1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Искуство со Computer Universe

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Oktar, 20 Септември 2016.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,657
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ок тоа ќе биде. Не е за мене лично клиентот ќе си плаќа царини и даноци, го сакаат ова и крај сега што да правам, нека си платат мое е да завршам работа.
   
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,217
  3 Јануари 2019
  Машко
  И јас се имам изгроено со DHL. Ама добро, бидејќи од ComputerUniverse стигаат со EMS сигурно нема проблеми. :)
   
 3. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  441
  247
  18 Март 2015
  Машко
  ДХЛ во Германија е најобична пакетска пошта. Писма се праќаат преку Дојче Пост. Во превод, исти ку*ац друго паковање. Разликата во писмо и пакет е нели во димензии и тежина. Книги, игри, ссд-а теоретски треба да проаѓаат како писма
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  иначе за DHL по најново со царинското олеснување што го добивме нели до 90 еура, они си искористија да си стават ехтра давачки кај нив (пошто малце беа 1593 за џабе за пратки под 800 еура што идат со усна декларација без шпедитер).
  Цитирам:

  "ДХЛ услугата за царинско посредување за физички лица е 1593,00 мкд, а дополнително се пресметуваат
  давачките (ДДВ и/или царински давачки) кон Државата, во зависност од вредноста на пратката.
  Напомена: Доколку вредноста на пратката е во рамките од 22,01 ЕУР до 90 ЕУР, се пресметува само ДДВ
  давачка, додека пак пратката се ослободува од плаќање на Царински давачки со поднесување на молба
  за ослободување од истите за што се наплаќаат дополнителни 350,00 мкд за административни такси со
  кој истата се таксира."

  незнам како само кај нив ја има оваа молба ..
   
  turbiny, TheMarshal и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  80
  113
  20 Јануари 2016
  Машко
  Кога идам на checkout во Computeruniverse за купување производ има опција за плаќање „Advanced Payment (Bank Transfer)“ која што е бесплатна за разлика од Paypal и Credit Card кои се 5-10 евра. Прв пат сретнувам такво нешто на сајтови за онлајн нарачка. Знае некој како иде тоа?
   
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ти даваат ибан и свифт и идеш во банка плаќаш со уплатница или ако имаш електронско банкарство плаќаш онлајн. Чисто да знаеш, не е бесплатно, и тоа има провизија и е во истиот ранг, практично, џабе малтретирање.
   
  MadBuldog, TATA_MATA, Gappo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Како се јаде казна од инспекција за ова па не се свесни, ама мислам дека некој ќе ги освести.
   
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  И јас пред некое време се расправав со нив за тоа, мрдната работа, не само што треба да ги молам, туку треба и да им платам за да ги молам, за нешто што е со закон пропишано...

  Јас: Искрено, некако ми е сулудно да пополнувам молба за ослободување на пратката од царински давачки, и за таа молба да платам 350 ден., кога со закон е загарантирано ослободување од царински давачки за роба во вредност помала од 45 еур.

  Danilo Djokovic: Sto se ondesuva za molbata od 350 denari koja sto se naplaka za da bide pratkata osolbodena od carinski davacki t.e. da podlezi samo na ddv, e sooglasno zakonot za administrativni taksi t.e. sekoja molba koja se podnesuva vo carina bez razlika za koja namena e istata podlezi na administraivna taksa, vo vasiot slucaj taksata za molbata e 350.00mkd
   
 9. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Сакам да порачам повеќе компоненти од computeruniverse (mb+ram+case+монитор). Се работи за поголема сума, па ме интересира дали сите овие компоненти ќе бидат царинети на 5% одделно или пак царината ќе биде на цела фактура која што опфаќа и поштарина, провизија и сл. Има ли некој други дополнителни трошоци освен царински преглед/Лежарина? Дали сега со короната пратките пристигнуваат без поголемо задоцнување?


  Благодарам!!
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,654
  4,104
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На секој дел одделно +5%
   
  На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  А на што се должи големиот број на негативни ревјуа?
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,654
  4,104
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ke te oderaat na lezarina. Poznati se mnogu po toa DHL....
   
 13. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Според тоа што го видов на сајтот не испраќаат преку DHL express туку преку обичната. Кај нас би требало да стигне во нашата пошта.
  Инаку на негативни искуства мислев на computeruniverse...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Ако нарачам case што е 135 евра колку би ме чинело да го донесам дома estimate некој одприлика ?
   
 15. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Piwcho
  Тепај им сенката на DHL.
   
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  100 пати е кажано тука за компјутер јуниверс дека пратката стига со ЕМС брза пошта т.е. обичната ДХЛ кај нив.

  Па кликни таму на сајтот, ке ти каже колку е испорака, дали сакаш екстра пакување, трансакцијата ја наплаќаше некое евро и тоа е тоа. Кај нас ќе си платиш царина и данок според правилникот и тоа е тоа (5% данок и 0% царина на компјутерски компоненти). Може да има уште 100-200 денари од пошта за отварање на пакетот и повторно затворање.

  @Piwcho во пресметките за царина и данок влегува и поштарината.
   
  На psyside, causevd, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  764
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Дечки дали има некој со ситуацијава нарачувано? Сакам да нарачам ама овие од мк пошти пола пратки не ги доставуваат и не работат дур е пандемијава.
   
Слични теми
 1. Ci@_11
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  882
 2. Fiasco
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  876
 3. HijackHacker
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,337
 4. @ILE@
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,771
 5. -={K-O-R-U-N}=-
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  2,482
Вчитување...

Сподели

Вчитување...