1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,245
    11,315
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Па ете во линкот пишува, ДМ маркети. Само, по долго користење на овој рејон сепак не би го користел сам, се кине (раздвојува) многу лесно. Не е проблем за неколку дена, но потоа wick-от од него се распаѓа, не буквално, ама се одвојуваат парчиња. Можеби е затоа што го подместувам во каналите на догито цело време (при секое полнење).

На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zdrnik

zdrnik
    Gaining Experience

53
    58
    31 oктомври 2016
    Машко
    Да се пофалам и јас :) Стигнаа сквонкерот и profile-от. Не се снајдов на време со батерии па си купив аватар од умбрела, сега за сега врши работа, ми издржува цел ден без проблем. Цревцето на шишенцето беше подолго од што треба и морав да го скратам малку.
    Overall, сe е топ, тенкот е предобар, меш греачот одма загрева и вкусот и облаците се врв!

Прикачени датотеки:

На fis1976, MikickoHC, Metuzalem и уште 6 други им се допаѓа ова.
  3. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,776
    1,345
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Со Сеќа новите играчки!Добро изиграно. Profileto-to го имам и е одличен. А сквонкерот е исто така одличен.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Widlok

Widlok
    Intern

11
    20
    10 Јануари 2018
    Барам дна75 мод , али оскудација кај кинезите. Само sbody најдов али не ми прават ќеф. Да не имате видено нешто а да не ме ослепи со цената?

5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,245
    11,315
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Претпоставувам, бараш под 100 долари (над 100 има секаде).

Од тие најдов Yoko Vape, а на Хот се под името Hugo Vape. Претпоставувам, не многу квалитетна фирма, но ќе работи во прво време. :) На Gearbest само овој или овој (refurbished, почнаа и такви модови да шиткаат :rolleyes:). На другиве места не најдов ништо паметно, освен овој (често имаат 10-12% попуст, јас кога го зедов беше бесплатна поштарина, а изгледа почнале да ја наплаќаат, но неодамна имаше „акција“ со бесплатна поштарина).

Ако меѓу DNA75 и DNA200/250 има разлика до околу 20$, секогаш би се одлучил за вториот. Се исплати поради поголемата ефикасност на чипот (на 75 кратко трае батеријата и трокира при крај) и другите подобрувања (добар полнач), а најчесто повисоките бројки се со 2 или 3 батерии, па тоа дополнително ја зголемува ефикасноста/траењето на батериите.

Овој бронзениов го користам веќе долго време и за работата немам замерки, но бронзата/месингот/бакарот/штоидае ме нервира (ми мириса), па го држам во футрола, но на некои места почна да позеленува, не знам дали е од футролата (зелена/маскирна е) или од материјалот.

DNA C не сум разгледувал за мене бидејќи не ми треба (кога ја научив температурната контрола, не ми треба replay :)), а еве сега гледам дека ги нема никаде.

На Chicco69 и Widlok им се допаѓа ова.
  6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,632
    743
    3 Март 2018
    ви стигаат редовно известувања од под-форумов ?

7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,245
    11,315
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    На десктоп да (тоа ѕвончето горе), не пропуштило ниедно.

На bicikle и krema им се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

9,091
    8,818
    24 Јуни 2009
    Машко
    Епа да се засолеме малку :D
    30mg NIC Salts

Чинам дека под системите земат голем замав, а во последно време се` повеќе на пазарот се нудат и течности за нивна употреба т.е. никотински соли.

Импресии за недала до две. :)

На Chicco69, zdrnik, fis1976 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  9. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    Па вика вака -----> "Kayfun Lite 2019 Killer"

Интересна дискусија на темава се разви во меѓувреме на ФТ...

Последна промена: 22 Мај 2019
    На Chicco69 и fis1976 им се допаѓа ова.
  10. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

173
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Дечки на кучево му направив втор билд,по втор пат му направив темелно рибање иако немаше потреба,викот подобро му го сместив.. му турив кремаста течност..woow, толку ке кажам. Не згрешив што ве послушав и нарачав два комада,иако вториот е во друга нарачка и патува навака.. сори @fis1976,не одат на продажба :)
    20190522_211829.jpg

Chicco69, fis1976, Maki_SM и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

827
    633
    29 Март 2011
    Колку кошта ова и од каде ?

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

12. krema

krema
    Professor

9,091
    8,818
    24 Јуни 2009
    Машко
    На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Widlok

Widlok
    Intern

11
    20
    10 Јануари 2018
    Гури ти благодарам на советот .Се мислев за wismec бидејќи цената е добра , али многу е гломазен и тежок , па на крај се одлучив за sbody legend . Мал е и лесен , па ќе видиме како работи.

На Metuzalem и Ace Lud им се допаѓа ова.
  14. nikolaa96

nikolaa96
    Gaining Experience

47
    56
    17 Март 2019
    Машко
    Сакам да прашам дали е океј да се полни со овој адаптер и дали правам штета ако почнам да го полнам од пола празна батерија, а не од скроз мртва батерија. kkk.png

15. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,009
    2,256
    28 Јануари 2017
    Машко
    Услуга ќе и правиш на батеријата ако не ја цедиш до крај, ќе и го продолжиш векот можда дупло. Полни ја кога сакаш, колку сакаш, немој да ја носиш под 20%.
    Што се однесува на полначот е сосема ок.

На Metuzalem и nikolaa96 им се допаѓа ова.
  16. nikolaa96

nikolaa96
    Gaining Experience

47
    56
    17 Март 2019
    Машко
    Фалаа:carefree:

17. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

555
    2,391
    21 Април 2016
    Машко
    Полначот одговара, како што кажа и Шарловски. Во нужда можеш да ги полниш батериите и преку УСБ порта од компјутер (од понова генерација). Ќе трае подолго, но тоа не им пречи на батериите, напротив. Полнење со поголема ампеража (струја) трае пократко, но така им се намалува векот на батериите.
    Секоја матична плоча испорачува 500-600 mAh на USB 2.0 порти, евентуално повеќе на 3.0 порти.

Предлог евтин полнач од Али, евентуално овој, за да си имаш резерва.

Не сум баш убеден...
    Производителите даваат податоци за амортизација на батериите според циклуси на полнење. На пример намалување на капацитетот на 70% после 250 циклуса на полнење.

Пример 1: ја празниме батеријата до пола (3.5-3.7V) и потоа ја полниме до максимум (4.2V)
    Пример 2: ја цедиме "до даска" (кај најголем број модови тоа би било до 3.2-3.3V *), потоа полнење у фул.

Во првиот случај (грубо) би имале 350 полнења годишно, во вториот 250 циклуси. Претпоставуваме идентичен број на потрошени/наполнети Ah (ампер часови). На батеријата секое полнење и претставува стрес исто како и празнењето.

Кога празната батерија почнува да се полни, секој пристоен полнач пушта повеќе струја во почетниот период, но тоа трае релативно кратко време . Многу подолго трае процесот на фино дополнување до тие максимални 4.2V, но со помала струја и интензитет...

Што е подобро/полошо за батеријата? :)

Едно е јасно, пред да се стави на полнач и после полнење (пред употреба), да поминат најмалку 15 минути за да се стабилизира хемијата во батеријата. Тоа дефинитивно ќе и го продолжи векот...

* Li-Po батериите (како тие вo Eleaf iPower 80W) се малку понежни, а треба да траат подолго затоа што се фиксни. Нивната електроника го "знае" тоа и ги исклучува на повисок напон, т.е. ги штити за да издржат повеќе циклуси на празнење и полнење.

На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,009
    2,256
    28 Јануари 2017
    Машко
    Според Муч, не ќе да е така. Немам тестирано али го земам него здраво за готово. На мобилен сум па ми е малку тешко линкувањето, идеално полнење е од 20% до 80% , а ова не троши ни третина циклус, важи за било која литиумска батерија. Секое целосно празнење дополнително ја оптеретува и троши можда и повеќе од 1 циклус.

19. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

233
    239
    23 Март 2016
    Машко
    Кога веќе правите муабет за батерии да си кажам и јас. Искрено многу многу не се разбирам у волтажи ватажи амперажи и др.
    До сега немам никакви проблеми а ги пунам со што ми дојде под рака, мислам со различни адаптери-полначи, исто и негледам дали дошло до 20% или слично туку ја цедам до крај додека модот не ме запре т.е. не покаже празна батерија. Еве така функционирам веќе 5 и нешто години и штознам до сега добро е, а и да кажам едно пунење ми држат барем еден ден некогаш и повеќе, а на пр. иПоверот 80в со вградена батерија ми држи и до три дена со повремено користење и друг мод нормално, и него го цедам до крај.
    Сега знам дека ќе ме критикувате ама тој сум до толку не навлегувам во ситници за што и да е. Пробувам еднаш двапати, ако го бива продолжувам ако не дај ново дете и то..

Sent from my A7 using Tapatalk

OldSchoolPvP, Tomica Jovevski и на Chicco69 им се допаѓа ова.
  20. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,009
    2,256
    28 Јануари 2017
    Машко
    Си праиме муабет за идеално користење на батерии, пробав едно време, ми здосади и сега гледам да не ги цедам до крај, било кој уред/батерија.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  21. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

233
    239
    23 Март 2016
    Машко
    Респект за сите кои 100% сте упатени во се, ама како што кажа Шарловски ми здосади и сега си возам просечно.. ни малку ни многу... Smooth drive

Sent from my A7 using Tapatalk

22. Goce_MKD

Goce_MKD
    Gaining Experience

74
    54
    26 Јануари 2011
    Полначот не ти е стандарден усб полнач, односно е Qualcomm Fast Charge 2.0 со напон 9V 5V.
    Не би го користел за мод во ниту еден случај.
    Уредите (најчесто телефони) што подржуваат Брз полнач имаат дополнителни интегрални кола за да се ослободат од прилично поголемиот напон, модовите немаат.
    Тебе ти е потребен стандарден полнач 5V 2A

На nikolaa96 и bicikle им се допаѓа ова.
  23. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,009
    2,256
    28 Јануари 2017
    Машко

The fast charging mode (higher power output) is only enabled if a phone is requesting it from the charger. Without this request, the charger will behave like any other USB power supply.
    Technically:
    A USB fast charger supports two output modes

• 5V (Default)
    • 9V (on request)
    Според ова, си работи како нормален 5V 2A полнач.

На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
  24. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,632
    743
    3 Март 2018
    на фаст чарџер од табло 6.2в е напонот, 3 или 3.2А струјата. Елафот се полни незабележително побрзо, но пракрикувам на 500ма(пола ампер) да го полнам, да не се мачи батеријата.

25. Goce_MKD

Goce_MKD
    Gaining Experience

74
    54
    26 Јануари 2011
    Најголем дел од модовите имаат заштита до 8,4V и не се како новите модели на телефони кои подржуваат Брзо полнење (освен ако не е спротивно нагласено од производителот) ...
    Fast charger се користи на уреди кои подржуваат Fast charging
    Листа со уреди што подржуваат 2.0, 3.0, 4.0 брзо полнење
    Уредите што подржуваат брзо полнење имаат дополнителни чипови кои ќе овозможат брзо полнење и секако заштита од повисок напон, поголем од 8,4V.
    Не користете полначи надвор од сецификациите, ризикувате експлозија на литиумската батеријата !

На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...