• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
супер изглед и функционалност на Самсунг даљинското, ама е скроз глупо што ги има тие 3те копчиња доле кои не можеш да ги пре-програмираш.
Од Netflix, PrimeVideo и RakutenTV - само netflix ми има поента, а на пр. би преферирал Youtube на едното (и dlna на третото).

almost there :(

Погледнете го атачментот 99564
Е да. И мене не нервираат тие џукелски копчиња кои стално не сакајки ќе допрам некое па една минута се замарам додека да изгасам ракутен или прајм видео. Иначе мене ни нетфликс ми нема смисла на копче.
Едино јутуб. Педерски е на даљинско да имам вакви копчиња.
Настрана копчињата функционалноста на даљинско е одлично. После вакво даљинско веќе не сакаш да се замараш со класично даљинско коа има преееевише копчиња.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,300
1,382
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
супер изглед и функционалност на Самсунг даљинското, ама е скроз глупо што ги има тие 3те копчиња доле кои не можеш да ги пре-програмираш.
Од Netflix, PrimeVideo и RakutenTV - само netflix ми има поента, а на пр. би преферирал Youtube на едното (и dlna на третото).

almost there :(

Погледнете го атачментот 99564
Ја стискам на микрофонот и му викам Ди Ен Ел Еј. 9 од 10 пати ме разбира :) Ова претежно пред гости го правам.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Ја стискам на микрофонот и му викам Ди Ен Ел Еј. 9 од 10 пати ме разбира :) Ова претежно пред гости го правам.
Со тек на време ти ги распознава и зборовите кои ги слуша грешно.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ако пробаш LG Magic Remote после нема назад. :)
Се друго ќе ти биде олд-скул.
не знам на кое мислиш, тоа едно што го насочуваш накај телевизорот па има курсор??

го има татко ми тоа, ужас е
Мислењето е автоматски споено:

Ја стискам на микрофонот и му викам Ди Ен Ел Еј. 9 од 10 пати ме разбира :) Ова претежно пред гости го правам.
бараше нешто да потпишам прворедениот син на Самсунг да им го дадам, и одбив - така да го неам тој feature :)
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
460
delicon.mk
Шо е финтата со ЕлЏи Меџик Римоут?
Дека е како маус и е полесно за навигација.
Со другите треба да кликаш лево-десно, горе-долу.

не знам на кое мислиш, тоа едно што го насочуваш накај телевизорот па има курсор??

го има татко ми тоа, ужас е
На тој како маус мислам, не знам зашо мислиш дека е ужас.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,151
16,575
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
386
194
супер изглед и функционалност на Самсунг даљинското, ама е скроз глупо што ги има тие 3те копчиња доле кои не можеш да ги пре-програмираш.
Од Netflix, PrimeVideo и RakutenTV - само netflix ми има поента, а на пр. би преферирал Youtube на едното (и dlna на третото).
Тоа копчињата се блоатвер ставен од страна на Самсунг, поготово на не Qled сериите што имаат можност за антена има и програми од RakutenTV кои неможат да се отстранат. Ептен сме на ресивери сите па никој не ги приметува посебно, ама има денови кога сакам да ги исечам копчињата и да ги попунам со нешто да не е кликаат.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,538
873
Таков ми е римоутот на телевизорот. :)
И јас имам таков меџик ремоут каде каде полесно и побрзо насочуваш зададена задача, за разлика од класичните е поспоро со утната грешка, само што кај меџик ремоутот има маана на скролот со тек на време сам се поместува канали

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,615
988
Самсунг нарачува милиони Олед панели од ЛГ :)

А што ќе биде со Qled телевизорите? Ќе ги продаваат понатаму или ќе прејдат само на Олед, би било добро да продолжат да ги продаваат и да ги спуштат во цена Qledовите.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,744
2,296
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Од скоро сопственик на LG 77CX6LA 10-та генерација LG OLED 77" 4K 120Hz G-sync...ПЕР-ВЕР-ЗИ-ЈА! Конечно после толку многу години буљање во IPS панели гледам црна боја. Најпрецизен и најквалитетен дисплеј ој сум го гледал/поседувал до сега. Наредниот викенд ќе направам дупка низ ѕид помеѓу дневна и работна соба и ќе си пуштам HDMI кабел за да си го закачам на PC како втор монитор. Во меѓувреме се надевам дека ќе им стигне и PS5 па да искусам троа гејминг на 77"...
Со здравје да си го користиш, одличен избор.

А што ќе биде со Qled телевизорите? Ќе ги продаваат понатаму или ќе прејдат само на Олед, би било добро да продолжат да ги продаваат и да ги спуштат во цена Qledовите.
И ЛГ и Сaмсунг ЛЕД технологијата им ја препуштија на кинезите, моја претпоставка е дека и QLED ќе почнат кинезите да произведуваат а овие ќе се фокусираат стрикно на OLED i MicroLED. Имаше доста замерки за ghosting и слично за ОЛЕД ама новиве панели од 2019 па навака се топ чим ја преживеаја пандемијата со вести на екран цело време гајле немаат :D.
 
Последна промена:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
945
934
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Добар 4K 65" телевизор кај нас некој да препорача?

Врвен приоритет ми е добра слика, преферирам да не е Android TV ради тоа што се многу поспори и после некое време нема да добива ни апдејти. Ќе го користам со Apple TV или Nvidia Shield
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
352
216
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Имам LG 4К UH6207, купен во 2016, ако некој се сеќава, пишував на темава за проблемите со панелот...сега сакам да прашам за update-ите на телевизоров. Дали има некој од тој период сличен тв со WebOS 3.0, а да го користи уште и во меѓувреме да правел редовно updates и какво е искуството? Јас немам ниеден update направено :p и некако сум скептик. Ми е страв да направам да не ми заебат нешто на телевизорот, кај двапати менував панел уште ми фали софтверски нешто да се заебе, посебно ако се зезне youtube како на еден стар LG што го користат уште кај татко ми.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,362
4,514
Имам дома LG од 2013 год и редовно го апдејтував. Можеби година уназад немаат пуштено апдејт ама нормално е, стар модел е веќе. :)

Sent from my Samsung S20 FE
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,815
2,727
Струмица
Ако знае некој шо треба да се направи за да се инсталира Twitch од LG Content Store?
Со локација Македонија го нема на LG Content Store.. дали треба да сменам локација и која земја да се избере?
 

caki

Gaining Experience
1 август 2010
478
153
Пред некој ден го купив овој ТВ. Пред да се одлучам за него бев до Техномаркет за да го видам во живо, пред се ме интересираше дали панелот има bleeding на ќошевите. Изложениот модел немаше таков проблем (го тестирав со слики во RGB и gray боја пуштени преку USB).

Моделот што вчера го купив, има како еден вид bleeding на рамките од страните, особено се приметува на горната рамка. Таму бојата е посветла (како да се приметува поголемо позадинско осветлување).

Што мислите, дали е ова во граници на нормалното бидејки станува збор за поголема дијагонала или вакво нешто не треба да има?

П.С. Во прилог испраќам неколку слики, иако преку слика не може добро да се долови вистинскиот приказ. Бојата во средината на дисплејот е добра, но на рамките мислам дека се приметува неправилност и на самите слики.

IMG_20210421_133911.jpg
IMG_20210421_134145.jpg

П.П.С. Дали мислите дека има простор за менување за друг примерок или модел?
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
52
18
Пред некој ден го купив овој ТВ. Пред да се одлучам за него бев до Техномаркет за да го видам во живо, пред се ме интересираше дали панелот има bleeding на ќошевите. Изложениот модел немаше таков проблем (го тестирав со слики во RGB и gray боја пуштени преку USB).

Моделот што вчера го купив, има како еден вид bleeding на рамките од страните, особено се приметува на горната рамка. Таму бојата е посветла (како да се приметува поголемо позадинско осветлување).

Што мислите, дали е ова во граници на нормалното бидејки станува збор за поголема дијагонала или вакво нешто не треба да има?

П.С. Во прилог испраќам неколку слики, иако преку слика не може добро да се долови вистинскиот приказ. Бојата во средината на дисплејот е добра, но на рамките мислам дека се приметува неправилност и на самите слики.

Погледнете го атачментот 100090
Погледнете го атачментот 100091

П.П.С. Дали мислите дека има простор за менување за друг примерок или модел?
Најважно е што пишува во гаранцијата, јас со Нептун имав невозможно лошо искуство за само 30 минути после купувањето не сакаа да ми го заменат тв то.
Ова кај тебе не верувам дека се приметува на нормално работење на тв то?
Не беше истиот проблем.
Ама у секој случај сите се исти гнаси.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
242
225
Пред некој ден го купив овој ТВ. Пред да се одлучам за него бев до Техномаркет за да го видам во живо, пред се ме интересираше дали панелот има bleeding на ќошевите. Изложениот модел немаше таков проблем (го тестирав со слики во RGB и gray боја пуштени преку USB).

Моделот што вчера го купив, има како еден вид bleeding на рамките од страните, особено се приметува на горната рамка. Таму бојата е посветла (како да се приметува поголемо позадинско осветлување).

Што мислите, дали е ова во граници на нормалното бидејки станува збор за поголема дијагонала или вакво нешто не треба да има?

П.С. Во прилог испраќам неколку слики, иако преку слика не може добро да се долови вистинскиот приказ. Бојата во средината на дисплејот е добра, но на рамките мислам дека се приметува неправилност и на самите слики.

Погледнете го атачментот 100090
Погледнете го атачментот 100091

П.П.С. Дали мислите дека има простор за менување за друг примерок или модел?
Не верувам дека ќе ти го вратат за ова, ама немој да очекуваш премиум панел и слика за 26К.Цената си кажуе за која класа на телевизор се работи.Колку пари таква слика

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
@caki Ја претпоставувам дека е тоа од лед цијалиците кои се поставе ни на ивиците. Старио Хитачи коа го земав на темни сцени у темна соба приметив дека има како бледи облаци, ама тоа во ептен темни сцени. Бев кај другар да го зирнам кој исто имаше хитачи истоо беше. Кај друг кој имаше ТВ со direct led тоа го немаше. Затоа претпоставувам дека е до тоа. Не тражи влакно у јајцето.
При нормално гледање приметуваш го приметуваш ли тоа? Ти боде ли очи?
 

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
110
45
Момци ајде мала помош, изборот ми се сведе на овие два модели, значи барав големината да е 50 инчи и телевизорот да е Андроид.

PHILIPS 50PUS8505 Филипсот е 34.000, сега со попуст 32.000 во Сетек
TV SONY KD49XH8096 BAEP 42.000 Сетек, Нептун, Техномаркет иста цена.

вреди ли 10 000 денари, повеќе да се даде за Сонито ?

Еве и споредби:
Compare Sony KD-49XH8096 vs Philips 50PUS8505/12 - DisplayDB
View: https://www.youtube.com/watch?v=M0_-kRxNy7Q
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,719
Мислења
849,349
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно