• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,430
989
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Ќе мора да се царинат, кој будала ќе ме пушти да влезам со 5 xbox-а во гепек :)

Ќе ги видиме сите варијанти, Computer Universe, Србија - Врање, Софија, па дури и сатурн DE. Таму веќе можеш да си направиш нарачка да го добиеш на 11-ти.

зар сатурн прави испорака за мкд.?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,169
8,375
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
зар сатурн прави испорака за мкд.?
Не. Јас можам едно да си земам од таму ако одам за божиќ, ама тоа е тоа. Нема шанси за повеќе.

Ако одам со комбе до Солун, треба да видиме со царина.
 

DrZeus

Intern
15 ноември 2020
4
1
Има ли геолокациски рестрикции на gamepass претплатата?
Кои би биле ограничувањата при користење на xbox и услуги од МК?
Конзолата делува доста солидно но главно дилемите ми се вртат околу ограничувањата - не гледам МК во листа на држави за xbox - не ме изненадува но е факт.

Има ли некој искуство од претходна генерација?
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,401
3,904
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Има ли геолокациски рестрикции на gamepass претплатата?
Кои би биле ограничувањата при користење на xbox и услуги од МК?
Конзолата делува доста солидно но главно дилемите ми се вртат околу ограничувањата - не гледам МК во листа на држави за xbox - не ме изненадува но е факт.

Има ли некој искуство од претходна генерација?
Gamepass нема геолокациски рестрикции. За филмовите на Xbox Store (или како и да се вика) направија геолокациски, но за игрите сеуште не.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,541
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Failure rate постои на сите електронски производи. Е сега на прва генерација, нетестирани, е секогаш повеќе. PS4 имаше на почеток околу 3% дефектни уреди, а на крај на циклусот на конзолата падна околу 1%. Со тоа колку се популарни новиве конзоли, и во очи на медиумите моментално, секако дека секој дефект ке биде преувеличен. Loud minority!
 

Kristijan321

Intern
12 ноември 2019
2
0
Kumanovo
Се слушнав и јас со Драган, ми рече да го побарам наредна недела да ми каже дали ќе има на лагер и кога мада чисто сумњам дека ќе има кај нас до нова година. Доколку има некоја опција од страна, рачунајте и на мене
Nekoja nova informacija od IDC, kje gi ima do krajot na godinata ili sepa kje pocekame do slednata? Fala
 

toney

Intern
6 декември 2020
1
2
Здраво на сите,

Еве ги моите 2 cents на темава.

Размислувам да земам конзола во блиска иднина (first time console owner), и сега за сега тежнеам накај Series X. Чисто за тест, сакав да го пробам нивниот Game Pass Ultimate, посебно за опцијата Cloud-Enabled gaming (сега за сега) и да го врзам на Shield TV.

После 3 дена читање reddit и неколку пати контакт со Xbox Support, испадна дека едниствен начин да купам / платам за тој subscription е преку Gift Cards. There is a catch секако, не можеш никако да го добиеш recurring моделот за наплата (и со тоа да ќариш за 1$ first month и 2 гратис месеци), туку мора да го плаќаш или месец за месец (со специјализирани Gift картици за Xbox Game Pass Ultimate), или со некоја bundle (3, 6, 12 месеци).

Друг catch е тоа што Cloud-Enabled gaming е само подржан во некои региони, и секако дека МК не е еден од тие. Shield-от има некој доста зезнат Location систем и никако не можеш да го зезнеш (ни со VPN, ни со mock location).

Сума-сумарум, МК не постои во базата на Мајкрософт нит за плаќање (нема регион за наплата, не проаѓа со МК PayPal акаунт), нити па има шанса на Cloud Gaming. Тоа е малце депримирачки, ама не верувам дека ќе има проблем со симнување на дигитални игри и сл. Башка и за Sony како што читам не е нешто различно.

P.S. Видов некаде по форумот за опција да регистрираш PayPal со US регион и да ставиш MK картица, не сум знаел дека може (или може сум разбрал погрешно). Можеби така ќе помине.

Поздрав
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
10
4
Кај мене веќе четврта година работи на Xbox One S со пејпал со МК картица и иксбокс сетиран на УСА регион. Завчера активирав ултимејт за еден долар и добив еден плус два месеци гратис. Слики во прилог:
 

Атачменти

Последна промена:

Stefko

Intern
19 јануари 2016
23
17
Некое инфо кога ќе дојдат кај нас???? Се збори дека Anhoch во јануари ќе има ама не е сигурно
 
23 декември 2020
21
16
Здраво на сите,

Еве ги моите 2 cents на темава.

Размислувам да земам конзола во блиска иднина (first time console owner), и сега за сега тежнеам накај Series X. Чисто за тест, сакав да го пробам нивниот Game Pass Ultimate, посебно за опцијата Cloud-Enabled gaming (сега за сега) и да го врзам на Shield TV.

После 3 дена читање reddit и неколку пати контакт со Xbox Support, испадна дека едниствен начин да купам / платам за тој subscription е преку Gift Cards. There is a catch секако, не можеш никако да го добиеш recurring моделот за наплата (и со тоа да ќариш за 1$ first month и 2 гратис месеци), туку мора да го плаќаш или месец за месец (со специјализирани Gift картици за Xbox Game Pass Ultimate), или со некоја bundle (3, 6, 12 месеци).

Друг catch е тоа што Cloud-Enabled gaming е само подржан во некои региони, и секако дека МК не е еден од тие. Shield-от има некој доста зезнат Location систем и никако не можеш да го зезнеш (ни со VPN, ни со mock location).

Сума-сумарум, МК не постои во базата на Мајкрософт нит за плаќање (нема регион за наплата, не проаѓа со МК PayPal акаунт), нити па има шанса на Cloud Gaming. Тоа е малце депримирачки, ама не верувам дека ќе има проблем со симнување на дигитални игри и сл. Башка и за Sony како што читам не е нешто различно.

P.S. Видов некаде по форумот за опција да регистрираш PayPal со US регион и да ставиш MK картица, не сум знаел дека може (или може сум разбрал погрешно). Можеби така ќе помине.

Поздрав
Сум забележал дека сите што сакаат да активираат Game pass, a немаат Xbox конзола имаат некои проблеми со начин на плаќање. Јас без проблем активирав (со наша картица и paypal) преку Xbox One X. Мислам дека ако ја земеш конзолата преку нејзе нема да имаш проблем.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,915
2,422
Иако бев еден од оние што eптен ги величеа конзолите.....

Иако споредбава на Gamers Nexus е помеѓу PC и Playstation, нема да биде многу поразлично и за Xbox Series X
TL; DW

Сировата моќ на денешните конзоли е иста што и на medium/high end PC od пред 5 години. Грубо земено блиску се со PC со Ryzen 3300x и 1060 6GB/1070 графичка. Не се земени во предвид рејтрејсинг, брзото ССД, дополнителните оптимизации кои ќе се случат во нареднава година-две и кои ќе ги исцедат перформансите, но не дека конзола од 500 евра е многу подобра од комјутер од 500 евра.

Don't kill the messenger.
 

Vrgood

Intern
20 јуни 2017
73
35
Па не е баш така другарче. Го поштовам Тек Џизс али овде тресе зелени. Еве мојов е тука негде, PS5 го шие. 120 херца е новост за конзолите и нешто баш и непотребно, не мора да е оптимизирано. Dirt 5 изгледаше шит на X пред patchot.
Енивеј, некој нешто да не знае во земјичкава кога ќе дојдат ексовете?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,915
2,422
Па не е баш така другарче. Го поштовам Тек Џизс али овде тресе зелени. Еве мојов е тука негде, PS5 го шие. 120 херца е новост за конзолите и нешто баш и непотребно, не мора да е оптимизирано. Dirt 5 изгледаше шит на X пред patchot.
Енивеј, некој нешто да не знае во земјичкава кога ќе дојдат ексовете?
И PS5 и XSX дополнително ќе ја шијат конфигурацијата наведена погоре. Истотака, сличен хардвер не значи и слично искуство. Конзолите ќе имаат многу подобар user experience.
Поентата е дека нема да треба компјутер од 2000 евра за да парира на новите конзоли
 

Vrgood

Intern
20 јуни 2017
73
35
Не се ни приближно блиску со 1060, едната е 10 и нешто TF другата 12. Од новите тазе терафлопи.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,941
1,444
Дали има од некаде да се купи контролер од новата конзола? Барам за на ПЦ да го користам.
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
5
7
Битола
Screenshot 2021-01-16 173335.png

Би сакал да го купам црвениот или било кој од овие новите, само дали некој знај освен IDC каде на друго место има за Xbox official да се земи ?
На страната на IDC нема инфо за овие ништо, само стари контролери имат. За PC ми треба исто.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
583
651
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
376
187
Ако не се лажам новите треба да се, старите се движеа околу 3к?
Мислењето е автоматски споено:

Вчера пратив колега по контролер кај него, рече во маврово е на одмор така да ќе дознаеме неделава :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,835
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно