• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Boyan Orion

 1. Boyan Orion

  Нов факултет во Битола ?

  Не ме мрзело да учам. На времето немало програма која ги задоволувала моите барања, затоа сум одбрал друг пат, сум се збогатил со полно сертификати и плус работам IT 15 години, плус редовно учам и се надградувам а на факултет сум упишал сосема друг тип на студии кои немаат врска со IT иако...
 2. Boyan Orion

  Нов факултет во Битола ?

  Се согласувам. Доколку е некој IT ентузијаст и сака тоа да му биде животна професија може и сам да си избере што точно сака да учи и како да се упати во сето тоа. Знаењето доколку го сака може да го добие на многу начини и плус тоа да го потврди со сертификати од релевантни лидери на IT...
 3. Boyan Orion

  Мојот десктоп

  # ОСУМ КОМА ЕДЕН # ГНУ-ТЕЛА # Б'ЗДИ
 4. Boyan Orion

  VPN Проблем 1 конекција достапна

  Како не те пушта на интернет ??? Откако ќе се поврзеш на VPN немаш интернет на тоа мислиш ??? Ако е тоа тогаш види следново: 1. PPTP Серверот мора да е со LAN routing опција. Гледам дека тоа веќе си го средил, ако си одел според упатството. 2. LAN мрежата на PPTP серверот мора да е различна од...
 5. Boyan Orion

  VPN Проблем 1 конекција достапна

  Со PPTP ќе можеш зашто android има вграден PPTP клиент. PPTP е поддржан протокол од Windows Server и Ubuntu, но не и во Open VPN кој користи VPN over SSL. Сепак постои OpenVPN клиент за android доколку се одлучиш на такво нешто но ако мора строго протоколот да биде PPTP тогаш ќе мораш без...
 6. Boyan Orion

  GPT to MBR без формат [како]

  Колку само да се надоврзам, не знам дали си го средил комплетно проблемот или не но меѓутоа кога има проблем од страна на некој софтвер во распознавање помеѓу MBR и GPT не е доволно само формат и бришење на партиции комплет. Обавезно во diskpart програмот преку windows command line мора да се...
 7. Boyan Orion

  VPN Проблем 1 конекција достапна

  Само колку да се надоврзам на одговорот на ARMac, доколку користиш Windows Server 2008 / 2012, ке треба да го инсталираш сервисот Remote Access / Routing And Remote access ( VPN ) преку Roles/Features и потоа да го конфигурираш преку RRAS конзолата.
На врв Дно