• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Пинки се појави во НКОН. :)
Нема што да се чека, да се грабне додека пак не испариле.
Погледнете го атачментот 56690
0.9 евра +, ништо страшно.
Нека се части Арјан едно пиво (од тие најевтините лименки на попуст).

Update:
Заборавив да направам ПИЊАУУУ :D
Пинки has left the building again :D Нема ПИЊАУ за мене
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Имам јас уште некои вишак, може да ги шитнам додека се тазе.

CENA IMBOKS

:hay:
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
@JovanKrstevski1 Види мајката... Те го има, те го нема. Безобразен овој Пинки.
Веројатно и јас очи нема да му видам, ако е за утеха. Сабајле нарачани, демек уште се процесираат. На @Metuzalem му ги пуштија еден час после нарачката ако не се лажам.
Колега Јоване, можеби вреди да се размислува за алтернативи. Пинки е најатрактивен како деветка со кромид или без и за луѓе што сакаат повеќе батерии да пазарат одеднаш.
Ако немаш потреба од таква количина, Sony VTC6 е одличен избор.
Еве нешто од Mooch:
Who has the best 3000mAh battery? -- LG HG2 vs Samsung 30Q vs Sony VTC6 Shootout
Bottom Line
They are all close in performance to each other but the VTC6 is the winner, running at a slightly higher voltage and for slightly longer. The 30Q is a very close second place and the HG2 is third. There has definitely been a drop in performance for the HG2's since last year. They are running a few degrees-C hotter and at a slightly lower voltage. Perhaps the only cells available to vendors now are slightly lower grades? This is just conjecture though.

Because of these test results I am changing the continuous discharge rating (CDR) of the LG HG2 from 20A to 18A. The Sony VTC6 will stay at 19A and the Samsung 30Q will stay at 20A. Why is the 30Q rated higher than the VTC6 even though the VTC6 ran at a higher voltage? Because the 30Q ran a bit cooler.
Болдираното еве како изгледа на графикон:
VTC6 vs 30Q 5A.PNG
Тестот што колегата @Metuzalem го објави пред неколку дена исто држи вода, но сепак како проаѓа времето, повеќе го гледам како академска гимнастика. Континуирано празнење на 20А малку има допир со 'real world' ситуации, т.е. како ние ги користиме батериите.
VTC5A и Sanyo NSX се исто така вредни за внимание, а најголемиот 'Best Buy' е секако Samsung 25R.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
@JovanKrstevski1 Види мајката... Те го има, те го нема. Безобразен овој Пинки.
Веројатно и јас очи нема да му видам, ако е за утеха. Сабајле нарачани, демек уште се процесираат. На @Metuzalem му ги пуштија еден час после нарачката ако не се лажам.
Колега Јоване, можеби вреди да се размислува за алтернативи. Пинки е најатрактивен како деветка со кромид или без и за луѓе што сакаат повеќе батерии да пазарат одеднаш.
Ако немаш потреба од таква количина, Sony VTC6 е одличен избор.
Еве нешто од Mooch:
Who has the best 3000mAh battery? -- LG HG2 vs Samsung 30Q vs Sony VTC6 Shootout
Bottom Line
They are all close in performance to each other but the VTC6 is the winner, running at a slightly higher voltage and for slightly longer. The 30Q is a very close second place and the HG2 is third. There has definitely been a drop in performance for the HG2's since last year. They are running a few degrees-C hotter and at a slightly lower voltage. Perhaps the only cells available to vendors now are slightly lower grades? This is just conjecture though.

Because of these test results I am changing the continuous discharge rating (CDR) of the LG HG2 from 20A to 18A. The Sony VTC6 will stay at 19A and the Samsung 30Q will stay at 20A. Why is the 30Q rated higher than the VTC6 even though the VTC6 ran at a higher voltage? Because the 30Q ran a bit cooler.
Болдираното еве како изгледа на графикон:
Погледнете го атачментот 56714
Тестот што колегата @Metuzalem го објави пред неколку дена исто држи вода, но сепак како проаѓа времето, повеќе го гледам како академска гимнастика. Континуирано празнење на 20А малку има допир со 'real world' ситуации, т.е. како ние ги користиме батериите.
VTC5A и Sanyo NSX се исто така вредни за внимание, а најголемиот 'Best Buy' е секако Samsung 25R.
Ми отвори работа сега :) Фала ти за постот, многу сум уморен сега ама ќе го читам утре
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Еве уште еден интересен пост од истиот форум/тема:
Who has the best 3000mAh battery? -- LG HG2 vs Samsung 30Q vs Sony VTC6 Shootout
Тестот е повеќе 'real world' и бајаѓи макотрпен, помеѓу VTC6 и 25R. После 290 циклуса се израмнуваат со капацитет. Малово самсунгче очигледно е направено да држи мушки. :)
VapingTime-cicles-75W-2_5Cut.jpg
За мод со една батерија и при мали вати јас сепак би одбрал VTC6 од овие две. На 290 циклуси секако би ги сменил и двете, ако ништо друго поради безбедносни причини.

