• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која Linux дистрибуција користите?

Која Linux десктоп средина ја користите?


 • Вкупно гласале
  134
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Еве една тема која забележав дека ја нема до сега. Која Linux дистрибуција користите и кој Desktop?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Gnome преферирам.Попрегледно ми е некако и попродуктивно.Башка и постабилно од KDE според моето искуство.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
KDE повеќе потсеќа / има UI како XP/Vista...Gnome e повеќе на ниво на 95ка..што не е лошо пошто KDEто ми изгледа пренатрупано иако во другово десниот клик не е доволно „ангажиран“.

UBUNTU fun:) и мислам дека е добро што целиот интергејс и дизајн/икони е хомоген во сите апликации..ова во Win кога ќе видам антивирус со битмапирани полукружни прозорци ми се ........трошење ресурси
 

Chinpoko

Intern
27 мај 2007
9
0
Гласав за GNOME. Моментално сум последниве три месеци на него, претходно три-четири години бев фанатичен KDE-аш. :) Засега можам да кажам дека е супер, брзината на работа е речиси иста со КДЕ- што ме разочара, очекував побрзо. Ми фалат уште замени за kde апликации како на пример добар rss ридер (akregator) и torrent (ktorrent) али тоа е тоа. :)

За дистрибуции, на десктоп компјутерот имам Slackware 12.0 со Gnome 2.20, а на лаптоп Ubuntu gutsy чисто само за фалење пред другари и колеги од факс. Кога ќе им ги пуштам тие compiz fusion ефектите остануваат со подотворена уста :D А и покрај тоа, убунту е единствена дистрибуција на која ми работи card ридерот.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Бидејќи немам користено Линух можи да ми кажите што има разлика моѓу овие дистрибуции?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Бидејќи немам користено Линух можи да ми кажите што има разлика моѓу овие дистрибуции?
Epa.. vaka, Slackware bara da imash nekoe pochetno znaenje za Linux za da mozesh manuelno da gonfigurirash i setirash (sepak pak e lesno za rabota :p )

Ubuntu: Najdobriot linux (spored mene) za desktop upotreba. Isko kako i na windows se instaliruvaat programi NEXT > NEXT > FINISH (Install Package)
 
D

DimitarMK

Гостин
Гласав за GNOME. Моментално сум последниве три месеци на него, претходно три-четири години бев фанатичен KDE-аш. :) Засега можам да кажам дека е супер, брзината на работа е речиси иста со КДЕ- што ме разочара, очекував побрзо. Ми фалат уште замени за kde апликации како на пример добар rss ридер (akregator) и torrent (ktorrent) али тоа е тоа. :)

За дистрибуции, на десктоп компјутерот имам Slackware 12.0 со Gnome 2.20, а на лаптоп Ubuntu gutsy чисто само за фалење пред другари и колеги од факс. Кога ќе им ги пуштам тие compiz fusion ефектите остануваат со подотворена уста :D А и покрај тоа, убунту е единствена дистрибуција на која ми работи card ридерот.
хмм, кај мене Убунтуто 7,04 со ГНОМЕ работи каде - каде побрзо од Кубунтуто 7,04-КДЕ. КДЕ стандардно иде со све уклучено а ГНОМЕ со све исклучено :))
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,806
80
хмм, кај мене Убунтуто 7,04 со ГНОМЕ работи каде - каде побрзо од Кубунтуто 7,04-КДЕ. КДЕ стандардно иде со све уклучено а ГНОМЕ со све исклучено :))
Ubuntu raboti pobrzo bidejki vo kubuntu ima graficki efekti(poveke) i podobro izgleda.Razlikite ne se kojznae sto samo taka imam slusnato a za detali neznam.Mene licno mnogu me nervira toa sto postojat preku 100 distribucii i neznaes koja da ja izberes:tainstven:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ubuntu raboti pobrzo bidejki vo kubuntu ima graficki efekti(poveke) i podobro izgleda.Razlikite ne se kojznae sto samo taka imam slusnato a za detali neznam.Mene licno mnogu me nervira toa sto postojat preku 100 distribucii i neznaes koja da ja izberes:tainstven:
Затоа и ја поставив оваа тема, ме интересира која дистрибуција според вас е подобра и зошто? Јас користев Ubuntu 7.04, па Kubuntu 7.04 кој уште го користам а го чекам да ми стигне и 7.10, ама веќе 3 недели го нема. Минатите верзии стигнуваа за помалку од една недела.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Само да кажам дека потребно е да има повеќе дистрибуции зошто ќе имаме поголем избор т.е. што сакаме тоа ќе избереме. Freedom of choice.
Јас користам PCLinuxOS заедно со KDE 3.5.8
Го сакам KDE затоа што е многу по конфигурабилно за разлика од Gnome и го нема оној гломазен изглед на Gnome.
Инаку KDE според било кои перформанси е побрз од Gnome. gnome имаше и натревари како да ја убрзат нивната графичка околина.
значи и Gnome тимот си имат признаено дека KDE работи побрзо од Gnome.
Што се однесува до дистрибуциите веќе неколку месеци PCLinuxOS е на првото место на distrowatch и во скоро време никоја дистрибуција не може да се носи со брзината на работа со PCLinux па дури ни Ubuntu.
PCLinux кај мене работи на срање машина со срање графичка и срање хард диск а лита како да е не знам шо.
Имам пробано доста дистрибуции и од ниедна не сум бил толку изненаден како што сум изненаден од PCLinux и веќе нема ни да го менувам ако дечките вака продолат да си ја работат работата.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
PCLinux кај мене работи на срање машина со срање графичка и срање хард диск а лита како да е не знам шо.
Имам пробано доста дистрибуции и од ниедна не сум бил толку изненаден како што сум изненаден од PCLinux и веќе нема ни да го менувам ако дечките вака продолат да си ја работат работата.
Vidi i ja imam sranje kompjuter so sranje graficka(32mb) i ram(128mb),i imam instalirano suse 10.0 i so KDE i sum zadovolen od brzinata na suse,raboti duri i pobrzo od XP Sp1 no ne sum voopsto zadovolen od paketot vo koj so ti doaga instalacijata. so osakateni video i DVD kodeci i bez c compiler&tools i mnogu drugi mali nedostatoci koi ti kinat nervi. Taka da maka macam da go iskonfiguriram. moeto prasanje e dali PCLinuxOS povece bi mi odgovaral???
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
До пред еден месец користев Убунту 7.04, а сега сум на Кубунту 7.04. Сега се мислам да се префрлам на Убунту 7.10. Иначе повише ми се свиѓа ГНОМЕ .. :rolleyes:
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Vidi i ja imam sranje kompjuter so sranje graficka(32mb) i ram(128mb),i imam instalirano suse 10.0 i so KDE i sum zadovolen od brzinata na suse,raboti duri i pobrzo od XP Sp1 no ne sum voopsto zadovolen od paketot vo koj so ti doaga instalacijata. so osakateni video i DVD kodeci i bez c compiler&tools i mnogu drugi mali nedostatoci koi ti kinat nervi. Taka da maka macam da go iskonfiguriram. moeto prasanje e dali PCLinuxOS povece bi mi odgovaral???
Мислам дека нема ни да најдеш подобра.
PCLinuxOS е дериват на Mandriva ама многу менуваат внатре во самиот систем.
PCLinuxOS користи rpm пакети а како менаџер на пакети го користи Synaptic.
Најмногу што ме изненади PCLinux е тоа што ги имаат спакувано сите пакети кои може човек да ги замисли. Значи нема што нема да најдеш.
За компајлери имаш СЕ. За DVD кодек го имаш тука libdvdcss2 значи и тоа го има во нивните сервери.
Се што треба да напишеш е
apt-get install libdvdcss2
сега за компајлери не знам кои точно ти требаат но ги има СИТЕ :) па бирај хехех.
Јас мислам дека на секој повеќе би му одговарал PCLinuxOS.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Денеска го симнав PCLinuxOS 2007 (бидејќи само на факултет можам да симнам цело CD за 18 минути), а денеска ми стигна и Ubuntu 7.10.
Ги пробав и двата со live cd-то, меѓутоа решив да си останам на мојот Kubuntu 7.10. Најмногу ми се допаѓа како изгледа, но и другите не се лоши. А за брзина, на мојот компјутер со 512 RAM, 2,8 Celeron D, VGA on board супер си работи.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Денеска го симнав PCLinuxOS 2007 (бидејќи само на факултет можам да симнам цело CD за 18 минути), а денеска ми стигна и Ubuntu 7.10.
Ги пробав и двата со live cd-то, меѓутоа решив да си останам на мојот Kubuntu 7.10. Најмногу ми се допаѓа како изгледа, но и другите не се лоши. А за брзина, на мојот компјутер со 512 RAM, 2,8 Celeron D, VGA on board супер си работи.
Сепак останува прашање на вкус, но, требало да го инсталираш PCLinuxOS за да ја осетиш разликата во брзината :)
PCLinuxOS постојано расте меѓу Linux зедницата и моментално се наоѓа пред *ubuntu. Но на крај како што реков сепак е изборот е ТВОЈ :)

Поз.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
I ja na faks gi simnav PCLinuxOS2007 i openSuse10.3(700Mb za 9 min WOW).Go probav preku live cd PCLinux i mozam da kazam deka izgledot na Suse okolinata povece mi se dopaga.bidejci vece imav instalirano suse10.0 mu napraviv upgrade na 10.3, no ne sum zadovolen od brzinata na sistemot. Open Suse 10.3 mi raboti dosta posporo od suse10.0 i najvaznoto nesto sto mnogu me nervira e sto NEMA GCC.Kade za razlika od suse,na PCLinux duri i vo live mod uspeav da iskompajliram c kod.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Jas pred nekoj den prvapat probal prav linux(ako ne go racuname Damn Small). Izvadiv Fedora 8 live-cd i Mandriva. Fedorata ima Gnome a Mandriva KDE. Inace Fedora mi se cini malku popregleden za razlika od Mandriva. Posto ja ne sum koristel tolku razlicni linuxi pa da mozam da pravam nekoj golema razlika. KDE me potsekja na Xp.. A gnome mi e sosema razlicen ..ama lesno se naviknav..samo za 10tina minuti koristenje na live-cdto. Mene pred se ke mi treba za Apche,MySql i PHP....pa neznam za koj da se odlucam
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно