1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.8%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.8%
 3. Не сум задоволен/а

  17.8%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.6%
 1. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  528
  565
  15 Септември 2012
  Машко
  Никој данок што е пресметан во цената на производот што го купуваш од странство, не ти е одбиен од цената. Ниту еден данок.
  Доколку нарачуваш преку интернет и доставувањето на нарачката ти ја вршат преку пошта, од желбата на продавачот и од локалните закони, е податокот дали ќе ти го одбијат од цената данокот на додадена вредност (кај нас така се вика - во други земји ддв-то има друго име).

  Поштанските услуги во ниту една земја не се оптеретуваат со данок на додадена вредност во полн износ како трговските стоки. На пример кај нас ддв за поштенски пратки пратени преку Македонска Пошта е 0%. Тоа ти го пишува на фискалната сметка.

  Основа за царинење на стоки при увоз е фактурната вредност на стоките зголемена за вредноста на транспортните трошоци до границата на РМ каде се пријавува стоката за увоз (камион, палета, виљушкар качи - симни, осигурување при транспорт... или поштански трошоци). Тоа ти го пишува во царинскиот закон. Ако те мрзи да го гуглаш на интернет и да го прочиташ ова од царинскит закон, јави се кај првиот шпедитер за да ти објасни каде те лажам.

  И не ставај смајли на крајот на пораката оти недостатокот на желба за самообразование кога ги имаш условите да имаш компјутер, пристап на интернет, бесплатни информации, е повеќе за жалење отколку за смеење.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нигде не реков дека незнам дека е така закон, генерално коментирав дека не ми е јасно зашто е тоа така.
  Како што кажа ти еве на повеќе места поштарина не подлежи на данок (секогаш или во одредени услови), исто викаш и за кај нас дека е 0% со македонска пошта. А од друга страна ваму ти вика во закон оп данок.

  А инаку да еве и кола да увезеш, и да ја донесеш сам, по наши прописти, пак по каталог ти ставаат транспортни трошкови од толку и толку без разлика да тебе те коштало осигурање и канта гориво пет пати помалку.

  Каде виде дека не сум се потрудил да извадам инфо или дека немам желба за самообразование ах тоа самјли погано .. или ако закон вика така, така е и готово не смее да се дискутира.
   
 3. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Па буквално на овој принцип и работи сѐ. Нема што да се дискутира на веќе донесен правен акт и да се шпекулира/претпоставува. Буквално така вика закон и така ќе биде, готово.
   
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  и исклецано е у камен и нема мењање никад? тогаш чему барање измени/допуни на закон еве од директор на македонски пошти баш неодамна (да се качи прагот од 45 еура и сл.). Не е тоа произлезено од нечиво негодување или барање за подобри услови, усогласување со ЕУ или штојазнам x причини
   
  На stefano му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Ќе те замолам да не мешаш иницијатива за промена на правен акт и различно толкување на правен акт.
  Ние можеме да дискутираме колку сакаме, но во моментот на дискусијата останува важечки донесениот и законот на сила. Кога или ако се промени тој закон, ќе важи новиот и пак ќе дискутираме. Законот не е перфектен, всушност најголем дел од законите поврзани со оваа тематика не ни се воопшто усогласени и има сиви зони што доведуваат до субјективно толкување. Не си ти виновен што законот така вика и е завршена работата, далеку од тоа.
  А тоа дека не ти е јасно зошто е тоа така, ваљда може да се разјасни со повик до надлежните институции.
  Пример мене не ми е јасно зошто секогаш не важи иста стапка на царина за исти продукт во два наврати, зашто цариниците ја царинат робата така како што ја царинат и зошто македонски пошти ми држеа пратка 19 дена во локална пошта на околу 150 метри од моето живеалиште, плус и поштарот го познавам, а и се работи за препорачана пратка.
   
  На Krkac и flashgordon007 им се допаѓа ова.
 6. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  528
  565
  15 Септември 2012
  Машко
  Законодавецот прави разлика од стоки кои лично ги внесуваш во државата и стоки кои некој ги увезува за тебе.
  Јас не се сеќавам дека во царинската основа влегоа и транспортните трошоци, кога ја царинев колата која лично ја извозев од германијата...

  Никој не ти забранува да дискутираш за закон.
  Секој закон што е објавен во Службен весник важи и е обврзувачки за сите правни и физички субјекти. Неговото толкување нетреба да е своеволно или како јас сакам да биде и затоа се сите недоразбирања. Само Собранието на РМ има законска обврска да ги толкува законите. Неговата законодавна комисија и никој друг во државава.
   
 7. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  746
  723
  5 Април 2015
  Машко
  Многу едноставно, се царини вредноста на производот, а во то спаѓа и транспорт до корисникот.
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  а каде тоа го толкувам различно, рчнав тема само зашто .. не реков дека не е така закон, дека не треба да плаќаме итн.

  Убаво знам како е законот и од поштиве со кои како може да поминеш (DHL i'm looking at you), сум плаќал, и ќе плаќам дур дојдат боље времиња.
  И да нажалост кај нас царина се виша сила, во клуб што увезуваме спортска опрема (што ја нема локално) секад ни е проблем. Со уредни документи дека ти е спортски реквизит (од произведувач, од федерација наша итн) не убедуваат дека носиме ладно оружје пример кое место да има олеснителна давачка ни лупаат премиум за луксуз .. и така ..
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,997
  6,777
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Без подлабоко да навлегувам во дискусијата, според закон пратки до 45$ се ослободени од сите давачки.

  Со пешки преку граница истово важи до 400$.

  Не ме фаќајте за збор за бројките одавна не сум ги проверил.
   
 10. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,015
  618
  8 Август 2017
  Машко
  Грешка си до 25€ е за сите пратки, после тоа до 45€ ти е само за царина, што у принцип е небитно повеќето ИТ ствари се ослободени од царински давачки.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Многу ажурни на царина. Со се викендов сеа ќе фати и две недели кај што ќе седи пратката кај нив. Фактура им е испратено до сега мининум 5 пати.[​IMG]

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  на мк пошта тракер-от што ти вика? да си провериш да не испадне ти ја вратат назад ..
   
 13. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Истото го вика и на тракерот од пошта мк. И претходната пратка што ми беше на царина ја чекав 8 дена, ама оваа ќе руши рекорди.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 14. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  142
  156
  9 Март 2016
  Машко
  Што направи со пратката, ти стигна? Сега имам иста ваква ситуација, пишува дека е испорачана, а не сум ја добил ниту подигнал.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,039
  1,605
  13 Јануари 2014
  Машко
  Заборавив да пишам. Да, си стигна пратката после неколку дена.
   
  На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Пошта.jpg

  Ако знае некој да ми го објасни ова. Толку време со толку нарачки, овој статус прв пат го среќавам, истото е и на страницата на Пошта: 2018-10-19 15:20 NL350, Pratkata se prima od Ispra}a~
   
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Не 100% ама према тоа што читам, најверојатно сега е стигната во појдовната пошта (предходно се припрема и дојава за испраќање нели), нареден статус би требало да ти искочи дека се испраќа према дестинација.
   
  На 7n00dle7 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,302
  11,413
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ова Пратката се прима од испраќач често го гледам во последно време, мислам дека им е добиено преку (интерниот?) тракинг од појдовната пошта (во случајов Холандска), односно Македонска пошта само добила известување дека е внесен во систем и понатаму не се замара да освежува статус. Цело време додека патува стои само тоа и следен статус е од наша пошта.

  Ако сакаш детални податоци за патувањето, го гледаш тракингот на појдовната пошта.

  И се разбира дека ќе биде исто, 17Track го зема статусот од наша пошта.
   
  На 7n00dle7 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Прво на што помислив е истово но памет ми мати зошто би стоело на нашки јазик и зошто би се земала информација од нашава пошта(која сите си ја знаеме каква си е) а не на Енглески или Дач кога веќе е информацијата потекнува оддтаму... Плус тоа е со легален тракинг број а не оние кинеските генерички што ги дава на али...
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  проба на NL tracking директ што ќе ти даде? а наша пошта користи сервис туѓ може имаат убацено некоја локализација или пошто е дестинациска пошта да добива информации баш пошто е салам тракинг.

  Мене од Америка ми имаат така стигано у стил, најава за испорака уште од старт кога било пуштено
   
 21. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Тука се уште пооскудни информациите (прво таму проверив) застанато е на 15-ти
  15-10-2018 06:44 The item is ready for shipment
  15-10-2018 06:43 The item is pre-advised

  edit:
  Еве најнова информација од наша пошта, пред 40мин. го немаше денешниов статус:
  NL350 NLAMSE 10/19/2018, 3:20:10 PM Pratkata se prima od Ispra}a~
  NL350 NLAMSC 10/22/2018, 8:50:10 AM Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)

  Значи оште не е тргната за наваке, ај ќе ја биде ваљда годинава, ако не догодина здравје-боже... Инаку на 10.09 е направена нарачката, испратена и сликана од FT на 21.09, значи цел месец и требало да тргне (е да, имат батриЈ во нарачката и само овија испорачуваат ама па месец дена за да тргне!?!?)
   
  Последна промена: 22 oктомври 2018
 22. krema

  krema
  Professor

  9,491
  9,188
  24 Јуни 2009
  Машко
  @7n00dle7
  За една недела ќе ти биде тука нарачката.

  Btw какви батерии џанам имаш?
   
 23. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Не се батерии батерии туку блутут слушалки со вградени батерии ама при чекаут си имаше известувње дека ради батериите ми се скратени опциите за испорака...
   
  На Sara94 и krema им се допаѓа ова.
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,302
  11,413
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Имаше различни мислења за тој месец (специфично за холандска пошта), дека во тој месец кога нема тракинг патува до Холандија. А некои викаа не. Јас веќе заборавив како беше. :hay:
   
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  инаку еве баш нарачував нешто од US, и исто како што претпоставив,
  кај нашата пошта искочи дека "Pratkata se prima od Ispra}a~", а на USPS во тој момент е статус дека стигнала во регионален центар за прераспределба (после преземање на пратката од испракачот)
   

Сподели

Вчитување...