1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  31
  5
  2 Мај 2016
  Никогаш во живот немам користено 8.1, општо верзија 8 на виндоус ја прескокнав поради коментарите дека е доста нестабилна, сега гледав бенчмарк и да навистина ги тепа 7ката и 10ката во многу аспекти.
   
  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  578
  476
  28 Јануари 2014
  Машко
  Јас го користам на лаптоп и доста брзо работи и бутира за неколку секунди на механички диск. За разлика од 8-ката, 8.1 е доста подобрен во многу аспекти. Стави само ClassicShell за старт мени, изгаси апдејти и функционален е како 7-ца, во многу работи и подобар.
   
  На Mechanic и zirkach им се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  5 видеа изгледав, 10 опции сменив, и пак не го решив проблемот.
  Откако го тргнаа хоумгруп, не можам да влезам од десктопот на лаптопот кои се на иста мрежа секако.
  Ми го дава у нетворк, ама

  upload_2018-11-20_23-16-20.png
  секако дијагнозата вика НЕ ЗНАМШОМУЕ

  И двата сервиси во services ги вклучив
  upload_2018-11-20_23-17-0.png

  и овде мислам дека е ко шо треба
  upload_2018-11-20_23-20-48.png

  и ѓабееее ѓабе

  конечно влегов, изглеа до она media streaming беше, не беше вклучено на лаптопот
  thyjk.png
   
  Последна промена: 20 ноември 2018
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  5,438
  9,742
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сега доби и може да се најде по вообичаените канали. :innocent:
   
 5. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  198
  186
  24 Февруари 2016
  Машко
  И старата инсталација на компјутерот ќе е ок ако направила апдејт на 17763.134, ама да има и ново исо без багови.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TexasUS

  TexasUS
  Intern

  74
  46
  25 Февруари 2017
  Машко
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,877
  11,567
  2 Август 2012
  Машко
  Значи... треба да легнат и да се преправаат дека се умрени.
   
  На Avid и Nightingale им се допаѓа ова.
 8. marv

  marv
  On your way to fame

  1,340
  669
  5 oктомври 2007
  Машко
  Проблемот е идентификуван и признат од страна на Интел, со тазе драјверите. Да не биде дека се се овие микрошит криви.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На TexasUS и Avid им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,877
  11,567
  2 Август 2012
  Машко
  Абе дечки! Што се случи со багот со кој се деактивираа Десеткиве? Се среди „сам од себе“ или?
  @Avid? Ти нели имаше проблем со тоа. Што направи?
   
 10. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  Пишав бе
  Windows 10 генерална дискусија
   
 11. emet_

  emet_
  Гостин

  Разлики и искуства помеѓу LTSB и LTSC најдовте? Може да се користат и двете или препорачувате една од овие?
   
 12. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  361
  274
  26 Јуни 2012
  Машко
 13. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  573
  355
  1 Јуни 2016
  Кога нема Windows Spotlight, не е тоа тоа :D
   
 14. AleksandarSK

  AleksandarSK
  Intern

  18
  25
  1 oктомври 2015
  Машко
  Линк од windows 10 торент дечки ,ако имате :D
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  5,727
  7,455
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Забрането дечки, барај си сам ;)
  Уште боље симни иригинал од Миркософт сајтот.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 16. stormce

  stormce
  Intern

  11
  2
  8 Февруари 2018
  Машко
  Побарај на гугл windows media creation tool. Ќе ти даде линк од страната на мајкрософт за да го симнеш. После преку него можеш да симнеш windows.

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 17. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,472
  2,190
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Досега ако ги прегледаше последните десет страни од темава ќе си најдеше магнет линк до LTSB/LTSC од дигиталниот форум, ама нели, кој ќе се замара со прелистување.
   
  PC_GAMER, Astro и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  573
  355
  1 Јуни 2016
 19. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  95
  30
  28 Јули 2017
  Машко
  Цело време ги избегнувам апдејтите ама денеска случајно отидоа.

  Лаптоп ASUS S400CA после апдејтот ги изгуби драјверите за звучна т.е. во Device Manager воопшто ја нема како звучна.
  Не е ваљда во ист момент да се расипе нешто ?

  Идеја за проби пред преинсталација ?
   
 20. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  95
  30
  28 Јули 2017
  Машко
  Го решив, по неколку пати troubleshoot на audio и конечно најде драјвер не е инсталиран. Потврдив да инсталира од Windows Update/рестарт и помина.
   
  На stormce и Avid им се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  573
  355
  1 Јуни 2016
  Kaj другар со ITD звучна го праи овој проблем скоро после секој апдејт.
  Инсталира наново секој пат.
   
 22. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  511
  263
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Зошто дечки после секој апдејт, при првото вклучување на компјутерот, овој за никаде ОС ги "повраќа" апдејтите, односно неуспешно ги завршил претходно? Што бутур му е?
  Замара и одзема многу време на глупости.
   
 23. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  578
  476
  28 Јануари 2014
  Машко
  Решение за сите Windows 10 главоболки.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  511
  263
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Го уништија цел ОС... Кога Скајпот во сред разговор ти бара апдејт присилно, па за ова да не зборам...
   
 25. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  578
  476
  28 Јануари 2014
  Машко
  Ни мене не ми се свиѓа ова Windows as a service ама тоа е, кога нема друга добра алтернатива. Мајкрошит требa да сфатат дека произведуваат оперативен систем, ама пак која компанија остана што не не третираат нас корисниците како бета тестери? Иначе ако користиш 1809, Mајкрософт прави анализа на системот за компатибилност (софтвер, хардвер), па доколку има проблем ќе изјави грешка и нема да го инсталира апдејтот.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...