• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,621
5,206
супер изглед и функционалност на Самсунг даљинското, ама е скроз глупо што ги има тие 3те копчиња доле кои не можеш да ги пре-програмираш.
Од Netflix, PrimeVideo и RakutenTV - само netflix ми има поента, а на пр. би преферирал Youtube на едното (и dlna на третото).

almost there :(

Погледнете го атачментот 99564
Без тие трите долни копчиња, убедливо најдобро и најреспонзовно далечинско некогаш направено на планетата земја.
Да не го набројувам фактот дека далечинското работи на блутут, па така да не морам да го нишанам ресиверот на телевизорот за да фати или да притискам по 5-6 пати по тастерите за да сменам канал.

Околу програмибилноста на копчињата се слагам, но тука има малку и друг момент, односно момент на договор со производителите и понудувачите на услуги. Тоа што тебе ти е глупо и сакаш наместо Прајм Видео да гледаш Јутуб, на нив им е приоритет. Плус верувам дека ако платиш 100 евра повеќе, наместо Прајм, ќе ти го репрограмираат за Јутуб. Ама признај, нема да платиш 100 евра повеќе, така?
Е па ете затоа неможе да се репрограмираат копчињата. :D
Мислењето е автоматски споено:

Момци ајде мала помош, изборот ми се сведе на овие два модели, значи барав големината да е 50 инчи и телевизорот да е Андроид.

PHILIPS 50PUS8505 Филипсот е 34.000, сега со попуст 32.000 во Сетек
TV SONY KD49XH8096 BAEP 42.000 Сетек, Нептун, Техномаркет иста цена.

вреди ли 10 000 денари, повеќе да се даде за Сонито ?

Еве и споредби:
Compare Sony KD-49XH8096 vs Philips 50PUS8505/12 - DisplayDB
View: https://www.youtube.com/watch?v=M0_-kRxNy7Q
Видеото кое што си го пратил е тотално нерелевантно бидејќи не е снимано директно во екранот.
Тоа значи дека аголот на камерата не е под прав агол со панелот на екранот, и од сам старт имаш нереален приказ на сликата.
Едниот е со ИПС панел, другиот е со МВА.
Многу пати е зборувано за разликите помеѓу ИПР и МВА. Да не се повторуваме. Колоритет вс контраст. Позадинско осветлување, кај едниот е еџ, кај другиот е директ, итн итн...
Зависи што бараш од сликата на телевизорот. Тоа е еден момент.
Друг момент е ограниченоста на СОНИ телевизорите во поглед на фјучрс кои ги нудат за поврзување со надворешни уреди (мироринг, кастинг, итн итн )

Има многу параметри кои треба да се знаат за да може да се потврди или негира разликата во 10 000 денари.
 
Последна промена:

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
120
53
Без тие трите долни копчиња, убедливо најдобро и најреспонзовно далечинско некогаш направено на планетата земја.
Да не го набројувам фактот дека далечинското работи на блутут, па така да не морам да го нишанам ресиверот на телевизорот за да фати или да притискам по 5-6 пати по тастерите за да сменам канал.

Околу програмибилноста на копчињата се слагам, но тука има малку и друг момент, односно момент на договор со производителите и понудувачите на услуги. Тоа што тебе ти е глупо и сакаш наместо Прајм Видео да гледаш Јутуб, на нив им е приоритет. Плус верувам дека ако платиш 100 евра повеќе, наместо Прајм, ќе ти го репрограмираат за Јутуб. Ама признај, нема да платиш 100 евра повеќе, така?
Е па ете затоа неможе да се репрограмираат копчињата. :D
Мислењето е автоматски споено:Видеото кое што си го пратил е тотално нерелевантно бидејќи не е снимано директно во екранот.
Тоа значи дека аголот на камерата не е под прав агол со панелот на екранот, и од сам старт имаш нереален приказ на сликата.
Едниот е со ИПС панел, другиот е со МВА.
Многу пати е зборувано за разликите помеѓу ИПР и МВА. Да не се повторуваме. Колоритет вс контраст. Позадинско осветлување, кај едниот е еџ, кај другиот е директ, итн итн...
Зависи што бараш од сликата на телевизорот. Тоа е еден момент.
Друг момент е ограниченоста на СОНИ телевизорите во поглед на фјучрс кои ги нудат за поврзување со надворешни уреди (мироринг, кастинг, итн итн )

Има многу параметри кои треба да се знаат за да може да се потврди или негира разликата во 10 000 денари.
Бев во Сетек, во живо ги споредив двата телевизора кои беа еден до друг. Продавачот ме убедуваше дека Сонито има поубава слика, иако моето око не ја увиде таа разлика.Во секој случај би ја зел поголемата верзија од 55 инчи Сони, која овие денови е на попуст и изнесува 40.000 денари.
Screenshot_2021-04-24-14-10-22-604_com.android.chrome.jpg До 29ти имам време да се двоумам.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
Бев во Сетек, во живо ги споредив двата телевизора кои беа еден до друг. Продавачот ме убедуваше дека Сонито има поубава слика, иако моето око не ја увиде таа разлика.Во секој случај би ја зел поголемата верзија од 55 инчи Сони, која овие денови е на попуст и изнесува 40.000 денари.
Погледнете го атачментот 100178 До 29ти имам време да се двоумам.
Оди во техномаркет и види го овој тв.


Андроид тв се средува со стикче од 4000 незнам зошто тоа би било пресудно во избор на тв.
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
120
53
Да се средува и тоа беше една од опциите до сега, но ете се решив да преминам на Андроид тв.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
168
89
Поздрав јунаци, има ли некој шо и направил "jailbreak" на VIDAA?!
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Здраво дечки кажете нешто предлог 43 инчи тв 4к до кај 23 000 максимум што е најдобро до тој рејнџ и ако има и под 23 бона немора макс 23к... Тенкју :)
p.s. Смарт ли е не ли е не ми е ни толку битно мада веќе се е смарт, и би глеал нетфликс евентуално лаптоп би врзувал за гејмање нешо кежуал... битно ми е да е добар панел.... а има песто модели се изгубив по форуми чуда... :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,814
9,243
Скопје
Здраво дечки кажете нешто предлог 43 инчи тв 4к до кај 23 000 максимум што е најдобро до тој рејнџ и ако има и под 23 бона немора макс 23к... Тенкју :)
p.s. Смарт ли е не ли е не ми е ни толку битно мада веќе се е смарт, и би глеал нетфликс евентуално лаптоп би врзувал за гејмање нешо кежуал... битно ми е да е добар панел.... а има песто модели се изгубив по форуми чуда... :)
LG UN7300
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
168
89
Здраво дечки кажете нешто предлог 43 инчи тв 4к до кај 23 000 максимум што е најдобро до тој рејнџ и ако има и под 23 бона немора макс 23к... Тенкју :)
p.s. Смарт ли е не ли е не ми е ни толку битно мада веќе се е смарт, и би глеал нетфликс евентуално лаптоп би врзувал за гејмање нешо кежуал... битно ми е да е добар панел.... а има песто модели се изгубив по форуми чуда... :)
Си го бараш со борина, ќе пиеш "бан" пак!!
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Освен во техномаркет дали ги има во други продавници телевизорите од брендот Hisense?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Може некој знае: зошто LG има само во Нептун? Нели порано ги имаше скоро сегде?
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
сеа ме тури на мисла глеав TU7100 од самсунг исто доста добри ревјувс, ќе вртам паричка таму на купуење изглеа... хахахаха

Иначе тие хисенсот што има кај нас достапно моделиве ок се не се? искуства од сервиси што иде највеќе?
Или да си бирам од LG Samsung моделиве еден?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,668
1,022
Конечно ЛЦД телевизорите се изедначија со Олед телевизорите со иста цена, сега засега пошто доаѓа нова генерација на Оледи наскоро.
Голема победа за целата индустрија.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,433
4,589
Некој да знае на која земја да се стави Sony TV на А1 со CA модул, да не ги меша каналите?

Sent from my Samsung S20 FE
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
236
121
Можеби е одговорено претходно. Ме интересира зошто само во нептун има ЛЏ телевизори? Никаде друго место не се нудат од оваа марка.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
46
63
Струмица
Дечки ајде на помош, земав Xbox Series S. Па сакам телевизор со солиден HDR и некаква подршка за конзола (VRR,120hz,HDMI2.1,low input lag).
Единствено нешто што успеав да најдам е ова - 4k UHD Smart TV SAMSUNG UE 50 AU9072UXXH, 50"(127cm), 2800Hz, HDR 10+, Wifi
Не е идеално, ама има VRR и 120hz на 1080p. Oд ова за тие пари неможе подобро или грешка сум?
 
18 септември 2020
48
33
Дечки ајде на помош, земав Xbox Series S. Па сакам телевизор со солиден HDR и некаква подршка за конзола (VRR,120hz,HDMI2.1,low input lag).
Единствено нешто што успеав да најдам е ова - 4k UHD Smart TV SAMSUNG UE 50 AU9072UXXH, 50"(127cm), 2800Hz, HDR 10+, Wifi
Не е идеално, ама има VRR и 120hz на 1080p. Oд ова за тие пари неможе подобро или грешка сум?
Таман мислам дека ќе ти биди овој телевизор, Samsung телевизори има повеќе модели на HDR, така да овој и ти е солиден избор.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
46
63
Струмица
Таман мислам дека ќе ти биди овој телевизор, Samsung телевизори има повеќе модели на HDR, така да овој и ти е солиден избор.
Го нарачав, да ти кажам премногу работа е да најдеш добар телевизор, а да е испод 1к евра. Сите со некаков бизарен компромис.
Со истото се сретнав кога требаше да купувам монитор за компјутерот, прекомплицирано ужасно искуство. Што се дешава со дисплејовите, кој да ти каже...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,518
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно