1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гледајте бесплатно сателитски канали на вашиот компјутер

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од AMD_fan, 12 Јануари 2009.

 1. greenline

  greenline
  Intern

  112
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Па, може да се најде, но кратко време трае стримот.
   
 2. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  956
  519
  14 Јануари 2009
 3. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Епа некој има ezserver и му дал на некого да се радува малце, а он шибнал public и го видел дека крева многу трафик и му го скинал профилот. Често се случува тоа... Најубави се веб стрим од германија, таму пример deluxe music ти е free на web и така го влечат стримот, по мене еден од најубавите музички канали... иако е FTA на кабелкиоск...
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Tvheadend накратко е телевизиски стрим сервер. Се стримуваат канали кои одат преку DVB-S/S2, DVB-T, DVB-C телевизиски тјунери. Тоа и не е толку занимливо но она што е интересно е што VLC има поддршка за гледање на овој вид на стримови. Се што треба е да се направи е да се копира фајл libhtsp_plugin онаму каде е инасталиран VLC во папката plugin.
  Откако е копиран плагинот во плејлистата ќе се појави во менито под Local Network:
  [​IMG]

  Листа на tvheadend канали. Листите не се вметнуваат или е потребно нивно креирање како m3u фајлови. Во менито tools/preferences/долу лево означете All/ Горе во празното поле кај search впишете htsp/ под HTST Protocol десно кај HTSP Server Port треба да стои 9982/ во празното поле кај HTSP Srever Address треба да се вметне само IP адресата преку која се стримува:
  [​IMG]

  Потоа нормално на Save/исклучете го VLC/повторно покренете го/отворете плејлиста/стегнете на Tvheadend HTSP и листата за неколку секунди ќе биде вчитана:
  [​IMG]

  Нормално потешкиот дел е барање на tvheadend адреси. За оние кои сакаат да скенираат секогаш кај tvheadend адресите треба да се бара отворен порт 9981.
   

  Прикачени датотеки:

  На prichina и kirev им се допаѓа ова.
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  а да ставеше некоја листа со добри канали
  пример fox и сл канали со добри филмови/серии и discovery,..
   
 6. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  297
  31 Јули 2011
  Машко
  @Mr One Ај ако сакаш малце поубаво објасни. Од кај ги бараш адресите на тв каналите. И која адреса треба да се вметне преку која се стрима ??
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 7. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  +1 пробав да разгуглам, ама на крај само завршив 0 резултати.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Луѓе, а да не се мачите со листите, имам предлог за еден сајт, со доста добри канали, само ви треба vlc да имате и да изберете стримови кај повеќето канали: www.mkpredavatel.com

  Иначе за листи со канали отворете го сајтов: http://www.tvonlinestreams.com/ Вчера беше нешто offline, но еве гледам сега пак е ОК.
   
 9. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  297
  31 Јули 2011
  Машко
  Во ред, ама некој да објасни како се ставаат каналите ??? Пред некој месец пробав со XBMC, ама кодовите максимум еден ден траеа и требаше нови. Има ли некој начин да се најдат тв-стримови кои траат подолго ?
   
 10. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Ни јас не можам да се снајдам со вметнување на каналите.

  Значи, пример:
  http://203.144.138.114:1935/mmm/fox1.stream/playlist.m3u8

  не треба да се внесува целата адреса, така? Само ip адресата? Со или без порт?

  Секако пробав.
   
 11. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Ај да повторам. Значи не треба да се креира листа за tvaheadend, само треба во влц да се вметне ИП адреса преку која се стримува. Обавезно да се вметне оној libhtsp_plugin онаму каде ви е инсталиран влц/папка plugin.
  Ова се осетливи стримови и бргу паѓаат откако ќе се објават, затоа и не објавив некоја ИП адреса.
  Еве една:
  [​IMG]

  Отворете VLC/Tools/Preferences/Долу лево одберете All/Горе лево во празното поле под search напишете htsp/клик на HTSP Protocol:
  [​IMG]

  Затворете го влц и повторно покренете го. Отворете плејлиста, клик на Tvheadend HTSP:
  [​IMG]

  Отворете ја папката All Channels. Реков ова се осетливи стримови и оваа ИП бргу ќе падне:
  [​IMG]
   
  viktormkd, Borsa и на tupacan им се допаѓа ова.
 12. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  297
  31 Јули 2011
  Машко
  А во случај да падне, ќе сакаш ли да кажеш кај може да најдеме други ИП адреси ?
  И како да најдеме нешто плус програми ?
   
  Последна промена: 28 Мај 2014
 13. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Скенирај ип адреси, нема правило од која држава или кој ранг на адреси да го бараш. Што дојде, а тоа е отворен порт 9981 код 302 кој не бара јузер и пас.
  ИП адреси:
  Код:
  http://services.ce3c.be/ciprg/
  Некои ип адреси немаат отворен порт 9982, не може да се гледа преку влц како оваа 151.229.180.232
  Проверка преку браузер/Configuration/Channel EPG:
  Код:
  http://151.229.180.232:9981/extjs.html
  Не е дека не сакам, но нема логика да објавам ИП адреси кои стримуваат преку Tvheadend. Сопственикот кој стримува знае кога многу клиенти ќе се прикачат и веднаш исклучува. Уште една и толку 82.12.144.204.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Освеж,

  Untitled.png

  Филе, саве,
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...