги злоупотребува е компјутерски криминалец.

  Во идеална терминологија вториве и кракери мислам ги викаа.

  Многу често за двата типа се користи терминот хакер(оти незнам) , па затоа првиве се нарекуваат бели,а другиве црни капи. Иако овие првиве мислам инсистираат да се разграничат термините,они да се хакери,а криминалците кракери и сите стеќни весели.:D
   
  Последна промена: 4 Јули 2014
 13. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  Значи платиле фирма за сигурносни солуции и тие луѓе вие ги викате хакери а? o_O
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А ти како ги викаш?
   
 15. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  По некоја терминологија/дефиниција и слично - ако некој ти рече влези на профилов/мрежава и слично и не ти даде информации за корисничко име и шифра , а ти ги најдеш сам- тоа е хакер.
  Како што рече The_Man во некоја идеална терминологија ..
   
 16. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  Програмер
   
  На mdeni и FLEGMA им се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Има нешто програмерско, ама сепак во мојата мозочна кора оваа професија е изгравирана како етички хакер и ќе си се држам до тоа.
   
  На MetalGear му/ѝ се допаѓа ова.
 18. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  пст... Увек знаев дека си Шпиун !!! :D :D :D
   
  На dejan_str и alumen :) им се допаѓа ова.
 19. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  :) во мојата мозочна кора програмер и хакер се исти тип на човек, односно едниот создава програм за заштита на податоци додека другиот создава програм за да украде податоци. Терминот етички хакер е цртан филм за поновите генерации според мене, ама тоа размислување го делам највероватно само јас :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако размислам подбро можда си и во право. Кога шофер во јсп може да биде „масторе“ , а келнер да биде „шефе“ зашто етички хакер да не биде програмер па што тоа е нов тренд на вреднувње на професиите ;)
   
  На alumen :) и JimmyHoFFa им се допаѓа ова.
 21. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Замисли некој од МВР работи на пробивање на база на податоци во која има видеа од детска порнографија или што ти ја знам. Дали според тебе он е етички хакер или криминалец?
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,409
  10,156
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ти мора да се шалиш со оваа изјава!!!
   
 23. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко  Јас израснав со овој филм, вие?
   
 24. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  Под Ц
  неможе да работи во МВР и да биде хакер или криминалец :p
   
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,409
  10,156
  23 oктомври 2012
  Машко
  Епа со филмов, мислам дека ни стана појасно на сите за твоите гледишта на светот
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...