• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од mspasenoski

 1. M

  Edubuntu не бутира

  Пробај so shift key да го задржиш подолго и влези во advanced options (или пробај на некој друг начин да добиеш терминал на стартување), логирај се и пробај: sudo su ->лозинката на корисникот->passwd root и тука ќе ја смениш лозинката на root.
 2. M

  Проблем со Cd rom

  отвори cmd и напишиј dir /ah да ги листира скриените фајлови и види да не начекаш некој чуден фајл или .тхт фајл злонамерен
 3. M

  Развивање на CERT/CIRT тим во Македонија

  И ја би гласал за ДА, сепак има нешто ново што би можел да го сретнам за да станам подобар во ова поле. Така да ни се отвараат овеќе врати
 4. M

  Прашање за Pirelli рутер

  1.user: PUser pass: Admin 2.user: PUser pass: 1 или 3.user: PUser pass: освен ако не си креирал некоја лозинка поздрав
 5. M

  Brontok worm

  C:\Program files\common files\cssrss.exe C\Windows\System 32\cssrss.exe C:\Documents and Settings\[USER NAME]\Local Settings\Temp\cssrss.exe - C:\Windows\cssrss.exe ZABELESKA: Iskluci go restore, enable na skrieni fajlovi i folderi i po moznost da se butira preku safe mode se nadevam ti...
 6. M

  C++ Help !

  googlaj малце, види, потруди се ако сакаш да научиш
 7. M

  DOS напад ?

  Имаш пропусен опсег напад, syn flooding, icmp flood, барањето за услуги е преплавено, перманентен дос напад познат како plashing, апликациски дос напад, peer-to-peer напади. се користи hping3 - за syn flood shark 3.1 - каде барањето за услуги е преплавено DOSHTTP - http floof attack
 8. M

  boot

  Види вака може лошо да е изрежано ЦД-то или да не ти работи ЦД ромот
 9. M

  Делење интернет преку свич

  Кога главното ПЦ е исклучено другиот ке нема нет, зашто тој ке биде DHCP сервер и ќе мора да му додели ИП адреса на другиот компјутер, кога главното пц ќе биде ислкучено другиот нема да има Нет поздрав
 10. M

  Creating new connection [problem]

  Јас го имав истиот проблем пред 1 година, проблем со мрежната карта, направи reinstall на мрежната карта поздрав
 11. M

  CEH v7 Certified

  мементо го ценам твоето мислење, не велам дека не си во право за искуството но можеш да работиш дома, ќе пробуваш дома на виртуени машини и уште подобро ако имаш уште 1 pc или лаптоп поврзано во ЛАН мрежата и да тестираш поздрав
 12. M

  Zdravo

  здраво друже
 13. M

  CEH v7 Certified

  Што мислите за курсот Certified Ethical Hacker and Countermeasure v7, се учи пенетрациско тестирање, напади и одбрана од хакери, треба да се има високо познавање областа на ИТ . И дали би сакал некој да даде свое мислење за овој курс, темава е општа :)
 14. M

  Error Disabling Connection

  пробај со ова START | RUN type in GPEDIT.MSC Може да имаш нешто подесено во group policy set Пример оваа локација: USER CONFIGURATION / ADMINISTRATIVE TEMPLATE / NETWORK CONNECTION / Ability to enable/disable a LAN connection. се надевам ќе помогне, поздрав
 15. M

  Компјутерски мрежи-LAN, MAN, WAN,апликации кои работат на мрежа, поврзување и компоненти

  ќе побараш материјали за поврзување на компјутери во мрежа, за мрежни апликации VPN и други апликации, компоненти : рутери, свичеви, хаб, мост . Ќе земеш циско книга CCNA и ќе читаш, што не ти е јасно пиши поздрав
На врв Дно