• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Не знам зашто си во заблуда дека Microsoft размислиле нешто до крај со имплементациите...

Па менито од десен клик го редизајнирале драстично, ама во Show more options го оставиле старото. Мислам ова дома да си правам Windows срам ќе ми биде вака да се глупирам, не пак да го вадам како официјален систем.
Ваква имплементација на десен клик контекст мени нема ни бета верзија на некој шот линукс, а не пак на најголемиот оперативен систем кој е пуштен како крајна верзија за корисници и фирми. И ќе им помине што е најстрашно. Година две ќе го поправаат и ќе се заборави.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Ваква имплементација на десен клик контекст мени нема ни бета верзија на некој шот линукс, а не пак на најголемиот оперативен систем кој е пуштен како крајна верзија за корисници и фирми. И ќе им помине што е најстрашно. Година две ќе го поправаат и ќе се заборави.


Нека им помине кај генералната јавност, јас целосно го сменив мислењево дека можеби го фатиле последниот воз и знаат што прават. Ќе ги изгасам отсега сите нови апдејти, зашто или не знаат да имплементираат или нелогично имплементираат. Од 90% нови работи се бескорисни и полоши него што беше, само некои 10% можам да кажам дека се подобрувања во work flow.

Не можам да разберам, главна платформа им е ова, милијарди ја користат, толку ли е тешко да имплементираат подобрувања и барем да се конзистентни во одлуките? Не може ново мени да воведеш со 15 опции што фалат, а да го оставиш старото како бекап.

Не може во CONTROL PANEL уште да седи BACKUP & RESTORE TO WINDOWS 7, оперативен кој е веќе 3 генерации наназад. Не може да имаш црна тема, а Task Manager да го оставиш бел.
Не зборам овде за некои икони како што ги наоѓаше Linus, забутани на некое длабоко место, него основни работи. Од Settings ако ти треба повеќе опции те носи во Control Panel, значи ни ваму ни таму се во моментов.

Во контекстуалните менија пола од работите се скриени само колку да бидат скриени. Плус им додале анимации на тие менија, па нешто што си го правел за секунда во Win 10, овде ти требаат 2 секунди.

Тотална утка засега, не знам дали имаат некој главен што ги води да го пцуеме него, пишете го тука...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,377
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
978
552
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
^^ Се на место кажано, од 7 па наваму windows е како не доработен производ. Никако не редизајнираја на целосно нов UI. За нај едноставни постапки само ги зголемуваат чекорите.
Прво беше metal design минимализам и тренд сега враќаат аеро ефекти, транспарентни позадини како на 7 па и нешто widgets. UI мизерија.

Not exited at all.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
...

Тотална утка засега, не знам дали имаат некој главен што ги води да го пцуеме него, пишете го тука...
Се избација неколку од дизајнерите кои работеле на вин 11 на твитер пофалби дека многу убаво изгледал вин 11. И сите изгледа се 20 и нешто годишни деца кои не верувам дека користеле компјутер постар од вин 8 или 10. Голем генерациски јаз во менталитет.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750


Сега ми е веќе јасно, дури и минута и пол ми беше многу да го слушам дечково. Основни познавања нема, еве вика „анимациите го водат окото“, па покажаа како старт копчето всушност е анимирано. Јас 3 дена го немам забележано тоа, бидејќи покрај таа минорна анимација на копчето, менито се анимира од доле нагоре и всушност окото природно оди веќе таму и го чека.
Или пак анимација на Brightness иконата - кога менуваш brightness ти не гледаш во икона, него во екранот за да видиш колку ти е потребно.

Така што за анимациите не би навлагал, концептот треба да има една целина и пред се јасно зацртана цел, а не да се лута низ сите елементи посебно.

Стануваат препотентни како Епл очигледно, само немаат „муда“ до крај да ги имплементираат промениве - овие другиве барем ќе стават дизајн и се држат до него храбро, макар и ги хејтале.

View: https://www.youtube.com/watch?v=4xzLr7xSr-g


Еве го видеово, пред 10 години ќе биде скоро и слободно требале да го изгледаат пред да прават некакви концепти.
Windows користиме „од мали“, навикнати сме на одредени елементи со брзи анимации, така што воведување на спори анимации на брзи компјутери е тотален промашај.

Пак ќе кажам, ги копираат Епл и со анимацииве, ама кај нив никогаш и немало пофлуиден дизајн како кај Win 7, па може во одредени делови да си дозволат слобода зашто корисниците не знаеле за подобро. Кај Windows знаат, така да вакви глупи имплементации што го оптоваруваат системот непотребно, а плус ги успоруваат оние кои работат може само ваков препотентен Азиец како во видеово да имплементира.

Место да гледа што може кај да се стави, нека земе да тестира и користи малце, па практични и корисни промени да направат, не да се курчат со видеава.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,173
3,749
Не може да имаш црна тема, а Task Manager да го оставиш бел.
Не зборам овде за некои икони како што ги наоѓаше Linus, забутани на некое длабоко место, него основни работи. Од Settings ако ти треба повеќе опции те носи во Control Panel, значи ни ваму ни таму се во моментов.
Чекор по чекор. Види во 11-ка како се лични икончињата за флопи драјвот :)
shell32.dll-file-in-windows-11.jpg
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,563
1,214
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Човече, тргнале опцијата да можеш со scroll да појачуваш глас кога ќе кликнеш на звучникот во taskbar-от.

Сега ќе морам да притиснам FN + Volume up од тастатура или да кликнам на звучникот и со глувчето да одам до volume делот и да „скролнам“.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Потсеќа ситуацијава кога форсираа „Метро“ на Win8 па видоа неможат да измислат тркало по втор пат, па добивме 10-ка.

Се надевам ќе дојде некој со подлабока црпка да рече - Шо правите бе пиздави матер ненормална?

Ако ништо друго ќе држиме еден до два гејминг компјутери на 11, другото на 10. Како тргнало со графичкиве можда нема ни да има потреба од тоа. :ROFLMAO:
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Човече, тргнале опцијата да можеш со scroll да појачуваш глас кога ќе кликнеш на звучникот во taskbar-от.

Сега ќе морам да притиснам FN + Volume up од тастатура или да кликнам на звучникот и со глувчето да одам до volume делот и да „скролнам“.
И на вин 10 треба да го придвижам курсорот до полето со слајдерот за да скролам, инаку не скрола.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
+1 и јас со скролот контролирам веќе со години. Мислам дека и на 7-ца работеше.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,377
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Кај мене скрола кога сум кај било не само над полето, ама сега не ми е јасно која е поентата да скролам кога ионака со курсорот мора прво да кликнеш на иконата со звучниче а кога веќе сум кликнал тамо тогаш на 2 милиметра движење со маусот погоре ми е слајдерот достапен со клик? За што се фативте бе...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Какви парадокси..

Сега постојат твикови кои ти го враќаат изгледот на Десетка

WinAero tweaker има опции да се врати класичниот таскбар. Пошто овој е ретардиран до комични ситуации, виџетите само ако си логиран, mouse over текст на таскбар каде што не му е местото (на пример во празно поле пробува да ми покаже Network status)

И да! Ме шешаше газот и направив апгрејд.
Сега си го сакам времето назад. Можев да гледам 5 minute crafts и да ми биде подобро

Ми иде да си го распарам стомакот
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,140
2,740
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Нема рефреш со десен клик во Windows Explorer, ако сакаш да се „освежи“ треба да одиш напред-назад.

Легенди се.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Нема рефреш со десен клик во Windows Explorer, ако сакаш да се „освежи“ треба да одиш напред-назад.

Легенди се.
F5?
Мислењето е автоматски споено:

Иначе го инсталирав и експресно го вратив назад Windows 10. Не можам да се носам со онаа количина на ретардација
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Сите оние кои сакаат да останат на овој очигледно недовршен ОС им препорачувам да инсталираат WinAero tweaker.

Со него можете да го вратите нормалниот десен клик.
И таскбарот може да се врати
 
Последна промена:

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
F5?
Мислењето е автоматски споено:

Иначе го инсталирав и експресно го вратив назад Windows 10. Не можам да се носам со онаа количина на ретардација
И јас го вратив 10, ама се појавија многу грешки, на лог ин скрин денот е на англиски како кај 11, таскбарот има остатоци од елементи од 11. После одново чисто го инсталирав 10ката.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
И јас го вратив 10, ама се појавија многу грешки, на лог ин скрин денот е на англиски како кај 11, таскбарот има остатоци од елементи од 11. После одново чисто го инсталирав 10ката.
Јас користев Акронис. Овие операции на враќање преку Виндовс скоро никогаш не успеваат
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,043
9,891
Скопје
Еве, скролам цело време, а се активира само ако сум над полето.
Погледнете го атачментот 105038
Не знам брат, и на виртуелна машина на 10ка си работи... си бил на 11 си се вратил на 10ка, на кој начин?
Нешо се багнало може у враќањето... плус зошто има правоаголник околу? Да не ти е вклучено нешто аксесибилити да не си лице со хендикеп?
Плус немаш интернет... плус не ти е штиклиран always show all icons in the taskbar... ти имаш поголеми проблеми од ова, убо рече @NecrotoX
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
877,125
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно