1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за конфигурација

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Krk198, 16 oктомври 2019.

 1. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Имам 8-9 години стара конфигурација што веќе почнува да кочи и на отворање слики, па мислам време е за нова буџет варијанта. Компјутерот највеќе би бил есплоатиран од ултра лајт гејминг, а воглавном ќе се користи за сурфање/филмови.
  Што мислите и што би смениле тука? Знам дека треба dual channel, ќе се додаде уште еден рам, а графичка не планирам во скоро време, затоа и тој процесор го ставив.


  upload_2019-10-16_14-11-14.png
   
  На anony му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  340
  318
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ако не планираш да надградуваш или клокаш матичната ти е оверкил.
   
  Rukfash, Avid, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Само избери поефтина матична плоча, таа ти е у небеса отидена. Другото ти е океј.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,949
  12,252
  23 Јануари 2008
  Манга
  1) Поефтина матична плоча
  2) Две плочки рам, значи 2x8gb или 2x4gb ddr4-3200 cl16
  3) ако имаш пари купи си поквалитетно ссд.
   
  Последна промена: 16 oктомври 2019
  MadBuldog, Mario.Bog, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  49
  64
  3 oктомври 2018
  Машко
  Немој да додаваш рам во ''скоро време'' затоа што никогаш нема да додадеш. Така се лажат сите.
  Земи си мси б450м про-м2 од 3.890 денари и со таа разлика земи си уште 8гб рам. Тоа ти е најдобра опција. Се останато си погодил.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На Mario.Bog, Astro, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,410
  1,562
  25 Март 2013
  Машко
  Истотака имај на ум дека во куќиштето немаш ниеден преинсталиран вентилатор
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Има, од напојувањето. За та конфигурација повеќе не му ни треба, ама добро би дошло издувен 12цм вентилатор
   
  На SmartGuru и Krk198 им се допаѓа ова.
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,410
  1,562
  25 Март 2013
  Машко
  Не зезај, вентилатор за напојување е вентилатор за напојување. Еден издувен е минимум, ама мој совет е бар два.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На таа конфигурација? Бар два? Преиспитај си го советот :D
   
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  565
  276
  5 ноември 2013
  Машко
  А зошто за 630денари доплата не земеш р5 2600 (8150денари)? Добиваш 2 јадра и 4 нитки плус
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,410
  1,562
  25 Март 2013
  Машко
  Стојам зад тоа што го кажав. Еден позади и еден напред доле. Лајт гејминг знае да стане неколку часовна сесија, а со еден вентилатор плус, помирно ќе спијам
   
 12. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко

  Зошто така ќе треба и графичка да купувам, не оди GT 610-кава што ја имам моментално да ја ставам на тој процесор. :D
   
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Ставај ја што ја жалиш.
   
  На Krk198 и Mao им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Пане гејмер лекот ти го има,рх 570 4500 мкд
   
 15. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,769
  5,523
  21 Јануари 2009
  Шубе му е ама незгодно му е да каже.
  Ново интегрирано некопано си е ново интегрирано некопано.
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Не секогаш, купуваш нова матична не работи. Вака си проверуваш и тераш 2-3 години. После менуваш
   
 17. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Немам потреба реално, не ми се даваат плус пари за џабе.
   
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,769
  5,523
  21 Јануари 2009
  Во ова што си испланирал ако намалиш на матичната и место 2400g земеш i3 9100f можеш да земеш 570 за исти пари.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  854
  424
  15 Декември 2013
  Машко
  Генерално ти е ок конфигурацијава, но неколку работи би променил, ако веќе се користи со интегрираната графичка подобро земи си ryzen 3 2200g/3200g. Ценовно најисплатлив од сите е 2200g, затоа што е само 5-10% послаб од 2400g со интегрираната графичка, а и со дополнителна графичка нема голема разлика. Наместо Kingston ссд, за 100-200 денари плус земи си Gigabyte, затоа што далеку е подобро. Може да се "заштеди" на матична, ако идеш со B450M PRO-M2 како што ти препорача членот @PeGi998 и со заштедените пари да додадеш уште една плочка рам што поприлично ќе ти значи кај систем со APU. :)
   
  На danex и Krk198 им се допаѓа ова.
 20. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Фала ви на сите за мислењата, ама малце ја апгрејднав првичната замисла.


  upload_2019-11-5_13-54-51.png


  На крај вака ќе изгледа, само со поскапа матична зошто оваа на сликата ја нема на лагер.
  Се решив и графичка на старо да земам (уште се мислам каква), така да не излезе баш буџет конфигурацијава. За мала доплата зошто да не пробам нешто од новиве игри. :D
   
  Mario.Bog, incontempt, kirems и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  49
  64
  3 oктомври 2018
  Машко
  Добар избор.

  Можеш 580 8гб од форумов да земеш, се продаваат за 100 евра.

  Само веќе кога одиш на ваква конфигурација ќе мора некој вентилатор да додадеш.

  Кога ќе се загрее куќиштето без вентилатори за 2-3 саата гејминг сток кулерот на рајзен има да пишти опасно :)

  Другото ти е се ок според мене.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Пријател, важно за наредните 3-5 години си се обезбедил за 1080п гејминг
   
  На PeGi998 и Krk198 им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Обавезно кулер ставај
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Му ставиле комерцијално име на кулерот, а треба друг да ставаш...

  Sent from my Huawei Honor 8x using Tapatalk
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Кулерот на 2600 е добар, јас на 2600х го користев без проблем. Ако ставиш подобар кулер не добиваш ништо во перформанси
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...