• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.467
3.176
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
Asus ROG Strix RTX 3090 OC
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Јас колку што се контам од тастатури US распоред има „еднореден“ Enter а UK двореден (и нивните деривати)

ANSI layout е со Enter во еден ред, и се води како US English.

ISO layout е со Enter 2 реда, и се води или како US International, UK, DE итн итн зависно од локализацијата.

Секако, има исклучоци и сум видел лаптопи со ANSI layout но со германски QWERTZ или француски AZERTY натписи.

За мене ANSI e FTW, ама има и богохулници (@Oktar кхм кхм) кои се клањаат на ISO сатаната.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
299
287
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Да не идеме многу во офтопик, Mouse Speed нема врска со DPI, всушност зголемување на Mouse Speed доведува до непрецизно движење на маусот и е фактички вештачко зголемување на DPI нешто слично како на пример кога правиш вештачки upscale на резолуција. Mouse Speed треба да биде оставено на средина, а со мојот моментален DPI од 2750 сум од едниот агол на првиот монитор до спротивниот агол на третиот со минимално движење на зглобот, а во 90% од движењата само прстите ги мрдам. Ако имаш 4К резолуција, поголеми монитори и слично ти треба уште повисок DPI, oсвен ако не сакаш да правиш гимнастика и да вежбаш рамо секој пат кога ќе го придвижуваш курсорот од еден крај на друг. А да не збориме што е неколкукратно поспоро.


Како да не познаеш некој што нема играно CS.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.654
13.218
ANSI vs ISO keyboard layouts

ANSI-vs-ISO-Keyboard.png
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.047
1.261
Има уште еден лејоут каде го имаш Европскиот голем Ентер, но и го имаш долгото шифт копче од Американскиот АНСИ, односно го немаш она непотребното копче до З. Best of both worlds, што би се рекло.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
665
487
Еј, тоа малото до шифт и те како се наоѓа добро во игри! Имаш две копчиња на мал прст.

Пред да кажете и З е таму, да таму е, но многу повнатре и мене воопшто не ми е згодно да го кликнам
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
227
417
1662371034157.png
ASUS 14 X415EA, сребрена боја

Тешко дека ќе може пак да се најде i5 11th gen, со Type C порта, тастатура со светло, 8GB рам за ова цена. Можеби екранот не е нешто нај-нај, ама сепак, не дека некој ентузиаст ќе го купи, туку препорачувајте на ваши блиски што ќе студират сега економија/правен.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.228
4.475

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.928
Скопје
androgaming.com
Го нарачав. Е сега некој да пушти линк за ресиверче? Дали ќе функционира со оние од Ali, eBay?

Да, ама не оној за 360 него за One.

Т.е. најубаво и најпаметно ти е да земеш USB Bluetooth ако ти е за десктоп.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.707
5.608
Skopje
Да, ама не оној за 360 него за One.

Т.е. најубаво и најпаметно ти е да земеш USB Bluetooth ако ти е за десктоп.
Сакаш да кажеш дека ќе работи со било каков генеричен BT ресивер, како на пример овој
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
182
186
Скопје
Да, ама не оној за 360 него за One.

Т.е. најубаво и најпаметно ти е да земеш USB Bluetooth ако ти е за десктоп.
Не, има голема латентност со Bluetooth dongle. Најдобра опција е кабел или во најлош случај некоја кинеска копија од али Xbox One receiver
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.928
Скопје
androgaming.com
Не, има голема латентност со Bluetooth dongle. Најдобра опција е кабел или во најлош случај некоја кинеска копија од али Xbox One receiver

Нема поголема латенција секој ден го играм. Само не зимај блутут 4.0 од 200 денари.

Сакаш да кажеш дека ќе работи со било каков генеричен BT ресивер, како на пример овој
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
299
287
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
415
777
херцажа

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.928
Скопје
androgaming.com
Можно е ralink или некој ефтин блутут да прави проблеми. Пошто јас користам лаптопи, на Intel Bluetooth користам, тој што е на WiFI картицата и е ок.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.269
3.252
Скопје

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.127
618
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + 500GB Kingston PCIe 4.0 M.2
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
HyperX Cloud Stinger Core
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
415
777
херцажа
ASUS VivoBook 15 KM513 OLED

Збунет сум со specs, али веројатно е

Ryzen 5 5500u 8GB RAM 512GB SSD 15.6 OLED.

256GB е најверојатно, а жирафа у наслов ставиле 512GB
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.127
618
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + 500GB Kingston PCIe 4.0 M.2
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
HyperX Cloud Stinger Core
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO

256GB е најверојатно, а жирафа у наслов ставиле 512GB
Жирафа во наслов ставиле и ryzen 7 5700u i 16gb ram :D, али и со овие specs не е лош за парите.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
142
229
Скопје
Сакаш да кажеш дека ќе работи со било каков генеричен BT ресивер, како на пример овој
Јас имам Xbox One контролер + Ugreen USB Bluetooth 5.0 адаптер со Realtek чип, би ти препорачал да си земеш Xbox Wireless Adapter.
Пред некој ден ми текна да го врзам на Bluetooth и на FIFA 22 имав огромен лаг. Со Xbox адаптерот немам никаков проблем.
Иначе контролерот ми е земен со се адаптер од Бугарија.
 
Последна промена:

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.269
3.252
Скопје

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.928
Скопје
androgaming.com
Ова ми дојде пресмешно... Ставиле слики од Lego Typewriter наместо слики од лаптопот што треба.
Линк

Погледнете го атачментот 116683

Мене ми е стално интересно да размислам како дошле до грешката. Ова неможам да го сконтам. Можда е просто како - закачиле грешна слика.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.234
Мислења
919.385
Членови
32.894
Огласи
1.046
Најнов член
Marko22
На врв Дно