1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Unigine Heaven 4.0 Showdown

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 3 Јануари 2014.

 1. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Ништо страшно, не се користат двете убаво, поради X причина. Не се замарај. Пушти 3DMark Firestrike Extreme, таму ќе видиш точно. :)
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Овај дечково:rolleyes: е во право, јас не заприметив сетинзите дека се изменети. Поточно - резолуцијата. Немам баш претстава колку треба да постигне на тие сетинзи, веројатно е се во ред. :)
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Ќе оверклокав за малце, готов бев :D
   
 5. Горјан

  Горјан
  Gaining Experience

  81
  273
  7 ноември 2013
  Машко
  Web Developer
  Еве за потсетување скор од мојот билд со 970 SLI 1.png
   
  Costigan_Jr, The_Witch_Hunter и на Nikola Sone им се допаѓа ова.
 6. Горјан

  Горјан
  Gaining Experience

  81
  273
  7 ноември 2013
  Машко
  Web Developer
  скор со една GTX980 1.png
  Нема логика SLI да е само 15 fps повеке
   
  На Costigan_Jr и The_Witch_Hunter им се допаѓа ова.
 7. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Тестовите ти се на 1600х900, тој мојот е на 1080p, но сепак шубе ми е пак.Ќе пробам да најдам некој сличен тест со вакви компоненти па да споредам.
   
 8. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,193
  9 Јули 2013
  Машко
  +450mem, +120core +20mV.
  970.gif 9701.jpg
   
  Goran27, The_Witch_Hunter и на ImWiked им се допаѓа ова.
 9. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Спореди го твојот што е на 1600х900 со оној од 780 ti-ките на xenon од првата страна и се ќе ти биде јасно. Двата резултати ти се слаби. Што напајање имаш?
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Се обидувам да ми стане јасно што е проблемот моментално, напајањето е EVGA 1300 G2.
   
 11. manovj

  manovj
  Gaining Experience

  70
  72
  15 ноември 2014
  benchmark.PNG На R9 280X Vapor-X
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,315
  14 Декември 2010
  Машко
  Кога тестирате, стајте само на Extreme preset и идете Run, ништо друго, ќе имаме каква-таква униформираност. Напишано е и во првиот пост:

   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Најдобро да отвориш посебна тема и да постираш резултати од повеќе бенчмарци па да видиме дали и што не е во ред.
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас од интернет видов скор, така да, не знам тоа теоретски има логика што го збориш...ама практично...а и практично...980 не бега којзнае колку од 970...Праиме муабет за исти сетинзи? Пошо он има качено резолуција, не го користи дефолт пресетот само...
  До сите гледам одма постирате споредба, на 1080p му се тестовите на inWicked, не кревајте многу галама за џабе, нека си остане комуникацијата на ниво сеа безврска да лутаме затоа што некој не видел убаво
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Назад си неколку коментари. Не чепкај во историјата :) Те цитирав и потврдив тоа што кажа ти :)
   
 16. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  И јас исто како што пребарував налетав на слични(исти) конфигурации со овој бенчмарк, на пример:


  Само ова е на 1440p, така да горе доле ако видиш околу 3000 скор би требало да биде на 1080p, ќе го освежам компјутеров деновиве со W8.1 па ќе тестирам на свежо. Сепак фала.

  Едит: Oва било 5820к..
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да бе да, него картиве стварно се слатки, меѓутоа многу скапи за мене. Ако работев + фриленс, да имав всушност време за тоа, ќе можев да си ги приуштам и теоретски ќе си ги приуштев, поради тоа што ќе можам да ги вратам парите за многу кратко време со неколку проекти. (Господе, помислувам дека работата како чистач во денешно време е најисплатливо, сепак, поради тоа што ќе имаш време за фриленс, а самата работа е како кардио вежбање, како учење/усовршување боречка вештина)
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Слатки се привремено дури е хајпот и еуфоријата , ама парите се по слатки. Полека прашина почна да фаќа од тоа што немам време основна обврска да завршам, а камоли да го осетам потенцијалот во тоа што сум инвестирал ака(Гејминг).
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  1.Default.jpg
  2. Overclocked.jpg

  Дечки како ви се гледа. Добро ли скејлира картава. Ова беше најмногу што успеав да дојдам на core clock.
  Гледав на интернед идат дури +250 од јадрото али со отклучена волтажа. Јас ги имам тие опции штиклирано ( видете подоле во долната слика ). Али пак не можам да ја покачам волтажата.Ќе може ли некој совет како да ја отклучам. Мислам дека не е заклучена бидејќи гледам на интернет истава карта ја клокаат со волтажа.
   

  Прикачени датотеки:

  На gokica и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 20. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  298
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING

  +350mem, +100core +0mV. /fan speed auto

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На gokica, prichina, windows8 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  Машала за мерак резултатот.
   
 22. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  298
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Машала , машала :noonecare: Солидно парче :crazy:
   
 23. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Ако е нешто грешка кажите да го терам одново пошто прв пат го уклучувам :)
  Edit: GPU R9 280x OC Untitled.png
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Незнам што и како може некој да ми каже зошто добив толку различни резултати од претходното?
   

  Прикачени датотеки:

 25. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Затоа што друга резолуција е во првиот тест, т.е. поголема разолуција....1680x1037 vs 1600x900
   
  На gokica и FrukaZ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...