• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
После 5 дена користење продавницата на типот му се затвори и ми го деактивираше акаунтот. Денес ми вратија парите од диспјут :)
Не нарачувајте Netflix од Али :)
Зар вредело уопште да зимаш преку али? Може преку Аргентина да се регистрира за 200 ден. месечно. Колку плати и што пакет?

Едит:Ау сеа приметив, 2.34 евра.
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
После 5 дена користење продавницата на типот му се затвори и ми го деактивираше акаунтот. Денес ми вратија парите од диспјут :)
Не нарачувајте Netflix од Али :)
немора да значи, како ќе се погоди си ако пробаш може да тера ако не пари назад и тоа е тоа
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
44
42
Тоа беше и работата, да пробам да видам дали вреди. Според ова искуство не вреди :)
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Ви се случило некогаш да нарачате нешто, платено редовно, да добиете и-мејл за конфирмација, нарачката стои awaiting shipment, и после неколку часа да стигне и-мејл од Али дека треба да платите за нарачката?
А нема каде да се плати, се е платено.
Да, исто. Понатаму немаше некој проблем, си ја испрати пратката.

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
 

Igokoce

Intern
9 јануари 2021
4
3

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Блицот што го наручав од али гледам денеска стигнал у Скопје 1003, 14 дена откако ми го испратија. Многу брзо стигнал.. :oops:
Па да видимо дали ќе ми наплатат ддв или ќе ми го пуштат право на домашна адреса. :D
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Блицот стигна за 15 дена, и пројдов без додатни трошоци, немаше ддв наплатено. :D
Мислим дека ова ми е прва пратка од алиекспрес што за олку брзо врме ми стигнала дома.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Блицот стигна за 15 дена, и пројдов без додатни трошоци, немаше ддв наплатено. :D
Мислим дека ова ми е прва пратка од алиекспрес што за олку брзо врме ми стигнала дома.
Ајде разработи го сега и давај мислење. :)
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
119
146
Здраво. Имам една пратка од Кина кај што веќе цел месец пишува „Accepted by Last Mile Carrier“ на AliExpress, а на сајтот Global Order Tracking вика „Arrive at destination country“. Ако е стигната во Македонија нормално е 1 месец да стои во место? Тракинг бројот на posta.com.mk не го наоѓа, така да не знам каде се наоѓа пратката.

Патем ова е најдолго што сум чекал од Ali, скоро 2 месеца. До сега сите претходни за 2-3 недели ми стигнувале.
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
Здраво. Имам една пратка од Кина кај што веќе цел месец пишува „Accepted by Last Mile Carrier“ на AliExpress, а на сајтот Global Order Tracking вика „Arrive at destination country“. Ако е стигната во Македонија нормално е 1 месец да стои во место? Тракинг бројот на posta.com.mk не го наоѓа, така да не знам каде се наоѓа пратката.

Патем ова е најдолго што сум чекал од Ali, скоро 2 месеца. До сега сите претходни за 2-3 недели ми стигнувале.
не е во мкд ,стигнато е некаде во европа ,нормално е посебно сега со ситуацијава.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали некој нарачал радио за кола во вредност од 100-150еур од Алиекспрес? Како поминал на царина?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Дечки што значи No retail package во Description ставил продавачот и во насловот продавачот спомнува Dropshipping да не има врска со тоа? продуктот на слика е со пакување дали значи тоа дека ќе го добијам производот без пакување?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Дечки што значи No retail package во Description ставил продавачот и во насловот продавачот спомнува Dropshipping да не има врска со тоа? продуктот на слика е со пакување дали значи тоа дека ќе го добијам производот без пакување?
Значи дека ќе ти го прати само производот, без малопродажно пакување и тоа што следи со пакувањето. Јас ги викам рефус.

Што не мора да значи, јас сега скоро нарачав глушец, исто со опис no retail packaging. На сликите беше само глушецот, а стигна во оригинал пакување со холограмски лепенки на капаците од кутијата.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Дечки што значи No retail package во Description ставил продавачот и во насловот продавачот спомнува Dropshipping да не има врска со тоа? продуктот на слика е со пакување дали значи тоа дека ќе го добијам производот без пакување?
Значи дека ќе го добиеш без оригинална кутија. Пиши му и прашај го.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Ви благодарам го контактирав продавачот па ќе видиме, во review има 1 слика и производот е во пакување па се надевам ќе го добијам и јас така
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
197
620
7 од 10 пратки со Sunyou пристигнаа,нарачани на 09 декември
Точно, од Али разни ситнурии пратени со Sunyou растураат, за 15 дена се тука!
А дузина други пратки со Cainiao заглавени Латвија и Литванија еве 3 месеци абер немаат.

sUNyOU.jpg
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Точно, од Али разни ситнурии пратени со Sunyou растураат, за 15 дена се тука!
А дузина други пратки со Cainiao заглавени Латвија и Литванија еве 3 месеци абер немаат.

Погледнете го атачментот 96208
Ти стигаат со SY? Јас со SYRM tracking (SunYou Registered Mail) ги добив а тие со SY сеуште ги нема иако се arrived кај мене од 29.12
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,748
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Внимавајте кога отворате dispute, во два случаи во последно време продавачите во пораки ми викаат „нема проблем, ќе ти вратиме пари“, а кога ќе отворам dispute предлагаат 0,00$ и се прават на удрени, „не гледаат дефект во приложените слики“ или „не им е јасно што е проблемот“. Се разбира, прво прашуваат „дали имаш Пејпал“, па им кажувам дека во Македонија не можеме да примаме пари на Пејпал (инаку прават финта, прават dispute на Пејпал и немаш основа да се буниш).

Во едниот случај поради тоа и изгубив на dispute-то, но тоа беше тешко да се докаже, иако дополнително снимив видео на Windows10 - продавачот инсистираше дека флешката работи само на Win10, се крстев; потоа „не можел да го види видеото на Јутјуб“, потоа празници, потоа праша дали сакам да ми го препрати, па проба со Пејпал, па на крај рече „отвори dispute“. И на мојот предлог за полна сума, враќа со предлог за 0,00$ и „да сум го пробал во друг компјутер со 10-ка и УСБ3“. И Али му прифати.

Сепак, не сум претерано бесен затоа што флешката колку-толку работи, а не гледам начин како би се докажало освен да ја пратам назад (скапо), ако му ја вратам на него може да тврди што сака, а нема каде на друго место да ја пратам (независна комисија за 9 долари? :p).

Во вториот случај исто, по пораки вика дека ќе врати пари, а предлага 0 и „не гледа што е проблемот“ при јасна слика на скршени делчиња (во транспорт). Али пресуди во моја корист, веројатно затоа што се работеше за помалку од долар. :D

Со постов сакав да кажам, не им верувајте ни кога се` оди мазно, јас не дека им верував, бев вооружен со слики, ама на пример во вториот случај не бев видел дека Али пресудил, мислев дека продавачот го прифатил мојот предлог. А за првиот веројатно ништо немаше да ми помогне.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,535
Мислења
846,167
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно