• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
235
193
Prilep
Не знам брат, и на виртуелна машина на 10ка си работи... си бил на 11 си се вратил на 10ка, на кој начин?
Нешо се багнало може у враќањето... плус зошто има правоаголник околу? Да не ти е вклучено нешто аксесибилити да не си лице со хендикеп?
Плус немаш интернет... плус не ти е штиклиран always show all icons in the taskbar... ти имаш поголеми проблеми од ова, убо рече @NecrotoX
плус нема инсталирано драјвер за звук

Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Јас направив апгрејд и покрај предупредувањето од нивнат страна дека нема да ме биде. Ги игнорирав
Додека траеше инсталирањето на неколку пати ми се појави bootmgr is missing и покрај тоа што на биос му кажав да ми бутира од uefi системскиот диск. Како и да е, за ова сум јас крив пошто CSM ми е оставен на UEFI+Legacy

Но после инсталацијата очигледно беше дека апгрејдот не беше баш по пропис. Старт не функционираше, имав маус овер текст на таскбар каде што нема ништо итн.
Баговито.

Ова ќе мора да оди на виртуелка за да се запознаеме и да аплицирам твикови кои како што гледам никнуваат како печурки после дожд.
 

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
235
193
Prilep
Иначе напрајв чиста инсталација за проба widgets не работи дали си или не логиран, microsoft teams се будали мора одма деинсталл, skype не работи инсталирано од стор друго онака ок е.

Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
623
493
Rufus сега ке може да направи и ботабилно усб без TPM


This pre-release brings the following updates:

 • Fix ISO mode support for Red Hat 8.2+ and derivatives
 • Fix BIOS boot support for Arch derivatives
 • Fix removal of some boot entries for Ubuntu derivatives
 • Fix log not being saved on exit
 • Add Windows 11 "Extended" installation support (Disables TPM/Secure Boot/RAM requirements)
 • Add UEFI Shell ISO downloads
 • Add support for Intel NUC card readers
 • Improve Windows 11 support
 • Improve Windows version reporting
 • Speed up clearing of MBR/GPT
I guess the change that might be of interest for most people is that Rufus 3.16 provides the ability to install Windows 11 on computers that don't meet the TPM 2.0 + Secure Boot + 8 GB RAM or more official requirements (can't do much about unsupported CPUs though).

You will see this new feature if you select a Windows 11 ISO (which Rufus can also conveniently download through its split SELECT/DOWNLOAD button), as the Image option dropdown will list the following options:

 • Standard Windows 11 Installation (TPM 2.0, Secure Boot, 8GB+ RAM)
 • Extended Windows 11 Installation (no TPM/no Secure Boot/8GB- RAM)
If you choose the second option, Rufus will edit the relevant registry hive from sources\boot.wim and create the relevant BypassTPMCheck, BypassSecureBootCheck and BypassRAMCheck keys in HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig, that allow to bypass the installation restrictions.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,140
2,740
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Нема рефреш со десен клик во Windows Explorer, ако сакаш да се „освежи“ треба да одиш напред-назад.

Легенди се.
Најверојатно го имаат кодирано да самиот учи од она што највеќе употребуваш, еве кај мене по повеќекратни употреби само го стави на десен клик :)
Untitled-1.jpg
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
709
736
Струга
Најверојатно го имаат кодирано да самиот учи од она што највеќе употребуваш, еве кај мене по повеќекратни употреби само го стави на десен клик :)
Погледнете го атачментот 105056

Не се работеше дека во File Explorer ја нема опцијата? Не сум мигрирал на 11, па зборувам од тоа што го читам овде.
Ако е таква работата како што тврдиш, интересно од една страна.
Од друга страна сигурно постои некој tweak во регистри што овозможува refresh на првото мени.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,140
2,740
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Супер е windows 11, џабе мрсите дека не го бивало. Целиот софтвер (и игри) кој го користам работи беспрекорно на 11-ка, ниту BSOD, ниту memory leak, ниту било каков проблем до сега ми јавило.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,377
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Супер е windows 11, џабе мрсите дека не го бивало. Целиот софтвер (и игри) кој го користам работи беспрекорно на 11-ка, ниту BSOD, ниту memory leak, ниту било каков проблем до сега ми јавило.

И јас така мислев све додека не ми се појави критичен проблем поради специфичноста на мојот хардвер и морав да се вратам на 10-ка. Како и многу други ситници кои пречат, али реков детски болести се тоа и ќе се поправат со тек на време, само сега за сега за жал не е како што треба 100 проценти среден па мора да почекаме.

Најверојатно го имаат кодирано да самиот учи од она што највеќе употребуваш, еве кај мене по повеќекратни употреби само го стави на десен клик :)
Погледнете го атачментот 105056

А таман си помислив дека тоа што мора да се кликне Show more options ќе ме одвикне од опсесивно-компулсивната навика да правам десен клик - рифреш на секое одење на десктоп.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Најверојатно го имаат кодирано да самиот учи од она што највеќе употребуваш, еве кај мене по повеќекратни употреби само го стави на десен клик :)
Погледнете го атачментот 105056


Не се разбираме - има Refresh на десктоп, нема во Windows Explorer.
Треба посебни нивоа на мозочна гимнастика ова да ти текне вака да го имплементираш.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,424
3,158
Ресен
И на вин 10 треба да го придвижам курсорот до полето со слајдерот за да скролам, инаку не скрола.
Јас за ова користам volume2 и не мора ни да ја кликаш иконата за глас, било каде на таскбарот и скролаш.

За да не ти се меша во игри и слични работи, има опција да се исклучат шорткатите за глушец и тастатура.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,140
2,740
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
За носталгичните, интересен софтвер кој ве враќа во времето на win7/win10
StartAllBack to fix all Windows 11 deal-breaking UI issues

Restore and improve taskbar
 • Show labels on task icons
 • Adjust icon size and margins
 • Move taskbar to top, left or right edges
 • Drag and drop stuff onto taskbar
 • Center task icons but keep Start button on the left
 • Split into segments, use dynamic translucency
 • Separate corner icons with Windows 7/10 UI
Restore and improve File Explorer UI
 • Ribbon and Command Bar revamped with translucent effects
 • Details pane on bottom
 • Old search box (the one which works)
 • Dark mode support for more dialogs
Restore and improve context menus
 • All new look with rounded acrylic menus
 • Fast and responsive taskbar menus
 • New fonts, better touch support
Restore and improve start menu
 • Launch apps and go to system places in one click
 • Navigate dropdown menus like a boss
 • Enjoy fast and reliable search
Finally, lightweight styling and UI consistency
 • Enjoy Windows 7, Windows 10 and third-party taskbar and start menu styles
 • Fix UI inconsistencies in Win32 apps
 • Don't be blue: recolor UI in all windows apps
 • Negative resource usage: fewer RAM used, fewer processes star
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Не знам брат, и на виртуелна машина на 10ка си работи... си бил на 11 си се вратил на 10ка, на кој начин?
Нешо се багнало може у враќањето... плус зошто има правоаголник околу? Да не ти е вклучено нешто аксесибилити да не си лице со хендикеп?
Плус немаш интернет... плус не ти е штиклиран always show all icons in the taskbar... ти имаш поголеми проблеми од ова, убо рече @NecrotoX
Открив зошто не скролаше, на тој компјутер имав инсталирано x-mouse. Навистина на вин 10 скрола каде и да си на екранот, и тоа успеале да го расипат во вин 11. Луѓево работеле нешто воопшто или само се обидувале да расипат и скратат што е можно повеќе функции.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пошто сме на тема за звук, кој нема копчиња на тастатура му предлагам да користи Volumouse или 3rvx. На пример додека држиш LSHIFT и скролаш, контролираат глас било каде (игра, филм, јутјуб итн), без да стискаш на звучиче.

Одавна изгледа не се апдејтирани, јас го користам 3rvx на работа и сум заборавил на него, функционира сеуште.

Volumouse (Volumouse - control the sound volume with a wheel mouse)

1633937302539.png

3RVX (3RVX)

1633937368518.png
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Открив зошто не скролаше, на тој компјутер имав инсталирано x-mouse. Навистина на вин 10 скрола каде и да си на екранот, и тоа успеале да го расипат во вин 11. Луѓево работеле нешто воопшто или само се обидувале да расипат и скратат што е можно повеќе функции.

Го тестирале препотентните азијци од клипот погоре на Surface Studio на touch screen, друга логика не гледам.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,543
4,250
Скопје
Не се разбираме - има Refresh на десктоп, нема во Windows Explorer.
Треба посебни нивоа на мозочна гимнастика ова да ти текне вака да го имплементираш.
А F5 у фолдер да стегнеш „рифрешира“?

Иначе дојдов во темава да прашам дали стварно нема рифреш на десктоп, ќе оболев :D
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
OS-ов како да го правел чопор на лошо дресирани мајмуни

 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,563
1,214
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Satyanarayana Nadella is an Indian-born American business executive. He is the executive chairman and CEO of Microsoft

Не ме сфаќајте погрешно, ама мислам овој ги има собрано сите индијци од тоа местото Алирјапур и буквално работат на windows 11 за 3.5$ неделно. Друго објаснување немам за несериозноста на еден ваков оперативен.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,916
12,420
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Одамна е тоа, ги отпуштиле тестерите и користат само податоци од телеметрија.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Одамна е тоа, ги отпуштиле тестерите и користат само податоци од телеметрија.
Каква брука, каква мизерија. Па ова е просто за неверување
Како што прочитав од коментарите, стварно овој индиецов како да ја минира компанијата.

Гледам дека и оние портали кои беа прилично благонаклони кон W11 сега почнуваат да кенкаат и „да се надеваат“ дека Microsoft ќе се освести па во некој следен билд ќе ги врати опциите за подесување на таскбар и ќе го врати Стартот затоа што, цитирам „очигледно е дека ова UI се темели на Windows 10X кој беше наменет за комплетно различен хардвер од оној за кој е наменет Windows 11.

А „допри ме“ чувството напросто вришти од Windows 11. Отворете го Control Panel и ќе видите дека поедноставувањето е до болни граници. Јас ова го викам тешка ретардација.
Старите „аплети“ и понатаму се длабоко скриени и сеуште можат да се повикаат со shell:{xxxxxxx....}

Она на што сме навикнале 20 години (95 и DOS ерата не ги рачунам) сега наеднаш ти го нема и ти го преместиле. Па ако сакам шљокици, ако сакам такозвана флуидност, снобовштина во изгледот (па и мајндсетот) едноставно ќе преминам на Мек и чао.

Ова ќе биде фијаско исто како она со Windows 8. Ќе пробаат да го пеглаат со апдејт „тачка еден“ ама нема да им успее.
Да лансираш OS кој има ОГРОМНИ хардверски ограничувања во време на криза за електроника од секаков тип, кога царуваат Скалпери, кога не си свесен дека надвор од Америка и Западна Европа постојат и друго земји во кои луѓето економски не се способни да купат Coffee Lake или Alder Lake и по пат жестоко да ги минираш корисниците на AMD треба да си тешка пукнатина или да ти извршиле прилично голема лоботомија.

Имам чувство дека ако го запослеле Иван исцелител ќе поминеле подобро.
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
127
123
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Да се придружам и јас во негативните коментари. Oculus 2 VR веќе не ми го препознава преку кабел пошто USB драјверот не функционира :-(. Проблемот засега мнозинство од корисниците нормално не е Facebook крив сеуште не е официјално поддржан Windows 11. Исто така приметив stuttering кога се отвара task manager.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,377
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Да се придружам и јас во негативните коментари. Oculus 2 VR веќе не ми го препознава преку кабел пошто USB драјверот не функционира :-(. Проблемот засега мнозинство од корисниците нормално не е Facebook крив сеуште не е официјално поддржан Windows 11. Исто така приметив stuttering кога се отвара task manager.

Кажав и претходно во темава, ако имате специфичен хардвер не надградувајте, јас така се зезнав со дисплеј таблата што ја имам и не можев да работам. Направи roll back и седи на Win10 барем до крај на годинава.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,254
4,543
SK
Eднаш месечно ја отварам темава да проверам до каде сте дошле со бета гама тестирањето... И после се чудите зошто Микрософт ги отпуштил тестерите.

11-кава не би ја допрел ни со долг стап, веројатно уште најмалку година две. Дотогаш поздрав до сите. (y)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Eднаш месечно ја отварам темава да проверам до каде сте дошле со бета гама тестирањето... И после се чудите зошто Микрософт ги отпуштил тестерите.

11-кава не би ја допрел ни со долг стап, веројатно уште најмалку година две. Дотогаш поздрав до сите. (y)

Смешен муабет, имам пријател апгрејдирал на 11-ка и му викам „Браво, храбро од твоја страна“.

Ми вика „Абе добар е, до финална верзија сигурно ќе го испеглаат“.

Замисли реакција кога му реков дека всушност ова е финалната верзија. :cool:
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,068
536
delicon.mk
Кој ве знае шо сте инсталирале вие. :D Супер си работи 11ката.
Го користам секојдневно и приватно и професионално, не мрда.

Ако ве нервираат заоблените поп-апи, иконите на сред таскбар и сл. тоа нема да го испеглат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
877,127
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно