• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vivaldi Browser v2

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Апропо муабетот поназад - нови проблеми со букмаркс во новава 3.8 за која баш се понадевав дека ќе има подобрувања на тоа поле.
- секој нов ентри го става на почеток на листата
- не се памти последниот употребен фолдер

Двете работи се прилично фрустрирачки за корисник со букмаркс оргаранизирани во многу фолдери и подфолдери, и долги листи на кои децениска пракса/навика е новите ентрија да идат најдоле... Како да ви форсираат дизајн на форумски thread во кој новите линкови се најгоре - само уште полошо, пошто сите стари букмаркс ви се во редоследо од најстари кон најнови.


Ваљда е баг а не "feature". Не знам ама знам дека ако настават вака лошите работи да ги прават полоши - една од двеве работи ќе се деси: Ќе морам да се научам да одложувам апдејти, односно да ги правам мануелно и ретко. Или ќе се вратам на фајерфокс, односно некој негов дериват, и можеби да видам што направиле од Вивалди за година/две.


едит, документиран е како баг, додуше само за спид-дајалот: Bookmark: Add new page will put it at top of destination list
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Да погледаш во „историјата“ кои сајтови си ги прегледувал во моментите кога имаш cpu usage скокови?
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
534
551
Да погледаш во „историјата“ кои сајтови си ги прегледувал во моментите кога имаш cpu usage скокови?
Ништо посебно од сајтови у последниов саат, youtube, forumov, xda developers forumot, анхоч и aliexpress, ги отворив сите пак и не се реплицираше проблемот.
Од кога ќе почне тоа 100% на core не прекинува без разлика што е пуштено или угасено се додека не го угасам целиот процес, у task managerot на вивалди не дава под таб или екстензија cpu usage него под самиот browser

Edit
Најверојатно проблем со апдејт на линукс додека работи вивалди во позадина
Рецимо на пример фино лепо избацивање на вивалди и користење на друг браузер.
Имам сихронизирано на 3,4 пц и мобилен и тешко ми е ептен да се префрлам :(
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Edit
Најверојатно проблем со апдејт на линукс додека работи вивалди во позадина
Имаше апдејт вечерва... Како и да е веројатно не е до работата сајтовите, на пример кај мене се активни повеќе десетици сајтови од кои барем десетина јутјуб видеа, и прилично мазно си работи и на оваа постара конфигурација.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
534
551
Имаше апдејт вечерва... Како и да е веројатно не е до работата сајтовите, на пример кај мене се активни повеќе десетици сајтови од кои барем десетина јутјуб видеа, и прилично мазно си работи и на оваа постара конфигурација.
И јас направив апдејт само не видов дали и вивалди беше во листата, значи бил и тоа праи проблем на линукс сеа за сеа
 
  • Ја почнал/а темата
  • #182

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Апропо муабетот поназад - нови проблеми со букмаркс во новава 3.8 за која баш се понадевав дека ќе има подобрувања на тоа поле.
- секој нов ентри го става на почеток на листата
- не се памти последниот употребен фолдер
Во последниот снепшот поправени се овие багови. Баш провери, ако си на тој стрим.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Фала но ќе ја почекам стабилната верзија... Инаку не се спомнува памтење на последниот употребен букмарк фолдер, само новите ентрија да не бидат на почеток на листата.

Некој ако му треба еве го линкот:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #184

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Инаку не се спомнува памтење на последниот употребен букмарк фолдер, само новите ентрија да не бидат на почеток на листата.
Кога додавам букмарк со шорткат, го додава во истиот фолдерот каде што бил додаден претходниот.
Ако го додавам преку икончето во УРЛ полето, во прозорчето што се појавува ако не одберам фолдер, односно само кликнам Done, го додава во последно одбраниот. Aко одберам фолдер, го додава во тој фолдер.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Oва во бетата/снепшотот?

Инаку сега го тестирав адблокерот, 100% поминува на сајтов:
Се разбира ова е само брз тест и не покрива сѐ ама ете нека се најде.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #186

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Oва во бетата/снепшотот?
Да, ама вака беше и порано. Го менуваа изгледот и функционалноста на прозорчето за додавање букмарк, па можно е да се појавил некој таков баг во некоја меѓу-верзија, но го немам забележано.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #187

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Утре излегува Vivaldi v4.
Најголеми новини се вградената алатка на Lingvanex за превод на веб страници.
И интегриран клиент за е-пошта со RSS и календар.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Супер, букмаркс работат како што треба (по старо).

Ги вклучив сите нови функционалности да ги разгледам. Меил клиентот ќе го пробам... Прва работа што приметувам, иконата од статус барот ја има само во првиот прозор (ако се користат повеќе). Исто календарот планирам да го пробам... Се надевам она што не се користи и ќе се исклучи, нема да биде активно и да зазема ресурси.

П.С. Веб панелите тек сега ги пробувам озбилно, топ се.
Мислењето е автоматски споено:

Вака првично согледано преведувањето на страни функционира ок.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно