1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,553
  3,468
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако не менуваш мобилни тарифи, да ти остане све исто, сигурно сметката нема да ти биде иста, туку повисока со 250-400 денари, зависи кој пакет си :) Финтаџии се, со новата магента од 15 мај фактички се поскапнати пакетите.
  И мене како на авид што му рекле, пробаа кога ми измина договорот да ми пуштаат повисоки сметки, ама им опнав 2-3 убави приговори и се смирија сега сметките се како порано, а договор истечен.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Може ли некој да предложи нешто?
   
 3. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  756
  812
  9 Декември 2015
  Машко
  Makedonski Telekom
  Го земав лани декември од Телеком. Ги има сите смарт функционалности, релативно брз е, одлична 4К слика.
   
 4. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  515
  171
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Во потрага сум по ТВ, растојанието е околу 3 метра. Се одлучив да одам со 55 инчи, се надевам не погрешив :) Буџетот ми е околу 35к.

  Се мислам помеѓу Самсунг и ЛГ:

  4k UHD LED Smart TV SAMSUNG UE55RU7172 UXXH, 1400PQI, PiP, WiFi

  4k Ultra HD SMART LED TV LG 55 UM7510PLA, 55"(139.7cm), LG ThinQ®, 4K Active HDR, Wi-Fi

  Некако сум повеќе за LG, заради IPS панелот.

  Ваше мислење/предлог?
   
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нека не те лаже веќе IPS панел. VA панелите се понови и даваат подобар контраст и бои. Најарно иди там и на лице место спореди ги двата ТВ-а и така одлучи се.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,200
  633
  9 Мај 2012
  Машко
  Ips panel веќе е застарена технологија иако се добри слики кога гледаш на секој агол ,но VA панел е тој што реално ќе прикажува бои и контраст и длабоко црно но не и агол на гледање . Најдобро оди и види на свои очи да споредиш на скои агол и таа ќе земеш според мене сеедно ми се


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,806
  21 Јануари 2009
  Која е новата што ја наследи застаренава?
   
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако случајно не си приметил Samsung веке ги исфрлија од употреба IPS и корстат само VA панели. Тоа е доволен показател.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,806
  21 Јануари 2009
  Значи ја користат новата VA технологија. Океј.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,200
  633
  9 Мај 2012
  Машко
  Па не е баш новата VA панел технологија, таа излезе после 2 месеци од кога излезе iPS Panel ,но првично беше наменето за ПЦ монитори инаку првата iPS panel кога излезе таа беше Plazma Alpha iPS Panel кај панасоникот
   
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,553
  3,468
  11 Декември 2008
  Машко
 12. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  515
  171
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  И кој е вашиот предлог сега? Самсунг?
   
 13. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,200
  633
  9 Мај 2012
  Машко
  Сеедно, кое ви се допаѓа на ваши очи таа ќе земеш


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим е Самсунг бива го. Оди погледни го прво у продавница нека ти пуѓтат 4К материјал и ке си оценеш сам.
   
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  Бев го видов.
  VA панел, шифта бои под агол, а под јак агол ги пере со ариел. Малце срање да бидам искрен...

  Некој друг предлог до 30 000 денари максимум? 3 hdmi порти ми требаат, youtube, netflix.

  Гледав еден LG и поише ме бендиса сликата, ама полоша изработка има, пластиката многу тиња.

  Изглеа за тие пари боље на FHD да идам него 4к?

  Совети, предлози, асистенции?
   
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Мој другар има Самсунг со ВА панел. Тоа шо малце шифта бои не еод панелот туку ради edge led шо е. Ем тоа мало шифтање и не е лошо, само светлоста се поднамалува која на LED телевизорите и те како знае да биде напорна.....Како и да е се работе за твој укус. Додека не ти фане око не зимај ништо.
  А у вези "боле FHD него 4K" дај не се заебавај. Еднаш коа ке погледнеш 4К веќе никогаш нема да сакаш да се вратеш на FHD :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,201
  28 oктомври 2008
  Како народната: Once you go black, you'll never go back...
   
 19. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,806
  21 Јануари 2009
  TV model number 2012-2019 (all brand) explained decode
   
  На MacRazor и Gaston им се допаѓа ова.
 21. ArsenalMK

  ArsenalMK
  Intern

  2
  0
  7 Септември 2016
  Машко
  Дечки ми треба телевизор од 49 инчи до кај 20000 денари. Нема потреба да има 4к и слично. Доволно е Youtube да може да отвара. Ако може предлог да ми дадете.
   
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,806
  21 Јануари 2009
  Не постои такво нешто.
  И да постои, ѕрцките ќе ти ги извади од кочење и глупости.
  Твоето барање „доволно е Youtube да отвора“ иако навидум делува едноставно и основно, не е баш така за 49 инча и 20к денари.
  Се надевам дека грешам и ќе дојде некој и ќе каже дека купил 50 инча нео/фаворит/грундиг и све си работи ко шо треба.
   
  На MacRazor и ArsenalMK им се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Немора 4К ама нека има. Youtube е преполн со 4K видеа. Таман за 20000 ден.
  4K UHD SMART LED TV GRUNDIG 49VLX7850BP, 49"(123cm), 900Hz PPR, HDR, WiFi
   
  На ArsenalMK му/ѝ се допаѓа ова.
 24. ArsenalMK

  ArsenalMK
  Intern

  2
  0
  7 Септември 2016
  Машко
  Видов дека Грундиг и Хитачи имаат модели до таа цена и затоа и прашав доколку има некој искуство со таков модел. Знам дека буџетот е мал, меѓутоа се надевам дека ќе најдам модел што ќе врши работа.

  Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
   
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  471
  283
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако можеш некако уште 5 иледарки да измузеш, па да си земеш фино лепо 49 инчен Самсунг. Дефитнивно нема да коче youtube.
   
  На ArsenalMK му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...