1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,059
  2,350
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прво добредојде.

  Да се вмешам малку во муабетов бидејќи сум поминал доста тенкови со готови греачи.
  Комбинацијата на воздух и вати ти дава пареа и вкус, ако намалиш вати а го отвориш воздухот ќе имаш малку чад и малку вкус, ако го под затвориш воздухот и зголемиш вати ќе имаш повеќе пареа и солиден вкус. Немој да одиш преку препорачаните вати за греачот и да не го затвараш премногу воздухот бидејќи можиш да го изгориш памукот во греачот/главата и да треба да ја фрлиш.

  Само со експериментирање ќе си ја најдиш идеалната комбинација али немој да ја прекардашиш, нема да осеќаш ни вкус ни ништо, ќе се презаситиш, полека, ќе си дојди само.

  Ако ми пишиш кој греач го користиш ќе ти кажам како мене ми одговара, го имам истиот танк и скоро сите греачи пробано.
   
  Chicco69, Metuzalem, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, ќе нарачуваш што одговара на тој атомизер но има многу подваријанти и тоа од каква жица е коилот и колку омски е истиот.
  Како што ти предложи @Metuzalem прочепкај по индексот и ќе најдеш доволно информации околу овој атомизер.
  Види само колку варијанти имаш на глави за овој атомизер.

  edit:
  @zokimk
  Сега видов, имаш и RBA варијанта за овој атомизер!
   
  На Chicco69 и zokimk им се допаѓа ова.
 3. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Фала :).
  Сега внатре е Smok 0.4 oma, 40w-80w, best 55w-65w.
  Резервата што ја имам е 0.6, 20-50 best 30-40.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе пробаш и со 0,6Оhm можеби тој ќе ти одговара повеќе.
  Се е до тебе, ти како ќе го доживееш чувството и само напред, и не се откажувај.
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,059
  2,350
  28 Јануари 2017
  Машко
  Значи Q2 имаш во танкот, супер, 55-60 вати се доволни за солиден вкус. Резервата не е баш добра како Q2 ама пак на помалку вати е и повеќе му одговара на модот.
  Кажи ми каква батерија имаш, овие греачи сакаат малку да е појака, да беше модот со 2 батерии супер, вака со 1 сумливо ми е малце.
  Кога ќе нарачуваш, не можиш да згрешиш со SMOK Q2 или Eleaf HW-N, по мое, вторите даваат подобар вкус.

  Едит: 55 вати и отворот за воздух, ова за Q2 греачите ми е идеално.
  Друго, 30ПГ/70ВГ е малку густа за овие греачи ако нема дестилирана вода и знае после 2 едно по друго долги тргања, третото да ти е dry hit или да повлечиш подизгорен памук наместо течност :) Сите го имаме искусено и не сакаме да ни се повтори, нешто слично како да запалиш цигара однаопаку. За да го избегниш ова треба или малку поретка течност или после второто тргање пауза.

  20190117_160029.jpg
   
  Последна промена: 17 Јануари 2019
  На OldSchoolPvP, Chicco69, Metuzalem и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Да, V8 Q2. Батеријата е MXJO IMR 18650, 3000mah 3.7v, 35A.
   
 7. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Читнав нешто за тоа ReBuildable...ама рано е за тоа изгледа за мене, немам појма околу тоа.
   
 8. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,059
  2,350
  28 Јануари 2017
  Машко
  Околу воздухот на тенкот, го едитирав горниот пост, види го него.

  Во врска со батеријата, можеби е 3000mAh ама пак затоа 35 ампери не е сигурно, можеби 15-20 ако е Samsung Q30 или Sony VTC6 rewrap. Нема да имаш проблем али ќе и се намали векот на траење, немој да ја користиш на повеќе од 55 вати, и тоа е многу ама е побезбедно од максимумот што го нуди модот.

  Да сум на твое место, би нарачал уште едни Q2 греачи и да видам колку би ме заинтересирало вејпањето, ако планираш да останиш тогаш ќе размислуваш за сам да си правиш греачи, билдови, течности итн.
  Ако продолжиш со вејпање, размисли за мод со 2 батерии или вградена батерија.
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Да, го видов постот и ќе ја пробам таа комбинација.
  Инаку еве ја батеријата, 35А е
  MXJO 18650 3000mAh Battery
   
 10. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,059
  2,350
  28 Јануари 2017
  Машко
  Проблемот е што тие 35 ампери се само на хартија или тоа е некој пик а не реална сила, не ни верувам дека има 35 ампери батерија, има 30А ама пак затоа 1500mAh бидејќи физички е невозможно да се постигни и капацитет и јачина во оваа големина на батерија. Не се правам паметен, сите учиме од луѓе стручни во ова поле како чичко Муч бидејќи ако не ги следиме овие работи изложени сме на големи ризици од прегревање и експлодирање на истите тие батерии. Ѕирни го видеото кога ќе имаш време.
   
  На Chicco69 и zokimk им се допаѓа ова.
 11. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Точно, во право си...сега прочитав
  Discharge Current: 20A Maximum Continuous, Rated 35A Maximum Pulse by MXJO
  Така да 20 е.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  И моја препорака е тоа да си нарачаш уште сега (веднаш) :) Q2 грејачи (комада 5) па понатаму ќе видеш во која насока ќе се движеш, за RBA рано ти е уште, запливај прво во овие води па понатаму вратите ти се широко отворени за секакви егзебиции. :)
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  „Да го оставам така или да затворам малку?“ Како ти одговара, така прави, нема некое правило, исто и за греачите, мислам дека имаш различити примероци со сетот, пробај, кој ти одговара тој, и тука нема правило.
  Ако ти е таман нема врска што директно си преминал на дтл.

  Него збор два за следниве :
  1. Аспире
  2.Круна 4
  3. Вапоресо
  4. Валиријан

  Предлог за муштикли по можност вакви, предлог за оџак мтл.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  DALI IMA NEKOJ MOD ZA PRODAVANJE


  mojot devilkin od smok 225w rikna sam se sprzi ostaven posle pluka edna zemena na masa posle toa smrdese na izgoreno sam se sprzil nemase leak nisto cisto

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 15. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  koristen 4 meseci IMG_20190117_235540.jpeg IMG_20190117_235533.jpeg

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не разбрав добро, како бе сам се спржи? Да не некоја батерија направила зулум?
   
 17. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  proveriv bateriite suvi vnatre suvo zemav hit se vrativ posle 10 min strakam ne pali go uklucuvam ne pali izmeriv bateriite 3.79V so 3.77V drugata baska ima vnatre round plastic kako takvo za zastita ako istece baterija go krenav probav da go uklucam nejkese mirisnav isprzena elektronika I na plocata pozadi na slikata.crna tocka I od kade sto doaga mirizbata

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,346
  11,513
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  SMOK модовите се познати по такви работи. Неќев да кобам, ама...
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  Ме претица. Него Мики продаваше дна, па ако има уште може ќе се погодите...
   
 20. InfinitasX

  InfinitasX
  Intern

  29
  25
  10 ноември 2018
  Иако сум нов,до сеа многу ретко се наоѓа некој нешто добро да каже за нивните уреди ( има некои добри) али повеќето им се со траен рок 2-3 месеци (Or so they say).
   
 21. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  gjubrinja od shop zemena od germanija 4 nepolni meseci 73 evra a imav kinez eden jomotech den denes raboti go dadov taka da go koristat zemen smesni 23evra, nego krivo mi e vo race sto ne pusti dusa na masa ostaven sam se sprzi bez nikakov leak cim na tankot nema leak nema sansi vnatre I go rasklopiv nema nisto suvo kako se sprzil ne mi e jasno a bateriite se dobri nema isteceno I gi izmeriv se dobri so voltaza ali toa e..

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мал ѓавол, можело и поголемо чудо да се деси.
   
  На bicikle и VApeVape им се допаѓа ова.
 23. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Ѕвер. До 2месеца издржува грач

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk

  Да има рба и доаѓа со повисоко стакло[​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk

  РБА џабе ја нарачав. Греачите се топ! Траат и даваат супер арома

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 18 Јануари 2019
  На zokimk и Sharlovski им се допаѓа ова.
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,528
  1,738
  25 Март 2013
  Машко
  Мислам дека кај и да е, ќе почнат да се продаваат RGB модови и атомизери т.е. модови и атомизери со фенси-шменси светла во различни бои налик на гејмерските куќишта.

  Замислете во атомизерот внатре пригушено светло за да се види уште колку течност има :)

  Покрај сите бизарни решенија од Кина ова со RGB модови и атомизери е прашање на време.
   
 25. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,934
  7 Април 2012
  Машко
  Има

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На krema и TATA_MATA им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...