• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,270
942
Неврленд
виа Vox не се тиа Vox :)
"VOX Electronics is a original trademark for consumer electronics products, specialized in audio visual technology, white goods, small kitchen appliances and air conditioners. We are part of ERG company, worldwide distributor of electronics goods and services. Head quartered in Belgrade, Serbia. "

со VOX гитарскине не гледам да имаат допирна точка овие, ни логото не е слично
Знали овие само го искористуваат (злоупотребуваат) името на VOX со Vox Electronics. Па треба тогај на апаратите да пише Vox Electronics, е не само VOX! Иначе нормално е дека немаше врска со VOX уште од старт пошто сигурно ке прочитавме некаде дека популарниот гитарски VOX почна да произведува ТВ-а. И тоа да се десеше сигурно ке правеа со висок квалитет.
 

tonidn

Intern
13 март 2016
28
19
Има некој искуство со поефтиниве Филипс смарт телевизори? Конкретно овој модел ми фаќа око. Вака у живо фино изглеа а и OSот што го користат не е лош, ги име основните апликации што ми се потребо, само не знам како би се понашал понатака.

Идејата е да се користи само за Нетфликс, Јутјуб и сл на 30mbps wireless конекција.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,465
1,025
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Има некој искуство со поефтиниве Филипс смарт телевизори? Конкретно овој модел ми фаќа око. Вака у живо фино изглеа а и OSот што го користат не е лош, ги име основните апликации што ми се потребо, само не знам како би се понашал понатака.

Идејата е да се користи само за Нетфликс, Јутјуб и сл на 30mbps wireless конекција.
PHILIPS 55PUS7303

Јас го имам овој искрено тапа џонсон е филипсот,после 2 месеца користење снема звук, јутјуб го отвара менито, не можеш да пуштиш ништо, му идев на фактори ресет све се врати во нормала, доби звук јутјуб работи, ама вака јас ако се заебавам на секој 2 месеца тури им пепел на филипс, данлиското тешко, не фака од сите агли мора да го вперуваш во него некогаш и така не фака па стискаш по 2 пати,друго како може ми боксот с да има подобра слика од самиот филипс андроид тв, проблем приметив сликата на ХБО ГО се прекршува, кај боксот нема гајле и подобра боја има и све.

така да филипс игнорирај ги, едино што вреди е амбилајтот ништо друго повеке на него
 

tonidn

Intern
13 март 2016
28
19
PHILIPS 55PUS7303

Јас го имам овој искрено тапа џонсон е филипсот,после 2 месеца користење снема звук, јутјуб го отвара менито, не можеш да пуштиш ништо, му идев на фактори ресет све се врати во нормала, доби звук јутјуб работи, ама вака јас ако се заебавам на секој 2 месеца тури им пепел на филипс, данлиското тешко, не фака од сите агли мора да го вперуваш во него некогаш и така не фака па стискаш по 2 пати,друго како може ми боксот с да има подобра слика од самиот филипс андроид тв, проблем приметив сликата на ХБО ГО се прекршува, кај боксот нема гајле и подобра боја има и све.

така да филипс игнорирај ги, едино што вреди е амбилајтот ништо друго повеке на него
Изгледа најдобра варијанта ќе ми биде глуп ефтин ТВ у комбо со chromecast. И онака би се користел во друга просторија.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Има некој искуство со поефтиниве Филипс смарт телевизори? Конкретно овој модел ми фаќа око. Вака у живо фино изглеа а и OSот што го користат не е лош, ги име основните апликации што ми се потребо, само не знам како би се понашал понатака.

Идејата е да се користи само за Нетфликс, Јутјуб и сл на 30mbps wireless конекција.
Го имам од 16ти јули, еве го YouTube пее моментално, мака нема од коа е купен.
Го убив од гејмање, сеа така стои за YouTube само :D
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,270
942
Неврленд
PHILIPS 55PUS7303

Јас го имам овој искрено тапа џонсон е филипсот,после 2 месеца користење снема звук, јутјуб го отвара менито, не можеш да пуштиш ништо, му идев на фактори ресет све се врати во нормала, доби звук јутјуб работи, ама вака јас ако се заебавам на секој 2 месеца тури им пепел на филипс, данлиското тешко, не фака од сите агли мора да го вперуваш во него некогаш и така не фака па стискаш по 2 пати,друго како може ми боксот с да има подобра слика од самиот филипс андроид тв, проблем приметив сликата на ХБО ГО се прекршува, кај боксот нема гајле и подобра боја има и све.

така да филипс игнорирај ги, едино што вреди е амбилајтот ништо друго повеке на него
И Пилипсо веќе не е шо беше откако стана кинески.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
И Пилипсо веќе не е шо беше откако стана кинески.
Воопшто не е.

Замисли на филипси кои не се базирани на андроид не можеш да ги подредиш каналите по твој редослед.

Можиш да ги додадеш во омилени, па во листата на омилени да го менуваш редоследот :eek:
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,270
942
Неврленд
Воопшто не е.

Замисли на филипси кои не се базирани на андроид не можеш да ги подредиш каналите по твој редослед.

Можиш да ги додадеш во омилени, па во листата на омилени да го менуваш редоследот :eek:
Неќам да си замислам :annoyed:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Дечки, за монитори знам дека има, но дали има на нашиов пазар и телевизори со закривен екран? Баш сега разгледував по веб-сајтовиве на нашиве најголеми ИТ-продавници, но никаде не забележав вакви модели.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Дечки, за монитори знам дека има, но дали има на нашиов пазар и телевизори со закривен екран? Баш сега разгледував по веб-сајтовиве на нашиве најголеми ИТ-продавници, но никаде не забележав вакви модели.
4K UHD SMART QLED TV SAMSUNG QE65Q8 Curved, 65"(163cm), Wi-Fi, 3200Hz PQI
4k UHD QLED TV SAMSUNG QE55Q8, 55", 10bit, HDR10+, QHDR1500, 3300PQI, Smart, Wi-Fi (CNATXXH)
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Дечки, за монитори знам дека има, но дали има на нашиов пазар и телевизори со закривен екран? Баш сега разгледував по веб-сајтовиве на нашиве најголеми ИТ-продавници, но никаде не забележав вакви модели.
не се лизгај, ќе зажалиш.

заоблен телевизор треба екстремно презицно да се димензионира во онос на големинатан собата и одалеченоста при гледање.

а и во тој случај тој што гледа од идеалната позиција (на средина) ќе има добро искуство а сите останати изобличена/слика под дисторзија.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
не се лизгај, ќе зажалиш.

заоблен телевизор треба екстремно презицно да се димензионира во онос на големинатан собата и одалеченоста при гледање.

а и во тој случај тој што гледа од идеалната позиција (на средина) ќе има добро искуство а сите останати изобличена/слика под дисторзија.
Искрено не мислев воопшто да се подновам со ваков тип на телевизор. Чисто само онака ме заинтересира бидејќи никаде по сајтовиве на нашиве ИТ-продавници не забележав, па малку ми падна чудно. Но еве ќе ја искористам приликава во ист пост да прашам и, дали ова правило важи и за мониторите за компјутери кои исто така се со закривен екран?
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,514
914
дали ова правило важи и за мониторите за компјутери кои исто така се со закривен екран?
Не баш ако ја погледнеш UC серијата на монитори на ЛГ како 34UC97 или 34UC99-W ќе видеш доста голема разлика во премиум класата.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,270
942
Неврленд
Но еве ќе ја искористам приликава во ист пост да прашам и, дали ова правило важи и за мониторите за компјутери кои исто така се со закривен екран?
Па логично е да не важи, пошто мониторот е наменет првенствено за еден гледач тако да не е битно каква ќе биде сликата од страна.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
807
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Мјастор за тв? Што се стори Даниел ?
Јас имам еден мајстор со позитивно искуство од него. Се наоѓа во Влае кај Влајко мостот. Ако ти треба број пиши ми пп.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Ајродром повеќе би ми одговарало,ама пиши ми броој ако не најдам поблиску.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,270
942
Неврленд

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
103
44
Здраво дечки што мислите за телевизориве ми треба за во детска ќе се користи за гледање спорт и филмови. Буџет ми е 13-15000

HD LED TV GRUNDIG 40VLE4720BN, 40"(102cm), 100Hz

Техномаркет - FAVORIT LED TV-40DN4JM3T2A SMART
Ги имам и двата, значи како што кажа претходниот член, потврдувам Грундиг.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,406
3,962
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,436
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно