1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unigine Heaven 4.0 Showdown

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 3 Јануари 2014.

 1. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  На различни модови имаш ставено. Првичната резолуција ти е различно од долнава слика
  Edit: Aj delete ме претрка причина.
   
 2. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Да да сега видов дека не ми е иста резолуција... сепак фала за брзиот одговор :)
   
 3. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  А зошто на fullscreen 1680X1050 тука на овој дел ми укопува сликата?
   

  Прикачени датотеки:

 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Да ја оживееме темава. Прелиминарен ОC резултат. Температури не прашувајте:)
  Capture.PNG
  1.gif
   
  На bogoevski, gremlin, NecrotoX и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Capture.1PNG.PNG
  1.gif

  Нешто повеќе херци.
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  heaven-100.PNG
  gpu-z load.gif
  gpu-z freq.gif

  Па, мислам дека е солидно за 980ка :) Над 100 fps :) Ако може да се додаде овој резултат во таа листата, претходните може да се избришат ping @moderator ( да не им досадувам по име :) )

  @AleksandarCaki
  Амбиентална температура мислам дека е околу 25-26 степени, климатизирана просторија на 24.
   
  Последна промена: 27 Јуни 2016
  SiPy`, AleksandarCaki и на Nikola Sone им се допаѓа ова.
 8. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Одличен резултат! Јас со 980ти, клокната на 1505 и 8000 меморија имам некои си 134, така да ова е топ :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Само што намалив фреквенција поради тоа што беше нестабилна и префрлив на fullscreen мод. Добив подобар резултат со малку пониска фреквенција.

  Како ти се допаѓа температурата? :)

  btw ме интересира 980Ti на сток колку е брза. Сток референтна. Ако не ти е тешко кога ќе имаш време симулирај "founders edition" :D
   
 10. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Утре имаш резултат. Иначе, температури, со оглед на тоа што у соба ми е над 28 степени, не пуштам клима, температурите се одлични. Т.е. околу 51 при бенчмарк Heaven (пола саат), 50 на гта (се бори 49-50), и 55 на Overwatch (играва ептен ја оптимизира графичката). За температури топ, тишината е побитна. Јас ептен оверкил отидов со nzxt x41 и 2 ноктуи 140мм
   
  На Гим010 и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Јас имам case fan corsair на ладењето од графичката моментално, тивок е доволно, но не е баш за таа намена. Сепак солидно си ја брка работата :)
   
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Never give up!

  Ова Elpida Karamandi меморијата била магаре за оверклок. 8400 f..ing MHz ефективно.

  ping @Сток980Ti :)
  fullscreen-1500-2100-gpuzoff.PNG.jpg
   
  На AleksandarCaki и The_Witch_Hunter им се допаѓа ова.
 13. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  2.JPG
  Амбиентална температура 27, во кукиште 28, мерено со ласер. +44 волти. 24/7 стабилен оверклок.
   
  gokica, The_Witch_Hunter, Гим010 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  And the tweaking begun :)
  Драјвери и контролен панел на дифолт.
  И сега интересното : core clock 1550! ( засега, тестирав стабилност), mem clock 2200.
  heaven.PNG
   
  The_Witch_Hunter, Goran27, Горјан и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  АБЕ ДУШАТА И ЈА ИЗВАДИ НА 980кава!!!!!!!!!!!!!!!! немој утре коа ке ја продаваш да кажеш - користена за лајт гејминг, никогаш оверклокувана, баба ја возела :D Се шалам хаха... Кeep it comming!!
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Некој нуб сериозно ќе те сфати :)
  Графичкава има такво ладење да овие со воздушно ладење моделите можат да и плукнат под прозор. Сите останати модели на GTX980 на сток развиваат повисоки температури од мојава оверклокувана. Така да, јас слободно можам да кажам дека е користена за лајт гејминг, споредено со нормална 980 воздушно ладена. Затоа платив екстра, за да не ја мислам кога ќе ја оверклокувам ;)
  Колку рече дека 980Ti вади на сток? o_O :p :D
   
  На Горјан му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Не е битно јадрото, битна е меморијата и VRM секцијата како се ладени :) Инаку не се сеќавам колку беше, негде у ПП имаш мислам дека. Единствено добро ладење со ваздух на 980киве е Матрикс верзијата на Асус, што може ите како да се мери со водено ладење.
   
 18. Горјан

  Горјан
  Gaining Experience

  81
  273
  7 ноември 2013
  Машко
  Web Developer
 19. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Блокот ги опфаќа и меморијата и VRM секцијата ;) :)
  Матрикс е одлична од тој аспект, но преценета варијанта. Варијантава од GB со водено ладење ми е некако идеална. Потивка од Matrix, a ладењето е подобро. Win-win :)
   
  На Горјан му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Еве комплетна слика.
  Температурата немаше никогаш да достигне 62 степени доколку вентилаторот не беше ставен на pull...Ќе ставам утре уште еден на push, па ќе постирам пак температури. :)
  Capture.PNG
   
  На gokica и The_Witch_Hunter им се допаѓа ова.
 21. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  [​IMG]

  Се на сток :)

  конечно да постирам резулат во темата а да не се срамам :D
   
  На gokica, MasteR_#0, The_Witch_Hunter и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Еве состојба со уште еден вентилатор на push. Овој е pressure optimized, но работи со фиксна брзина, контролиран од матичната плоча.
  Инаку на чекорот бев поттикнат во темата за Деко, бидејќи се спомна за отсуство на ентузијазам за хардвер, модификации... Успеав да постигнам 1550MHz на јадро! :cool:
  Capture-push-pull.PNG
  @AleksandarCaki Чекаме ти да се решиш на овој чекор :) Be brave bro ;)
   
  Necromancer, The_Witch_Hunter, boro1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  598
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Брат, радо би, ама спремам магистерска и сум + на објект секој ден. Единствен ден што ми е слободен е петок и недела. Ептен сум кнап инаку би чепкал и јас. За мојава има h2o bios спремен ама ептен неам време. Игра неам упалено 2 месеци асално.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Отом потом ко така :)
   
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Strix 1070 (ASUS ROG STRIX-GTX1070-O8G-GAMING), на 6 години стара машина:

  - Intel Xeon X5680, 6c/12t, s1366, [email protected]
  - Asus P6X58-D
  - 3 x 8GB DDR3 @ 1550mhz (8-8-8-24, cas2)
  - 120gb samsung 840 evo, @ sata2
  - 850w (rs-850-emba) coolermaster

  [​IMG]

  јадро: (2063-2088mhz според MSI Afterburner, 2100-2113mhz според unigine инфо)
  меморија: околу 9300mhz (+650mhz)

  Ќе тестирам покасно на понова, ценовно компаративна мејнстрим платформа да видам колку ќе има разлика во резултатот. (i5-6500, 16gb ram, z170)
   
  На gokica, Sukhoi, The_Witch_Hunter и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...