• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308
Ако ПС5 Алл Дигитал биде 25-26К тогаш ќе биде ептен фаил конзолава, доста осакатена ми делува во споредба со ПС5 и Сериес Х.
Се слагам. Ако биде само 100 долари разлика од PS5 Дигитал, не се исплати. Ама уште не знаеме многу работи за да можеме да споредуваме.

BTW, се поизвесно е дека Официјално- Series X ќе биде 500 долари што е одлична цена.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308
Со оваа купопродажба бизарното е што Microsoft барем привремено ќе издава ексклузиви за Sony :D
Игрите се Deathloop и Ghostwire: Tokyo
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
280
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Можеби да, а можеби не. Повеќе би рекол да, е сеа можеби покасно ќе ги лансираат за ПС. Ама рака на срце, да не заборавиме, и Сонини ексклузиви се крчкаат за на ПЦ, додуша постари, ама се ексклузиви и важно ќе ги има.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако сакаш можеме да продолжиме во X box темата да не труеме тука.

Ќе можеш да уклуичиш екстерен диск и можеш да ги играш сите стари игри што ги имаш (од првиот Xbox па навака), ама за да ги играш новите игри мора да имаш nvme кое одговара само на нивниот систем. Можеби ќе стане стандард, можеби ќе има и други производители, но најверојатно се во договор со Seagate и може да се користат само нивните nvme (картички?) кои се прилично скапи.
Е сега ако купиш Series S и немаш простор па купиш картичка од 200 евра за да зголемиш простор, можеби е попаметно директно да се оди со Series X. Од друга страна, битно е да се напомене дека MS потврдија дека инсталациите на Series S ќе бидат и до 30% помали за истите игри од Series X, бидејќи немаш потреба од 4к текстури за 1080п gaming
Гледам дека дефинитивно ќе подржува USB 3.1 како екстернал сториџ, ама не е прецизно наведено дали ќе може да се играат игри од него.

За MP можам да разберам. Нема сега сите да учитаат и мене да ме чекаат, ама за SP игри што им е гајле.

You can also use USB 3.1 storage to store next generation games, optimized to take full advantage of the Xbox Velocity Architecture, for quick transfer and play on Series X|S.
Ова ме буни, значи можеш да ги чуваш ама ќе ги трансферира на интерниот драјв кога ќе играш.
Ова е прилично незгодно за мене, стварно немам корист од Х за 4к, а од друга страна мал е сториџот на Ѕ. Уствари мал е и на Х, ќе има поплаки за ова. Освен ако немаат некој динамичен мод кај што "on the fly" ќе копира од екстерен диск на интерен, само фајлови што се потребни.

Најпаметно да почекаме да излезат па да видам.

Уствари I'll delete shit! И онака не играм повеќе од 1-2 игри во неделата, сите други како бекап на екстерниот.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308
Гледам дека дефинитивно ќе подржува USB 3.1 како екстернал сториџ, ама не е прецизно наведено дали ќе може да се играат игри од него.

За MP можам да разберам. Нема сега сите да учитаат и мене да ме чекаат, ама за SP игри што им е гајле.Ова ме буни, значи можеш да ги чуваш ама ќе ги трансферира на интерниот драјв кога ќе играш.
Ова е прилично незгодно за мене, стварно немам корист од Х за 4к, а од друга страна мал е сториџот на Ѕ. Уствари мал е и на Х, ќе има поплаки за ова. Освен ако немаат некој динамичен мод кај што "on the fly" ќе копира од екстерен диск на интерен, само фајлови што се потребни.

Најпаметно да почекаме да излезат па да видам.

Уствари I'll delete shit! И онака не играм повеќе од 1-2 игри во неделата, сите други како бекап на екстерниот.
Не е битно дали е мултиплеер или сингл плеер, огромна количина на податоци ќе се вчитува за кратко време, огромни светови ќе се отвораат за кратко време и затоа треба ептен брзо nvme кое во суштина ќе се користи и како VRAM.

Ќе го искористам демото на Epic за PS5 (кое е уште побрзо)
Забележи од 7:53 кога лета типката колку брзо и колку многу се менува околината.


Да беше хард диск, на 5 пати ќе требаше да се вчитува.Од истите причини и игрите што ќе ти бидат на диск, прво ќе ти се инсталираат на нвме-то за да можеш ги искористиш бенефитите на архитектурата.

Старите игри сигурно ќе можеш да ги играш од екстерен диск.

Ме мрзи да барам до каде е сега работата и дали Мајкрософт официјално потврдија ама имаше најава за custom инстал на игрите. Односно наместо да ја симнуваш цела игра, си ги симнуваш пример првата и втората мисија од играта. Потоа сфаќаш дека имаш време, гледаш дека третата мисија е 3 giga и вообичаено треба 45 минути за да се заврши и ја ставаш да се симнува и таа додека ги играш првите две. Следниот ден, ги бришеш првите три мисии (бидејќи не ти требаат) и ја ставаш да се симнува четвртата. Ова последново ќе брка голема работа и речиси сум сигурен дека беше и официјално потврдено
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е битно дали е мултиплеер или сингл плеер, огромна количина на податоци ќе се вчитува за кратко време, огромни светови ќе се отвораат за кратко време и затоа треба ептен брзо nvme кое во суштина ќе се користи и како VRAM.

Ќе го искористам демото на Epic за PS5 (кое е уште побрзо)
Забележи од 7:53 кога лета типката колку брзо и колку многу се менува околината.


Да беше хард диск, на 5 пати ќе требаше да се вчитува.Од истите причини и игрите што ќе ти бидат на диск, прво ќе ти се инсталираат на нвме-то за да можеш ги искористиш бенефитите на архитектурата.

Старите игри сигурно ќе можеш да ги играш од екстерен диск.

Ме мрзи да барам до каде е сега работата и дали Мајкрософт официјално потврдија ама имаше најава за custom инстал на игрите. Односно наместо да ја симнуваш цела игра, си ги симнуваш пример првата и втората мисија од играта. Потоа сфаќаш дека имаш време, гледаш дека третата мисија е 3 giga и вообичаено треба 45 минути за да се заврши и ја ставаш да се симнува и таа додека ги играш првите две. Следниот ден, ги бришеш првите три мисии (бидејќи не ти требаат) и ја ставаш да се симнува четвртата. Ова последново ќе брка голема работа и речиси сум сигурен дека беше и официјално потврдено
Ок е тоа, ама овие игри ќе бидат колку? 10% од сите нови. Нема поента на пример Фифа да мора да биде на тој брз сториџ кога и онака прави пре-лоадинг еднаш за цела утакмица.

Ај ќе видиме. Се надевам дека ќе се предомислат во последен момент (како она со always on) и дека ќе ги маркираат игрите што не им треба толку брз акцес, па тие наслови ќе можеш да ги инсталираш и играш од екстерен диск.

Како и да е ќе почекам. Да видиме и што ќе биде со гејмпасот, сега е лудница за 1 долар, па и да биде 14 ќе се јаде. Ја земавме со кумашинот COD MW кај него е ок на стариот Х, кај мене на Ѕ има проблеми во warzone и поголеми team DM мапи. Кочи, смалува резолуција итн.
 

Stefko

Intern
19 јануари 2016
6
3
Дечки , некое инфо кога би пристигнал х боксот кај нас и каде може да се купи..?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дечки , некое инфо кога би пристигнал х боксот кај нас и каде може да се купи..?
Мислам дека Драган од IDC прв ќе ги донесе. Зависи од ситуацијата со вирусот и границите најверојатно. За цена ќе почекаме.

И Анхоч евентуално, други не верувам дека ќе носат.

 

Stefko

Intern
19 јануари 2016
6
3
Мислам дека Драган од IDC прв ќе ги донесе. Зависи од ситуацијата со вирусот и границите најверојатно. За цена ќе почекаме.

И Анхоч евентуално, други не верувам дека ќе носат.

Ти благодарам на инфо
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,408
847
Има ревјуа за Сериите онлајн, изгледа само што го тргнаа Ембаргото, повеќе канали како The Verge и Gamespot објавија во исто време.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
567
624
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Мислам дека Драган од IDC прв ќе ги донесе. Зависи од ситуацијата со вирусот и границите најверојатно. За цена ќе почекаме.

И Анхоч евентуално, други не верувам дека ќе носат.

Драган од идц ми кажа дека на рилис дејт сигурно нема да го има, можеби на крај на месец да го донесе.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Драган од идц ми кажа дека на рилис дејт сигурно нема да го има, можеби на крај на месец да го донесе.
Знам се слушнав. За жал ситуацијава со пандемијава не ми дозволува да одам до Солун инаку ќе донесев за мене + за некој што сака. Ќе мора да почекаме.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
567
624
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Знам се слушнав. За жал ситуацијава со пандемијава не ми дозволува да одам до Солун инаку ќе донесев за мене + за некој што сака. Ќе мора да почекаме.
Ако нешто се смени и случајно се решиш за нешто такво, контактирај ме, би сакал да учествувам и секако би платил за услуга и трошоци.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
332
646
Ако има опција и некој што би донел Х, расположен сум за групна порачка/достава итн.

Поздрав,
Ивс.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако има опција и некој што би донел Х, расположен сум за групна порачка/достава итн.

Поздрав,
Ивс.
Ако нешто се смени и случајно се решиш за нешто такво, контактирај ме, би сакал да учествувам и секако би платил за услуга и трошоци.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе мора да се царинат, кој будала ќе ме пушти да влезам со 5 xbox-а во гепек :)

Ќе ги видиме сите варијанти, Computer Universe, Србија - Врање, Софија, па дури и сатурн DE. Таму веќе можеш да си направиш нарачка да го добиеш на 11-ти.

 

Stefko

Intern
19 јануари 2016
6
3
Ќе мора да се царинат, кој будала ќе ме пушти да влезам со 5 xbox-а во гепек :)

Ќе ги видиме сите варијанти, Computer Universe, Србија - Врање, Софија, па дури и сатурн DE. Таму веќе можеш да си направиш нарачка да го добиеш на 11-ти.

Се слушнав и јас со Драган, ми рече да го побарам наредна недела да ми каже дали ќе има на лагер и кога мада чисто сумњам дека ќе има кај нас до нова година. Доколку има некоја опција од страна, рачунајте и на мене
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,812
Членови
28,233
Најнов член
dejanoskia
На врв Дно