• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од S

 1. S

  Blackberry resources

  http://devblog.blackberry.com/ - oficijalen blog e ima isto ok tekstovi. www.blackberry.com/developers - oficijalniot sajt. Ima dokumentacija, simulatori, IDE-a,...
 2. S

  Со што да продолжам?

  Пред да преминеш на серверската страна (тако реч) посвети уште време на HTML + CSS + JavaScript... моја сугестија е да земеш JS и jQuery (најкористена javascript библиотека). Научи ја клиентската страна одлично, после логиката на серверска страна ке ти е полесна. @B^nDIT: исправка, JavaScript...
 3. S

  Blackberry resources

  Познато е дека Blackberry е позатворен за дивелоперите па и општо за јавност и има многу малку конретни и длабоки детали за оперативниот систем, за апликациите, за меморија и слично па би било супер да си споделуваме било какви ресурси што ќе најдеме. Може тоа да бидат линкови до статии...
 4. S

  Почеток во програмски јазик

  jas bi predlozhil ushte po low-level, pochni si so chist 'c'... i onaka e najdobar. ;] Posle toa super se sugestiite pogore. ;]
 5. S

  Лимитирање на карактери на наслов во Joomla

  Dobra si e proverkata... dobra praksa. Vo sluchajov imash samo edna operacija vnatre vo uslovot, nekad ke imash mnogu povekje. :)
 6. S

  Лимитирање на карактери на наслов во Joomla

  Pogornovo reshenie najverojatno chesto kje ti iseche zborovi na polovina. Kako podobro reshenie, isechi ja rechenicata do maximalniot broj bukvi, potoa najdi go prethodniot zbor i povtorno isechi go ostatokot.
 7. S

  i love your work man!

  i love your work man!
 8. S

  Колку е исплатливо да се вложи во фејсбук рекламирање

  Od moeto iskustvo, sporedeno so drugite nachini i mesta na takvo banner oglasuvanje, zakupuvanje banerchinja na facebook e super isplatlivo i efikasno. Odnosot impresii/klikovi e zadovolitelen za parite koi shto gi plakjash. Druga dobra strana e shto imash mozhnost za podetalno targetiranje na...
 9. S

  Превод на форум

  Tnx... prevedeno.
 10. S

  ПОВЛЕКУВАЊЕ!

  Со оглед на тоа дека се е јасно и сите ги делиме едно од неколкуте мислења што се повторуваат а на кои секако не им е место да стојат на ИТ форум темата ќе ја заклучам. Уште еднаш јавно поздрав до Зоки. Криво ми е што ќе изгубиме член како тебе но искрено се надевам дека ќе биде само...
 11. S

  ПОВЛЕКУВАЊЕ!

  Fala za sovetot eve sovet i za tebe... probaj poraboti u makedonskata online marketing sfera pred da zamisluvash. :)
 12. S

  Kako da dodadam swf file vo visual studio 2010

  treba da ti bide jasno deka se shto pravish vo visual studo vo smisla na izgled na kraj kaj korisnikot se vrakja kako nekakov HTML (+ javascript, css...). Znachi dodavanjeto na .swf fajl ili bilo shto (primer, slika) e potpolno kako kako i pishuvanje na soodvetniot HTML kod vo bilo koj drug...
 13. S

  Сопствен CMS консултатции.

  Ako sakash neshto malo a sepak custom-made i sakash sa da go napravish togash barem iskoristi nekoj gotov framework za pobrzo da go napishesh i da iskoristish vekje gotovi delovi (vo smisla modul za editor, modul za logiranje i slichno). Moja preporaka od nekolku posledni neshta shto io...
На врв Дно