• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CEH v7 Certified

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mspasenoski

Intern
22 септември 2010
23
4
Што мислите за курсот Certified Ethical Hacker and Countermeasure v7, се учи пенетрациско тестирање, напади и одбрана од хакери, треба да се има високо познавање областа на ИТ . И дали би сакал некој да даде свое мислење за овој курс, темава е општа :)
 

memento

Intern
23 мај 2010
80
2
За да ти легне скупиот курс минимум 10+ работно искуство во сериозни инфраструктури... иначе ке подрабереш ти шо се везе на курсот ама џабе... ко да си глеал добар филм...на крај нишо од тоа ... ова е шлаг курс за искусни гуруа...:spienje:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

mspasenoski

Intern
22 септември 2010
23
4
мементо го ценам твоето мислење, не велам дека не си во право за искуството но можеш да работиш дома, ќе пробуваш дома на виртуени машини и уште подобро ако имаш уште 1 pc или лаптоп поврзано во ЛАН мрежата и да тестираш поздрав
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
763
204
Скопје
Мислењето на memento е многу релевантно. Ти сега ако ја завришиш оваа обука тоа подразбира дека инвестицијата во најскоро време треба да ја уновчиш со работа. Без искуство во оваа работа парите кои не се малку ќе ти бидат џабе дадени. Освен ако не станува збор за лична сатисфакција која се добива со имањето на овој сертификат :)
 

memento

Intern
23 мај 2010
80
2
Хехе ова твоево е ко да играш шах сам со себе :rolleyes: ,сам себе се хакирал од виртуелна у виртуелна. Прочитај содржина на курсот па после коментирај немојте да тропате ако немате бар минимум инфо не сме позади зграда на ИТ форум сме јбг.
Фиарлес можда е у право за лична садисфакција али ја за тие пари би бил по садисфакт ако инвестирам у една плава една црна и една бринета на неколку саата :LOL:
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Inache da, bash taka, sam sebe se hakirash od virtuelna u virtuelna na casovite. I doma naravno dodeka ucis. Jas bev pred 2 nedeli na kursot, i e fenomenalen. Tezok e i bara dosta poznavanje na tehnologii i termini, no sepak so rabota i upornost moze da se izvadi dobar score na ispitot. Ja nemam 10 godini iskustvo i ne sum vraboten voopsto, no go plativ radi licna satisfakcija i sekako za natamosna rabota.
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Доколку некој е заинтересиран за сертификатов, моментално од Семос нудат 10 стипендии на студенти и вработени со 65% попуст, од 1600 евра на 550.
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Курсот го учев преку CBT Nuggets повеќето во курсто повеќе како да се заштитиш и како да прикриеш информации во слики, како да енкруптираш текст, како да провалиш лан мрежа и како да ја заштитиш истата, како да спречиш DOS на сервери хмм да ми текне друго што имаше тоа е единствено што ти покажува преку компјутер, другото е се теорија (80%) а највеќе го тупи со закони против сајбер криминал. И секој може да го посетува јас супер го разбрав на англиски.
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Курсот го учев преку CBT Nuggets повеќето во курсто повеќе како да се заштитиш и како да прикриеш информации во слики, како да енкруптираш текст, како да провалиш лан мрежа и како да ја заштитиш истата, како да спречиш DOS на сервери хмм да ми текне друго што имаше тоа е единствено што ти покажува преку компјутер, другото е се теорија (80%) а највеќе го тупи со закони против сајбер криминал. И секој може да го посетува јас супер го разбрав на англиски.
Точно е дека курсот е претежно теоретски и некој поупатен во безбедност ќе знае дека е практично бескорисен во споредба со други сертификати од област безбедност (CISSP, GIAC Pentester, сертификатите од Offensive Security... )
Позитивната страна е што благодарение на сертификатов во некои фирми даваат поголема плата.
 

GDD#2k

Intern
7 април 2014
4
1
Me interesira realno dali ima firmi kaj nas sto imaat potreba od vakov kadar i koi se ako ne e tajna zosto nadvor zarobatuvackata e dosta podobra
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,693
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Има, ама тоа е не е така едноставно. Никоја нема да те вработи само за ЦЕХ т.е. најчесто тие луѓе се комбинација од мрежни/систем инжињери и ЦЕХ-от е само доусовршување во одредена област, поточно во безбедносниот сегмент. Ова е потребно кај систем интеграциски компании и имплементатори како и кај банки и останати фирми и ионституции кои работат со доверливи информации. Најчесто ваков курс се посетува преку фирмата во која веќе работиш како дообука а ако не се лажам потребна е и за некои од ИСО сертификациите. Во моментов сметам дека недостаток на ЦЕХ е што не ги опфаќа мобилните платформи кои реално стануваат се позастапени и потенцилно поголем ризик.
 

darkkiler

Intern
21 септември 2014
13
0
Дали има некој ваков сличен курс "CBT NUggets" бидејки овој бара детални информации за кредитна картица па некако неми е сигурно... :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,693
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не разбирам...кој и каде ти бара картица? ЦБТ Нуггетс? нормално е да ти бараат картица бидејки ги продаваат курсевите
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,693
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,917
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно