• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,788
2,690
Знае некој од кај го зимаат никотинот? Chemnovatic? Ме интересира квалитетот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,883
11,303
youtu.be
Се смоневам дека е Chemnovatic, и чинам дека такво инфо нема да најдеме бидејќи претпоставувам дека за нив е деловна тајна. :)
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
87
75
А што се случува со Аромаши ? Затворија или ? Бидејќи не ми го отвара сајтот ...Пишува нешто на полски претпоставувам...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Така пишува (тоа на полски), дека затвориле. :confused:
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
188
255
Прилеп
Другари се снајдов со никотин од умбрела мк. Телефонски на прашањето што имате максимум никотин ми одговорија 100 мг/мл... имаме и 50 имаме и 36. Прашувам дали течноста е 100 мл, одговор да. Им викам, на следната адреса испратете 50мг/мл од 100 мл. Која е цената, 1060 денари. ОК. Стигнува 50 мл шишенце... WTF?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Другари се снајдов со никотин од умбрела мк. Телефонски на прашањето што имате максимум никотин ми одговорија 100 мг/мл... имаме и 50 имаме и 36. Прашувам дали течноста е 100 мл, одговор да. Им викам, на следната адреса испратете 50мг/мл од 100 мл. Која е цената, 1060 денари. ОК. Стигнува 50 мл шишенце... WTF?
Мене ми рекоа по телефон дека не смееле да продаваат ништо над 18мг/мл тоа беше пред 1 недела па заемав 5х18-100мл :(

Инаку ок е базата 40% VG, чиста не dirty.

Јави им се имаш нарачка број? Или нешто друго на писмено.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
607
2,781
Успеав во Сити Мол да начекам едно стотче од 100 мл. :)
nic.jpg
Цените се со -10% (VIP картичка). Никотинот излегува (грам за грам) нешто поевтин од тој на Smash-eliquid UK, единствената пристојна варијанта за која знам дека уште функционира (за нарачки од надвор).

Traditional Tobacco веќе ја имав пробано и ми се допадна. Сега земав и две RY4, да видам и тие на што личат. Секако не очекувам да биде ни приближно добра арома како таа на FlavourArt, но за 3 евра локално мислам дека вреди да се проба.
 

vladrist

Intern
27 април 2017
4
10
Тазе вејпер сум, од кои страници има да се нарачаат течности да стигнат во Скопје без ДХЛ за некоја нормална цена?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Добре дојде, @vladrist , не го видов твојот пост затоа што со апдејтот на форумот не добивам известувања за ново мислење во тема ако веќе гледам некоја тема, а најчесто оваа тема ми е почетна страница. :oops:

За готови течности, најчесто не купуваме од странство бидејќи не се исплати (поради големата тежина ќе има голема поштарина + полесно ќе им упадне во очи на царинските органи, па тоа се нови трошоци и цената ќе биде скоро иста како во домашните продавници, а каде е чекањето и несигурноста дали ќе стигне). Но и во домашните продавници често го нема тоа што ни треба, па си правиме сами. :) За почеток, можеш да провериш во огласите дали уште продаваат тие што продаваа (прва и трета страница, на пример).

Инаку општо (ако не ја гледаме цената) нема проблеми да стигне од странство ако продавницата испорачува до кај нас, но јас не знам кои продавници испорачуваат готови течности. Можеби некој друг ќе каже ако знае.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,921
941
Имаш и рецепти другар, а пошто си почетник немада ти мења дали течноста е одстојана ( или од стојанка xD ) или одма ја вејпаш, ја би те охрабрил да земиш намирници од умбрела и да пробаш. едино ароми може од странство да змеаш. За егзотични вкусови, кои што бараат 17 различни ароми поарно договори се со некој од огласите.
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
188
255
Прилеп
Другари, независно од споров со бугариве дали thechosenfew.eu функционира? Има некој порачано арома од таму во ова време невреме? Или предлог од кај да се порача арома?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,883
11,303
youtu.be
Баш гледав сега и нема никаде најава дека не испорачуват во МК, контактирај ги преку меил - ќе ти одговорат.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не е глупаво прашање, се спомнуваше (tinnitus) во врска со зголемен крвен притисок (од никотинот?), иако нема дефинитивни испитувања и докази. И јас го чувствував на почетокот, последниве неколку години не. Може па и се пренело (останало) од аналогните (од нив многу често ми се случуваше). А нели, може да има и многу други причинители само по себе.

