1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Тестирање на ароми/вкусови

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Sharlovski, 1 Мај 2018.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,278
  11,376
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас мислам така, а веројатно и тој (колку што гледам).
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,589
  2,406
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Flavor Creative Strawberry чија аналогија е на јагодите од FA?
  • Strawberry (Red Touch)
  • Juicy Strawberry
   
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не би можел да кажам, не се љубиме многу со јагодите на FA, на 5% Juicy Strawberry не ја осеќав.
   
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  Aj ako сакаш некоја арома од овие готовиве и од кај ги земаш. Фала
  Шарло ова ти е најбоље за ароми?
   
 5. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  Додека не го пробав Citadel, да, васпот ми беше најдобар. Имам дома 3 (оси), ако сакаш можам еден да ти дам да не го чекаш.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  748
  1,181
  13 Февруари 2014
  Машко
  Oneshotkи
  Green with Envy Concentrate
  Red Envy Concentrate
  Pink With Envy Concentrate

  Без WS
  Yo Ho Ho! 30ml - MIXT
  Tortuga 30ml - MIXT

  На оваа сум моментално брза за миксање
  Green Goblin (FW) - 7%
  Cactus (INW) - 1.5%
  WS23 30% - 1.5%
  Champange (TPA) - 1%

  Земи во обзир дека јас ги користам на subohm така да можеш и да скратиш некој процент.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  Шарло знаеш дека сум лаком г‘с, да не го спомнеше Citadel ќе ти ја земев осата xD не ми е проблем чекањето, него ете таков сум, чеки ова, чеки она, 5-6 месеци се мислам за дрипер, сметам дека е пожелно секој што прави diy телности да го има, ама ете таков чоекот ( и ја не знам како се оженив xD )
  Олдскул, значи ова на пример е арома, исто си се разредува како и обичнте ароми 3-10% ?
  Мастрафот за миксот од кај шефот ти е ?
   
  На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  55
  63
  31 oктомври 2016
  Машко
  Еве јас сакам една оса, да пробам малце и рда. Пиши ми во пп.
   
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,394
  10,169
  13 Јуни 2009
  Де пишете кога имате време како мешате Ripe Strawberry. Исто Аpple Pie. Претпоставувам питата оди добро со Fuji Apple и можеби бисквита или Sugar Cookie. За јагодата немам поим. Можеби исто.
   
 10. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  748
  1,181
  13 Февруари 2014
  Машко
  Не, ти пишува 18% се меша. One shots ти се ароми направени од повеке ароми. Место да мешаш 5 ароми некој англичанец ги смешал за тебе.
  Мастафот од кај ке стигнам само ПГто ми е од тмау моментално.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  на овие мислев од кај ти се набавени

  Green Goblin (FW) - 7%
  Cactus (INW) - 1.5%
  WS23 30% - 1.5%
  Champange (TPA) - 1%

  Колку оди шипингот кај шефот, не сум нарачувал.
   
 12. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  55
  63
  31 oктомври 2016
  Машко
  Еве колку излегува шипингот со 10 ароми во кошница
   

  Прикачени датотеки:

 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  трешхолдот до кај е, на инвера на пример не се исплаќаше 3 ароми да порачаш, околу 10 мислам беше оптимално.
  Не сум миксал, 2 ароми ми бркаа работа, ама сега аздисав :) A кога го читам Шарло одма се губам низ маглите хехех. т.е. сигурно има поедноставни ароми за бегинерс, јас пак све некои лудни ароми имам, едино ментолот се меша со повеќето и пирамида и еспресо 50-50, ова уса микс и на 20% не го осеќам, другото дојде бучкуруш, али не е проблем за мене :) како сингле ароми се ок. Башка ни една немам баш овошна(помаранџа и круша), другите све се некој не овошни, и сега би сакал да земам неколку овошно-чоколадни што би ги смиксал, али немам никакво познавање од овошјава.
  Гореспоменатиот микс ми се виде лесен, па би почнал од него, само дали се сите од кај шефот.
  Админс: Извинете за хаосот :D
  гоиблин
  кактус
  ws23
  шампањ
  Тие се ?
  Фала ви за стрплењето на сите :)
   
  Последна промена: 3 Мај 2019
 14. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  Аpple Pie мене лично ми е одлична стендалоун и тоа за чудо Прајмот ја доловува многу добро.
  Инаку, сум ја мешал питата со ванила вафла, Apple Green Caramel, Nutty Professor, а обавезно да ја пробаш со Cinnamon Roll и TFA Black Honey.
  Исто, нема да згрешиш со бисквити и колачиња, само внимателно дозирање да не доминираат.
   
  Последна промена: 3 Мај 2019
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,394
  10,169
  13 Јуни 2009
  Дајте предлози за добри (нека се и ценовно премиум ако треба) one shot решенија во светот на колачи, крофни, млечни и сл.

  По овошните не сум многу мераклија. Евентуално може јагода, мандарина, ананас и то. Но без оладувачи, мента и сл.

  Благодарам
   
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  FLV Caramel

  Тест:
  4%, Citadel RDA, N80 Fused Clapton, 40W

  Мирис: Слаба карамела, Интезитет: 3/5

  Вкус: Малку блага и кремаста, убава карамела, слабичка како за Flavorah, нема некоја основа, повеќе како акцент. FW Salten Caramel ми е подобар избор.

  Микс: Темната страна на благото, стандард како и сите други, јаболка, кремови, сладоледи, ванила, а може и во одредени тутунски да се најде место.

  Едноставни рецепти:
  Јаболко, јаворов сируп или мед
  Сладолед, чоколадо
  Крем, ванила
   
  На Tomica Jovevski, Chicco69, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  FLV Creme de Menthe

  Тест: 4% Интезитет: 4/5 Мирис: Ментол чоколадо

  Вкус: Можеби 4% е малку повеќе дозирано од што треба, сакав да видам дали ќе дојди до израз кремот и чоколадото кои се во позадина, но не, ова мислам е границата. Ментолот е одличен, мек и ладењето е супер.

  Микс: Одлична како основа за ментол крем, чоколада, колачиња, јогурти и овошја, ментолот е добар и не сака воопшто буст, за останатите две има место за играње по желба.

  Едноставни рецепти:
  Крем, чоколадо
  Чоколадо, сладолед
  Јогурт, овошје
   
  Последна промена: 14 Јули 2019
  На fis1976, OldSchoolPvP, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова вкусот како After Eight чоколатцата. :)
   
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  FLV Wild Melon

  Тест:
  3% Интезитет: 3/5 Мирис: Зрела диња

  Вкус: Микс на блага диња со лубеница можеби 70/30 однос, има уште нешто во вкусот ама не сум сигурен што, можби оние варијации на дињата Cantaloupe, Honeydew, немам пробано. Одличен вкус, за соло, 3% е некако... на долна граница за мене, 4% ќе е по таман, на страницата нивна пишува од 2-5%.

  Микс: Лубеница, Лимон, лимета, минт, портокал, малини, јагоди, јогурти и слаби кремови.

  Едноставни рецепти:
  Диња, јагода, лимон
  Лубеница, диња, лимонада
  Диња, крем, ванила, јогурт
   
  Последна промена: 15 Јули 2019
  На fis1976 и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не баш, ќе стигниме и до то.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  TPA Double Chocolate Clear

  Тест: 8% Интезитет: 2/5 Мирис: Евтино чоколадо

  Вкус: Слабо како за дупло чоколадо, остај шо потсеќа малку на него, неизбежен е онај споредниот вкус на креда, картон, завој и којзнае уште колку називи има, додуша не толку изразен како кај некои други чоколада. Не ми се бендиса а е едно од најкористените.

  Микс: Крем, колачи, сладолед, кафе, банана, јаткасти, карамел, цимет, млеко, минт, ванила, малина, рум

  Едноставни рецепти:
  бадем, крем
  банана, карамела, крем
  минт, крем
  рум, ванила
   
  На Metuzalem и krema им се допаѓа ова.
 22. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,289
  28 Јануари 2017
  Машко
  FW Fruit Rings

  Тест: 7% Интезитет: 4/5 Мирис: Лимон

  Вкус: НА 7% е доста интензивен, би почнал со 5%. Благ лимон со малку лимета, не баш нежен на грло и во позадина баш cereal вкус, не знам превод кој не и така изразен, бледо се осеќа.

  Микс: Може да помини како лимон за миксање во помали количини, да истакни други овошја, јагоди, боровинки, капини, малини, добар во микс со бадеми, ф'стаци, лешник, мед, чизкејк.

  Едноставни рецепти:
  Боровинка, лимон, ванила
  Чизкејк, лимон, крем, ванила
  Јагода, лимон, малина
   
  На Tomica Jovevski, OldSchoolPvP, fis1976 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...