1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Да правиме игра по нз кој пат...

Дискусија во форумот 'Игри' започната од NIKIHACK, 2 Јули 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  izberete nekoja od ovie :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  1 person likes this.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,240
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Само тоа прашалниците баш и не личат на прашалници :rolleyes:.
   
  1 person likes this.
 4. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  huhu kaj se fati kaj prasalnicite eve sega na sto lici :)
  kritikite se dobro ocekuvani kaj mene :D
  [​IMG]
   
  1 person likes this.
 5. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  веќе 2 пати го форматирав компјутерот,имам некој проблеми или со visual studio 2010 или пак со Ogre 3D ,доколку не ги исправам проблемите најверојатно ке го смениме енџинот
  @mendi19
  прати ми ги мапите и топчето во .3ds формат
   
 6. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  342
  19 Април 2010
  Машко
  Ќе ми одговори некој ? :spienje:
   
 7. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  а кое е прашањето за да одговориме?
   
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  ова.
   
 9. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  ахам,па ко шо реков резолуција мање битна а менијата ке се прават во енгинот,инаку во Огре ја исправив грешката сега си работи ко порано со стариот проблем (имам 3рд персон камера одиш напред но камерата зумира и избега пред ликот) доколку тоа не го исправам вероватно ке сменам енџинот во некој што е полесен за работа но да биде free и да не биде Гаме Макер Програма (како Game Maker,Unity,3d Game Creator...)него енџин (Ogre,Irrlicht,Crystal Space...)
   
 10. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  NIKI, лично не сум работел со енџинот, но според тоа што го напиша проблемот е логички, т.е. си згрешил негде во математиката. Ајде ако можеш постирај ги деловите од кодот поврзани со движењето на камерата и ќе се обидеме да го најдеме проблемот.
   
  1 person likes this.
 11. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  нега стагнира темата малце,мене ке ме нема некое време,пошто заминувам на одмор,после одморот веројатно кодот ке биде довршен,инаку проблемот што го имав го најдов,и е во тоа што има измени во некои функции сега со новите вредности на ogre,некои константи се променети и затоа не работи како што треба.
  позз до сите
   
 12. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  ...Еве ме повторно во игра.Се вратив од одмор и продолжуваме до каде што застанавме.

  Додека бев на одмор така одмарајки ми дојде идеја како да си ја поедноставам работата,но што да се уедноставува кога според моето објаснување се е едноставно!?Па вака...Ликот т.е топчето има лице коса (бла бла бла...) и кога би се вртело ке се удира на носот и ке му се растури фризурата :p (мала шала,но за тоа зборувам),и идејата е на топчето да се додадат скии на нозете ,а мапите да бидат снежни (фактички подот да се лизга)...

  Еве ја накратко новата приказна:

  Значи имаме лик ,топче со скии на нозете ,што е изгубено некаде во далечниот универзум ,или во некое кинеско село :p и кинезите го фрлиле у дупка,и додека не ги помине стазите (но на нинџа вариор) нема да го пуштат да си оди во топлата македонија (не оти сакат да го мачат,него оти на глобус сеуште не лоцираат :p ) .И сеа оти у Кина им се увидело дека брзо ке ги исцепи стазите,го дават на русите да играе на нивните мапи на Сибир.И така го опремуваат со скии и го пуштаат во веселата игра :p.

  Тоа е во глобала.Сеа да го досредам ПЦто (пошто пак го форматирав оти на Windows 7 (64-bit) некако многу ми загрева (лаптопот) а и неам поима шо работа е до активаторот ил нешто друго замрзнува од ништо (ке речете од жешкото ама се дешава на 50 степени да замрзне,или одма штом ке го вклучам...)

  така да се гледаме наскоро со сликици од сработеното.
   
 13. C++

  C++
  Intern

  16
  0
  27 Јули 2010
  Едвај чекам да ја видам, мислам дека без снег беше супер, некако многу жива беше со убави бои, ама ај да видиме можеби вака ќе биде уште подобра. :bravo:
   
 14. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Може на ролери да биде за да нема снег :D
   
 15. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Добро ќе биде ли конечно играва!!!
   
 16. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  hmmm gledam deka sega drugo baras :( ,znaci tie mapi sto gi napraiv ne vazat !!!! ,inace mi se dopaga prikaznata .
   
 17. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  братче два клика,сменеш само текстурите најди некој снег,или пак прати ми ги во .3ds или некој по препознатлив формат (.obj пример) и јас ке ги сменам.Поентата е поектот да успее,колку сака нека е просто да биде наше македонско и заедничко пред се,и сите што ке вложат најмал труд,било да е тоа 10 мин издвоено време,но да биде нешто во целост сработено,ке биде заслужен за успехот на овој проект,истотака и секој кој што на разно разни начини ни го нарушува моралот за работа,како и зборување дека нема ништо да биде со тоа демотивирајки ги другите членови на форумот да не се приклучат ке бидат виновни за неуспехот на проектот,кој нема да дозволиме да се случи.
  Но сепак секој би си рекол,планираат нешто просто,поминуваат недели месеци а нема ништо од ветеното,нема никаков напредок?Но доколку малце подлабоко размислите и се присетите,во минатото е имало многу вакви иницијативи ,да се изработи некоја игра,но во нитуеден случај ,колку што знам јас не е почнато ништо,додека пак сега имаме луге кој работат на случајот.Но не зарем не би ми било полесно,сам да си изработам тоа што ми треба,или да го најдам на интернет и да го вклопам?Мојот одговор е НЕ.Зошто?Бидејки сакам тимски да го изработам планираното,да го нема она "Никола Ѓоргиев сам изработи 3д игра ...бла бла бла",туку да биде "дел од членовите на Македонскиот ИТ форум здружени заедно изработија македонска 3д игра...бла бла бла"-да не рече некој дека се филмам ова на тв да е,туку велам така да се зборува наоколу,доколку излезе нешто.
  ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛИНИ :)
   
  1 person likes this.
 18. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  @C++
  благодарам пред се што ти се свига идејава,доколку успееме да го направиме ова што се планира,понатуму проектов веројатно би доживеал развој можеби не којзнае каков,но ке настојуваме да излезе навистина интересна.

  @dimitars
  истиот одговор што го дадов погоре,би можело и тоа да се реализира,но понатаму.

  @goce iliev
  веројатно ке биде,и тие што имаат трпение веројатно ке ја дочекаат.Инаку да те потсетам овоа е самоиницијативен проект,значи на своја волја се нафативме да направиме нешто,така да кога биде тогаш,нема кој да не брза,можеби за недела,две,месец или два ама ке биде,ке биде постирана овде (можеби и ке отвориме нова тема незнам),само прво да биде.

  во иднина на секој пост ке ви биде одговорено,бидејки гледам членовите почнуваат да се интересираат за проектов (инаку да напоменам дека студирам,се бавам со продукција на музика и виде,шетам многу во слободно време така да остатокот од моето слободно време е посветено на проектот)
   
 19. C++

  C++
  Intern

  16
  0
  27 Јули 2010
  До кај е играва, ќе ја биде ли за брзо? :ermm:
   
 20. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  ..

  изгоре матичната на лаптопо ... :ermm:
   
 21. C++

  C++
  Intern

  16
  0
  27 Јули 2010
  ЦЦЦ, од коа почна да ја праиш играва колку формата има ш напраено, и на крај матичната ејј :(. Се надевам дека брзо ке ја средиш и конечно че ја опиграме играва.:(
   
 22. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  ....

  од тоа жешкото изгоре (компајлираше го crystalspace) имаше над 180 фајлови и ми се појави оноа сексипилното плаво екранче и не се ни уклучи веке.За срека под гаранција е ке го опраат :)
   
 23. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Изгубив доверба у тебе. Не ја бидува играва :rolleyes:

  После проблем со кодови,неможе да се комплајлира,изгоре матичната немам намера да ја чекам играва... Така , да пропадна проектот како и повеќето на форумов.
   
 24. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  кој не верува дека е изгорена матичната (ми јавија и рам меморијата) ако има некој во ТДК компјутери некој нека праша дали има acer aspire 5737z со тие дефекти,и дали сопственико се вика Никола,и дали му е кажано дека на 17ти треба да стигнат деловите.

  значи мојата упорност отиде до таму да ми изгоре цел лаптоп,а некој мисле дека се шалам....

  штом таква работа затворете ја темава немам намера да докажувам дека сум крајно сериозен за ова,ке си продолжам сам,веке ми беше понудена помош од професорката на факултет (барајки некој совет) па ке видам што ке биде...

  ИГРАТА КЕ БИДЕ ЗАВРШЕНА. а кога не зависи само од мене,туку и од условите во кои работам,како и од времето кое го имам на располагање.

  се надевам дека ме свативте за што зборувам
   
 25. martin_gj

  martin_gj
  Intern

  31
  0
  6 Септември 2009
  До каде е играва ќе биде ли нешто од ова? :ha:
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,621
 2. keypress
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  586
 3. d_yor8
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  3,057
 4. extrime
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  999
 5. CyberMKD
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,245
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...