1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Квалитетот на сликата на OLED е неспоредлив, а веќе самите производители вградуваат технологии за превенирање на burn in.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  116
  99
  25 Јули 2008
  Машко
  Јас пред пар недели зедов 55-ка XF9005, конечно после којзнај колку двоумење и гледање и чекањеееее...

  Промоцијата вклучување 5-годишна гаранција, и најниска цена возможна за тој модел досега (нема да има драстично пад на овие цени оваа година бидејќи иако е излезена поновата серија на модели, оваа линија ќе продолжи да се продава уште некое време).
  Ако веќе си спремен за поскап модел и сакаш да земеш Sony, размисли за да инвестираш во поновата, актуелна серија (XG).

  Разликата е во тоа што новата серија е комплетно нова платформа (мојата е ATV2, новите се ATV3, за референца) што од страна на хардвер, носи многу подобар процесор и меморија и го прави целиот интерфејс дел мнооогу попријатен за користење - што очекувам и се надевам дека за таа цена на ТВ ќе сакаш да користиш и да ти биде убаво истовремено.

  ATV2 користи MediaTek чип MT5891 која е скоро 3 години стар, а додека новиве ќе користат MediaTek MT5893 кој ветува да биде 3х побрз.

  Единствено ме загрижува фактот што знам многу гејмаш, и не знам дали би ти сметало помалку од идеален input lag на Сонито. Како за пример, еве колку е за Sony XF9005 наспроти многу ниска бројка како на Samsung NU8000.
  Јас не играм така да можам да дадам некој совет или искуство околу ова.
   
  shifty, olikomerc и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Знам дека е неспоредлив, ама дека тоа вградуваат технологија против брн ин...кој знае. Временце ке требе за тоа и видеа на youtube од корисници како го остава тв-то со саати на програма кај шо има лого. Коа ке има пофалби од корисници дека нема брн ин тогај ке верувам. А сега само лажат. Вероватно прават тестови, ама тоа не е исто шо и зажтита од бурн ин.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 4. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Немам намера да почнам pro-OLED vs anti-OLED расправа.
  Во право си, не чини OLED.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  116
  99
  25 Јули 2008
  Машко
  Секој треба да избере ТВ специфичен за своите потреби, а за носење на таква одлука треба добро да се информира.
  Детални за/против аргументи на LCD/LED и OLED како технологија настрана, многу важен момент е навиките за тоа како ќе се користи уредот.

  Јас лично за влакно не се одлучив за OLED, бидејќи не се гледам да му бидам куче-чувар на телевизорот додека не сум дома, и додека домашните (сопругата, децата, итн.) го “горат“ на канали со статична содржина (ТВ канали со логоа, статични летни, спорт, интензивно играње со статични HUDs, итн.).

  Факт е дека оваа технологија е фрагилна, и целата работа на користење на ТВ-то на “определен начин“ само за да не му се случи нешто е смешна, апстрактна, особено земено широко-народна перспектива, и едноствано неприфатлива за толку скапо парче технологија.

  Покрај како технологија, OLED сјае над LCD кога е користен на начин спротивно од горенаведеното, или накратко кажано како домашно кино (стриминг на чисто видео од типот на Нетфликс), умерено играње на мешовити игри, гледање на ТВ со мешана содржина.
   
  На olikomerc, Lokvan, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  990
  457
  9 Мај 2012
  Машко
  OLED се уште е во тест фаза и покрај маркетинг и продажби за истата, но рано е да се обрна внимание за ОЛЕД а камоли да се купи освен тие богаташи што ИЧ не се жалат парите јеби га


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  @Majestic , @Pane-G Немојте сеа да почнувате про-анти ОЛЕД расправа ;)
  Иначе и без пари да ми дадат нешто исто неам намера да му бидам куче, да го пазам дали ке изгоре, а не па со овие цени!
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  990
  457
  9 Мај 2012
  Машко
  Сепак ,јас морам да признаам дека ОЛЕД е најиновантивни ТВи со таков панел и се надевам за после 5години да се усоврши и да има прифатлив буџет за обичните граѓани инаку ОЛЕД е перфектна слика и сега засега за денес најдобри бест бај (само за западот) се Sony и LG и ниеден друг па и самсунг не може да парира со нив кога во прашање за ОЛЕД еве според Форбс се сведоци

  5 Best OLED TVs Of 2019

  А исто така и за Самсунг QLED се уште е во тест и треба уште да се усоврши инаку QLED и OLED се најдобри за гејмери


  View: https://youtu.be/AHGxsldjSJc


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  Последна промена: 29 Мај 2019
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Друже, тачно. Продукција на слика имај досега најдобра, тоа е неоспорно. У продавница кај шо има уклушен ОЛЕД едноставно другите неможат да се споредат. Арно ама, birn in jебе работа. Тоа ти е како прекрасно цвеќе. Ке го скинеш од земја и за кратко време ке овене. Арно ама другарчето погоре прочитало некаде дека веќе уградувале технолигија против брн ин, му се засвиѓала идејата и поверувал дека е така.
  Ај за 5 години мош Самсунг ке најдат начин за екран сличен на ОЛЕД кај шо пикселите ке се гасат поединечно, а нема да бидат органски. А чим Самсунг се откажаче од ОЛЕД ради брн инг-от вероватно нема решение.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,815
  2,939
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Типот од Нептун ме убедуваше дека burn-in ефектот трае дел од секунда, до моментот дур не дојде некоја друга слика на тоа место.
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  990
  457
  9 Мај 2012
  Машко
  Не е сигурно тоа, ај да кажеме дека е така ама ќе трае една година или две и после шу праиме


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 12. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Најверојатно ти објаснувал за image retention. Постои разлика меѓу image retention и burn in. Точно е дека се губи image retention за разлика од burn in што е трајно оштетување. Јас го имам B7 моделот и не му се притресувам како што мислат некои, сосема нормално се користи - ТВ, Youtube, Нетфликс, филмови на УСБ, преку мрежа... Работи од сабајле до вечер еве една година, ни burn in ни бутур.
   
  Oktar, Majestic, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ама не помислуваш да му мушнеш телевизиски кабел, нели? ;)
   
 14. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Каков е тој телевизиски кабел?
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,815
  2,939
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сака да каже да го остаиш долго на еден канал да стои со статично лого демек...
   
 16. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Се повеќе канали имаат динамични логоа.
  Инаку дома ни се поклопуваат навиките со препораките за користење на OLED така што не се гледаат премногу долго исти канали и се комбинира гледање од други извори.
  Сето ова е без посебно внимавање или потресување дека ќе се оштети телевизорот, едноставно така го користиме секојдневно.
   
  Oktar, skullmonkey и на Majestic им се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Добро, еве веќе воа е искуство од корисник на ОЛЕД ТВ. Ама сепак една година е малку време. За таа сума шо си ја лупнал по него треба барем 5 години да немаш проблеми. Ама ке почекаме...
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toplel

  toplel
  On your way to fame

  526
  511
  18 Август 2016
  Машко
  Некој да предложит нешто? Шо мислите за LG 43UK6300?
   
 19. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  990
  457
  9 Мај 2012
  Машко
  Солидно ,за буџет ,а сликата све зависи од емитување ,некои канали подобра слика од другите канали ,а зошто тоа е така поима неам. Инаку Брат ми ваков сличен ТВ за околу 26000 ден ама постар модел и ден денес околу 3години без проблем


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што телевизори се овие VOX во Riversoft? Колку што разбрав имат 5 години гаранција.
  Конкретно ме интересира за овој модел.
  tnx
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  И мене баш ме интересира! Vox се познати по квлатетни гитарски појачала уште на времето. Којзнае каков квалитет ке са телевизорите...
   
 22. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш би чекал да искочат Marshall телевизори, они се најдобри. :)
   
  На The-spiki и MacRazor им се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Као шо Hitachi телевизорите шо имат врска со јапонскио бренд на времето така ке да е и со Vox највероватно.
  Бате Гугл вика дека се продават само тука у југословенските земји. Шо значи на ниво на Кварт ќе да е.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Одрекување од одговорнот: Не работам во Телеком, само споделувам информација која што некому може да му биде од корист.

  Трае акција сеуште, јас го зедов пред 2,3 недели и задоволен сум за тие пари.
  Самсунг 55“ за 200 ЕУР „доплата“ (кеш или на рати), со потпишување на 2 годишен договор Магента 1 што чини ~ 3400 МКД / месечно
  Тој пакет претпоставувам е ОК за фамилии, 2 мобилни (неограничени разговори и смс за сите мрежи, големка квота за интернет), ТВ со сите канали, интернет 100 Mbs
   
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  530
  509
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  виа Vox не се тиа Vox :)
  "VOX Electronics is a original trademark for consumer electronics products, specialized in audio visual technology, white goods, small kitchen appliances and air conditioners. We are part of ERG company, worldwide distributor of electronics goods and services. Head quartered in Belgrade, Serbia. "

  со VOX гитарскине не гледам да имаат допирна точка овие, ни логото не е слично
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...