Ако 30Q се покаже како малиот му брат, тогаш одличен избор сум направил.
Ајде доаѓај дома Пинки, доста се вуцараш по светов!
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Зборено е со поштарот, да поминат гужвиве и го имаш Пинки на врата. :hay::hay::hay:
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје

Bambuca

On your way to fame
12 декември 2015
556
575
Кавадарци
Оваа е На попуст Колеги а што е работата незнам
На ru.nkon.nl исто и VCT5 ,VCT5A,25R


Испратено Од Централна Македонија
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
Едниот сајт на нкон (ru) е без ддв за нон ЕУ земји, ако прашуваш за тоа. Инаку си прават они вакви попусти за да чистат залихи.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Игрите може да започнат!
Конечно најдов време да направам ист сетап на двата кајфуна В5. Не баш многу време, повторно на брзање и сетапот колку е идентичен ... со мојата одокативна супер прецизна метода, но тоа е тоа.

21.jpg
Слика бр.1
Кантал AWG27, 7 круга на 2.5 мм дијаметар. Неочекувано е што Евтинчо покажа 1.07 ома, а SXK 1.13 ома.
Цевчето на SXK е повисоко и следствено греачот мора да биде повисоко поставен.

22.jpg
Слика бр.2
Koh Gen Do памук. Делува несредено, што е вистина, но откако добро го "умочив" со течност и малку гњаважа си легна на своето место.

23.jpg
Слика бр.3
Натанкани со високооктанско гориво (5.5 мг никотин) и спремни за акција... на 11 вати. :)

Евтинчо нема што да изненадува, познат е од порано. Свилено меко влечење и богата сочна пареа. На втора АФЦ позиција е многу блиску до бајката. Во овој случај треба да симнам и под 11 вати, инаку ми станува топла пареата. Сепак си бара "трета брзина". Полесно дише, едноставно тоа е неговата природна средина (или моја).

SXK од друга страна тешко дека саглам може да се тестира во овој момент. И покрај двете темелни бањања, мириса на гума. Не многу, но тоа се сеќаваше уште додека го спремав греачот и "ми влезе во психа". Во секој случај некои работи се јасни како ден: цевчето за воздух е пошироко и на сите АФЦ позиции се чувствува тоа. Во четвртата најотворена скоро се приближува на Амит, а тој е неприкосновен како ДТЛ, значи нема што да бара таму. Во секој случај на втора и трета позиција е употреблив, може да се пари.

Битката продолжува...
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
@Chicco69 Фала ти. Ме предомисли, ќе одам со Сони Коњон VTC6. Сепак 4-5 ми требаат а ќе ги користам најмалку 2-3 години.

@Metuzalem Извини друже знам дека бев заинтересиран за твоите ама ме предомисли Chicco со тоа што ги користам на модови со една батерија а на мали вати
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@JovanKrstevski1

Јас сум слично.
Мод со една батерија, на ниски вати.

Сега за сега Samsung 30q се покажува нијанса подобро од VTC6, подолго траат.

(користам и VTC 6 и 30Q, тестирани во ист мод - eVic VTC Mini.
Puff бројачот ресетиран на 0,
Samsung 30Q извади скоро 100.паф-А повеќе од VTC6 пред да даде low batt warning)

Ако не одиш над 40.вати,
а бараш батерија која трае долго,
можеш и LG MJ1 - 3500mAh/10.amp да ги ѕирнеш.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Што згодно полначе за патувања...„Слушалките“ магнетно се лепат на половите на батеријата (нема врска кој на кој, ќе се снајде) и демек со тоа не ја загрева батеријата, а добро (просечно) полни. Полни и NiMh, NiCd и други типови батерии, а нели, големината не е проблем.Го има на Ебај :hay: почнувајќи од 8-9 долари. Се вика Olight UC.
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
@Chicco69 Фала ти. Ме предомисли, ќе одам со Сони Коњон VTC6. Сепак 4-5 ми требаат а ќе ги користам најмалку 2-3 години.

@Metuzalem Извини друже знам дека бев заинтересиран за твоите ама ме предомисли Chicco со тоа што ги користам на модови со една батерија а на мали вати
Аха, така значи, јас сум бил дил брејкерот. Добро добро... :)

Нема тука ништо драстично подобро ни полошо. А и цените од НКОН би биле 250 ден. за 30Q и 300 ден. за VTC6 (ако се нарачуваат 4-5).
Еве и најновите информации од лабораторијата на @Gajche-X велат дека 30Q траат подолго...

Можеш и така да одиграш, да избегнеш проблеми со нарачки, пошти, царини, изгубени пратки... Ќе пишувам јас нешто на таа тема наредниве денови.
Пробај да договориш еден пар 30Q со @Metuzalem и еден пар VTC6 со @M.Marlon (треба да има вишок од нив), па ќе ги тестираш сам во свои услови на користење.

@Gajche-X
И јас мислев да му предложам на колегата LG MJ1, но и Sanyo GA, но колку што ме држи сеќавањето (гарант грешам), пари баш на 40-ина вати, но со 0.6 - 0.7 греачи. Со слаба батерија и губитоци на модот би бил во црвена зона и покрај тоа што овие батерии имаат резерва во себе. Едноставно нема потреба од такви ризици.

Ако веќе се бара варијанта за максимална издржливост, логично решение би било Пико Мега со твоите фаворити Efest зелени или лила, но тоа подразбира повисоки цени како на дебелото Пико, така и на 26650 батериите.
Јас не наоѓам логика во тоа поради зголемената тежина што треба да се влечка со себе, во тој случај со истите пари и тежина (мање-више), јас би одел со дуал мод и две 18650 батерии...
Нема крај ова. :)

Update:
Сега гледам, во НКОН ќе добијат Samsung 30Q тек за 22 дена.
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Metuzalem и сите останати што се разбираат од механика,
Совет+Help

Сакам да си купам "Механика".
(одамна се "спремам" никако да напраам пињаууу :) )

Изборот е caravella или nemesis.

Или дајте некој друг предлог у стил на каравела и немесис, да е по можност 22.мм дијаметар.

Дајте ми "памет" :)

Фала унапред ;)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Chicco69

Ако пари над 25.вати, мислам дека доста побрз "sag" ќе имаат 10.amp батерии од типот LG MJ1 Sanyo NCR18650GA
(ги имам и MJ1 и GA, топ траат/работат,
АМА јас парам на 10-11.вати,друга ситуација е мојата)

Топ батерии се и VTC6 и 30Q и HG2,
кај мене 30Q може траат малку подолго ради ниската ватажа,
Може на 30-40.вати нема да има никаква разлика помеѓу HG2, VTC6, 30Q.

Сепак 30Q се нијанса поефтиниКи од останатите ,тоа е предноста.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Еееееее Гајче јас од кога викам механика нешто ово-оно, гледам еден куп луѓе ги користат по светов ( и јас не бев на тој час, почнав со стапче и дирекно на регулиран мод) и све ме одвраќаат и предомислуваат колегиве, на толку добри регулирани модови дна-мна да се враќаме назад на цефки донекаде се и во право. Мада сепак би сакал и јас да пробам да даде некој цефка за користење неколку дена дур ни помине меракот.
Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Ех ја имав немесис и никако да прежалам што го дадов

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@cacko1
Јас би земал еден Немезис(клон оф корс) и една Каравела(клон оф корс) за у колекција.

Регулираниве модчиња и dna(мНа) не ми бегаат.
Малце е глупо што стариве модели од 2012/2014.год ала Немезиси, Кајфун Лајтови, Тајфуни, Сквејпови и останати стари клонови све потешко и потешко се наоѓаат.
(На пример Squape RS клон, освен на Алибаба, нигде го нема за жал)

Се "напалив" и да си земам еден SteamTuners tank за Кајфун Лајт/Лајт В2 и за Ружа v2Ѕ(ептен се лични у комбинација со Немезис/Каравела или некоја слична механика)
15.евра е танк + 8 Евра шипинг од кај Грциве.
(5.мл собираат тенкЧињава а ептен се малецки/тенки и ниски)

Clear view
@Ace Lud
Сеуште можеш да си купиш :)
Има од "убавите" клончиња на Алиекспрес, а можно е и на ФасТтек тие што ги има да се Ок квалитет.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Што зборите бе вие??? Каква механика, бакрачи?

21 Век е, или што е. Јас барам мод со Octa Core процесор, Windows 16, па апдејти, закрпи, драјвери...
Да си бапнам најнов антивирус и да се борам како човек. Може ќе паѓа системот од време на време, ама тоа ти е животот...

Стисни дугме и уживај ... бреееее :supershock:

Допуна:

Почна летниот распуст, се е дозволено ... ајде нека биде по ваше. :D

Wismec Noisy Cricket II-22 Mod - сериска и паралелна врска, + саглам заштита (драги сте ми)

Wismec noisy cricket black mod kit - hard core Metuzalem's way

wismec el grande battery tube - и една цевка

На номиналните цени планирајте 20% доле.
 
Последна промена:

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Си функционира нормално фт апп, немало проблем деновиве.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,571
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно