• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

  • Ја почнал/а темата
  • #226

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Истовремено 50тб на хпул = 0.024 чиа на ден.
30тб нановиов = 0.028 чиа на ден.
Поминаа околу 28-30 часа откако уклучив, и се размислувам тотално да се префрлам на новиов пул.
@Pulse Доволно ми е споредбата во заработка, и тоа што не им давам приватен клуч, за разлика од кинезите. А исто така и што се оди преку Full Node на chia blockchain апликацијата.
Исплатата ти ја пуштаат на валетот, или се акомулираат кај нив?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,172
1,804
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Исплатата ти ја пуштаат на валетот, или се акомулираат кај нив?
Директ на волет, или на берза, зависно кога ќе правиш акаунтот која адреса ќе ја внесеш. кај нив ти се акумулира до 0.05, и автоматски се префрла кај тебе кога ќе помине 0.05
 
  • Ја почнал/а темата
  • #228

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Директ на волет, или на берза, зависно кога ќе правиш акаунтот која адреса ќе ја внесеш. кај нив ти се акумулира до 0.05, и автоматски се префрла кај тебе кога ќе помине 0.05
Има зезанција со тоа, каде треба да ти стојат плотовите?
Или треба да стојат на официјалната апликација, не како на хпул да треба да ги ремувнеш од таму.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
  • Ја почнал/а темата
  • #230

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Kako da gi prefrlam pulovite?
Тукушто се префрлив.
Избриши кинезарија, врати се на нормала, да фармаат плотовите на официјалната апп, па пушти ја нивната апп, внеси токен од фармерот што ќе го креираш кај нив и стартај.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
47
97
а ако не бива, можеш да се вратиш со истите плотови на хпоол?
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
562
I naj bitnite prasanja, na kolku vreme naogja block chia core pool? I koj nacin na isplata e? Pplns ili?
Nema nikakvi informacii na sajtot za tie 2 najvazni raboti. Ostanatoto e sporedno.

Edit:
Izguglav chia core I ova mi se pojavi

"This post was flagged by the community and is temporarily hidden."


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,172
1,804
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
config.yaml се менува за да се смени фармот од ваш волет, во волет од пулот, бидејќи сеуште нема официјални пулови. Во тој фајл не е зачуван ни приватниот клуч ни ништо. Со обичен реинстал на чиа блокчејн ќе се избрише тоа.
Ко за споредба, на хпул, дававте цел приватен клуч, засекогаш. Крај, краева, секогаш можеш да фармаш со една адреса, а да чуваш капиталот на друга адреса. Така и правам и со ЕТХ, ЕТЦ, РВН, ЧИА и сите останати крипто волети.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
403
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Тукушто се префрлив.
Избриши кинезарија, врати се на нормала, да фармаат плотовите на официјалната апп, па пушти ја нивната апп, внеси токен од фармерот што ќе го креираш кај нив и стартај.
Е ако работи и официјалната Чија програма нема ли тогаш да имаш шанса и ти сам да исфармаш чија?
 

Canibalot

Gaining Experience
29 јуни 2016
87
100
config.yaml се менува за да се смени фармот од ваш волет, во волет од пулот, бидејќи сеуште нема официјални пулови. Во тој фајл не е зачуван ни приватниот клуч ни ништо. Со обичен реинстал на чиа блокчејн ќе се избрише тоа.
Ко за споредба, на хпул, дававте цел приватен клуч, засекогаш. Крај, краева, секогаш можеш да фармаш со една адреса, а да чуваш капиталот на друга адреса. Така и правам и со ЕТХ, ЕТЦ, РВН, ЧИА и сите останати крипто волети.
Самата апликација има пристап до чиа executable, со тоа може да ти го види приватниот клуч mnemonic "chia keys show --show-mnemonic-seed" ., друго source codot не го пуштаат да се види што се дешава.
Не дека ги ругам би ги пробал на машина што би ја користел само за фармање.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Некое ново искуство за заработката на Chia-core во однос на HPOOL, @Sludge.Factory @Pulse ?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
562
Со 75TB за 36 часа откопа 0.04 XCH.
Kaj mene so 50tb za 24 casa 0.02 XCH na hpool.
Znaci:
75tb za 24 casa 0.03 XCH
75tb za 36 casa 0.04 XCH

Nema razlika.

Prednosta e ako so ChiaCore isto taka moze da se farma i solo preku aplikacijata, sto na hpool toa e zabraneto, pa ako moze nesto takvo spodelete...
Inaku sto se odnesuva do mnemonic key, i ChiaCore go gleda klucot, samo sto barem kaj kinezive toa e javno kazano. Sfatete deka dokolku sakate da se iskoristat plotovite koi gi imate, bez da preplotuvate, MORATE da im dadete kluc, zatoa sto toa e edinstveniot nacin da gi povrzete vasite plotovi so toj tip na pools, dokolku ne se isplotani so protokol direktno na pool (kako sto e najaveno vo oficijalniot koga ke izleze, pa zatoa ke mora i da se preplota).

I dajte ne se panicete tolku so davanje key, napravete si nov wallet i dajte im key, bezopasno e.....
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
545
570
Може ли некој да сподели колку ssd health се губи со плотирањево
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Може ли некој да сподели колку ssd health се губи со плотирањево
Зависи од моделот на SSD и од вкупниот дозволен TBW, за илустрација со Kingston A2000 1TB изгубив грубо 16-17% за 20 TB со неколку умрени плотови, значи губо негде 0.8%-0.9% по 1TB.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
397
Може некако да се форсни sync, со денови е chiata во статус not synced. Пробав со upnp, избришав .chia, додадов introducer-eu, рестартирав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #244

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Може некако да се форсни sync, со денови е chiata во статус not synced. Пробав со upnp, избришав .chia, додадов introducer-eu, рестартирав.
Може најбрзо, идеш на флешка кај некој што е фул синх, го копираш овој фајл и тераш
~/.chia/mainnet/db/blockchain_v1_mainnet.sqlite
(или боље цел db фолдер ако има повеќе фајлови внатре)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
562
И високата класа не трае вечно. Прашање е дали ке се исплате со наглово скокање на тежинава од ден на ден за едно 5% секојдневно.
Se isplati povekje od mining vo sekoj slucaj, 1 x 580 8g na den pravi 2$ a kosta 450e taka?
Za 450e (prosek 40-50e po 1tb hdd) dobivas 10tb disk taka?
Ako za 1 den plotam 0.02 chia so 50tb, toa se 0.272 centi po tb na den x 10tb disk = 2.72$ na den od chia, baska stedam na struja 130w od kartica, minus menjanje fan koga ke se blokira ili termalni pasti, minus prostorot, bucenjeto i toplinata na rigovite.
 
Последна промена:

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Se isplati povekje od mining vo sekoj slucaj, 1 x 580 8g na den pravi 2$ a kosta 450e taka?
Za 450e (prosek 40-50e po 1tb hdd) dobivas 10tb disk taka?
Ako za 1 den plotam 0.02 chia so 50tb, toa se 0.272 centi po tb na den x 10tb disk = 2.72$ na den od chia, baska stedam na struja 130w od kartica za struja, minus menjanje fan koga ke se blokira ili termalni pasti, minus prostorot, bucenjeto i toplinata na rigovite.
Да си копал етх или бтц со картица баш кога излегле првите месеца друго е. Така е и со овоа. А тек луѓево што накупија хардови пуштаат плотови. Тежинава за 1-2 месеца од сега ке биде уште плус 50-60% повисока. И плус не споредувај графичка со хдд ( плотањево ) . И јас плотам за да увидам ситуација :) Ке кажам само дека многумина ке се заебаат. Инаку додека се плота цел систем ти троше 100-150watts , мери со ватметер и после изнесувај факти :)
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
562
Да си копал етх или бтц со картица баш кога излегле првите месеца друго е. Така е и со овоа. А тек луѓево што накупија хардови пуштаат плотови. Тежинава за 1-2 месеца од сега ке биде уште плус 50-60% повисока. И плус не споредувај графичка со хдд ( плотањево ) . И јас плотам за да увидам ситуација :) Ке кажам само дека многумина ке се заебаат. Инаку додека се плота цел систем ти троше 100-150watts , мери со ватметер и после изнесувај факти :)
Sto ako e povisoka be pane, pa I na eth raste difficulty.

Toa so plotanjeto I strujata trae prviot mesec, posle toa nema takov workload, baska cel sistem 100-150w sporeduvas nasproti samo edna karta, a rekovme deka 6 disks (na eden sistem pravat 30% + od rig so 6 karti).

1 rig plots 16.3$ na den za 100-150w
1 rig graficki 12$ na den za 800w

Nesto ne ti se tocni racunicite :)
Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно