• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    440

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
167
190
Зарем не го следеше тракингот? Две недели како е стигнатата овде.
очекував потврда или на домашна адреса да ми ја донесат... а и не сум мн информиран во врска со ова, ќе поминам утре сабајле ако имам среќа
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,946
Јас мислам дека си налетал на некој Кинез со ултра-низок рејтинг или едноставно не му се одело до пошта. Сега гледам последната пратка од Кина ми е пратена преку Латвија пред неколку дена.
Од друга страна имам еден мрзлив Кинез кој веќе 20 и кусур дена не ми ја испраќа пратката а рокот истекува утре. За жал ја кликнав набрзина и не приметив дека има рејтинг од 93%. Никогаш не нарачувам од такви ама бидна.
giphy.gif
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
10
5
Дали некој знае зошто и до кога ќе трае одбивањето за испорака до Македонија од скори сите држави од светот?

Речиси сите одбиваат да испратат нешто за Македонија и последно испраќач од Ирска ме упати да се обратам до нашата пошта бидејќи таа одбивала да ги прими пратките.
Тоа што не испорачуваат во Македонија - а да не е случајно поради тоа што се окурназивме ние македончињава, па масовно си правиме "диспјут", непристигната пратка "на време", и слични такви работи, па не' научија дека ем си ги враќаме парите ем ни пристигаат пратките потоа? Или пак со едно плаќање на ваков начин си добиваме по две книги од букдепозитори? Сте приметиле дека на пример испораката на книги од Амазон е само преку ДХЛ или УПС? Пред година дена не беше така, имаше нормален шипинг, сега нема. И не се само овие фирми, туку и доста други. Не е до поштата, не сакаат да ни праќаат пошто појше имаат зијан од нас...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Тоа што не испорачуваат во Македонија - а да не е случајно поради тоа што се окурназивме ние македончињава, па масовно си правиме "диспјут", непристигната пратка "на време", и слични такви работи, па не' научија дека ем си ги враќаме парите ем ни пристигаат пратките потоа? Или пак со едно плаќање на ваков начин си добиваме по две книги од букдепозитори? Сте приметиле дека на пример испораката на книги од Амазон е само преку ДХЛ или УПС? Пред година дена не беше така, имаше нормален шипинг, сега нема. И не се само овие фирми, туку и доста други. Не е до поштата, не сакаат да ни праќаат пошто појше имаат зијан од нас...
Окурназивме не е адекватен израз, се дорасипавме.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,946
До тоа што нема летови кон МК бил проблемот, не било до поштата. Не знаев дека има ограничени летови кон МК, мислев само од МК се ограничени. Се што би се испорачало авионски нема да се испорача воопшто. Се што би одело по копно може да се испорача. Во моментот кога ќе се дозволат летови кон дувлото на корона во Европа (т.е. кога нема веќе да е дувло) ќе почнат да испорачуваат.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
352
426
Дома
Зарем не го следеше тракингот? Две недели како е стигнатата овде.
Ај совет со мојава што да правам: на сите онлајн тракери ми пишува дека на 09.02 е примена од поштата наша, освен во нивниот тракер, каде нема никакви податоци за пратката. Бев и до таму, викаат немаме никакви податоци, не е стигната пратката. Некој ја здиплил или има надеж уште? :)

1614376658395.png
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,204
11,568
youtu.be
Сѐ додека на ти ја отчита со нашиот МК тракер, пратката не е пристигната.
Можеби се работи за некоја собирна крајна дестинација во јуроп.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Ај совет со мојава што да правам: на сите онлајн тракери ми пишува дека на 09.02 е примена од поштата наша, освен во нивниот тракер, каде нема никакви податоци за пратката. Бев и до таму, викаат немаме никакви податоци, не е стигната пратката. Некој ја здиплил или има надеж уште? :)

Погледнете го атачментот 97896
Пролистај по темава, ова е дискутирано многупати претходно. Ќе ја видиш пратката кон крај на март или во април.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Ај совет со мојава што да правам: на сите онлајн тракери ми пишува дека на 09.02 е примена од поштата наша, освен во нивниот тракер, каде нема никакви податоци за пратката. Бев и до таму, викаат немаме никакви податоци, не е стигната пратката. Некој ја здиплил или има надеж уште? :)
И види каков формат е бројот, треба и на крај да има 2 букви за да го најде кај нас. Овие со Yanwen, мислам дека беа со LP и бројки до крај. Пробај на Universal Package Tracking - The best global postal tracking service | Postal Ninja или сл. може ќе ти даде алтернативен бр., па после со тој пробај кај нас.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
И види каков формат е бројот, треба и на крај да има 2 букви за да го најде кај нас. Овие со Yanwen, мислам дека беа со LP и бројки до крај. Пробај на Universal Package Tracking - The best global postal tracking service | Postal Ninja или сл. може ќе ти даде алтернативен бр., па после со тој пробај кај нас.
Со Sxxxx почнуваат, бројот кој може да се следи е UGxxxxBE.
Порано стигнуваа за помалку од еден месец, сега состојбата е влошена како и со останатите оператори.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
352
426
Дома
И види каков формат е бројот, треба и на крај да има 2 букви за да го најде кај нас. Овие со Yanwen, мислам дека беа со LP и бројки до крај. Пробај на Universal Package Tracking - The best global postal tracking service | Postal Ninja или сл. може ќе ти даде алтернативен бр., па после со тој пробај кај нас.
Исто е и тука:
1614379322903.png

Со Sxxxx почнуваат, бројот кој може да се следи е UGxxxxBE.
Порано стигнуваа за помалку од еден месец, сега состојбата е влошена како и со останатите оператори.
Ова е форматот на броевите:
Tracking number: UD*********YP
Alternative numbers: UH*********BE

Останува да си почекаме изгледа...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како се познаваат фејк броеви?

Има некој начин?
 
Последна промена:

agjurcin

Intern
18 април 2018
10
5
До тоа што нема летови кон МК бил проблемот, не било до поштата. Не знаев дека има ограничени летови кон МК, мислев само од МК се ограничени. Се што би се испорачало авионски нема да се испорача воопшто. Се што би одело по копно може да се испорача. Во моментот кога ќе се дозволат летови кон дувлото на корона во Европа (т.е. кога нема веќе да е дувло) ќе почнат да испорачуваат.
Директни летови од УК до МК нема од пред околу една година, ако не и повеќе (нпр. Ројал Мејл). Праќаат копнено до околината, па потоа авионски, или авионски до една земја со која имаат авионска врска, па потоа оотаму до кај нас. Не се проблем авионите. Мене од УК ми стигнаа две пратки во последниве 10 дена, нарачани се на почетокот на месецов, едната е авионски преку Шведска пратена. Проблемот е што сме лопови у душа. Удри Dispute, батка, и немој, не ме радуј :sleep::sleep::sleep:
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,946
Директни летови од УК до МК нема од пред околу една година, ако не и повеќе (нпр. Ројал Мејл). Праќаат копнено до околината, па потоа авионски, или авионски до една земја со која имаат авионска врска, па потоа оотаму до кај нас. Не се проблем авионите. Мене од УК ми стигнаа две пратки во последниве 10 дена, нарачани се на почетокот на месецов, едната е авионски преку Шведска пратена. Проблемот е што сме лопови у душа. Удри Dispute, батка, и немој, не ме радуј :sleep::sleep::sleep:
Па не би рекол дека последнава година стана народов таков, таков си беше од порано, а сепак испраќаа. Генерално гледано премногу е намалена испораката до МК последнава година и има тенденција да се намалува и понатаму.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
10
5
Колку што знам, ваква е стварта: секоја поголема фирма, на пример bookdepository (која и' припаѓа на amazon), склучува договор со добавувачки претпријатија, приватни и/или државни пошти, преку кои се врши испорака на нарачаната пратка. За секоја пратка претпријатието се должи кај bookdepository - доколку не е испорачана или е изгубена пратката тоа оди на губиток кај претпријатието (и нормално, на крајот на краиштата, кај bookdepository), и доколку кварталниот губиток е над толеранцијата, која што во зависност од склучениот договор се движи од околу 5 посто, bookdepository си наплаќа од набавното претпријатие. Е сега, ако во МК во периодот октомври-декември се испорачани на пример вкупно 100 книги, од коишто за 30 од нив мизернава глутенска маса кај нас им пишала на bookdepository дека не пристигнале (и да не лажеле, као да не се свесни за коронава и границите па мора книгата да им стигне у четврток у 09.44 часот), bookdepository им ги враќа парите на амебиве или им праќа replacement book ако не е многу скапа книгата, а добавувачот плаќа глоба, и плус си го раскинува договорот за испорака за рутата кон МК како "ризична земја". Или да резимирам: Трпе си добил екстра книга за беспари, а за нас другите андиспјутабилни само aкадемска книга ни остана ......
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Колку што знам, ваква е стварта: секоја поголема фирма, на пример bookdepository (која и' припаѓа на amazon), склучува договор со добавувачки претпријатија, приватни и/или државни пошти, преку кои се врши испорака на нарачаната пратка. За секоја пратка претпријатието се должи кај bookdepository - доколку не е испорачана или е изгубена пратката тоа оди на губиток кај претпријатието (и нормално, на крајот на краиштата, кај bookdepository), и доколку кварталниот губиток е над толеранцијата, која што во зависност од склучениот договор се движи од околу 5 посто, bookdepository си наплаќа од набавното претпријатие. Е сега, ако во МК во периодот октомври-декември се испорачани на пример вкупно 100 книги, од коишто за 30 од нив мизернава глутенска маса кај нас им пишала на bookdepository дека не пристигнале (и да не лажеле, као да не се свесни за коронава и границите па мора книгата да им стигне у четврток у 09.44 часот), bookdepository им ги враќа парите на амебиве или им праќа replacement book ако не е многу скапа книгата, а добавувачот плаќа глоба, и плус си го раскинува договорот за испорака за рутата кон МК како "ризична земја". Или да резимирам: Трпе си добил екстра книга за беспари, а за нас другите андиспјутабилни само aкадемска книга ни остана ......
Не можат bookdepository да проверат по тракинг дали е стигната пратката или не, па да знаат дали да враќаат пари?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK

agjurcin

Intern
18 април 2018
10
5
Не можат bookdepository да проверат по тракинг дали е стигната пратката или не, па да знаат дали да враќаат пари?
Испраќаат преку регуларна пошта, немаат тракинг броеви, веруваат на збор, додуша во последно време одвреме навреме на понекоја пратка има и тракинг бројче.
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
2
1
Здраво, не знам дали темава е соодветна за прашањево, па однапред се извинувам ако не е:
Размислувам да порачам 3Д принтер од странство (тука нема некој голем избор/со нормални цени).
Принтерот со се шипинг е 300 долари. На ова пресметав дека со 18%+5% давачки цената ќе е нешто помалку од 20 000 денари. Дали освен овие давачки има некои други "скриени"? До сега не сум нарачал нешто поскапо од 30 евра, па не знам колку се разликува процесот.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Здраво, не знам дали темава е соодветна за прашањево, па однапред се извинувам ако не е:
Размислувам да порачам 3Д принтер од странство (тука нема некој голем избор/со нормални цени).
Принтерот со се шипинг е 300 долари. На ова пресметав дека со 18%+5% давачки цената ќе е нешто помалку од 20 000 денари. Дали освен овие давачки има некои други "скриени"? До сега не сум нарачал нешто поскапо од 30 евра, па не знам колку се разликува процесот.
Ако е од ЕУ и ако го порачаш преку DHL Paket, ќе имаш уште околу 200 ден плус.
Ако е DHL Express рачунај на 1500 ден. или нешто повеќе.
Ако планираш случајно од Aliexpress, не би ти препорачал да ризикуваш за таа сума.
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
2 пратки кои упорно инсистираа дека се легачат во Латвија (или Литванија?...не помнам :confused: ) ...само што ги проверив со алтернативен трекер кој ми се појави на "cainao global" ... тој доби успешен скен на пошта мк трекерот. Вели испорачана (се работи за поштата во карпош 3) ...едната 19ти Феб... другата 29ти Јан. Ниту сум добил картон ниту пратка.
 

Атачменти

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
2 пратки кои упорно инсистираа дека се легачат во Латвија (или Литванија?...не помнам :confused: ) ...само што ги проверив со алтернативен трекер кој ми се појави на "cainao global" ... тој доби успешен скен на пошта мк трекерот. Вели испорачана (се работи за поштата во карпош 3) ...едната 19ти Феб... другата 29ти Јан. Ниту сум добил картон ниту пратка.
Добро зошто служат еден куп апликации на мобилен како 17Track, Track 24, TrackChecker Mobile? Ќе добиеш известување за секој нареден статус до последниот ,,испорачана".
Ќе си провериш веднаш, не после 10 дена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно