Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Користење на колачиња

Оваа страница појаснува како колачињата се користат од страна на сајтот. Доколку продолжите да го користите овој сајт Вие се согласувате со нашиот начин на употреба на колачињата.

Што се колачиња

Колачињата се мали фајлови кои се складираат на Вашиот компјутер од страна на програмата за прелистување на интернет (Internet Explorer или Firefox) на барање на сајтот на кој се наоѓате. Ова му овозможува на сајтот кој го прегледувате да запомне ваши преференци и историја, но и да Ве остави да бидете логирани.

Колачињата може да бидат сместени на Вашиот компјутер за кратко време (додека вашиот прелистувач е отворен) или за подолго време, дури и години. Колачиња кои не се поставени од овој сајт нема да бидат достапни за нас.

Како ние ги користиме колачињата

Овој сајт проверува:

  • Регистрација и задржување на Вашите преференци. Ова овозможува да останете логирани и да го запомнување на изборот на јазик и изглед кој сте го побарале.
  • Аналитики. Ова ни овозможува да утврдиме како луѓето го користат сајтот и да го подобруваме.
  • Рекламни колачиња (најверојатно од надворешни извори). Доколку овој сајт прикажува реклами, колачиња може да потврдат кој ја погледнал рекламата и слично. Овие колачиња се поставени од трети лица во кој случај овој сајт не може да ги чита или менува.
  • Колачиња од трети лица за Фејсбук или Твитер. Овие колачиња се поставени од трети лица независно, и овој сајт нема можност да им пристапува.

Отстранување/оневозможување на колачиња

Раководењето со колачиња и нивните преференци мора да се направи преку интернет прелистувачот и неговите опции на Вашиот компјутер. Следува листа на упатства како да го направите ова за популарни прелистувачи:

На врв Дно