1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
  Се продава значајно подобро надвор како и кај нас, that's why.
   
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  A50 Телеком.
  Ке го симнам и ќе ви пишам дали се средил проблемот со fingerprint - от.
  Screenshot_20191216-085155_Software update.jpg
   
 3. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Ништо од апдејтот. Проблемот со скенерот сеуште не е среден :/
  Screenshot_20191216-101715_Settings.jpg
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
  Хммм, не знам колку може да се рачуна тестов за валиден, не викам дека не е, ама не ги опфаќа сите параметри во брзина, за жал се додека A13 не се стави во андроид уред нема да знаеме со 100% сигурност. Сеедно брзината кај андроид уредите веќе е повеќе од доволна за скоро се, со исклучок на тежок мултитаскинг, пример DEX и слични решенија - каде што се потребни чипсети со најмалце 2x A75 јадра за солидни перформанси, а за оптимални 4xA75....
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  150
  72
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ја не видов дека 865 е подобар нити во сингл ниту во мулти, израмнети да, и тоа само во мулти

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Note 9 > S9+
  S10+ > Note 10+.
  ѕ10 > note 10
  Ноутот подвали оваа генерација, затоа и с10ката си држи цена. Да не го извадеа џекот, да ставеа неколку стотки поголема батерија, и да не беше цената 200 евра разлика за истиот телефон во друг калап, с10ката ке беше сега поефтина.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Ова како том и џери.
  Qualcomm/Exynos/HiSilicon ке направат добар чип, и Apple одма ждранг нов чипсет пак ке им избегаат.

  Ке го фати ли том некад џери, или да сањам?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
  Последна промена: 17 Декември 2019
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,043
  417
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не ти прави разлика во реално сценарио.

  Самиот A13 е оптимизиран за apple продукти.

  Треба фокусот да се сврти кон:

  - колку процесорот брзо обработува HDR+,
  - Framerate за видеа без дроп
  - Без проблеми идат игрите
  - енергетски ефикасен
  - да не грее


  И уште неколку други работи што не ми текнуваат.

  Отварање апликации и мулти таскинг ти играат доста улога:
  - оптимизации на ОС
  - рам меморија и рам менаџмент
  - refresh rate на екран

  А.к.а OnePlus xD
  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy и mdeni им се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,043
  417
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Самсунг Note10 си победи што си победи. Ама самсунг да ме прави будала со ист сензор за инат да е подобар софтверот кај ноут10 спрема с10 за мене е идиотизам.

  Ама ајфонот? Го слушна ли коментарот кога рече дека 10 пати сликале и пак фацата му е темна.

  90% од сликите се од луге. После 5-10 години нема да гледам на сликата и да и се восхитувам на позадината (освен ако не сум ревјуер или професионалец за камери) туку на лугето.

  Да напоменам дека позадините кај другите слики воопшто не е за потценување.

  Џабе дип фјужн другаре за да сликам природа или ноќна фотографија која патем телефон од 500Е го кине.

  Комбинирај софтверот (нејке да чуе со андроид + 200 други проблеми да не набројувам) со немање џек, IR, сд слот и богами вредат ајфон11 за парите.

  Па чак процентот на батеријата неможам да го ставам на дефолт скрин кај ајфон 11.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Како популацијата конзумира контент?
  „Чекај сликите од телефонот да ги префрлам во raw формат на мојот 32 инчен 1000 еврен (eврен :D) LED монитор“
  - рече никој, никогаш​
   
  На Gumirano, mkgunner, The Geek Boy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,160
  1,785
  13 Јануари 2014
  Машко
  Од каде ова? Истиот сензор е, истиот софтвер за процесирање е.

  Инаку за тестов, колку и да ми е по мерак што победи Samsung, не докажува ова ништо освен тоа дека посветли слики се попријатни за око. И самиот си кажа дека сите муабети за острина, за детали, за текстури пропаѓаат во вода, а тоа се аспекти каде што дефинитивно има подобри камери од Samsung. Би ме интересирало како би се одвивал истиов тест да се соберат фотографи и да ги разгледаат истиве фотографии на монитор, без компресија. Да, можда 1% од луѓево така гледаат слики, можда ни толку, ама тоа би дало многу пореална слика за тоа како стојат работите.
   
  На The Geek Boy и Скоти им се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
 16. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,039
  504
  7 Март 2014
  Машко
  Денеска го доби ? Мене ми стигна на 4 Декември. Screenshot_20191217-113150_Settings.jpeg

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
  Ти мислиш дека 1 слика е доволна за да се одреди која камера е добра или не, а јас не. иПхоне ја има најдобрата главна камера оваа година, кога ќе се земат сите аспекти во предвид.
   
 19. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,043
  417
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DXO Mark вади подобар резултат самсумг ноут 10+ и кај други ревјуери.

  Селфи камерата вади подобар скор кај ноут10+ а пример s10 5G има 3 модули од напред највероватно depth sensor, tof и камера.

  Ноутот вади подобри резултати. Значи модулите за мапирање се за украс.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,043
  417
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Најусовршен HDR имаат, несмее да прави пропуст на средина на сликата.

  И white balance накај плава тера што до пред година беше случај кај гугл пиксел а ајфоните имаа по природни бои.

  Точно дека ова не докажува дека камерата на ајфон е инфериорна, туку дека самсунг и остали се на исто ниво на квалитет на ајфон и во доста случаи вадат подобри слики.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Potato, Patato... Tomato, Tamato... iPhone, Samsung...
   
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,160
  1,785
  13 Јануари 2014
  Машко
  DxO Mark одамна не ми се веродостојни за тестирање. Инаку, разликата може да е поради различните процесори. Кај Американциве е SD855, ама Exynos варијантите имаат 9820 за S10 и 9825 за Note10. Макар што мислам дека MKBHD тестираше со Snapdragon, така да не би требало да има разлика.

  За ToF сензорите, не влегуваат во игра освен во portrait mode, така да во конкретниве тестови кај што никој не спомнува portrait mode, да, за украс се.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 23. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  177
  144
  20 Јуни 2009
  Не се за украс.

  Кога се користат за проширена реалност овозможуваат врвно корисничко искуство (кога е правилно имплементирана нивната примена).
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,745
  4 Септември 2008
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,471
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...