• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
dynu.com
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
zosto ima vrska bas pogolema logika bi imalo na pogolem paket da dadat.
Бидејќи можеш да направиш ип твој и да шиткаш интернет ако имап статичка ип ова е нивната логика, 3ца корисници да им дадеш по 30 мпб/с и да вади пари од нив.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
139
145
А може ли некој да ми ја објасни разликата од статичка ип адреса и DDNS? Зошто мора статичка? Искрено прашувам, дали има некоја предност?
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
38
2
А може ли некој да ми ја објасни разликата од статичка ип адреса и DDNS? Зошто мора статичка? Искрено прашувам, дали има некоја предност?
Staticka IP adresa ti e na primer imas server sakash drugi lugje da vlezat taka ke mozat. I staticka ip adresa nikogas ne se menuva ostanuva ista celo vreme.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
139
145
Staticka IP adresa ti e na primer imas server sakash drugi lugje da vlezat taka ke mozat. I staticka ip adresa nikogas ne se menuva ostanuva ista celo vreme.
Тоа знам, ама тоа го можеш и со DDNS. Едина разлика што ја гледам е со статичка внесуваш ип адреса за конектирање а другово внесуваш домеин.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,740
www.mikrotikmacedonia.net
Тоа знам, ама тоа го можеш и со DDNS. Едина разлика што ја гледам е со статичка внесуваш ип адреса за конектирање а другово внесуваш домеин.
Во пракса е исто, ама статичка си е статичка. Dyn е ок, ама има падови, зезанции итн.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Ќе може ли некој на оптика да направи спеед тест на новиот сервер на Nvidia Geforce Now - SouthEast Europe, да видеме колку е пингот. На Вдсл е околу 18-20мс, што е доста големо подобрување порано беше ~40мс на најблискиот сервер.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
64
18
Едно прашање каде точно се менуват ДНС Сервери во рутеров HG8245H од телеком ги имат на две места едно во конекцијата и едно во лан параметрине кое е поточно и подобро.
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
379
315
Skopje
Два дена по ред висок пинг (дупло) во вечерни часови. Реон Хром...
Некој друг со сличен проблем?
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
94
89
Дечки, слушнав дека во Стар Дојран донеле оптика. Сакав да проверам дали има достапност на одредена адреса(која е малце погоре на ридот), ама ми кажаа да одам во салон, да пополнам налог за да можат да ми кажат дали има достапност.

Мислам дека ова воопшто нема поента, непотребно е да ме тераат да одам до салон, да пополновуам формулари за дами кажат дали има достапност. Прво, за најголемиот интернет провајдер е срамно да нуди бирократски процедури наместо да имаат брз и лесен начин да му услужат на клиентот. Второ во пандемијава требало да размислат како да ги намалат гужвите за да не се оди без потреба за банални работи. Ако толку го сакат мојот потпис можам да се потпишам и електронски. :)

Дали некој знае начин да се провери достапност за оптика без да се оди во салон и да се пополнува налог?
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Дечки, слушнав дека во Стар Дојран донеле оптика. Сакав да проверам дали има достапност на одредена адреса(која е малце погоре на ридот), ама ми кажаа да одам во салон, да пополнам налог за да можат да ми кажат дали има достапност.

Мислам дека ова воопшто нема поента, непотребно е да ме тераат да одам до салон, да пополновуам формулари за дами кажат дали има достапност. Прво, за најголемиот интернет провајдер е срамно да нуди бирократски процедури наместо да имаат брз и лесен начин да му услужат на клиентот. Второ во пандемијава требало да размислат како да ги намалат гужвите за да не се оди без потреба за банални работи. Ако толку го сакат мојот потпис можам да се потпишам и електронски. :)

Дали некој знае начин да се провери достапност за оптика без да се оди во салон и да се пополнува налог?
Види дали има екипи од Ериксон во твојата улица или околните, ваљда си приметил во последниве недели некој да копа нешто да се качува на Бандери и слично.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
94
89
Види дали има екипи од Ериксон во твојата улица или околните, ваљда си приметил во последниве недели некој да копа нешто да се качува на Бандери и слично.
Не живеам постојано таму, па не знам. Но, од кажувањата на локалните жители, изгледа дека имаат копано на главната улица покрај езерото пред некој месец. Е сега не сум сигурен дали се имат искачено неколку улици нагоре, повеќе се вили, па не живеат многу луѓе таму така да нема кој да прашаш.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
926
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Каква е таа оптика што ја носат преку бандера некој да објасни? Во Маврово кај комшија монтираа, и дечкото вика да, да оптика е али преку бандера. Па тоа на еден ветер ќе паѓа конекција, не разумем баш?! :)
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
208
107
Каква е таа оптика што ја носат преку бандера некој да објасни? Во Маврово кај комшија монтираа, и дечкото вика да, да оптика е али преку бандера. Па тоа на еден ветер ќе паѓа конекција, не разумем баш?! :)
Кај мене е преку бандера, никаков проблем не сум имал до сега. Најверојатно кај куќи и викендици така е, во згради е поинаку.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
170
147
Каква е таа оптика што ја носат преку бандера некој да објасни? Во Маврово кај комшија монтираа, и дечкото вика да, да оптика е али преку бандера. Па тоа на еден ветер ќе паѓа конекција, не разумем баш?! :)
Не гледам друг начин јас освен така. Не верувам дека телеком ќе се нафати да копа подземни канали за до секоја куќа да му донесе оптика. Та и струјата се пренесува преку бандри и нормално е.
Јас имам 4 години оптика преку бандера се оренесува едно 200м и не сум имал никакви проблеми до сега.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
94
89
И мојата е преку бандера во Струмица од Телеком. Исто и од локалниот оператор КабелНет оди оптиката преку бандера.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
937
867
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Еве ви го кабелот кој го користи телеком


Не се секирајте не се користи чкардни кабли туку специјални :) кои се наменети за такви услови и воедно не се кинат лесно понекогаш се корне цела бандера дрвена дур да се скинат овие кабли :)

Прегледајте си убаво на страната и ќе видите што се состои

Еве на што се приклучува кабелот има 12 порти


И да додадам ова не е телекабел па да си играме играчки или да се крпи во телеком се знае точно колку корисници може на еден сплитер да има
на еден моб колку да има се си е поделено.
Ова ви го давам како објаснување за воздушна мрежа оптика.
 

Coach

Intern
6 декември 2020
20
21
Skopje
Каква е таа оптика што ја носат преку бандера некој да објасни? Во Маврово кај комшија монтираа, и дечкото вика да, да оптика е али преку бандера. Па тоа на еден ветер ќе паѓа конекција, не разумем баш?! :)
Постои надземна оптичка инфраструктура. Си постојат светски стандарди за тоа каква опрема се користи за надземна инфраструктура и сосема си е нормално. Во принцип најскапиот дел за операторот е копањето, така што ако одат секаде со копање (поголемиот дел од оптичката инфраструктура е под земја дефакто) би имале негативен бизнис случај и нема проектот да биде одобрен.
Ова е особено истакнато во области со куќи и со мала населеност по површина и секако во земји како нашава каде ARPU по претплатник е релативно мало :)
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Да најверојатно ќе биде надземна инфраструктура за помалите градови и села како најисплатлива и најбрза инсталација, што многу значи за корисниците да можат што побрзо да мигрираат од бакар на оптика. Браво за телеком за ваквиот потег.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,484
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно