• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Што се случува со Латвија? Има некој да му дреме пратката повеќе од 40 дена после последниот статус од Латвија? SmartSelect_20210515-134250_17TRACK.jpeg
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Што се случува со Латвија? Има некој да му дреме пратката повеќе од 40 дена после последниот статус од Латвија?Погледнете го атачментот 100951
Мене ми дремеа може еден месец, ама еве денес една од нив ми стигна. (Уште не ми ја донесе поштарот)
А уште 2стојат, сеуште на статусот ЛВ350.
Ке стигнат и тие
 

lggit

Intern
9 март 2021
8
1
Пред два дена направив нарачка пуштена е преку DHL има 10 цифрен тракинг број статус 'packet for picking-up' е сега процедурата за царина ке иде преку DHL или треба да испратам на ciposta инфо за нарачкава?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,383
11,711
youtu.be
Зависи кој DHL, ако е експрес тогаш ќе чекаш да ти се јават од DHL, ако е DHL eCommerce тогаш ќе стигне во пошта.
Чекај да стигне прво. :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Пред два дена направив нарачка пуштена е преку DHL има 10 цифрен тракинг број статус 'packet for picking-up' е сега процедурата за царина ке иде преку DHL или треба да испратам на ciposta инфо за нарачкава?
Внеси го бројот овде и види дали ќе ти го даде краткиот кој е употреблив и за наша пошта. Треба да отвориш на MORE SHIPMENT DETAILS и ќе биде под LOCAL TRACKING NUMBER.

Може ќе треба да чекаш уште неколку дена да го соберат и обработат пакетот за да добие кратко бројче, а може и никогаш нема да добие (што ретко се случува).
 

lggit

Intern
9 март 2021
8
1
Трети ден на cainiao дава статус 'packet for picking-up',а преку DHL сеуште не дава информации 'Sorry, your tracking attempt was not successful. Please check your tracking number. (404)'
Валда деновиве ке се смени статусов:unsure:
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
341
113
Мене тракингот ми вика вака

The item sent from the office of exchange of origin country to the destination country

VILNIAUS LOGISTIKOS CENTRAS, METALO G. 5, VILNIUS
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
125
89
Дали има некој вакво искуство..
После поминат рок и недостасана пратка побарав поврат на парите од Али Експрес.Правилото е да поминат 3-20 работни денови(обично ги враќаат побрзо,досега било се во ред),поминаа повеќе денови,но на сметката нема поврат.Побарувам кај нив и ми го даваат како информација ова што е на фотографијата,
1621512380696.png
Одам во банка(Халк банка),не знаат да ми дадат одговор,и не можат да ми кажат каде се парите,ми даваат некакви стари изводи,а по посочување на горниот број,ми велат не можеме да бараме според овој број,се јавувамм во централа,ништо и од таму,оди во филијалата од градот на шалтер,ме посочуваат во правна служба..до таму не сум стигнал..!?
 

mankanos

Intern
30 септември 2017
53
20
LV350LVKINA5/9/2021Pratkata se prima od Ispra}a~
LV350LVKINA5/9/2021Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)
LV350LV10005/11/2021Pratkata se prima od Ispra}a~

Уште си чекам, некој друг вака?
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
280
291
LV350LVKINA5/9/2021Pratkata se prima od Ispra}a~
LV350LVKINA5/9/2021Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)
LV350LV10005/11/2021Pratkata se prima od Ispra}a~

Уште си чекам, некој друг вака?
Јас. Веке втор месец.
Колку што гледам пишува 350 ЛВ Кина, и мене ми стоеа вака неколку пратки подолго време ама неделава кога се расфрчија едно 5 пратки ми стигнаа а денес гледам уште 2 стигнале во пошта.
Така да почекајте (освен ако не ви истекол периодот за испорака) ќе стигнат, сега мерките се поолабавени и стигаат пратки.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,254
4,479
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Имам отворено disput бидејќи нарачаното ми стигна скршено, како резултат на лошо пакување. Проблемот е што disputot стои заглавен, како на сликава:
disput.jpg
Нема ниту контра понуда од продавачот, се прави на удрен само става скриншотови дека е пратката испорачана. Има ли начин да ги разбудам овие од Али да го решат ова? Останаа уште 26 дена до затворање на нарачката.
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
125
89
Имам отворено disput бидејќи нарачаното ми стигна скршено, како резултат на лошо пакување. Проблемот е што disputot стои заглавен, како на сликава:
Погледнете го атачментот 101102
Нема ниту контра понуда од продавачот, се прави на удрен само става скриншотови дека е пратката испорачана. Има ли начин да ги разбудам овие од Али да го решат ова? Останаа уште 26 дена до затворање на нарачката.
Терминот на завршување е како што гледам уште некој ден,Али секако ќе те извести за постигнатите наводни преговори со продавачот.Ако нешто се реши пред време,тогаш ти даваат побрза информација.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,254
4,479
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Терминот на завршување е како што гледам уште некој ден,Али секако ќе те извести за постигнатите наводни преговори со продавачот.Ако нешто се реши пред време,тогаш ти даваат побрза информација.
Терминот за disput-от е поминат, беше на 22 Април. Цел месец нема абер ни од Али ни од продавачот. Се си мислам дека пред истекот на нарачката ќе го продолжи времето за испорака. Се работи за ич пари, ама ме фати инат. Кога ја направив нарачката, ми пиша: " My friend, this order has a loss of 1 USD. You need to make up the price difference." Јас ќе му откажев веднаш, ама она жеништено ме убеди да доплатам...
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
155
169
Дали има некој вакво искуство..
После поминат рок и недостасана пратка побарав поврат на парите од Али Експрес.Правилото е да поминат 3-20 работни денови(обично ги враќаат побрзо,досега било се во ред),поминаа повеќе денови,но на сметката нема поврат.Побарувам кај нив и ми го даваат како информација ова што е на фотографијата,
Погледнете го атачментот 101090
Одам во банка(Халк банка),не знаат да ми дадат одговор,и не можат да ми кажат каде се парите,ми даваат некакви стари изводи,а по посочување на горниот број,ми велат не можеме да бараме според овој број,се јавувамм во централа,ништо и од таму,оди во филијалата од градот на шалтер,ме посочуваат во правна служба..до таму не сум стигнал..!?
Ако си на Халк, повратот они го прават со ставање на уште еден минус на првичната нарачка. Пример си нарачал на 01.05 и тогаш може да видиш во извод дека се повлечени пример -760 ден, после рефундирање, ќе одиш во изводот на овој ден и ќе видиш уште еден минус --750 ден. Тоа значи дека ти ги вратиле парите. Нема да ги видиш како прилив.
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
125
89
Ако си на Халк, повратот они го прават со ставање на уште еден минус на првичната нарачка. Пример си нарачал на 01.05 и тогаш може да видиш во извод дека се повлечени пример -760 ден, после рефундирање, ќе одиш во изводот на овој ден и ќе видиш уште еден минус --750 ден. Тоа значи дека ти ги вратиле парите. Нема да ги видиш како прилив.
Кај мене не е така претставено,не постои минус,постои ознака со црвени бројки,што е уплатено,повлечено,а со црни бројки се пари кои стигнуваат.Збунувачки е што за одлив,се гледа каде е наплатено(пример Али,е-бај..),а кога ги враќаат има само бројки..кои не можам да ги дешифрирам,но затоа според датумот на завршување(има и други поврати)се гледа дека се вратени одредени пари,се разбира секогаш со одредена разлика во курс.За ова трансакција нема такво нешто,а процесот е завршен на 09.04.2021.Нема никакво поклопување.За разлика со пеј-пал..можеш детално се да видиш и на кој акартичка платежна и на кој датум е земено,вратено.
Мислењето е автоматски споено:

Терминот за disput-от е поминат, беше на 22 Април. Цел месец нема абер ни од Али ни од продавачот. Се си мислам дека пред истекот на нарачката ќе го продолжи времето за испорака. Се работи за ич пари, ама ме фати инат. Кога ја направив нарачката, ми пиша: " My friend, this order has a loss of 1 USD. You need to make up the price difference." Јас ќе му откажев веднаш, ама она жеништено ме убеди да доплатам...
Сигурно поради малата сума,никој не ти се обратил,што е чудно,до сега од Али Експрес,за секоја сума сум имал одговор!
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
LV350LVKINA5/9/2021Pratkata se prima od Ispra}a~
LV350LVKINA5/9/2021Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)
LV350LV10005/11/2021Pratkata se prima od Ispra}a~

Уште си чекам, некој друг вака?
Очекувај ја од 09.06 - 25.06.
Тазе е уште. :)

@Banjifiko
Ако продавачот константно ти лепи слики дека е пристигната, направи copy/paste од твојот претходен текст дека е оштетена и закачи го уште еднаш.
 
Последна промена:

Skior

Intern
1 април 2021
8
1
Јас не знам што е проблемот со Латвијците. Стварно не ми е јасно, пратките дали од таму преку други земји идат до кај нас или чекат да соберат одредена количина па после ги праќат. Оти реално за 30 дена пешки да одиш ќе стигниш..
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Поштенскиот оператор Cainiao ќе започне со испораки со директна карго линија од Кина до Будимпешта, со што ќе ги покрива земјите од источна Европа и очекува сите пратки да стигаат за десетина дена до крајната дестинација. Cainiao е во сопственост на групацијата Алибаба.

Дали и ние ќе имаме полза од ова, не знам, не се поединечно набројани земјите кои ќе бидат опфатени со оваа линија.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
341
113
Јас не знам што е проблемот со Латвијците. Стварно не ми е јасно, пратките дали од таму преку други земји идат до кај нас или чекат да соберат одредена количина па после ги праќат. Оти реално за 30 дена пешки да одиш ќе стигниш..
Мислам дека чекаме по 50 дена за пратка оттаму
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Јас не знам што е проблемот со Латвијците. Стварно не ми е јасно, пратките дали од таму преку други земји идат до кај нас или чекат да соберат одредена количина па после ги праќат. Оти реално за 30 дена пешки да одиш ќе стигниш..
Пешки ќе стигнеш, точно е. Меѓутоа колку што ми е мене познато не постојат посебни летови за праткиве. Ако не грешам се бутаат и по патнички линии со багаж ако остане место. Така да мислам дека попрво ќе чека твојата и останатите пратки, отколку да го исфрлат багажот на некој патник.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,643
Најнов член
Ecka99
На врв Дно