• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
@Sludge.Factory , после фармање од 1 скоро ден со 1 tib на посебна машина за проба на hpool, имам награда од 0.001 XCH , по нашки 1 долар. Според мене ова е и те како исплатливо по оваа цена. Со 50 терабајти капацитет пример и 1000~1500 ЕУР првична инвестиција:
 • 800 евра за дискови (12x4TB od 65 EUR по диск како шо ги земав јас)
 • 500-600 евра за машина со 1тб SSD, ryzen 1600 af, матична и 16гб рам, кутија и напајање
 • Нешто ситно за RAID sata со 6 порти кабли, сплитери, за сите дискови да се RAID 0
1620837352915.png

Со 50 долари на ден, ROI време - месец дена.

И да падне на една десетина од ова, пак сум задоволен, personal storage за беспари е топ дил за мене.

Уопште не ми е битна брзината на плотирање, затоа идам со овој хардвер. 3-4 плота паралелни (5-6 саати), за 20-25 дена ќе заврши, со тоа и ссд-то у канта.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Uupool има за ситно подобра заработувачка и помали провизии. Ама планот е кинески пул мајнинг до 17ти.
Потоа кинеските плота ќе продолжат на тој пул а со новите на новите пулови.
Откако ќе пополниш макс сториџ, бришеш кинеските за нови.
Мора да се максимизира заработката.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
со тоа и ссд-то у канта.
Баш ме интересира како ќе рикаат дали контролерите или самите блокови на меморијата ќе се намалуваат. Или туто комплето :)

Нека сподели некој што се-ќе-се бави со ова.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Извинете ама ептен сум нуб за овие крипто валутиве.

Може ли некаде да се плати со чиа? Исто може ли кај нас да се купи чиа?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Го гледав видеото на der8auer и тој викаше дека ако не продожиш постојано да го зголемуваш бројот на плотиви за фарминг дека шансите за награда ти се намалауваат. Ама не знам дали тоа ке важи и кога ке почне да има пулови.
Ако да речеме исплоташ 500 плота +-50tb дискови дали со тек на време ке ти се намали профитабилноста, секако дификултито ке оди нагоре како расте мрежата.
Оти ова ке плоташ да речеме 20-40 дена и после само ги оставаш ХДД да се онлајн и збираш исплати се додека ХДД со 500те плота се онлајн така ке биде?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Го гледав видеото на der8auer и тој викаше дека ако не продожиш постојано да го зголемуваш бројот на плотиви за фарминг дека шансите за награда ти се намалауваат. Ама не знам дали тоа ке важи и кога ке почне да има пулови.
Ако да речеме исплоташ 500 плота +-50tb дискови дали со тек на време ке ти се намали профитабилноста, секако дификултито ке оди нагоре како расте мрежата.
Оти ова ке плоташ да речеме 20-40 дена и после само ги оставаш ХДД да се онлајн и збираш исплати се додека ХДД со 500те плота се онлајн така ке биде?
Баш така. Derbauer промаши неколку key points на chia, а тоа е дека плотирањето е one time job.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Баш така. Derbauer промаши неколку key points на chia, а тоа е дека плотирањето е one time job.
Ок значи тие 500то плота ке си имаат иста јачина така да кажеме како 500мх/с да имаш на Етереум...
Мислењето е автоматски споено:

Во скоро очекувам на форумов да се појави тема, продавам Чиа плотови :D :D
Ееее добра бизнис идеја!
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
152
123
Куманово
Ок значи тие 500то плота ке си имаат иста јачина така да кажеме како 500мх/с да имаш на Етереум...
Мислењето е автоматски споено:


Ееее добра бизнис идеја!
Готови не може да се продадат мора да се плота со сопствен key, веќе има на ebay услуги за тоа
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
392
406
"Дај ма, дај дисковите, ја ќе ти исплотам, та пријатели сне."
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Го гледав видеото на der8auer и тој викаше дека ако не продожиш постојано да го зголемуваш бројот на плотиви за фарминг дека шансите за награда ти се намалауваат. Ама не знам дали тоа ке важи и кога ке почне да има пулови.
Ако да речеме исплоташ 500 плота +-50tb дискови дали со тек на време ке ти се намали профитабилноста, секако дификултито ке оди нагоре како расте мрежата.
Оти ова ке плоташ да речеме 20-40 дена и после само ги оставаш ХДД да се онлајн и збираш исплати се додека ХДД со 500те плота се онлајн така ке биде?
Моментално за 1000тб награда на Пул мајнинг е 1600 долари или 1.6 долари дневно по терабајт. 1 терабајт кошта 30 долари. Дури и тежината да скокне за 10 пати во наредниве 3 месеци, ти пак би вадел по 16 центи дневно од терабајт или 5 долари месечно од нешто што кошта 30 долари.

Само претерано многу нубови има по форуми редити и јутјуб кој ги тераат луѓево да склопуваат неверојатни скапи машини и РОИ-то им се зголемува дупло.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Само што одложија пулинг за 2 недели, треба да дојде на крај на мај, така шо, тие што веќе имаат плотови и сакаат максимум за овие 2 недели, hpool is the way to go, зашо соло веќе нема смисла.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,029
4,518
Ethermine
www.facebook.com
Само што одложија пулинг за 2 недели, треба да дојде на крај на мај, така шо, тие што веќе имаат плотови и сакаат максимум за овие 2 недели, hpool is the way to go, зашо соло веќе нема смисла.
на хпул може ли со веќе постоечките да се фарма ?
И колку е таму fees ?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Само што одложија пулинг за 2 недели, треба да дојде на крај на мај, така шо, тие што веќе имаат плотови и сакаат максимум за овие 2 недели, hpool is the way to go, зашо соло веќе нема смисла.
Одамна нема поента соло фармингот, хпул крати околу 20-30 посто провизија али барем добиваш нешто ситно. И ако си на виндоус, мораш да угаснеш фармот преку чиа блокчејн апликацијата бидејќи ефективно правиш дуал мајнинг, и хпул те детектира и те банира. После тоа не можеш веќе на пул да фармаш со тие плотови.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
на хпул може ли со веќе постоечките да се фарма ?
И колку е таму fees ?
Можеш, ако ти кажам fees ќе те излажам, ама има на редит постови за тоа ако побараш.

Нужно зло испаѓа додека нема официјални пулови.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во скоро очекувам на форумов да се појави тема, продавам Чиа плотови :D :D
Мене ми е во план да нудам услуга плотирање ;) Фиљан копач наместо да купува скап компјутер со многу јадрен процесор, многу рам и големи, брзи и издржливи ССД-а, едноставно ќе си плати за услугата и ќе ги добие плотовите многу побрзо без да треба да купува па продава скапа машина за плотирање.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #46

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Мене ми е во план да нудам услуга плотирање ;) Фиљан копач наместо да купува скап компјутер со многу јадрен процесор, многу рам и големи, брзи и издржливи ССД-а, едноставно ќе си плати за услугата и ќе ги добие плотовите многу побрзо без да треба да купува па продава скапа машина за плотирање.
и овде доаѓаме до ситуација, ако неможете на екстерен да го префрлите, да треба уплоад/даунлоад, а тоа носи месечно поголем пакет за интернет и чекање да се спушти подолго од самото плотирање :D :D
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje
и овде доаѓаме до ситуација, ако неможете на екстерен да го префрлите, да треба уплоад/даунлоад, а тоа носи месечно поголем пакет за интернет и чекање да се спушти подолго од самото плотирање :D :D
Ма каков интернет..Ке си ги донесе дисковите - и ќе му ги исполта .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #48

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
ВАЖНО!

Немојте после не сум ви кажал.

За да фармате во пул одкако ќе искочи официјалниот, ќе мора да имате барем 1 фрагмент од XCH коинот.

За бесплатен фрагмент мора да се пријавите на линкот подолу и во наредните неколку дена ќе добиете 0,0000000001 фрагменти, доволно за во пул.

Пријавете се дур е време, зш кога ќе искочи ќе биде навала за ова и тогаш ќе се чека повеќе за бесплатен фрагмент.

Јас го добив за неполни 24ч.

Доколку не успеете да го фатите возот, ќе мора да го купите преку некоја менувачница.

Код:
https://faucet.chia.net/
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
ВАЖНО!

Немојте после не сум ви кажал.

За да фармате во пул одкако ќе искочи официјалниот, ќе мора да имате барем 1 фрагмент од XCH коинот.

За бесплатен фрагмент мора да се пријавите на линкот подолу и во наредните неколку дена ќе добиете 0,0000000001 фрагменти, доволно за во пул.

Пријавете се дур е време, зш кога ќе искочи ќе биде навала за ова и тогаш ќе се чека повеќе за бесплатен фрагмент.

Јас го добив за неполни 24ч.

Доколку не успеете да го фатите возот, ќе мора да го купите преку некоја менувачница.

Код:
https://faucet.chia.net/
Шо значи океј е да земеме сите по еден фрагмент и после да го продаваме на тие шо закасниле и шо ги искупуваат сите тврди дискови од продавнициве? :)

Каков wallet треба да се впише на страницава?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #50

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Шо значи океј е да земеме сите по еден фрагмент и после да го продаваме на тие шо закасниле и шо ги искупуваат сите тврди дискови од продавнициве? :)

Каков wallet треба да се впише на страницава?
Влагаш во програмчето за плотирање, лево имаш Wallets и подолу Receive Address.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно