1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

1. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,974
    4,207
    28 oктомври 2008
    Мора да ставиш активен конвертор.
    hdmi2av-mini-hdmi-to-av-composite-video-signal-converter-adapter-01.jpg

На it_boy и krema им се допаѓа ова.
  2. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
  3. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,974
    4,207
    28 oктомври 2008
    На julll му/ѝ се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не знам за кој бокс станува збор но обично имаат и A/V излез за во телевизор. Провери ја и оваа солуција.

На noviot и julll им се допаѓа ова.
  5. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
    Кога ќе се вратам дома ќе проверам иако мислам дека има само за хдми андроидбоксот

6. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сепак провери, ако има тогаш ќе си поминеш доста поевтино.

На Banjifiko и julll им се допаѓа ова.
  7. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
    Да сте здрави и живи професоре. Имало таков излез на боксот и имам ист таков кабел нов дома. Заштедив 600 денари :)

На Banjifiko и krema им се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Епа честито нека е. :)

На julll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theMAD

theMAD
    Practice makes perfect

1,074
    1,384
    6 Декември 2012
    Машко
    Студент
    Здраво друштво, доста време не сум бил активен на форумов, ред е полека, полека да се вратам :D

Сакав да ве прашам за препорака за ТВ, Black Friday се наближува, а секако пред 3 недели се преселив во нов стан, мора да зимам и бела техника, но планирам и ТВ да земам. Идеално би сакал ОЛЕД, но буџетот не ми дозволува сега за сега, па нешто во среден ранг, до 500-600евра, ако има добари попуст на Црни Петок. Philips 50 PUS7354 нејмногу ме привлекува, но може и сугестии, 43-50 инчни. Да напоменам дека шопингот ке се прави во Хамбург, Германија.

Благодарам на сугестиите!

10. xxxMoRLoGxxx

xxxMoRLoGxxx
    Intern

2
    6
    29 Јуни 2017
    Машко
    Викса, theMAD и на farkizz им се допаѓа ова.
  11. civikom

civikom
    Gaining Experience

113
    98
    17 Декември 2011
    Машко
    Ако праиш шопинг во Германија тогаш види си на idealo.de имаш огромен избор со цени по продавници со коментари и мислења.

Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација

На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. topic

topic
    Intern

31
    32
    29 ноември 2018
    Користам LG 49тка веке 6 год, не се жалам, но сигурен сум дека и сите телевозори од попознатите брендови се во ред исто така

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  13. genius

genius
    Gaining Experience

360
    238
    6 ноември 2007
    Препорака за телевизор 55 инчен, буџет до 45 000. За во дневна, централно ке се гледа, повеќе во темно отколку во светло. Намена филмови, нетфликс.

Од тоа што видов како најдобра опција ми е: 4k UHD LED SMART TV SAMSUNG UE55RU8002 UXXH PQI 2500, HDR10 +,WiFi
    Друго што ми влегува во буџет е Sony 55XG8096.

14. noviot

noviot
    Intern

70
    33
    1 Февруари 2008
    Samsung-от е добар телевизор за тие пари, VA панел, таман за гледање во темница и директно, само нема DTS подршка, па ќе треба да пазиш што аудио стрим имаат филмовите што ќе ги гледаш (нема ни pass-trough). Sony-то не ти го препорачувам бидејки има IPS панел, што значи помал контраст баеги и сива место црна боја навечер во темница...

На genius му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

424
    387
    21 Мај 2016
    Машко
    А дали преку хдми ке имам така дтс звук ?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

16. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
    Мислиш ако би гледал филмови од лаптоп поврзан со хдми? Ако е така во тој случај би имал звук.

17. noviot

noviot
    Intern

70
    33
    1 Февруари 2008
    За ова не сум сигурен, може и така да нема, побарав по нет ама не најдов дали работи така...

18. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
    На мојот ЛГ постар модел кој не поддржува ДТС преку лаптоп со хдми ваѓаше звук. Инаку ако сега би купувал тв никогаш не би одел на самсунг. ЛГ во последно има многу подобри модели кои поддржуваат ДТС

19. noviot

noviot
    Intern

70
    33
    1 Февруари 2008
    И јас користам LG 10 години, ама за жал новите модели (освен OLED и ептен нискава класа 50UM7450 и 7600) се сите со IPS панел, што за мене е апсолутно неприфатливо поради тоа што претежно гледам во темна соба...

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  20. julll

julll
    Intern

70
    28
    20 Август 2016
    Јас би преферирал подобро таков отколку да не поддржува ДТС, да ми блокира смарт иптв и јутјуб (имам самсунг ЕС модел на кој е блокиран јутјуб и смарт иптв).

21. Avid

Avid
    Unbeatable

3,902
    5,801
    21 Јануари 2009
    Што е толку страшен бе IPS панел во темна соба??

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

756
    812
    9 Декември 2015
    Машко
    ^
    Наводно во темница, црна позадина, темни бои изгледале срање.

23. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

756
    812
    9 Декември 2015
    Машко
    Што се однесува до DTS, да тоа е проблем кај Самсунг, но би рекол не толку голем проблем. Затоа што гледам филмови и серии во огромни количини (не се гордеам но тоа е :)) можам да кажам дека ретко ми се случува некој торент што сум го симнал да не го пушти или да сецка (и тоа под услов да е звукот во прашање, затоа што сликата сецка, звук има) и покрај тоа што имам симнато десетици торенти во оваа година откако го земав Самсунг-от NU8402. Ги имам пробано повеќето апликации за стримање - HBO GO, Netflix, Amazon Prime, и никаков проблем со звукот немало (Нетфликс 5.1 surround одличен исто и Amazon, HBO GO не приметувам дека има 5.1 ама тоа морам да проверам дали е до апликацијата).
    Секој бренд има некоја "маана". Не знам дали го оправиле Сони кај нас, ама колку што знам немаше HBO GO апликација на телевизорот и не можеш да симнеш. Често има апдејти, темните површини се лоши и тн. Ама од друга страна имаш повеќе апликации затоа што е Андроид.
    LG гледам многу поплаки со панелите на форумов и тн.

На Lokvan и Rukfash им се допаѓа ова.
  24. kjanko

kjanko
    Intern

31
    13
    26 Јуни 2014
    Машко
    Data Scientist
    Sony X900F 49'' би требало да ти е во буџет.

25. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

424
    387
    21 Мај 2016
    Машко
    Да за така мислам, пошто не сакам да одам IPS панел

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Сподели

Вчитување...