• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,666
1,020
Колку би одела тука конзола серија С?
Околу 18К би требало да биде, но очекувам реални 20К пошто немаме официјален дистрибутер, а па ништо не ги спречува да продаваат на по таа цена, 260€ беше на Computer universe, толку му доаѓа со плус 18%ддв.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Околу 18К би требало да биде, но очекувам реални 20К пошто немаме официјален дистрибутер, а па ништо не ги спречува да продаваат на по таа цена, 260€ беше на Computer universe, толку му доаѓа со плус 18%ддв.
Јас нарачав 270 евра од ЦУ + 35 еур шипинг + 70 евра царина. Или грубо околу 23 000 денари ми дојде.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,666
1,020
Јас нарачав 270 евра од ЦУ + 35 еур шипинг + 70 евра царина. Или грубо околу 23 000 денари ми дојде.
Премногу е тоа во споредба со ПС5 Дигитал Едитишн, ПС5 е дупло појака конзола, а чини 2 илјади денари повеќе. Имаат Мајкрософт среќа што нема пс5ки на залиха, инаку нема да им се продава конзолата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,688
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Вчера ми ск*рчи на CoD: Warzone лом ме правеа и земав уклучив вајрлес тастатура и маус. И ми текна чек да проверам кои игри подржуваат и гледам има доста. Барем оние во кои е важна прецизност. Еве чисто да не заборави некој како јас што заборавив.


Ark: Survival Evolved
Assassin's Creed Valhalla
Atlas (Game Preview)
Bomber Crew
Bridge Constructor: The Walking Dead
Bright Memory
Call of Duty: Black Ops Cold War
Call of Duty: Modern Warfare
Call of Duty: Warzone
Call of the Sea (Limited)
Cities: Skylines
DayZ
Deep Rock Galactic
Destroy All Humans!
Dirt 5
DOOM 64
Five Nights At Freddy's 1-4
Fortnite
Gears 5
Gears Tactics
Grounded
Halo: The Master Chief Collection
Heavy Metal Machines
Horror Of The Deep
House Flipper
Hyperdot
Hypnospace Outlaw
Immortals Fenyx Rising
Maid of Sker (Limited)
Metro Exodus
Minecraft
Monster Sanctuary
Moonlighter (Limited)
Neoverse
Outriders (Limited)
Paladins
Phantasy Star Online 2
Planet Coaster: Console Edition
Roblox
Rogue Company (Limited)
Sea of Thieves
Shotgun Farmers
Slime Rancher
Smite
Sniper Elite V2 Remastered
Spellbreak (Limited)
State of Decay 2
Strange Brigade
Surviving Mars
Surviving The Aftermath (Game Preview)
The Medium
The Sims 4
They Are Billions
Tokyo Warfare Turbo
Untitled Goose Game
Unto The End
War Thunder
Warframe
Wargroove Double Trouble
Warhammer Vermintide 2
World of Tanks
X-Morph Defense
Yes Your Grace
Zombie Army 4: Dead War
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,688
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Нешто што ми падна на памет да напоменам во врска со сториџот.

И двете нови конзоли можат да играат и Xbox One и Optimized for Series X|S игри од екстерен USB диск. Има одредени наслови што бараат да бидат исклучиво на интерниот драјв како на пример FH4 или Fifa 21 X|S.

Очигледно е дека се губи брзина, ама со 1ТБ SATA SSD во екстерна кутија е занемарливо.

Игри што се за X|S, а работат на екстерен диск:

Ark
Halo MCC
Ori
Rocket league
Sea of thieves
Star wars squadrons
State of decay.
We happy few.

https://www.reddit.com/r/xboxone/comments/kkgraw View: https://www.reddit.com/r/xboxone/comments/kkgraw/not_all_xs_optimised_games_have_to_be_on_internal/


И ова ќе биде оставено на девелоперите да одлучат најверојатно. Ако е некоја SP игра не гледам зошто би ја форсирале да биде исклучиво на nvme-то.

Споредив loading times на Rocket League кога е на nvme-то и кога ќе ја префрлам на екстерниот диск (Samsung 850 pro - 512bg во gembird кутија 3.0) разликата е 2 до 3 секунди. Sea of thieves има поголема разлика (7-15 сек.).
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
146
65
Нешто што ми падна на памет да напоменам во врска со сториџот.

И двете нови конзоли можат да играат и Xbox One и Optimized for Series X|S игри од екстерен USB диск. Има одредени наслови што бараат да бидат исклучиво на интерниот драјв како на пример FH4 или Fifa 21 X|S.

Очигледно е дека се губи брзина, ама со 1ТБ SATA SSD во екстерна кутија е занемарливо.

Игри што се за X|S, а работат на екстерен диск:

Ark
Halo MCC
Ori
Rocket league
Sea of thieves
Star wars squadrons
State of decay.
We happy few.

https://www.reddit.com/r/xboxone/comments/kkgraw View: https://www.reddit.com/r/xboxone/comments/kkgraw/not_all_xs_optimised_games_have_to_be_on_internal/


И ова ќе биде оставено на девелоперите да одлучат најверојатно. Ако е некоја SP игра не гледам зошто би ја форсирале да биде исклучиво на nvme-то.

Споредив loading times на Rocket League кога е на nvme-то и кога ќе ја префрлам на екстерниот диск (Samsung 850 pro - 512bg во gembird кутија 3.0) разликата е 2 до 3 секунди. Sea of thieves има поголема разлика (7-15 сек.).
Ова е исто ко за PS5 само брендингот на Микрософт по обичај е збунувачки. Тие aware се уствари Xbox One игри што имаат посебен профил за Series. Слично како некои PS4 игри на PS5. Затоа и може од екстерен. Иначе искуството со PS4 игри на обичен QVO екстерен ми е супер, греота е да се ставаат на овие бољи, пошто нема да видиш аир.
И се ова убаво, само уште да донесат Series X. :) Конзолите продадени, гејмпасо стоо.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,688
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
После една недела користење можам слободно да кажам дека XSS е одлична конзола за парите. Доколку не ви треба 4к/HDR/144ФПС одлично се справува со се што пробав.

Јас ја играм претежно на монитор (Benq GW2480E) 1080p/60Hz/Speakers и стварно си нема мука. Понекогаш знам и да ја играм на ТВ во тој случај 1440p го апскејлира на 4к/60 или 120Hz (TV-то ми е до 60Хз така да неможам повеќе да пробам). И таму си нема мука.

Битен фактор зошто ја избегнуваат е:

1. 512gb SSD од кој за игри има ~380ГБ. Меѓутоа како што спомнав погоре не сите игри мора да се на него. Имам 1ТБ QVO во кутија (Natec USB 3.0) и тие игри што се X|S а може да се играат и од надвофрешен, се вчитуваат горе доле исто (5 сек. макс. разлика.). Освен тоа сите non-X|S игри се играат од надворешен диск без проблем.

2. PS5 AD. Оваа конзола е подобар bang for the buck (289 eur vs 430 eur.) ама нели ја нема. Сестра ми е по PS од 3-ка наваму и она си ги сака, јас сум со Xbox-от. Гејмпасот според мене е подобра опција од PS Plus.

Значи, споредбено со конф. во потпис, игрите работат побрзо, имаат поубава графика и не ми ја греат цела соба. Компјутер си е компјутер, нормално ама со мојот сетап со 2 монитора, левиот ПЦ за YT, форум, шо да е, десниот за xbox и мислам дека ќе продужам така.

Тастатура + маус за CoD и Fortnite, контролер за се друго.

Апсолутно немам Buyers remorse.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,688
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,953
4,217
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Елит контролерот колку пола од конзолата... Комедии од производ :ROFLMAO:
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,905
Елит контролерот колку пола од конзолата... Комедии од производ :ROFLMAO:
Контролерот мислам дека повеќе е наменет за PC гејминг отколку за конзолата. Иначе е еден од најфлексибилните контролери кога станува збор за конфигурација на копчиња и layout, и и тоа како вреди по MSRP цена ($179).

За маржата од Анхоч, ко и за секоја друга маржа за хардвер кај нас, не коментирам. Ама далеку е од "комедии од производ", посебно ако играш компетитивно со контролер.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Контролерот мислам дека повеќе е наменет за PC гејминг отколку за конзолата. Иначе е еден од најфлексибилните контролери кога станува збор за конфигурација на копчиња и layout, и и тоа како вреди по MSRP цена ($179).

За маржата од Анхоч, ко и за секоја друга маржа за хардвер кај нас, не коментирам. Ама далеку е од "комедии од производ", посебно ако играш компетитивно со контролер.
paddles од долна страна треба да станат must на сите ручки! :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,953
4,217
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Контролерот мислам дека повеќе е наменет за PC гејминг отколку за конзолата. Иначе е еден од најфлексибилните контролери кога станува збор за конфигурација на копчиња и layout, и и тоа како вреди по MSRP цена ($179).

За маржата од Анхоч, ко и за секоја друга маржа за хардвер кај нас, не коментирам. Ама далеку е од "комедии од производ", посебно ако играш компетитивно со контролер.
Го имаш или си го пробал во живо? Еве рака на срце јас го немам пробано, ама од коментарите што сум ги читал квалитетот на изработка и општо функциите воопшто не ја оправдуваат цената, дури има и негативни страни во споредба со обичниот. Не зборам за рецензии туку за коментари од корисници.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,905
Го имаш или си го пробал во живо? Еве рака на срце јас го немам пробано, ама од коментарите што сум ги читал квалитетот на изработка и општо функциите воопшто не ја оправдуваат цената, дури има и негативни страни во споредба со обичниот. Не зборам за рецензии туку за коментари од корисници.
Го немам лично, ама го пробав на саат-два кај другар. За квалитетот на изработка не можам да коментирам, главниот муабет ми беше за дополнителните функции и можност за customization, како и за фактот дека другите custom контролери (SCUF/Battle Beaver) нудат помалку флексибилност за плус/минус истата цена.

И јас би го зел стандардниот, за моиве потреби не можам да оправдам 200 евра контролер, ама не е толку комично скап како што изгледа на прв поглед.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Го немам лично, ама го пробав на саат-два кај другар. За квалитетот на изработка не можам да коментирам, главниот муабет ми беше за дополнителните функции и можност за customization, како и за фактот дека другите custom контролери (SCUF/Battle Beaver) нудат помалку флексибилност за плус/минус истата цена.

И јас би го зел стандардниот, за моиве потреби не можам да оправдам 200 евра контролер, ама не е толку комично скап како што изгледа на прв поглед.
DS4 со paddle attachment ! :D
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
Компетитивно и контролер не одат во иста реченица.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,688
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Зошто анхоч продава реквизити наменети за дуќани/промоција на производ?

1623158005930.png
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
869
1,923
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Компетитивно и контролер не одат во иста реченица.
Е ај да те видам играј фифа на тастатура колку ќе бидеш компетитивен ;)
Контролерот мислам дека повеќе е наменет за PC гејминг отколку за конзолата. Иначе е еден од најфлексибилните контролери кога станува збор за конфигурација на копчиња и layout, и и тоа како вреди по MSRP цена ($179).
Купив своевремено razer sabertooth elite и никогаш не се навикнав ефикасно да ги користам копчињата од долната страна на контролерот, ги извадив да не ми сметаат. Всушност го купив затоа што мислев ќе може преку макро да се програмираат, а испадна може само да дуплираш копчиња на нив. Единствена реална предност за мене во однос на стандарден контролер беше можноста да си местиш сензитивност на аналогните преку дисплејчето.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Forza! Со гејмпас од Day 1. Oh my. Мајкрософт ке растури со гејмпасов
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
164
78
Edno od nestata zaso ke razmislam dali ke go kupam PS5 pokraj Series X, e radi gamepassot.Se naogja Game Pass Ultimate za bagatelni ceni a imaat super igri dostapni. Sega za sega Series X me fascinira.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,905
Како купувате Game Pass? Сакам да ја искористам промоцијава, 3 месеци за $1, ама не можам да купам иако акаунтот ми е наместен на US. Пробав со Payoneer, и со истата картичка преку PayPal, ама ми вика "The region in which your payment option was issued and your Store region need to match.". Чаре?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Како купувате Game Pass? Сакам да ја искористам промоцијава, 3 месеци за $1, ама не можам да купам иако акаунтот ми е наместен на US. Пробав со Payoneer, и со истата картичка преку PayPal, ама ми вика "The region in which your payment option was issued and your Store region need to match.". Чаре?

Вака претпоставувам.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
Мејлот кој ќе го користиш треба да ти е со информации дека живееш во некој дел од US, и после истите информации да ги ставиш на конзолата кога ќе ти побара. Со нлб и халк си купував без проблем а со картичката на стопанска морам да идам преку PayPal во спротивно дава исто како кај тебе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,172
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно