1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  Да не се лажеме, за мобилна инфраструктура, во земја како Македонија треба инвестиција од ред на величина на троцифрен број милиони евра (што не почнува со 1). Факторот време е друга димензија, требаат години озбилна работа да се изгради се тоа. Договори, дозволи, општини, земјишта, бирократија, изградба... ќе трае...
  Со денешните цени на пазарот, со желба/тенденција истите уште да паднат нели заради третиот/четвртиот играч, не верувам дека некој ќе инвестира во трета инфраструктура, па колку и да има пари. Башка, тој што има пари, ги има оти знае каде и како да ги вложи и да не ги изгори.

  Поверојатно е да станат виртуелен оператор на некоја од постоечките мрежи. Е тука, како ќе успеат да испазарат со Т/Вип, така ќе биде... спектакли не би очекувал за жал.

  Необрзувачки договор во мобилна не е нешто непознато, го има и со постојните оператори, припејд се вика.
   
  Krkac, olikomerc и на Oktar им се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Секој договор е обврзувачки инаку не е договор. Сте ги помешале лончињата малце
   
  moongose, yasho и на SmartGuru им се допаѓа ова.
 3. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  Извини, временско-необврзувачки договор... И да немаш формален договор меѓу страните (како за припејд), има општи услови кои се пропишани/одобрени од АЕК и со кои двете страни имаат свои права и обврски.
   
  bxxxn, kirev и на mviktors им се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Секое разменување пари-услуги (или производи) меѓу две страни е договор. И то. :)
   
  На yasho и bxxxn им се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  Телекабел се толку многу домашна фирма што кај нив има усмен договор и плаќањето е со стокова размена :) Што се нервирате, се додека е поевтино кај нив, правниот термин е небитен. :)
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,138
  7,038
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас ја имам спукано со нив, на блеклист сум. Баш ме интересира дали ќе ми дадат сим картица :D
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 7. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  579
  281
  7 oктомври 2014
  Има кажано дека е со инвестиција со друг партнер.
  така да возможно е

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,839
  9,521
  24 Јуни 2009
  Машко
  Партнер од Австрија.
   
 9. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  Ајде да видиме... камо да не сум во право... :)
   
 10. gego

  gego
  Gaining Experience

  252
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Па тогаш партнерот е ВИП. Зошто ќе биде виртуелен моб.оператор преку инфраструктура на ВИП. А за моб. услуги, за поспејд број, необрвзувачки договор "мало сутра"!
   
 11. krema

  krema
  Professor

  9,839
  9,521
  24 Јуни 2009
  Машко
  Грешка си разбрал, не станува збор за австриски мобилен оператор, туку капитал по потекло од австрија! Е сега, дали е физичко лице или фирма, никој нема да каже!
   
 12. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  350
  177
  11 Јануари 2010
 13. darencee

  darencee
  Intern

  56
  29
  8 Јуни 2017
  Машко
  Баш ми е гајле што ќе прави. И Заев пере пари па го гласаме нели ;)
  Битно ми е да ми е поевтина услугата, а тоа и ќе биде ако дојде. Нормално со поскапи цени дека нема ништо да направи па логично е да биде поевтин
   
 14. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  taka je!!1
   
 15. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Нека пере и гаќи на рака ако сака, нека пушти евтина тарифа само... Да ги одје%бам овие ВИП.
   
 16. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  579
  281
  7 oктомври 2014
  Ќе направи пари да , а дали ќе пере ќе си виде некој обвинител.

  Ти и така си тука за секој случај...

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  205
  225
  26 Декември 2013
  Машко
  Чуден е македонскиов менталитет. Што сака нека пере ако допринесе за подобри и поефтини услуги добредојден е. Пошто ако не пере пари сите тие во нашите џебови ќе завршат.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 18. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  258
  197
  15 ноември 2015
  Машко
  потполно си во право. Одма луѓево глупости.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  „Перење пари“ = легализација на пари стекнати на нелегален начин (со нелегална проституција, рекет, дрога, ...).
  Кој е тој криминалец од Австрија што ќе дојде тука да пере пари заедно со Роби?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Чуден е нашиот менталитет со трачарење одма шпанска серија се направи. Кој и да пере треба да сноси одговорност и да биде казнет од надлежните институции. Крајниот корисник го интресира само услугата, нема што да се замара за финансиски криминал.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 21. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  213
  129
  25 Февруари 2017
  Машко
 22. krema

  krema
  Professor

  9,839
  9,521
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова е одамна најавено, а кога ќе се реализира ќе видеме.
   
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  Во најава, без обврзувачки договор. Иако гледам дека и ВИП Сим договорите им се сега без обврзувачки договор и 50 денари поевтини од што беа. Конкуренцијата ги турна цените речиси за евро :)

  Screenshot_20180903-143812.jpg
   
  На Dave1, borcep, Daniel86 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Napoli

  Napoli
  Intern

  16
  9
  31 Јули 2018
  Машко
  Не верувам дека цените ќе паднат, кога најниска цена имаме во ЕУ, за 10 евра (во ВИП) имаш неограничени минути кон сите, СМС, и 4ГБ интернет (за мене сосема доволно). За разлика од др држави во ЕУ, каде за 10евра во претплата имаш ограничени миниту, СМС немаш и 500МБ интернет. Во однос на тоа без договор, па и во постојните мобилни оператори имаш постпејд број без договор, така да тоа не е новина.
  Нека се појави на пазар, да видам што нуди, после тоа ќе донесам одлука дали да се направи промена на мобилен оператор.
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,138
  7,038
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сликава ме потсеќа на

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...