1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не, природното зреење не може да се замени со ниедно друго мучкање, тресење, топла бања, ставање на мучкалица :D за подготовка на амалгам @Gajche-X, исто со водна пумпа за аквариум и.т.н..
  Природно си е природно поготово за тутунски ароми, а оние шејк енд вејп ми се чини дека се ароми со висока концентрација. :)
   
  На bicikle, Chicco69, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  ^
  Се согласувам со колегата @krema.

  Конкретно за кастрди, колачиња и тутунски ароми/миксови како што проаѓа време, се поистакнати се доминантните ноти,бар од мое некое искуство тоа сум сфатил.

  Оставање природно да зрее и да отстои/стипува на темно и релативно ладно is a must за да се осети максимумот што може еден микс/рецепта да го понуди.

  Од друга страна овошни/крем/кастрд миксови, како поминува време/што подолго зреат, кремот излегува понапред а овошјето почнува да бледее, пак ќе кажам, ова е од некое мое искуство со да ги наречам комплексни рецепти.
  (овошје+минт/ментол исто така... Минт/ментол станува предоминантен после 2 месеца стип)

  Имав забораено 50.мл PRY4(pistachio ry4 од diyordie рецептата) скоро година ипол "зреело" коа го пробав се извадив од памет. Мислев дека ќе горчи и дека ќе има вкус на бибер од долго стоење на никотинот, ама вкусот беше баш wow :)


  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На MikickoHC, krema, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,008
  2,252
  28 Јануари 2017
  Машко
  Немам нешто посебно да додадам од тоа што Крема и Гајче кажаа.
  Топли бањи, ултрасоници и слични заебанции сигурно имаат некој мал удел ама никако толку голем за да се исплати замарањето. Јас се одкажав и скоро сите ги пробувам после недела дена, без разлика каква е течноста. Според мене, најважно од сè е на старт добро да се измеша.
  Наместо да инвестираш во ултрасоник, за парите земи ароми, запни се еден ден направи 50тина и почни од овошните, секој ден ќе имаш по една да тестираш и нема да можиш да престигниш :hay:
   
  krema, Chicco69 и на Acoo1984 им се допаѓа ова.
 4. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Еве нешто од денешните. Ќе ги ставам недела дена да стипуваат па ке видиме што ќе испадне.

  Моментално правам прости рецепти, 95% ВГ. Ама наредната партрида најверојатно ќе ја направам 80-20, да видам дали ќе се осети голема разлика во вкусот.

  Од лево на десно:
  1.Watermelon
  2. Honey Melon
  3. Passion fruit and Mango
  BTW третата е направена со shake and vape арома.
  1554401569995~2.jpeg
   
  Последна промена: 4 Април 2019
  Tomica Jovevski, Metuzalem и на krema им се допаѓа ова.
 5. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Иначе да не забравам да го споделам линкот за нарачка. Имаат доста ствари, во UK достава ми прават следниот ден. Не знам дали прават испорака до МКД.
  E Liquid Flavour Concentrates UK - The UK's Favourite DIY E Liquid Store

  П.С.
  нема referral link
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  233
  239
  23 Март 2016
  Машко
  Не ми текнува од поодамна беше пробав да пуштам нешто од овде, е сега дали имаше ненормално голем шипинг или воопшто немаше стварно не ми текнува.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 7. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи ти си ни наш амбасадор во јукеј. :)
   
 8. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Хахахаха.... па баш амбасадор и не сум:):)....ама не можев повеќе да гледам што се дешава со нашата така наречена земја, па пред пола година дојдов....али да не мешам политика....:boring::boring:
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ме разбра, „Наш вејперски амбасадор“. :)
   
  На Acoo1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Али секако...доколку нешто треба да донесам кога ке доаѓам.. нема проблем..;):):)....посебно гледам дека е оскудација за батерии...
   
  На Tomica Jovevski и krema им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Jaс прв во ред се престројувам. :D
   
  На Acoo1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  No comment... :speechless:

   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,008
  2,252
  28 Јануари 2017
  Машко
  За да те бива за облаци мора да ги исполнуваш следните услови:
  1. “Полничок“
  2. Брада
  3. Крокодилки или како и да се викаат влечкине

  Добро бе, еден не се најде слаб и бричен :hay:
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Убава награда + дружба. :)

  @Sharlovski
  Слаб нема голем капацитет на плуча за да ја наполни.
   
  На Metuzalem и bicikle им се допаѓа ова.
 15. nikolaa96

  nikolaa96
  Gaining Experience

  47
  56
  17 Март 2019
  Машко
  Што значи ова pre-advised, 2-3 дена вака стои? o_O kk.png
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Патува до Холандија.
   
  На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  173
  278
  3 Февруари 2019
  Машко


  Добра забава во секој случај
   
 18. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  173
  278
  3 Февруари 2019
  Машко
  Него јас имам прашање,сирената моја која уствари по се изгледа не била пишана да ја имам :( патува негдека низ европа...богзнае само каде е.. 60 дена одкако ја платив,пратија и негде е по путистава..
  Отворив пред 2 недели диспјуте на алиеx пред да заврши бајер протекшн со прашање до селерот дали ке продолжи протекшн? Одговорите му беа стрпи се ке дојде кај и да е дрн дрн..ок си викам ај нека биде..по 3-4 дена па му пишувам дали ке продолжите бајер протекшн и врака назад одговор има застој со пратките низ европа... и одма после тоа aliexpress влегува како медијатор и одма го уважува мојот проблем и вика парите ке ми бидат вратени за еден месец.. е сега прашањето ми е дали по некоја случајност може да ми пристигне пратката-сирената иако од нивна страна случајот е затворен?

  и дали ако ми стигне пратката а ми ги вратиле парите на сметка има некаква шанса они за тоа да дознаат и да ми ги бараат да ги уплатам?
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако се гледа на тракинг, и он ќе може да види.

  Да ти бара (да те принуди) да уплатиш не може, но би било фер. Во такви случаи јас обично нудам да им купам уште едно па да не го пратат, но мене ми рекле дека нема потреба (иако, тоа многу ретко ми се случувало, стрплив сум, многу чекам и стигаат).

  Обично им е повеќе страв да не оставиш лош ривју или Али да не ги банира (ако им се насоберат многу диспјути), ама зависи од човекот.

  Чудно ми е тоа враќање пари за еден месец, да не си нов на Али? (имаш слаб рејтинг?) Тоа може да ти го направи Али ако не си фер, (уште повеќе) да ти го симне рејтингот и во иднина потешко да победуваш во диспјути.
   
 20. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  173
  278
  3 Февруари 2019
  Машко
  Не сум нов на али,со години купувам свашта..напишале 20 работни дена за комплетно да ми легнат парите на сметка.Ова ми е прв диспјуте..
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мислам дека кај мене не беше толку, но можеби грешам.
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,632
  743
  3 Март 2018
  него и мене од фт ми каснат нешто
  RU026234762CN
  (нз оти бројот е црвен, нема линк)
  патем моќно џуџе, по некое време користење за мтл со 68-28-4(а тера и чисто вг) многу добро се покажа, иако најверојатно треба да влечкаш и шишие се манџа сепак другите перформаси го покриваат тој недостаток.
   
  Последна промена: 5 Април 2019
 23. Maki_SM

  Maki_SM
  Gaining Experience

  50
  96
  28 Јуни 2012
  Машко
  Поздрав
  Можеби малку оф топик , поради тоа што баш за вапе производи го користиме какво е искуството со фаст теч околу гаранции и такви слични работи. Досега сум имал само еден проблем со недостаток на производ во пакет ( долар два цена) го решија со тоа што бараа во наредната пратка да биде испратен оти не им се исплатело самостален пакет а фала богу ниту еден од 15 тината модови , атомизери и останати гаџети што стигнаа немало проблем . За ништо поскап производ од модовите кој делумично не е исправен бараа видео доказ па копии од доставената пратка па дрн дрн јариња , сето тоа им го испратив и се согласија дека стварно производот не е исправен . Се работи за оптичкиот излез на медиа плеер кој едноставно не работи . По краток период као Фаст теч истражувал со снабдувачот па почна со неверојатни изговори како , оптичкиот излез не бил наменет за аудио излез :eek: ( иако убаво си пишува што уствари е оптичкиот излез на нивната страна ) , да сум го поравел тука па они ќе ми плателе и така натаму
  Онлине купувам веќе 7-8 години ваков идиотизам немам видено . Преку али експрес никогаш немало проблем при купување и рекламирање од мониторчиња (за ПИ и ардуино ) до било какви неисправни справи дури и грешно испратени производи едноставно уреден доказ слики или видео и секогаш било одобрен рефунд .
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  За ептен скапи работи знаат да се скржават... Треба упорност, одбивај ги сите „решенија“ и ако никако не иде, пиши на форумот со скриншотови јавно, тогаш ќе гледаат да намалат штета по ПР. И во тикетот и на форумот пишеш културно, но си стоиш на своето.

  Како што викаат на форумот, има и некои ликови од поддршка што се или стварно глупи или се прават такви. Ако ти се погоди таков, шознам, отвораш нов тикет за да ти се падне друг? Појма немам.

  А снимање видео е стандардна процедура што ја бараат за макар и малку поскапа работа, им треба за да му се бунат на добавувачот (кои ги има многу и исто се секакви), не знаат или не им е гајле дека на пример не е можно да се сними некој дефект.

  Исто така, често го нудат и тоа, да си го поправиш и да ти платат, но не сфаќаат дека некогаш на пример не е можно да се поправи, не можеш да најдеш таков мајстор или не сакаш нова работа да поправаш. Но некој можеби ќе прифати да не се замара.

  Во некои земји е и полесно/поедноставно/поевтино праќањето, во САД на пример брза пошта ти го зема од дома, а и ФТ имаат своја адреса во САД, па веројатно да пробаат и за други земји...

  Јас мислам дека има далеку поголем избор на опции што да се прави, е сега што се тутурутки и не сфаќаат, или од старт потценуваат (нудат мали суми), тоа си оди со кинеската култура (начин на живот, како ја сфаќаат трговијата). Башка и нив ги имаат заебано многу пати, пуштаа слики како им враќале парчиња дрво. Не верувам дека и на Али за некој многу скап предмет исто така ќе ти го рефундираат без прашање, а да си го задржиш.
   
  Chicco69, Maki_SM, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Maki_SM

  Maki_SM
  Gaining Experience

  50
  96
  28 Јуни 2012
  Машко
  Фала Гуру на обајснувањето
  Буквално го опиша целиот процес во потполност
  Како на дрво да му пишуваш . Вика , да видеото и сликите се автентични и правилно го опишува вашиот проблем и се извинуваме што имате таков проблем . Па наредната порака сосема обратна као па ништо неможеме оти добавувачот вика оптичкиот излез не е за аудио , јас си стојам на тоа дека не барам рефунд од 50 долари не барам нов бокс , едноставно нов борд ( плоча) е најдоброто решение нормално сето тоа поткрепено со доказите .
  Ништо сега че им ги закачам сите докази слики и разговор на нивниот форум .
  Свесен сум дека има и преваранти и такви кои ќе пробаат на сите начини да добијат нешто гратис .
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...