• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде и како дознавте за Македонски ИТ форум?

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
379
435
Порано бев член на еден друг форум(изгледа беше тоа хардвер.мк)или mkdhardwаre.com
Taка нешто беше.Така нешто беше,не можам да се сетам точно како се викаше претходниот форум,но верувам дека како и повеќето од вас кои мигрирале тука се од тој форум.Таму највеќе ми се допаѓаше профилот на форумот.Тогаш мислам дека ит.ком.мк беше сеуште на почеток.Инаку овде неможам да се сетам како се зачленив.Веројатно немајќи каде да се обратам,бидејќи претходниот форум не работел па сум наишол на овој.Инаку бев член сигурно меѓу првите 100 тука.На времето кога дневно имаше по 4-5 мислења на форумов.Но се случи и тоа да ја заборавам лозинката и потоа долго време само го прегледував форумов без да се регистрирам.Еве неодамна одлучив да се регистрирам повторно,иако сега сум веќе доста поголем од порано и немам мерак како порано за компјутери.
 
D

Demos

Гостин
Одамна го набљудувам форумов. Го најдов по случајно пребарување на гугл.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Немитекнува дали преку Ентер или од некој колега слушнав за itsec.com.mk, па од таму за форумов. Edit, уствари мислам во Ентер имаше статија за DDoS од itsec, па така го најдов itsec, по од него овој форум.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,304
11,645
youtu.be
Знаев за овој форум, но од кога се затвори хардвер.ком.мк се регистрирав овде, можев да прочитам дека доста членови така мигрирале овде од хардвер.ком.мк!
Како и да овој форум ги задоволува моите критериуми.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Млаце офтопик:

Разгледав низ првите неколку страни и баш се присетив на почетоците и тогашните мои идоли. Ех тие времиња, експоненцијално надградување на знаење. Секој ден беше нешто ново. После тоа висење на ирц каналот #it.com.mk на freenode, па замарање на поискусните (веројато на многу луѓе им бев преку глава во тоа време, особено на Алекс). Знам во тоа време дури некој и ми го смисли никот(не овој) што го користам по сите други форуми/мрежи и слично. Да земам да читам низ моите постови не само што можам да си ја пратам еволуцијата на моето ит познавање, туку и на моето градење како личност од копиљ низ адолесценцијата па до денес.

Штета што дел од тие членови кои дефинитивно носат заслуга за ит.ком.мк како проект, а богами и за голем дел од мојот мотив и желба за учење на ова поле не се повеќе тука или паки се многу ретко активни.

Како и да е, се извинувам на оффтопик, ама темава проникна мала носталгија кај мене.

btw: Fun fact, ако си го посетите профилот или профилот на било кој друг член во адресата можите да видите кој реден број на регистрација го имате.
 

Mirche Nikolovski

Gaining Experience
21 мај 2012
228
63
Пред некое време еден пријател на татко ми ми спомна дека има нешто вакво па решив да видам што е тоа нешто и се регистрирав :D
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
тражев официјална страна од ит маркет :)
 

Karlino

Intern
16 февруари 2014
2
1
Karlino's setup  
Processor & Cooler
Celeron G1620 2.7 Ghz
RAM
4GB
Video card
RADEON 6570 1GB DDR3
Keyboard
X7
OS
Windos 7 Home Premium
другарче го користел, седевме заедно го отвори да разгледувал и следен ден и јас почнав да го користам :D
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
450
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
По сајтот it.com.mk, имаше убави статии и подоцна го видов форумот па се регнав на него.
 

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Случајно братучет на девојка ми ми ја кажа странава и ми кажа дека има доста интересни теми, решавање на проблеми.
 

sasoxmkd

Gaining Experience
16 ноември 2011
80
63
sasoxmkd's setup  
Processor & Cooler
Intel Pentium G2020 @2.90GHz
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H LGA 1155
Storage
HDD 3.5" 1TB Western Digital Sata 3 64MB Caviar Blue + SSD Samsung 850 evo 120gb
PSU
700W PowerBox
RAM
2 x 4GB DDR3 1866 MHz Kingston CL10HyperX Fury Blue
Video card
GeForce GT 630
Audio
Genius SM VALUE 5.1
Monitor
LG E1911S LED LCD MONITOR
OS
Windows 7 Pro x64
Од ПМФ:eek:h:
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
„Шарени“ R7 1700 @3.8Ghz w/ DeepCool Captain 240EX
Motherboard
Gigabyte AX370 Gaming K5 v1.0
Storage
WDBlue/Samsung SpinPoint 1TB/EVO-850 SSD 120GB
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
2 x 8GB GSkill TridentZ RGB @ 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1080 AORUS OC EDGE EDITION
Case
Sama TITAN (каквое љубав)
Mouse
Rival 300
Keyboard
Asus Echelon Mechanical w/ CherryMX Black
Audio
AKG K272-HD/Marantz SR4600 w/ Infinity TSS-750
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Њиндос 10 (згрешив али ај)

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,603
2,849
Gaston's setup  
Audio
AR
Порано бев член на еден друг форум(изгледа беше тоа хардвер.мк)
Знаев за овој форум, но од кога се затвори хардвер.ком.мк се регистрирав овде
Рикна хардвер.ком.мк и морав тука да дојдам а не дека незнаев :p цело време знаев а уствари ништо незнаев, и оп дознав па сега се знам... :D :crazy:
Ау, сеуште го памтите hardware.com.mk? :)
 
Последна промена:

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
827
Како @krema и многу други и јас сум од hardware.com.mk преселен тука.
Го сјебаа во пикот, кога имаше ептен интересни теми, лудориите на @gOJDO со огромното куќиште и custom водено ладење. Custom до таа мера што одеше по мајстори, дребонзи да му направат блок за процесорот итн. Ми фалат такви теми.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,603
2,849
Gaston's setup  
Audio
AR
Како @krema и многу други и јас сум од hardware.com.mk преселен тука.
Го сјебаа во пикот, кога имаше ептен интересни теми, лудориите на @gOJDO со огромното куќиште и custom водено ладење. Custom до таа мера што одеше по мајстори, дребонзи да му направат блок за процесорот итн. Ми фалат такви теми.
Некој знае, некој незнае.
Јас, Зока и Тони бевме hardware.com.mk
Зошто рикна тој сајт? Момент беше.
Импулсивна одлука донесена во не повеќе од 2-3 секунди како производ на нервоза.

Штета стварно, особено што сајтот и целосно форумот беше кодиран рачно from the scratch, од а до ш.
 
Последна промена:

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
827
Јас еве незнаев. Безвезе одлука гледано од моја страна, но вие сте си одлучиле. :)
Во секој случај му помогнавте на IT.com.mk побрзо да се популаризира.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,603
2,849
Gaston's setup  
Audio
AR
Па донекаде IT.com.mk е виновен што рикнавме. Донекаде.
Несакајќи они индиректна саботажа ни направија. Не ги обвинуваме за ништо. Али ете се деси поради различни политики на hardware.com.mk и на it.com.mk.

Во кратки црти ако добро ме служи памтењето:
Имало некој лик, некоја тешка будала овде на it.com.mk кој неколку пати го банирале, а тој упорно креирал акаунти, а овде упорно го банирале.
И по се изглеа на ликот му здосадило да прави нови акаунти бескорисно и направи акаунт на hardware.com.mk и почна да плука по it.com.mk.
Е сеа, тука дојде проблемот на различните политики.
It.com.mk еве и ден денес има правила и е многу модериран форум.
hardware.com.mk немаше никакви правила и не беше воопшто модериран форум. Нашата политика (размислување) беше дека членовите на форумот кои ги сметавме за иднината на Македонија, млади луѓе со висок интелект, ќе игнорираат идиотски постови како од овој дотичниов лик.

И овој ликов пишуваше пишуваше, јадеше бурек, а ние не бришевме постови, пошто до тогаш ниеден пост немавме избришано ниту пак сме солеле памет - немојте ова, немојте она. Едноставно мислевме дека нема што на интелектуалци да им поставуваме правила кога се самите доволно паметни што е за пишување, а што не.
Е во тој момент кога оваа будалава се распиша секаква глупости за it.com.mk дојде некој модератор или админ од овде, не се сеќавам кој беше и почна да не напаѓа што сме го прибрале идиотов и сме му дозволиле да пишува против нив. Ние си кажавме дека ние немаме модератори и дека форумот е самоодржувачки и е целосно подарен на членството.

Е тука луѓево од it.com.mk мислам дека бајаги спиздеа и не нападна со коментари дека сме непрофесионални иако бевме доста постари од нив и имавме неколку златни модеми од тогашниот plugin.
И ајде штом така, да стаиме некој модератор и тука незнам како го одбравме @gOJDO кој беше еден од ретките членови со миљарда постови.

И гојдо ко гојдо, го знаете сите дека е малце таков избувлив огнен карактер, а тогаш па уште млад којзнае колку му вриела крвта и почна да касапи све живо и диво што не му се бендисуваше.
Одеднаш, тоа беше многу радикална промена за форумот и одлучивме да вратиме на старо и пак да нема модови, пошто оној ликон ионака веќе го снема.
Е тука се деси некој прелом, гојдо се навреди мислејќи (ете он нека си каже) нешто, можда дека некој нешто има против него... почнаа некои препирки....
И падна одлуката - Ја ќе ти се карам со народ заради некаков таму форум? Ма ќе ти јебем све и форум и сајт нек се гони у три лепе. И така му се деси... syntax error, т.е. 404 поради shift-delete.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
827
Постов заслужува цела тема. Интересно, во секој случај, не ја знаев приказнава. На деца ова треба да се раскажува :)

Отиде цела база у пм? Интересно би било да се отвори во read-only мод, на некој ден - да се потсетиме на тогашните времиња.

BTW,
http://web.archive.org/web/20080115...rinfo.com/forum/forum_posts.asp?TID=2162&PN=1
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја стварно не памптам како дојдов. И јас имав претходно акаунт креиран од службен маил до кој немав повеќе пристап. Не сум сигурен дали беше 2005, 6 или 7-ма година. Не можев да издржам и креирав нов акаунт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно