1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Која игра ја плешаш во моментов?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од prichina, 16 Април 2013.

1. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,229
    1,314
    2 Август 2009
    Тотално се согласувам, се осетив ко со цура да сум раскинал кога ја завршив. ОГРОМЕН attention to detail има играва, не памтам дека некоја друга ме има толку впиено во неа. Иначе уште ме смее видеово.

На UnderMyRules и bleys им се допаѓа ова.
  2. bleys

bleys
    Intern

18
    26
    23 Август 2014
    Машко
    Апропо муабетот поназад, игрите ко медиум се веројатно најверсатилниот израз на денешницата, у самиот нивни зачеток, ликови ко Кармак,Мијамото,Мајер кои биле "отпадници" у нивните примарни професии, при градење на нивните франшизи и измислување жанрови, биле се у едно, програмери,дизајнери,артисти,писатели,аниматори... сеа имате цели гранки и подгранки на ова.
    Тие поедноставни времиња се усложнувале пропорционално со развој на технологии,енџини,архитектура, а со тоа и бледнеела линијата на што фактички претставува една игра.
    И сеа ги имате таквите "поедноставни игри", без да ја конзумирате идеологијата на авторот, ко Зелда,Марио,Мајнкрафт со чистокрвен гејмплеј и миљарда системи у нив за да работат така добро, имате и таканаречени одачки/наратив симулатори ко Edith Finch,Firewatch,Stanley Parable кои според некои не треба ни ко игри да се класифицираат, имате и нешто измеѓу, бленд на интеракција и приказна ко у TLou,Rdr,Gow... и за крај некоја нова форма на интеракција преку моушн ко во HL: Alyx. Заедничко за сите овие е што се сметани за врвни.
    Муабетот на тоа што можда ве тригернува е дека во моменталнава политичка клима повеќето луѓе што работат во гејминг студија се либерални и се наклонуваат по лево(не е толку изразено ко у Холивуд) и тоа се забележува во нивните производи, работата е што на повеќето нормални играчи не им смета дали некој протагонист е геј ако е логички развиен ко ликов на аватаров, туку ако тоа се прави за да им се умилкува на одредени групи ко случајот со Дамблдор дека е геј....

xhktw, Ragnar и на Rikimaru им се допаѓа ова.
  3. Avid

Avid
    Баниран/a

4,632
    6,990
    21 Јануари 2009
    Мора да го смениш начинот на барање/да ги смениш твоите ресурси затоа што играта ја кракнаа Codex пред 4 дена, а тој крак е секако асален и лесно достапен за просечниот интернет пират.

На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
  4. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,067
    1,373
    17 Јуни 2009
    Машко
    Едно 5-6 години бев надвор од гејмерската шема бидејки имав преслаб PC до пред некој месец и сум заборавил како се бараа кракови. Сакав да замолам некој од форумов за помош, ама ако добро се сеќавам тука не е дозволено да се збори за пиратерија.

5. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,142
    1,502
    26 Март 2016
    Даскал
    Има една тема стара 3 години за Кракови за Денуво игри. Зборувај си таму колку сакаш.

На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
  6. windows8

windows8
    On your way to fame

769
    992
    12 Февруари 2012
    Машко
    Red Dead Redemtion 2 ја има ли на торент?

7. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

159
    138
    21 oктомври 2014
    Машко
  8. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,229
    1,314
    2 Август 2009
    Јас си купив shared account од една руска страна, на кој што лудиве руси нашле начин да има неограничен број корисници на еден акаунт во исто време. Така уствари доста игрици што уште нема крак за нив ги пројдов, а највеќе сум платил 15 еура за Forza Horizon 4 Ultimate Edition само што излезе. Ако те интересира страната, пиши пп.

9. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

704
    165
    27 ноември 2008
    Машко
    Само ме изнервира еден баг ради кој изгубив 30 мин gameplay, ако имаш оружје или коњ што го имаш фатено во дивина и го немаш купено, ако ти направат заседа банда и те убијат може рандом да ги изгубиш...пример мене ме убија коњот заедно со цел loot го немаше а седлото си беше лабаво на земја а btw коњот ми беше левел 4 бонд фулл појачан Arabian бел.

На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
  10. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,229
    1,314
    2 Август 2009
    Оф, ти ја осеќам болката. Не ми се случило такво нешто, али ми крашна играта 40 minutes balls deep into a stealth mission, дур идев накај последната дестинација. Се дешава.

11. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

263
    183
    3 Јануари 2010
    Машко
    Пиши де да дознаеме сите тука :D

12. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

212
    117
    16 Јуни 2017
    Машко
    Почнав да го вртам римејкот Black Mesa 1.0 или популарно познат и како Black Mesa Xen:inlove::cool:

maxresdefault.jpg

Прикачени датотеки:

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DACIA

DACIA
    Gaining Experience

82
    102
    5 Јули 2015
    Машко
    Започнав да ја играм Asassins Creed Odyssey.. Играва е нешто екстра(бар за мене), пошто никад до сеа не сум играл од овај сериал игра. Нешто како да ми мава на Witcher серијалот, ептен слични ми се.
    Добро РПГ, за само 3 дена лупнав 10 сати :D спартанци vs атинци
    Има премногу квестој, но 80 % од нив се репетитивни, оди ваму, тепај го онај, убиј го овај.
    А за визуелен дизајн, 10/10.
    Оптимизација е средно ниво, ептен CPU захтевна

20200327011332.jpg 20200327012205.jpg 20200327012208.jpg 20200327012730.jpg

На icemaher, xhktw, Ragnar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  14. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,229
    1,314
    2 Август 2009
    Има некој што пуца GTA V Online да се позезаме малце?

15. Valsorim

Valsorim
    Gaining Experience

50
    54
    6 Декември 2016
    World War Z e besplatna momentalno do 2ri april, nudi coop kampanja do 4 lugje ( da, mnogu e slichna na left 4 dead ) i eden kup multiplayer modovi shto ushte ne uspeav da gi izigram. Grafichkiot izgled e skalabilen u zavisnost od vashiot high-end pc ili prastar pentium 4, a gameplay-ot e zabaven - posebno koga ima swarm na iljadnici zombinja.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Julian

Julian
    Gaining Experience

124
    57
    20 Август 2016
    Сакам да направам сервер на call of duty 2 да играме со другарите. Идејата е да играме преку хамачи или некое слично програмче меѓутоа од на почеток имам проблем. Првин пробувам да направам лан сервер каде би пробал како функционира. Кога креирам сервер излегува cod2 console и не оди понатаму. Некој да не знае како кожам да го средам тоа?

17. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

59
    25
    19 Февруари 2020
    Машко
    Игра ли некој Escape from Tarkov?

Почнав сам, многу тешка... многу... :D Ако има некој да се групираме, пишите.

18. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

300
    238
    17 Јануари 2013
    Машко
    Red dead redemption 2 - ако не се случи тоа до блек фрајдеј, фино лепо ќе си ја купам.
    Ух ја промашив темата.

19. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,142
    1,502
    26 Март 2016
    Даскал
    Јас би почекал да ја пачнат има проблеми се уште некои. Дотогаш кецот мани ја.

На Luca Toni и Arkturus им се допаѓа ова.
  20. pecko95

pecko95
    Gaining Experience

111
    77
    5 Април 2018
    Машко
    Знам дека е стар коментаров, ама налетав на него, а се мислам дали да ја земам FH4, па, да те прашам што вика играта? Ја бива ли, интересна е? Вреди 40е за онлајн (од g2a) или на друг начин да ја земам..? :D Вака што изгледав некое видео делува интересно, ама се мислам дали ова дали project cars 2 (едното е акрадно, другото поише тера накај симулација..)

21. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

780
    208
    10 Јуни 2007
    Star Wars Battlefront 2
    COD: Warzone од пред 2-3 дена.. зараза.

22. Gjurc1n0t

Gjurc1n0t
    Gaining Experience

43
    95
    17 Април 2019
    Машко
    Играта е одлична. Ќе ти се допадне. Бај д веј 40€ е многу ако е на G2A. Јас ја купив за 25€ на попуст од Microsoft Store пред 8 месеци.

На Microsoft Store имаш 30% попуст.

https://www.microsoft.com/en-US/p/f...tion/9pnjxvcvwd4k?activetab=pivot:overviewtab

Пред да ја земеш би ти препорачал да погледнеш некои видеа на YouTube од reviews што има некој направено. Погледни го постарите прво па после некое од пред 2 - 3 месеци.

Се надевам дека ти помогнав во твојата дилема. Имај убав ден

Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација

На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. pecko95

pecko95
    Gaining Experience

111
    77
    5 Април 2018
    Машко
    Супер, фала ти многу, си ми заштедил скоро 1000че со линков од Мајкрософт. Ако ја земам од тука, не треба ништо посебно да се селектира, така? За на ПЦ ми е, ама гледам тука пишува и XBOX, па ваљда истата копија може и на двете да се игра ? Фала уште еднаш :D

24. ARMac

ARMac
    Орган

6,637
    7,708
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да ако има Xbox Play Anywhere знакче, ќе ја имаш и на Windows Store. Претпоставувам знаеш дека треба да си логиран со истиот @outlook.com акаунт со кој што ја врзуваш-купуваш.

Сепак би ти препорачал Ultimate Edition итекако вреди играта со експензии и незнам колку коли.

На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

1,004
    1,085
    9 Декември 2015
    Машко
    Како да сум бил во подрум овие 15 години па сум ја испуштил. Сега ја играм Uncharted: Drake's Fortune. Треба да ја завршам неделава па да почнам со Uncharted 4: A Thief's End (бесплатна е на PSN Plus овој месец, а трилогијата беше бесплатна пред некој месец).

Gaston, icemaher, bleys и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...