1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unigine Heaven 4.0 Showdown

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 3 Јануари 2014.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,810
  3,887
  5 Јули 2013
  Машко
  инженер
  Добредојде! :)
   
 2. brasica

  brasica
  On your way to fame

  626
  921
  18 Април 2010
  [​IMG]

  Јадро: 2000-2038Mhz
  Меморија: 10000Mhz нечепната

  Кај и да е ќе јаде воден блок па ќе видиме што има да каже тогаш :)
   
  На gokica, Necromancer, Costigan_Jr и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  271
  270
  6 Март 2013
  Машко
  Мaлце OT. Кoлку вaди нa cinebench? Имaм X5660 нa 4GHz, пa ме интересирa спoредбa.
   
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,517
  15 Јануари 2011
  Машко
  [​IMG]
   
  shifty, nikigo и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 5. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  536
  310
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  1600.png
  Stock
   
  На gokica и Goran27 им се допаѓа ова.
 6. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,424
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  benchh.JPG
  Го снемало преска постот ради апдејтот. Нејсе, еве освежени тестови. Може да се примети, споредбено со резултатите што ги иам пуштено пред повеќе од пола година со исти сетинзи, има некои 2-3 проценти разлика во полза на денешниве. Мислам дека драјверски имаат нешто по испеглано. Како и да е, ова е 24/7 стабилен клок на картава, мислам дека би можел уште да одам но волтажата е заклучена само на 44мв.
   
  gokica, The_Witch_Hunter и на windows8 им се допаѓа ова.
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,810
  3,887
  5 Јули 2013
  Машко
  инженер
 8. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Да ја освежиме малку темава ??

  Можеби на некој нема да му се допаѓа тестот што го правев меѓутоа за мене е интересно пополнување слободно време па би сакал да го споделам со вас.

  Станува збор за постар хардвер со постари графички и споредба помеѓу Single GPU и Dual GPU SLI.

  Конфигурацијата е следнава:
  ASUS Maximus IV GENE-Z/GEN3
  Intel i7 2600K 4.5Ghz
  4x8GB Kingston Hyper X DDR3 1600Mhz
  ASUS GTX 770 DC2OC x2
  Win10 x64
  nVidia Drivers 417.71

  Како што се знае, втората иста графичка ја земав од @SmartGuru со намера за тестирање и проверка на бенефити од SLI на постари графички.
  Првиот проблем со кој што се соочив е тоа што при муабетот, разговорите и секојдневните обврски, не ја разгледав детално опцијата за Dual GPU на моменталната матична која што ја имам па тоа резултираше во лоши cooling перформанси на графичките. Се мисли на оддалеченоста на Pciex слотовите и можноста за 2 графички со простор за дишење. (претходно имав Sabertooth P67 каде што слотовите се поодалечени и нема таков проблем)

  [​IMG]
  [​IMG]

  Со подигање на Windows-от му требаше повеќе време да ја препознае, инсталира па дури и да ми ја стопира во Device Manager како проблематична. По неколку тие автоматски инсталации и рестарти успеа да се подигне како што треба за да во nVidia Control Panel вклучам SLI.

  Заради интерес во време и што побрзо да добијам некој впечаток направив тест со Unigine Heaven Benchmark со една графичка и со двете во enabled SLI. (за игри немав време да тестирам вечерва)
  Сетинзи користени за бенчмаркот се на Full HD резолуција која што всушност е природна за овој тип на графичка.

  [​IMG]

  Single GPU
  [​IMG]

  Dual GPU - SLI
  [​IMG]

  Како што може да се види од приложеното, разликата во перформанси е одлична, како и што очекував, скоро дупло, меѓутоа имам и голем проблем со ладењето.
  Бенчмаркот се гасеше веднаш штом графичката ќе надмине 80 степени, а таа ги достигнуваше за неполна минута.

  Заради тоа морав во GPU Tweak да ги појачам феновите т.е. да ставам GPU Target температура во 60 степени за да веднаш се активираат феновите на повисоки вртежи и да изладат како што треба.

  Ова помогна да го завршам бенчмаркот неколку пати, но не помогна да ја оддржи температурата на 60 (или барем малку повеќе) иако вентилаторите беа 90/95%.
  При активниот бенчмарк и користење на графичките 100%, едната креваше температура до 81, а другата до 65.

  Ова ме асоцираше да проверам и со еден Burn-in тест од Furmark каде што после 17 минути, највисока температура беше 86 со 68.

  [​IMG]

  Набрзина и еден бенчмарк од Furmark.

  [​IMG]

  За крај по еден резултат и од Cinebench.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Тестирањето беше правено на амбиент температура 26 степени во HAF 932 Advanced куќиште со солидно планирани и максимум пуштени вентилатори Cooler Master од самото куќиште.

  Заради високите температури на графичките (иако се таков тип и имаат дополнителен проблем со струење на воздух) би сакал да слушнам некои ваши препораки:
  - Дали да се смени плоча со поголемо растојание помеѓу слотови ?
  - Дали да се користи некој вид на екстендер и ако да, кој ?
  - Дали воопшто да не се користи SLI и остане во Single GPU мод целата конфигурација ?
   
  На tomaso, StalkeR, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,966
  2,936
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  И да сменеш друга плоча со поголемо рестојание тогај најјдолната графичка нема да може да дише од напојувањето. Односно ке биде прилепена за него 2-3 цм.
   
 10. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  50
  40
  19 Март 2014
  Машко
  Да пробаш undervolt на графичките?
  Ако се гасат, тогаш заедно со down clock.

  Ќе имаш послаби перформанси, ама нема да се прегреваат и секако подобро него една графичка.
   
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,007
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ја би ги шитнал тие две би земал 1060 6gb на старо. Тука некаде ќе те фати, може ќе треба да додадеш околу 3000-4000 денари макс... :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Не се гасат да блокираат или арефакти туку апликацијата се исклучуваше.
  Се среди со појачување на вентилаторите.

  Не е поентата да земам друга графичка. Беше муабетот тестирање со SLI на постари графички.
   
 13. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,007
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Океј, интересно делува, ама перформансите се crap. Нема зошто да се замараш , функционира нели....а со топлината проблемот нема да го решиш, ќе треба одозгора да ставиш вентилатори измеѓу нив, друго решение нема. Или, ИЛИ...на водено ладење да ги закачиш. Исто така друга плоча ќе биде подобро решение, ама сум држел и јас две картици во HAF922 една горе една малце подоле, доволно оддалечени и повторно имав ужасни температури.
   
 14. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Еден краток апдејт.
  Плочата со поодалечени слотови ја добив за брзо време па имав можност да проверам и со ваков сетап на графички.
  Плочата е ASUS P8Z68-V каде што се гледа од сликите дека има простор од неколку cm помеѓу графичките.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Бенчмарк од Unigine.
  П.С. - Скорот претпоставувам е помал заради процесорот кој што е на сток на оваа плоча, додека во претходниот сетап беше клокнат на 4.5Ghz.

  [​IMG]

  Пробав и Furmark Burn In Test на 25 минути каде што температурите беа 75 со 73, за нијанса пониски и еднакви споредбено од претходната ситуација.

  Нареден тест бенчмарк ќе биде single GTX 970.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Во прилог бенчмарк од Single GTX 970.

  [​IMG]

  Помоќна од single 770, но не и од SLI 770.

  Температурите на неа се движеа на фиксна 80 степени при full лоад и вентилаторите се многу побучни од 2х770 каде што воопшто не се слушаа, а брзината е иста (околу 2500rpm).
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  511
  664
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Интересни резултати. Незнам зошто луѓево не ги сакаат дуал сетапите. Особено поновите. Имам сетап од 2х рх 580ки 8гб, и вади слични перформанси со 1080/1080ти. Немам користено СЛИ, но Кросфајр е бомба.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,115
  1,504
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ист таков сетап имав и точно 0 проблеми ниту пак артефакти или нешто, кросфајр на RX5xx работи беспрекорно, топла препорака кој сака да проба особено со денешниве цени на овие модели, за третина од цената се добиваат тие перформанси но секако минимум е 650W квалитено напојување.
   
 18. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Најверојатно не ги сакаат бидејќи си има маани.

  Еве на пример кај мене кога работам Adobe Premiere Pro CC 2019 знае да блокира цел windows (замрзнува сликата).
  Иста конфигурација исто све, разлика single и dual gpu.
   
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,115
  1,504
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Добро де тоа беше муабетот за игри, на профи апликации фино лепо ќе си го исклучиш кросфајр ...
   
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  339
  171
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Те и јас да пуштам бенчмарк од мојта за вас скромна, за мене драгоцена GTX 750Ti OC 2GB :)
  Heaven Extreme.jpg Heaven Extreme OC.jpg
   
 21. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  На кратко импресии од ASUS Strix OC 570 4G. Не направив скриншот но на Extreme сетинг извади 65 FPS што е многу блиску до 290. Практично идентично. Не сум ја оверклокувал 570 оти мислам дека нема поента, но имам чувство дека клокнати, 290 ќе биде победник. Сепак екстрим тестот на античкиот Unigine 4.0 е DX11. Не знам дали би имало разлика на DX12 тестови.

  Sapphire Tri-X 290 иако погладна за струја е значајно потивка од Strix со нејзините два вентилатори.

  За парите графичкава е одлична е не се жалам иако кога би бирал повторно, би одел со Сафировата 290 без дилеми.
   
 22. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,966
  2,936
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ne si probal za istite pari 570ka 8gb da vides sto e apgrejd. Ti fakticki sitna 4gb zver za 4gb b****s*it ...
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  Ај колку да се има он д рекорд.

  gokica 570 bench.jpg
  Картицава се погоди добар клокер.

  Со дефаулт волтажа и нечепнат пауер лимит може да вози клок од 1480 на јадро и 2100 на меморија стабилно со температури од 75 степени без да ја променам кривата на вентилаторот. Значи се е на ауто и само кревам слајдер на јадро и меморија. Можеби, меморијата може да оди уште но веќе немам време а ни потреба.

  Дефаулт фреквенциите се 1300 на јадро и 1750 на меморија.

  Ладењето задоволува. Со ваков ОЦ картава е некои 10-15% побрза т.е. потполно се изедначува со RX 580 4GB на дефаулт фреквенции.

  Се навратив на некои игри и морам да кажам дека на 1080p е сеуште солиден перформер.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  339
  171
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Heaven Unigine Extreme.jpg
  Графиќката се оверклокува + 150 на јадро и само +200 на меморија. Ама има добар фабрички буст од + 215 од дифолт клоко, тако да од дифолт 1544 на буст 1759 + 200 оверклок скоро 2000mhz.
   

Сподели

Вчитување...