• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,707
Струмица
Од каде го нарача Скајланот и што се иде со него. Ако треба плус нешто да се нарача,што треба,и од каде.
Изволте колега. :)
Да не направиш пињау на овие денес, покрај сите позитивни рецензии/критики и дискусии на Фастек, и 15% попустот, треба да си луд вејпаџија.
Ова чудо би требало да биде појако од Кајфун 3 Мини и 5 заедно. It's a no-brainer :)


Coppervape Skyline Styled RTA Rebuildable Tank AtomizerExtra Airdisk for Coppervape Skyline RTA Atomizer (8 Pieces)Replacement Glass Tank + PEI Drip Tip Set for Coppervape Skyline RTA
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Останатите Скајлан-и,
(бар еден :) )
очекувам денес утре.
(Надежта последна умира хехе :) )

Сега едно питањЦе за "механичари" со КиК :)

Цефка+КиК
Се е ОК си работи релативно ко регулиран мод се додека батеријата не падне под 3.6/3.5 волти.
Тогаш осеќам релативно значителен пад во перформанси.

(Пад-от е отприлика 1.5 до 2.вати.
На пример ако е подесен Кикот на 11.вати,осеќам ко да парам на 9.вати)

Е сега, дали така треба?
Дали е до квалитетот на Кикот?
Или Кикот ме предупредува дека батеријата ми е падната под 3.5.волт?
Или дроп-от е до нешто друго?

BTW-Kick-ов работи сѐ додека батеријата е на 3.1.волт,штом падне на 3.0,не работи веќе.


Кога сум без КиК,
Кога ќе се испразни батеријата под 3.5.волт значително се паднати перформансите што е и нормално.

Се извинувам ако ова е веќе некаде одговорено.

Поздрав и фала однапред ;)

@Astraion
Со здравје и ќеиф да си го користиш Скајлајн, мислам дека долго време ќе ср користи пошто изгледа стварно е добар.

Иначе,
И мене не ми е јасно другар, ама ете, тоа беше одговорот од ФасТтек, а ги утепав од замарање да видат кај е пратката и дали е изгубена.
Добив одховор дека некогаш се чека и до 60-70.дена дур да се утврди.

BTW никогаш не добив статус апдејт на тракинг дека пратката е влезена у МК.

Некој некого зафркава :(Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Gajche-X Па како и секоја друга кинеска електроника, кога не добива доволно волти од батеријата, дава колку што може.

Или не само кинеска, и ДНА правеа така постарите (мноогу постарите, пред 30), а и Еволв го измислил Кик (колку што читам, мал сум бил уште тогаш да знам од прва рака:hay:). И на ДНА 75 така ми прави (штом забележувам јас на 8-12 вати, значи реално е). Добро, помага малку и тоа што ги пишува ватите на екранчето или во софтверот. :hay:

Можеби е нешто како половично изведен степдаун, преосетливост на battery sag или слично, во секој случај, кога нема доволно струја, тоа е.
 
Последна промена:

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Metuzalem

Така, така у право си точно.

И на DNA 75/60 па и на Joyetech/eLeaf и на YiHi 130H/ipv D2
па дури на Funky/aLeader
Кога ми е батеријата под 3.3/.3.2.volt праи throttle down, односно дава онолку колку што може да даде.
(кај DNA па и кај ipv d2 тоа се случува скоро на 3.0 волти, релативно најефикасно ја трошат батеријата)

Е сега, кај Киков тоа се случува 0.4/0.3/0.2 волти порано односно на 3.6/3.5 волти отприлика,
па тоа ме бунеше,
дали така треба.

Одговорот е=Така треба :)


Изгледа во тоа време електрониките вклучувајќи го и Kick-ов наводно од Sigelei,
ги "штелувале" да даваат low-batt/weak-batt погоре,
најверојатно од 3.6. Волти па надоле.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Добро е, ќе има на што да се пари, не остана без атомизер. :hay:

Инаку, многу се оптимисти за 60-70 дена (читај последниот пасус).
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
^
Е да, "греота" јас ќе останев без атомизер :(

"Среќа"(среќа што сум будала)па го ис-по-нарачав од сите можни места, па кој стаса-стаса :)

Најбитно, нема веќе да ве замарам со Скајлајн :)

Да чекав кај Грците на ESG, мислам дека побрзо ќе успеев да набавам оригинал :D

(веќе втор месец е out of stock.
Се појавуваат еднаш месечно по 100/150/200.парчиња ,
и ги снемува за буквално 2 минути.
Цена = 185.евра без шипинг)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
@Gajche-X
Да потврдам дека и мене ми се случи истото. Пикото нарачано мање више на иста дата како твојот скајлајн, ист статус како твојот, отворив тикет и сеуште ни трага ни глас. Сега имам надеж дека би требало да стигне. Ден претходно, пратката си стигна за недела дена, а оваа месец и кусур.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@JovanKrstevski1

Тешко да стигне другар,бар јас така мислам.

Освен ако веќе не ти пратиле втора пратка поради приговор /тикет.

Ако на ФасТтек им пишат ХонгКонг пост дека пратката е вратена,
тогаш ФасТтек ќе ти пишат тебе дека е вратена,
и дека доколку сакаш рефунд,
ќе треба да одбијат Х-долари за шипинг.
(вака е у мојов случај)

Па дури после оваа "процедура"
ќе може да ре-нарачаш или да ти
ре-пратат.

Јас откако увидов дека пратката не ми стаса за 10-11.дена(обично 10.дена е просек со Хонг Конг Пост)
Си нарачав Скајлајн од Gearbest и 3FVAPE и од eFun.top,и ете 3Fvape стасал денес после 15-тина дена од нарачката.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Држ'те ме да не го пуцнам. :hay::hay::hay:

 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Честитки до СкајлајнЏиите!

Гледам и мојот примерок стигнал за точно 15 дена (нарачан од Gearbest со Холандска Пошта). :)
Skyline.PNG

@Metuzalem
Друже, абе немаш еден исправен атомајзер, сите ти се распаѓаат, а ти си се згнал по сумњив ДНА мод и тоа во денови кога нема попуст на Фасттек... Ух, ете пробав да те задржам. :hay:

Ако тоа не помага, еве контра понуда:
E-fun.PNG
Joyetech eVic VTC Mini Box Mod New version 75W - $9.99

Можеш 5.5 вакви да си купиш, наместо едно такво. Ај нека бидат 4.5 + ПТТ. :hay:

Што се однесува до "кучешката поза": Одлика на секоја квалитетна играчка е да те држи заигран што повеќе денови пред да ја искршиш или да ти здосади. Мислам дека Кучешка Поза добро се покажува за сега. :)

@Astraion
Честитки за Скајлајн. Првите впечатоци се доста позитивни, што ме радува. И јас се мислев за сетот пластични влошки, ама ептен се евтини ... да не го расипуваме комплетот.
Очигледно атомајзеров е квалитетно направен па ќе имаме можност да пробаме повеќе различни дискови за воздух, како инаку ќе дознаеме кој е вистинскиот. :)
Исто така во игра е опцијата "no air disk" за белодробно, баш ме занима како ќе се покаже vs Ammit (првиот/стариот).
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Metuzalem
Пукај, топ е :)
(510-от викаа дека бил слабичок на првите серии, наводно после го опраиле.
Фарбата не му е нај-нај, али за тие пари е солиден, башка малецок)

@Chicco69
Има попуст бато 5%
(јас сабајлечки р'снав пињаууу со 5%)

Купон = Sale

Еј овие eFun колку се клети :)
Само што пуцнав евик за ефтино, они уште поефтин го напраиле :(

Па стварно не се фер :)

Edit:
Куппн за 5% попуст на eFun.top

= EFUNCOP

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Го гледав денес на пауза ова Aegis(иЏиЗ) модов со MAP попуст, му се оштрФ,
Ама коа видов колку е тежок, викам батали.

Од Vapedroid ми паѓаат панталоните дури и со каиш.
Од иЏиЗ-ов ќе идам "гол" по улици.

Иначе ептен солидно модче и покрај безобразно големиот хајп.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Брееј, сите се сторивте со Скајлајни... :hay:ДНК-та не го пуцам, чекам да падне под 50 долари (ако падне, ако не го укинат како на Гирбест, но ќе дојде друг). Инаку, падна цената поради оваа промоција.

И Ивикот исто, башка што го имам, а и поштарина сигурно не е под 6 долари. Но поддржувам секој да си го има. :hay:

Џекито си апе (работи добро), што и да му правам и не тече, најголем плус, а со полнењето веќе ми премина во рутина да го отшрафам од мод, вадам подметката и прстенот, одвртувам (тука треба сила), подместувам намотка/памук, наполнам, затворам (но не стегнам), вратам прстен и подметка, зашрафам (тука сам ќе се стегне), наместам воздух (го најдам каде се изместил кога сум вртел) и парам... Лажам, се уморив само додека го пишував ова. :hay::hay::hay:

Но ќе се издржи, не се полни толку често затоа што малку троши. Плави оркестар шрафцигерчич не помогна многу, нема шанси додека е на модот, а кога е изваден и отстранети подметката+прстенот, исто ми се фаќа дали си помагам со него или со крпа (а крпата мора да ми биде при рака, уште повеќе од обично :hay:).

Едит:

@Metuzalem
Друже, абе немаш еден исправен атомајзер, сите ти се распаѓаат,
Немој така, само 2364 потези со турпија ме делат од оспособување на Нектарина.... :hay:Десната шајбна е таман, левата треба да се струга. Иако, може и да не се струга, ќе оди на плусот (таму каде што си е), Нектарот е „обратен“ - плусот му е надвор/телото.
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Незнам з'ш вака ти се случило со постовиве на Нектар-чо.

Ќе да дека ептен затегаш/цементираш коа заштрафуваш плус и минус?

Твојов чинам Steam Tribe клон е ист ко мојов?
(можно па да не е погоден Чајнизиумот)

Кај мене засега нема излижување/абење на постовите а го "раЗкостив" од користење заедно со ОриЏени.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Многу ги малтретирам кога чистам/правам сувогор, крвнички стругам/четкам/тегнам, а понекогаш не ни палам /за да не мењам памук/, главно ми е четкањето, па од железо да е ќе се скрши (а од железо е, во поголем дел). :hay:

Не помага и што користам релативно дебела жица (26-ка), па таа повеќе загорува/прима ѓубре на моите мали снаги (и треба почесто да се чисти), а и веројатно повеќе ги јаде столбовите и плус е потешко да се намести/задржи на нив, дури и кога би биле исправни. А користам подебела за да можам подолго време да поминам без да ја мењам (да помине само со сувогор/четкање, потенка се кине), па тоа е зачаран круг. :hay:

Последнот пат наместив како машничка, намотката со две окца точно на дупките и со точна големина (и на точно растојание), и пак малку по малку се извади и тогаш сфатив дека не може веќе вака.
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
^
A chemist’s advice: Don’t Dry-Burn your coil | Vaping Post

Dry-burning metal coils: is it a good thing?
dry burn.PNG
Ова се веројатно линкови што ти си ги постирал на темава. :)

Пола атомајзери ми се со кантал, другата половина со СС. Размислувам присилно да се префрлам комплет на челик само за да заборавам на сувогор. Ако сум карактер исто треба да се однесувам и со канталот, ама некои стари навики тешко се искоренуваат...

Најчесто користам 27AWG кантал и 28AWG SS316L.
Помалку време ми треба да намотам нов греач, него да чистам стар. Повеќето декови ми се лесни за работа (варијанта на велосити или пак имаат граничници околу штрафовите како Кајфун В5).

10 метри жица чини околу 1 долар, значи нема ни уштеда. Металните четки за стругање и остала скаламерија чини сигурно повеќе од 100 - 200 метри жица, што неможе да се искористи во еден човечки живот...

Кога меркам нов атомајзер, една од примарните работи ми е да има лесен дек за билдање и по можност стаклен тенк, т.е. што помалку кинеска пластика.
Гледам да биде и со полнење од горе и да собира пристојна количина на течност бидејќи многу парам, но ова се повеќе практични потреби.

Е сега, од теорија до пракса... :hay:
 

Bambuca

On your way to fame
12 декември 2015
556
575
Кавадарци
Колеги не разбрав што е разликата на сувогор со кантал и сс жица?

Испратено Од Централна Македонија
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Bambuca

Јас колку што сум сфатил,
Челикот ќе издржи повеќе "циклуси" сувогор пред ептен да напукне и да почнат да се ослободуваат и налепуваат "нездрави" материи.

За сувогор на Кантал, исто, слушнав/прочитав дека не било добро да се става под вода веднаш после сувогор.


Се сложувам со Chicco69 дека побрзо ќе се смени нов греач отколку да се исчисти стар.

Лично, менувам нов греач,
сувогор правам ако ептен се брзам/немам време.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Е сега, од теорија до пракса... :hay:
Тоа е битното во мојот случај... Или штедење време, што некои би го нарекле мрза :hay: (мене ми е побрзо да го „исчистам“).

А се тешам со ова:
д-р Фарсалинос напиша:
I never said that by dry-burning the coil you are making vaping more harmful than smoking.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
"Бидна" и Скајалн.

Изработка 10/10

(Заедно со The Hurricane, најдобри, најквалитетни клонови што сум видел, пробал)

Сите навои перфектно изработени и измазнети(бар на мојов примерок од 3fvape)

Толеранција на о-рингови одлична.
Контролата за течност работи одлично.
Стигна чист=солза, како и повеќето клонови у последно време.
(сепак го бањав два пати)

Боза Лесен за билд.
Штрафчињата на постовите одлично прават конекција и не ја кинат/цвикнуваат жицата(28awg Kanthal A1).

И Astraion мислам напомена,
Собира 3.мл течност а НЕ 4.мл.

Го тестирам со
"влошка" /air disk
3х1.мм. скроз отворено на прстен за воздух.
За мене и мој вкус на "цуг", одличен релативно лабав м2л.
Може да се "затне" без да се наштети на квалитетот на пареа и без да стане ударот на грло недефиниран.

Први импресии, ептен солидно.

Единствена субјективна замерка,
Дрип-типовите/фабричките ми се малку широки, али па дупчето е одлично/таман за м2л.
(не е проблем, прима 510 дрип-тип)

Ова е на кратко, ќе ме надополнат колегите кога ќе ги иЗ-тестираат своите примероци.


Извинете што месец дена ве отеков.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,571
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно