1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од JovanKrstevski1, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

1. Да, задоволен/а сум

12.3%
  2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

44.1%
  3. Не сум задоволен/а

15.1%
  4. Не сум воопшто задоволен/а

28.5%
  1. flashgordon007

flashgordon007
    Gaining Experience

417
    431
    15 Септември 2012
    Машко
    Никој данок што е пресметан во цената на производот што го купуваш од странство, не ти е одбиен од цената. Ниту еден данок.
    Доколку нарачуваш преку интернет и доставувањето на нарачката ти ја вршат преку пошта, од желбата на продавачот и од локалните закони, е податокот дали ќе ти го одбијат од цената данокот на додадена вредност (кај нас така се вика - во други земји ддв-то има друго име).

Поштанските услуги во ниту една земја не се оптеретуваат со данок на додадена вредност во полн износ како трговските стоки. На пример кај нас ддв за поштенски пратки пратени преку Македонска Пошта е 0%. Тоа ти го пишува на фискалната сметка.

Основа за царинење на стоки при увоз е фактурната вредност на стоките зголемена за вредноста на транспортните трошоци до границата на РМ каде се пријавува стоката за увоз (камион, палета, виљушкар качи - симни, осигурување при транспорт... или поштански трошоци). Тоа ти го пишува во царинскиот закон. Ако те мрзи да го гуглаш на интернет и да го прочиташ ова од царинскит закон, јави се кај првиот шпедитер за да ти објасни каде те лажам.

И не ставај смајли на крајот на пораката оти недостатокот на желба за самообразование кога ги имаш условите да имаш компјутер, пристап на интернет, бесплатни информации, е повеќе за жалење отколку за смеење.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

254
    201
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    нигде не реков дека незнам дека е така закон, генерално коментирав дека не ми е јасно зашто е тоа така.
    Како што кажа ти еве на повеќе места поштарина не подлежи на данок (секогаш или во одредени услови), исто викаш и за кај нас дека е 0% со македонска пошта. А од друга страна ваму ти вика во закон оп данок.

А инаку да еве и кола да увезеш, и да ја донесеш сам, по наши прописти, пак по каталог ти ставаат транспортни трошкови од толку и толку без разлика да тебе те коштало осигурање и канта гориво пет пати помалку.

Каде виде дека не сум се потрудил да извадам инфо или дека немам желба за самообразование ах тоа самјли погано .. или ако закон вика така, така е и готово не смее да се дискутира.

3. Cika

Cika
    V.I.P

2,131
    609
    8 Декември 2009
    Па буквално на овој принцип и работи сѐ. Нема што да се дискутира на веќе донесен правен акт и да се шпекулира/претпоставува. Буквално така вика закон и така ќе биде, готово.

4. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

254
    201
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    и исклецано е у камен и нема мењање никад? тогаш чему барање измени/допуни на закон еве од директор на македонски пошти баш неодамна (да се качи прагот од 45 еура и сл.). Не е тоа произлезено од нечиво негодување или барање за подобри услови, усогласување со ЕУ или штојазнам x причини

5. Cika

Cika
    V.I.P

2,131
    609
    8 Декември 2009
    Ќе те замолам да не мешаш иницијатива за промена на правен акт и различно толкување на правен акт.
    Ние можеме да дискутираме колку сакаме, но во моментот на дискусијата останува важечки донесениот и законот на сила. Кога или ако се промени тој закон, ќе важи новиот и пак ќе дискутираме. Законот не е перфектен, всушност најголем дел од законите поврзани со оваа тематика не ни се воопшто усогласени и има сиви зони што доведуваат до субјективно толкување. Не си ти виновен што законот така вика и е завршена работата, далеку од тоа.
    А тоа дека не ти е јасно зошто е тоа така, ваљда може да се разјасни со повик до надлежните институции.
    Пример мене не ми е јасно зошто секогаш не важи иста стапка на царина за исти продукт во два наврати, зашто цариниците ја царинат робата така како што ја царинат и зошто македонски пошти ми држеа пратка 19 дена во локална пошта на околу 150 метри од моето живеалиште, плус и поштарот го познавам, а и се работи за препорачана пратка.

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flashgordon007

flashgordon007
    Gaining Experience

417
    431
    15 Септември 2012
    Машко
    Законодавецот прави разлика од стоки кои лично ги внесуваш во државата и стоки кои некој ги увезува за тебе.
    Јас не се сеќавам дека во царинската основа влегоа и транспортните трошоци, кога ја царинев колата која лично ја извозев од германијата...

Никој не ти забранува да дискутираш за закон.
    Секој закон што е објавен во Службен весник важи и е обврзувачки за сите правни и физички субјекти. Неговото толкување нетреба да е своеволно или како јас сакам да биде и затоа се сите недоразбирања. Само Собранието на РМ има законска обврска да ги толкува законите. Неговата законодавна комисија и никој друг во државава.

7. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

639
    654
    5 Април 2015
    Машко
    Многу едноставно, се царини вредноста на производот, а во то спаѓа и транспорт до корисникот.

8. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

254
    201
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    а каде тоа го толкувам различно, рчнав тема само зашто .. не реков дека не е така закон, дека не треба да плаќаме итн.

Убаво знам како е законот и од поштиве со кои како може да поминеш (DHL i'm looking at you), сум плаќал, и ќе плаќам дур дојдат боље времиња.
    И да нажалост кај нас царина се виша сила, во клуб што увезуваме спортска опрема (што ја нема локално) секад ни е проблем. Со уредни документи дека ти е спортски реквизит (од произведувач, од федерација наша итн) не убедуваат дека носиме ладно оружје пример кое место да има олеснителна давачка ни лупаат премиум за луксуз .. и така ..

9. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Без подлабоко да навлегувам во дискусијата, според закон пратки до 45$ се ослободени од сите давачки.

Со пешки преку граница истово важи до 400$.

Не ме фаќајте за збор за бројките одавна не сум ги проверил.

10. Enquito

Enquito
    Gaining Experience

765
    479
    8 Август 2017
    Машко
    Грешка си до 25€ е за сите пратки, после тоа до 45€ ти е само за царина, што у принцип е небитно повеќето ИТ ствари се ослободени од царински давачки.

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

880
    793
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Многу ажурни на царина. Со се викендов сеа ќе фати и две недели кај што ќе седи пратката кај нив. Фактура им е испратено до сега мининум 5 пати.[​IMG]

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

12. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

254
    201
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    на мк пошта тракер-от што ти вика? да си провериш да не испадне ти ја вратат назад ..

13. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

880
    793
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Истото го вика и на тракерот од пошта мк. И претходната пратка што ми беше на царина ја чекав 8 дена, ама оваа ќе руши рекорди.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

14. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

65
    86
    9 Март 2016
    Машко
    Што направи со пратката, ти стигна? Сега имам иста ваква ситуација, пишува дека е испорачана, а не сум ја добил ниту подигнал.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

15. fuzzjaw

fuzzjaw
    On your way to fame

610
    961
    13 Јануари 2014
    Машко
    Заборавив да пишам. Да, си стигна пратката после неколку дена.

На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...