1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  Мора да ставиш активен конвертор.
  hdmi2av-mini-hdmi-to-av-composite-video-signal-converter-adapter-01.jpg
   
  На it_boy и krema им се допаѓа ова.
 2. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не знам за кој бокс станува збор но обично имаат и A/V излез за во телевизор. Провери ја и оваа солуција.

  [​IMG]
   
  На noviot и julll им се допаѓа ова.
 5. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
  Кога ќе се вратам дома ќе проверам иако мислам дека има само за хдми андроидбоксот
   
 6. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сепак провери, ако има тогаш ќе си поминеш доста поевтино.
   
  На Banjifiko и julll им се допаѓа ова.
 7. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
  Да сте здрави и живи професоре. Имало таков излез на боксот и имам ист таков кабел нов дома. Заштедив 600 денари :)
   
  На Banjifiko и krema им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Епа честито нека е. :)
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 9. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,074
  1,384
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  Здраво друштво, доста време не сум бил активен на форумов, ред е полека, полека да се вратам :D

  Сакав да ве прашам за препорака за ТВ, Black Friday се наближува, а секако пред 3 недели се преселив во нов стан, мора да зимам и бела техника, но планирам и ТВ да земам. Идеално би сакал ОЛЕД, но буџетот не ми дозволува сега за сега, па нешто во среден ранг, до 500-600евра, ако има добари попуст на Црни Петок. Philips 50 PUS7354 нејмногу ме привлекува, но може и сугестии, 43-50 инчни. Да напоменам дека шопингот ке се прави во Хамбург, Германија.

  [​IMG]

  Благодарам на сугестиите!
   
 10. xxxMoRLoGxxx

  xxxMoRLoGxxx
  Intern

  2
  6
  29 Јуни 2017
  Машко
  Викса, theMAD и на farkizz им се допаѓа ова.
 11. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  113
  98
  17 Декември 2011
  Машко
  Ако праиш шопинг во Германија тогаш види си на idealo.de имаш огромен избор со цени по продавници со коментари и мислења.

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. topic

  topic
  Intern

  31
  32
  29 ноември 2018
  Користам LG 49тка веке 6 год, не се жалам, но сигурен сум дека и сите телевозори од попознатите брендови се во ред исто така
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 13. genius

  genius
  Gaining Experience

  360
  238
  6 ноември 2007
  Препорака за телевизор 55 инчен, буџет до 45 000. За во дневна, централно ке се гледа, повеќе во темно отколку во светло. Намена филмови, нетфликс.

  Од тоа што видов како најдобра опција ми е: 4k UHD LED SMART TV SAMSUNG UE55RU8002 UXXH PQI 2500, HDR10 +,WiFi
  Друго што ми влегува во буџет е Sony 55XG8096.
   
 14. noviot

  noviot
  Intern

  70
  33
  1 Февруари 2008
  Samsung-от е добар телевизор за тие пари, VA панел, таман за гледање во темница и директно, само нема DTS подршка, па ќе треба да пазиш што аудио стрим имаат филмовите што ќе ги гледаш (нема ни pass-trough). Sony-то не ти го препорачувам бидејки има IPS панел, што значи помал контраст баеги и сива место црна боја навечер во темница...
   
  На genius му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  А дали преку хдми ке имам така дтс звук ?

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 16. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
  Мислиш ако би гледал филмови од лаптоп поврзан со хдми? Ако е така во тој случај би имал звук.
   
 17. noviot

  noviot
  Intern

  70
  33
  1 Февруари 2008
  За ова не сум сигурен, може и така да нема, побарав по нет ама не најдов дали работи така...
   
 18. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
  На мојот ЛГ постар модел кој не поддржува ДТС преку лаптоп со хдми ваѓаше звук. Инаку ако сега би купувал тв никогаш не би одел на самсунг. ЛГ во последно има многу подобри модели кои поддржуваат ДТС
   
 19. noviot

  noviot
  Intern

  70
  33
  1 Февруари 2008
  И јас користам LG 10 години, ама за жал новите модели (освен OLED и ептен нискава класа 50UM7450 и 7600) се сите со IPS панел, што за мене е апсолутно неприфатливо поради тоа што претежно гледам во темна соба...
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 20. julll

  julll
  Intern

  70
  28
  20 Август 2016
  Јас би преферирал подобро таков отколку да не поддржува ДТС, да ми блокира смарт иптв и јутјуб (имам самсунг ЕС модел на кој е блокиран јутјуб и смарт иптв).
   
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,902
  5,801
  21 Јануари 2009
  Што е толку страшен бе IPS панел во темна соба??
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  756
  812
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Наводно во темница, црна позадина, темни бои изгледале срање.
   
 23. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  756
  812
  9 Декември 2015
  Машко
  Што се однесува до DTS, да тоа е проблем кај Самсунг, но би рекол не толку голем проблем. Затоа што гледам филмови и серии во огромни количини (не се гордеам но тоа е :)) можам да кажам дека ретко ми се случува некој торент што сум го симнал да не го пушти или да сецка (и тоа под услов да е звукот во прашање, затоа што сликата сецка, звук има) и покрај тоа што имам симнато десетици торенти во оваа година откако го земав Самсунг-от NU8402. Ги имам пробано повеќето апликации за стримање - HBO GO, Netflix, Amazon Prime, и никаков проблем со звукот немало (Нетфликс 5.1 surround одличен исто и Amazon, HBO GO не приметувам дека има 5.1 ама тоа морам да проверам дали е до апликацијата).
  Секој бренд има некоја "маана". Не знам дали го оправиле Сони кај нас, ама колку што знам немаше HBO GO апликација на телевизорот и не можеш да симнеш. Често има апдејти, темните површини се лоши и тн. Ама од друга страна имаш повеќе апликации затоа што е Андроид.
  LG гледам многу поплаки со панелите на форумов и тн.
   
  На Lokvan и Rukfash им се допаѓа ова.
 24. kjanko

  kjanko
  Intern

  31
  13
  26 Јуни 2014
  Машко
  Data Scientist
  Sony X900F 49'' би требало да ти е во буџет.
   
 25. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  Да за така мислам, пошто не сакам да одам IPS панел

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...