• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Т-Home оптика

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
190
94
некој знае време на реакција за прекин на оптичка мрежа во тафталиџе 2 на ден петок
Не сум од Скопје. Порано и за најобичен прекин доаѓаа утредента кај мене. Пред 2 недели ми се скина оптички кабел, скоро 4-5 дена чекав.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
920
831
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@goranzoran ако е скинато во стан во натре во зид подобро е да причекаш за да кога ќе дојдат да пробаат се дали ќе најдат решение.
Ќе дојде екипа каква што треба и ќе проба се ако не според мене ќе мора да се пушта нова туба од надвор и да се гледа тубата ако старата не е проодна.
Ако тубата се гледа од надвор и е скината ќе мора да се смени цела туба и цел оптички кабел.
Оптички кабел е најдобро да нема многу преспојки затоа што инсталацијата на телеком зависно каква е во зградата најмногу се сплајсца на 2 места максимум 3.
Се си има свое пак ќе ти кажам најубаво е да се стрпиш и кога ќе дојдеш барај од нив да сменат оптичкиот кабел и тубата нормално ако е видлива ако не ќе пробаат со EPFU оптички кабел да протнат нов кој лизга низ тубата многу полесно.
Се си има свое јас разбирам дека се чека и го сваќам тоа затоа што телеком и сите надворешни фирми се преоптеретени сите се по дома секаде се гради копа кинат кабли примарни, секундарни и што ли уште не, а некои од тие кабели не можат да се санираат и бара предувување на нов кабел санирање на туба копање и така натаму.
Јас не бранам никој знам дека не се може без интернет но поентата е подобро да го средат како што треба него да крпат и понатаму да имаш проблеми поради лош оптички кабел лошо направена инсталација и така натаму.
Ова ти го кажувам да си знаеш со оптика 9 години работам сум бил инсталатер,монтер на секакви кабли и се знам како иде и како треба и како не треба.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
311
229
20201025_160021.jpg
Хммм дали овие менувале па сега ресетирање на ИП има на само 24 часа.
? Приметив така што последниве денови не ме дропнува преку ден воопшто, а гледам duration е поголем од 12 часа.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
36
1
Погледнете го атачментот 92689
Хммм дали овие менувале па сега ресетирање на ИП има на само 24 часа.
? Приметив така што последниве денови не ме дропнува преку ден воопшто, а гледам duration е поголем од 12 часа.
Kaj mene Licno imam primeteno deka dnevno isto retko dropnuva na 1 minuta samo navecher imam primeteno nakaj 12 ili 1 ke snema i tolku
 

Mr.47

Intern
13 февруари 2018
66
45
Да не отварам нова тема, ќе прашам тука.

Што, како и за кој .!. WiFi сигналот ми паѓа на huawei HG8245H рутер? Преку кабел се е нормално, но WiFi-то паќа и е невозможно да се работи на уреди кои го користат истото(лаптоп и сл). Си паѓа кога ќе му текне, и се враќа кога ќе му текне.
Има(л) ли некој ваков проблем?
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
98
65
Проба да го ресетираш? и провери дали на повеќе уреди прави ист проблем
 

Mr.47

Intern
13 февруари 2018
66
45
Проба да го ресетираш? и провери дали на повеќе уреди прави ист проблем
Ресетиран, рестартиран, нема никаков безжичен сигнал. Си паѓа и се враќа рандом.
Телефони, лаптопи губат интернет од Wifi.

Еднаш и пријавив, дојде чоек, нишо не бидна. Се делуваше ок. Можно ли е некаков друг безжичен сигнал да го бута wifi-то??

„Влегувам“ во рутеров ама не знам што да гледам и правам, доколку може нешо да се среди.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
98
65
Незнам тоа не се разбирам, пријави пак и нека ти го заменат, дека и тие имаат рок на траење :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,185
7,924
Скопје
Ресетиран, рестартиран, нема никаков безжичен сигнал. Си паѓа и се враќа рандом.
Телефони, лаптопи губат интернет од Wifi.

Еднаш и пријавив, дојде чоек, нишо не бидна. Се делуваше ок. Можно ли е некаков друг безжичен сигнал да го бута wifi-то??

„Влегувам“ во рутеров ама не знам што да гледам и правам, доколку може нешо да се среди.
Инсистирај да го сменат.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
867
553
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Некој проблем со оптика во реон Дебар Маало? На брзина 100/100 имам download 10mbps a upload 95mbps.
Од контакт центар рекоа немало проблем.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
638
322
Некој проблем со оптика во реон Дебар Маало? На брзина 100/100 имам download 10mbps a upload 95mbps.
Од контакт центар рекоа немало проблем.
Ако мериш на вифи ова, влези во рутерот замени канал на вифи, ќе дигне 80-90, одберај помеѓу 1,6,12,11
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
867
553
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,385
685
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Да не отварам нова тема, ќе прашам тука.

Што, како и за кој .!. WiFi сигналот ми паѓа на huawei HG8245H рутер? Преку кабел се е нормално, но WiFi-то паќа и е невозможно да се работи на уреди кои го користат истото(лаптоп и сл). Си паѓа кога ќе му текне, и се враќа кога ќе му текне.
Има(л) ли некој ваков проблем?
ако прашуваш вакво нешто дај попис на секој уред што ти се закачува на wifi-то.
исто така, направи еден scan, со лаптоп или слично на други мрежи што се фаќаат по дома
 

FikusKaktus

Intern
28 октомври 2020
1
0
Здраво.

Барав низ темава, ама никако да погодам клучен збор. Дали некој знае default IP за Хуавеи рутеров што го имам. Не можам да пристапам никако до него. :/

Фала.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
638
322
Здраво.

Барав низ темава, ама никако да погодам клучен збор. Дали некој знае default IP за Хуавеи рутеров што го имам. Не можам да пристапам никако до него. :/

Фала.
httpp://192.168.100.1

account:root
password: admin
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,378
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно