1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  ^ ^ мислев посребрување, месингот може, но не мора да има олово. Е сега останува жицата таја златната едини избор, мада од некои метали не би требало да имаме гајле (во мали количини).
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  238
  23 Март 2016
  Машко
  Дружино едно прашање: ова се мисли дека е бес тракинг или што
  Мислам на првата најефтината...[​IMG]

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,087
  11,022
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ми личи дека е без тракинг (споредено по цена со други места од САД што праќаат до кај нас), но воопшто не сум сигурен. На нивната страница не кажуваат. А инаку тоа буквално значи дека е неосигурано.

  Веројатно знаеш за UPS (средните), но да те потсетам, тоа е брза пошта со која најверојатно ќе има други давачки кај нас.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  8,727
  8,460
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу скап шипинг, ич и не гледај понатаму.
  Инаку да, обична пратка непрепорачана.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  238
  23 Март 2016
  Машко
  Чисто онака тепам време разгледувам страни за никотин досега што не сум ги посетил, сега гледам на една друга имаат најголеми 60мл/100мг за 7.49$ стаив две у корпа пресметав шипинг излага 13.54$ и пак е
  USPS (First-Class Package International Service)
  Вкупно 28.52$
  Ова пак се јаде ама шипингот пак незнам УСПС како ли ќе биде...

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,087
  11,022
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако тепаш време, тепај во Британија, имаат продавници што не ја почитуваат (или ја заобиколуваат) Директивата - шиткаат нешто повеќе од капки за очи. Работата е само да се најде кои праќаат до кај нас, и да имаат поволен шипинг (во секој случај е многу помал од оној од Америка).

  Сега ја пробав оваа, ветуваше, има да не` одбереш како земја, но сосема на крај вика дека не испорачува на наша адреса. Демек шиткаат само на фирми, а „докажуваш“ така што само ќе пишеш име на фирмата. :hay:
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  52
  58
  31 oктомври 2016
  Машко
  Топ е, јас баталив и модови и се, сега само со caliburn-от сум. Си напраив течност со 25ка никотин, послаб никотин не задоволува.
  Батеријата е онака, по 2-3 пати на ден ја пунам, околу две недели го имам и почна веќе да се деградира. Поготово ако chain вејпаш, батеријата ќе цркне за 2-3 саати. До сега имам приметено дека батеријата е послаба за 30% од прилика. Се надевам дека нема да паѓа се повеќе и повеќе.
  Loose mtl е, да беше малку по restricted ќе беше супер, ама можеш да ги затнеш дупчињата од страна.
  Подовите се добри (сега за сега), со првиот под сум веќе 2 недели и уште нема изгорено или да се губи вкусот од течноста.
  Течност полнам по 1-2 пати на ден (2-4ml).
  Задоволен сум од вејпот, единствена маана му е батеријата, и ме изненади што толку брзо почна да се деградира...

  Инаку ако се одлучиш да нарачаш, не би ти препорачал од Алиекспресс, јас нарачав од таму и чекав 2 месеци, отворив dispute, ми ги вратија парите и по две недели стигна пакетот во пошта, а во меѓувреме го нарачав од ФТ со холандската пошта и стигна за 3 недели, плус на ФТ ти е доста поефтино (~30$), а ако начекаш попуст и помалку. Uwell имаат ненормално добар customer support, стално ти пишуваат и одма враќаат на пораки, немам коментар за тоа, свака им част. Dispute-от го одобрија за 5 минути.

  Ако те интересира нешто друго, пиши :)
   
  gokica, nikolaa96, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  238
  23 Март 2016
  Машко
  Ако бараат само да им потврдиш со име на фирма може да лупнеш некоја стечајна од ракав, само да не ја проверуваат.

  А Британија горе доле сум ги разгледувал и тук там исто, затоа почнав малце и низ другиве земји, гледав во Данска и Норвешка тие па да не мрднат од граница ич нигде ни за лек.

  Сега па гледав една австралиска и имаат 250мл/200мг сосе шипинг 50$ ама шипингот не го пишува каков е туку само пишува "express"
  Мада чисто сумљам и дека ќе пратат, вака дава дека ја праќаат може и со пејпал да платиш ама пак штознам несигурно.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 9. nikolaa96

  nikolaa96
  Intern

  43
  49
  17 Март 2019
  Машко
  Туу јас пред 6-7 саати го нарачав од али, го имав нарачано од фт пред неколку месеци, ама 3 недели го чекав само за да се шипне и не ми се чекаше толку и откажав. Сеа не знам дали можам да ја откажам нарачкава, да ми вратат пари и пак да нарачам од фт. Околу 38$ ме фати се плус 4 кетриџи, мислам дека не е лоша понудата, а стварно не ми се чека 2 месеци, знам дека со postnl од фт за макс 3 недели ке стигне...
   
 10. Widlok

  Widlok
  Intern

  11
  20
  10 Јануари 2018
  20190625_114457.jpg
  Sbody Legend 2 конечно го добив , 2 дена го тестирам и работи перфектно во TC , за 50$ итекако вреди (со попуст 20% фт).
   
  На zdrnik, Ace Lud, krema и уште 6 други им се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,087
  11,022
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да пишам нешто за подчето... Повеќе од субјективен агол или општо мое видување за подови (користејќи го само него).

  Прво, најголемата (и за мене единствена) предност е што е мало и лесно. Ептен мало и ептен лесно, и тоа е огромна предност. Да не го сликам сега, можат да се најдат поубави слики на интернет. Батеријата од 500 mAh трае нешто повеќе од едно полнење (2 ml) и не можам да оценам дали снагата (ватите) се намалува при крај поради...

  Вкусот. Од едниот кертриџ што го потрошив, првата половина од користењето ми мирисаше на машинско масло, ама она ептен, како да ми се цеди зејтин во устата, а втората половина на пластика. Не можев никако да го „избркам“ тој вкус додека користев обична течност. Добро, можеби беше слаба за него (тројка никотин), но кога пред неколку дена ми стигнаа солите, тие ми беа...

  Прејаки. И тоа, при користење не чувствувам дека ми е прејако, ама по неколку секунди кога ќе ме мавне... Не можам да направам повеќе од 3-4 пафа без да ме здрви, и тоа повторувам, во моментот не чувствувам, туку отпосле... А желбата за никотин не ми е задоволена, или подобро кажано навиката да тегнам нешто. Тоа всушност ми се допаѓа, сум се одвикнал од јак никотин. Треба да разредам (преполовам), но никако не стигнувам да го направам тоа. Вкусот вака е сосема задоволителен (нема пластика, односно ја има само ако ја „побарам“), а не знам како ќе биде кога ќе ги разредам.

  Кертриџот не ми изгледа како да ќе може да се репарира, ми изгледа дека кога ќе се отвори (ако може да се отвори, ако не е лепен) ќе се искрши. Кертриџите се релативно евтини, а на Али како да видов и клонови (Coil Father :hay:), се мислев да купам некои, но ако не се навикнам џабе ќе ми се.

  Ми се појавува малку конденз (со мојот начин на користење што ич не чини за подови - chain vaping со релативно јако влечење), што се решава со стариот добар начин на тресење како топломер. Тогаш ќе видам дека е само една ситна капка, а мене ми изгледа како да бил полн. :hay: Нема течење одоздола (во контактите) ни капка. Полнењето со шишенце со метален врв како игла ми беше многу лесно, а сега со шишенцето од солите знае да ми избега малку, иако е тенко пластично врвче.

  Телото е метално и супер е (можеби алуминиум), кертриџот не се клати како на ривјуто на Бет од српскиот форум. Никакви проблеми со користењето, автоматскиот прекинувач не утнал ниеднаш, иако имав огромен сомнеж кон таквите. Уште не ми е јасно од каде влече воздух, нема друга дупка освен УСБ-то, а ако го затворам со прст, пак има исто воздух. :annoyed: Веројатно од спојот на металот и пластиката (рабовите долу, а можеби и горе). Не тече по џебови, што и да му правиш. Дојде со мало гумено капаче за дупката од која што влечеш (демек дриптипот), но по мое мислење нема потреба од него и само плаче да го изгубиш зашто е ептен ситно.

  Има само една мана за која не бев сигурен, но ми се случи двапати (плус кога дојде) - батеријата се самопразни ако ја оставиш да стои подолго време. И потоа, откако ќе ја ставиш на полнач, не дава знаци на живот некое време додека не се наполни до некаде. Но тоа подолго време е неколку дена, од еден ден нема да се испразни. А инаку се полни со околу 360 милиампери, па полнењето трае околу 2 часа, што не е баш малку (и тоа, не мерев време, може е еден, може се три). А првите неколку полнења беа точно до 500 mAh (добро, можеби малку помалку, на пример 489, но и 496). Кога ќе прекине поради испразнета батерија не му можеш ништо, мораш да го полниш.

  Се` уште му давам шанса, но се` повеќе се убедувам дека ова не е за мене, затоа што сум навикнат да цугам цело време. А за кратки излегувања, за кои би бил совршен, солите ми се прејаки (нема да ме задоволат и по навика ќе тргам многу повеќе и ќе се отрујам :hay:). Треба да видам како ќе оди со разредувањето (или да смучкам појака обична течност), но некако не ми е финта тоа да зголемувам... Плус пластиката што ја чувствувам кога ќе ми текне да ја побарам... Гледам зошто подовите се привлечни за новите корисници или за некои ситуации, но мене по 5 години користење не ми се. :)
   
  На krema, gokica, zdrnik и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Дечки колку трает греачите на Наутилус 2с да не знајт некој


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  909
  2,022
  28 Јануари 2017
  Машко
  На обичниот траат ~3 недели, не гледам зошто и овие не би трале приближно толку, дизајнот им е ист и се компатибилни.
   
 14. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Ок фала Шарло а дали е паметно да земам мод со внатрешна батерија околу 2500-3000мач или да си земам со една надворешна, сакав да го земам aegis mini ама aegis solo можам да го користам подолго секако е неуништлив само ќе менвам батерии или паки да го акнам drag mini 4400мач ќе задоволит целодневно мтл а и добро изгледат само пак ме плашит дека ќе го фрлам после 400-500 полнења


  Ќе забораев колку трает обично надворешниве батерии


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 26 Јуни 2019
 15. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  909
  2,022
  28 Јануари 2017
  Машко
  Со внатрешна ти е пали вози, дека ќе го фрлиш со многу полнења е мала шансата, за тоа време или ќе ги оставиш електронскиве или ќе го скршиш модот, ако цркни од премногу циклуси на батеријата, од мене имаш нов :)

  За МТЛ поголема батерија од 3000 mAh нема али е доволно да ти турни цел ден, предноста е што можиш да ја смениш кога сакаш, мана е што е додатен трошок за батерии па и полнач, треба да се претпазлив со нив, не сакаат носење во џебови, мора секогаш да се заштитени да не нè пишат по весници.
   
  Metuzalem, Saso Trpenoski, Tomica Jovevski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Ок фала за информацијата


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  167
  267
  3 Февруари 2019
  Машко
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  752
  545
  29 Март 2011
  Cuboid mini ти е многу добар мод за до 80в го имав и сега пак го нарачав го препорачувам на секој :) Али ќе го нема изгледа повеќе се помалку и помалку го има сега на AliExpress го има само сив и бел црн го нема кај никој продавач изгледа се трошат последните залихи :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 19. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Original Joyetech Cuboid Mini од линков е оригинал


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  752
  545
  29 Март 2011
  Јас го платив 18.25 со Lyche atomizer :) исто од каде што го имав нарачано и првиот пат првиот пат беше оригинал сега ќе видиме на пат е за Македонија :) Screenshot_20190626-180651.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Дан знајте кога ќе имат нареден попуст на фастек


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,087
  11,022
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Можеби за 4 јули, често имаа, не се сеќавам дали баш секоја година.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 23. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  238
  23 Март 2016
  Машко
  Кога сме кај модови со вградена батерија има нешто и тука, незнам дали сум ја спомнал странава досега vaporl.com стално имаат некои попусти, промоции и сл.
  Првин да кажам за vaporesso luxe мислам дека некој го сакаше да го купи тука е поефтин, на фасттек на пример е над 50$.  Vaporesso LUXE 220W Touch Screen TC Box Mod
  35.17

  И ова не е лошо

  Dovpo Nickel 230W TC Vape Mod - Dual 18650
  35.28

  Еве и нешто со вградена батерија што ми фаќа око како поефтино од други места.

  OBS Cube Starter Kit - 3000mAh & 4ml
  27.52


  VOOPOO Drag Mini Box Mod - 177W & 4400mAh
  31.58

  Има и атомизерчиња ефтинки, ориџинале само клон јок.

  АЈМО АЈМО ЈОШ МАЛО ПА НЕСТАЛО
  БИК ЖИЛЕТИ КАМЕН ЗА ПЕТИ БАТЕРЕ ЗА САТ БАТЕРЕ ЗА САТ

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  34
  15
  21 Мај 2019
  Машко
  Демек све оригинални


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,087
  11,022
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Vaporl многу често ги гледам, никогаш немале нешто поевтино од другите. МИСЛАМ дека имаат скап шипинг (не се сеќавам), но сигурен сум дека пробував многу различни комбинации и никогаш не излегоа најевтини, не мора само од Фастек, туку и од другите Кинези (кога ќе пресметаш шипинг и кај едните и кај другите).
   

Сподели

Вчитување...