Освен намалување никотин, друго нема што да се направи во врска со електронските. Се разбира, треба и да се оди на доктор, но во ситуацијава...
 

vladrist

Intern
27 април 2017
4
10
Најдов нешто во врска со ова:

Vaping
While the jury is still out on vaping as an alternative to cigarette smoking, one thing remains true about nicotine—it isn’t good for your hearing health. Nicotine is an addictive chemical which restricts blood flow to all parts of your body, including your inner ear where delicate stereocilia which interprets and transmits sound from your outer ear to your brain are located. Even e-cigarettes without nicotine might be hazardous to your hearing health. The mixture of flavorings, colorings and other additives which give the e-cigarette its flavor contain a substance called propylene glycol, an alcohol-based solvent that has proven to be harmful to ears when used topically.

 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
607
2,781
a substance called propylene glycol, an alcohol-based solvent that has proven to be harmful to ears when used topically.
Ауууу. Пропил гликол што се користи во медицината повеќе од 70 години, преку ноќ стана опасна супстанца. :eek:
А нели го користеа како дезинфект при трансплантација на бели дробови? Нема врска, туку да пазиме да не си го брцаме во уши. ;)
А како тоа кога го има во секој шампон? Ништо, ќе ставаме чепови во уши... Го има и во чипсови и друга процесирана храна заедно со глицерин (дупли ризик?).
Ама пустиот пропил гликол е составен дел на сите лекови, вакцини, капки за очи, нос, уши...

Луѓе, памет во глава! Кога јадете чипс или вејпате, строго бутајте во уста, никако во уши! Постои основан ризик...

Туку многу динамична темава, човек ќе побрлави од толку нови постови.
И доста више со Буба и Јала, пуштете нешто македонско, да не ви го викнам @Astro да ви бапне по една! :whistle:
View: https://youtu.be/DeIviglkHaQ
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Сега го гледам ова. Ај да не речам дека се глупости, ама се недокажани претпоставки и anecdotal evidence. Ги следев линковите и се вртат во круг, односно како „доказ“ се повикуваат едни на други и пак се враќаат на почеток. Плус приказни од луѓе што „им се случило нешто“ и „истражувале“ или „прашале доктори“... Плус многу стари работи од времето кога фронтално се напаѓаа е-цигарите со сите орудија...

За никотинот, освен зуењето во ушите што е потврдено, ако внесеш толку многу никотин да ги стесни крвните садови во ушите (долготрајно), многу побрзо ќе осетиш други проблеми. Исто и за ПГ-то, било што да набуташ во уво може да ги оштети тие влакненца/завршетоци, како што и кажуваат за на пример алкохол. А нема шанси преку воздух да се пренесе толку многу, треба да се бањаш во него.

Овие работи (влијание на ПГ и никотин или што било друго на човечко или животинско ткиво) ги тестираат во лабораторија со бомбардирање со огромни количества од материјата. Скоро секоја материја ќе покаже штетност во тие услови.
 

vladrist

Intern
27 април 2017
4
10
Да рапортирам. Според мене сепак до никотинот е.
Од 1 декември, значи веќе 8 дена користам течност без никотин. Веќе на вториот ден престана зуењето.
Ова у ствари значи дека сум се откажал од никотин :D и тоа без некои големи нервози.
Ќе ги допафкам овие течности без никотин што ми останаа и збогум и вејпинг и цигари и све!
Со среќа на сите што сакаат да се откажат.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,919
2,431
Да рапортирам. Според мене сепак до никотинот е.
Од 1 декември, значи веќе 8 дена користам течност без никотин. Веќе на вториот ден престана зуењето.
Ова у ствари значи дека сум се откажал од никотин :D и тоа без некои големи нервози.
Ќе ги допафкам овие течности без никотин што ми останаа и збогум и вејпинг и цигари и све!
Со среќа на сите што сакаат да се откажат.
Честитки. Многу ми е драго што се повеќе луѓе се откажуваат и од цигари и од вејпинг. Колку милиграми никотин ти се течностите?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Со среќа @vladrist , но внимателно. Пред месец дена пиша дека си тазе вејпер, најчесто откажувањето не оди толку брзо. Не стигнавме ни да те прашаме што опрема и течности користиш, особено нивната комбинација. Иако доста луѓе од форумов успешно се откажаа, тоа одеше со намалување пополека во долг временски период. Да не се лажеме, сепак никотинот создава зависност. Е сега, се` околу ова е строго индивидуално и не може да се каже дека што важи за еден човек важи и за друг, но сепак имај си резерва неколку месеци, скриена на малку потешко достапно место. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно