1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

1. Flamel

Flamel
    Intern

3
    0
    16 Јули 2018
    Машко
    Здраво,

Дали некои има точни информации каков панел има Samsung 55MU1622? Или можеби го има дома и може да ми каже какви се црните нијанси во темна соба?
    Се думам помеѓу него и Sony 55XE7005.
    Значи конкретно за 55 инчниот модел ме интересира.

За Сонито гледам и тука често се зборува и дека е VA панел со постар OS, ама за Самсунгот никаде не успеав да најдам информација каков панел има 55 инчниот модел (за сите други големини најдов, како за беља).
    - На www.displayspecifications.com го нема точно овој модел, но го има 55MU6120 за којшто вика дека има PLS (а апсолутно избегавам IPS и поттипови на IPS). А другите големини од истиот модел се VA.
    - Бев на чат со Samsung поддршката од UK, но тие рекоа дека за 6122 немаат информација зашто не бил UK модел, но потврдија дека 55MU6120 има IPS. Ми препорачаа да ги прашам Samsung Грција зашто можеби бил грчки моделот.
    - Им пратив мејлови и на Samsung.gr и на Samsung.com и ми вратија дека појма немаат.

Финтата е што сакам VA телевизор и во Нептун му рекоа дека и Сонито и Самсунгот се VA телевизори, но ме плаши ова што го гледам за 55MU6120 на DisplaySpecifications - Specifications and features of desktop monitors and TVs дека е PLS.

Меѓутоа од друга страна, кога ги гледав во Нептун, Самсунгот изгледаше некако подобар во контрастот, светлината и боите од Сонито. Баш беа блиску ставени и можев да го споредам. Ај можам да разберам за боите и светлината, зашто Самсунгот е direct-lit а Сонито edge-lit меѓутоа и контрастот и црните бои изгледаа подобри, што не знам како е можно ако Самсунгот е PLS, а Сонито VA.
    Е сега евентуално ако PLS и IPS имаат подобри црни нијанси и контраст во светло од VA, но полоши во темно, ама не ми е логично некако тоа?

Секоја информација е добредојдена.
    Исто ако го има некој и Сонито и ако може да пише како е задоволен со контрасот и општо со сликата во темно и во светло би било супер.

Извинете за долгиот пост и фала за помошта.

Поздрав,

ПС: Колку може да му се верува на тестот на чукање по панелот каде што ако светне посилно кај што си удрил е VA, а ако светне помалку или не светне е IPS? И дали е секогаш доволно голема разликата во интензитетот на тој ефект, за да биде јасно со што си имаш работа?

2. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

112
    115
    23 Мај 2010
    Не го знам овој модел, го немаше кога купував ТВ но памтам дека МУ6172 имаше доста полоша слика од Сонито но не знам каков е овој модел и дали е подобар од 6172.

Со Самсунг е лотарија затоа што на ист модел може да сменат панел, затоа и ти рекле дека немаат поим.

Инаку споредба на слика во продавница не мора да значи дека имаш посупериорен модел затоа што ти не правиш споредба на калибрирани модели туку онака од око споредуваш. Така да овој модел можно е да е посупериорен од сонито но можно е и да нема врска. Сонито после подесување (макар и само на око според поставки од нет) има прилично реална слика. Јас земав поскап модел на Сони но 7005 ми беше бекап план.

Го проба ли Самсунгот со нокт дали остава треил, ако да, е VA.

3. Flamel

Flamel
    Intern

3
    0
    16 Јули 2018
    Машко
    Да, тоа со различните панели е навистина проблем, особено во случај кајшто дури ни на страна како displayspecifications не можеш да најдеш инфо.
    55MU1672 пишува дека има PLS панел, па можеби затоа имал лоша слика. Но, моментално го немаат во салонот и не можев да го споредам со 6122ката, инаку барем тоа ќе беше од помош. Се сеќаваш дали го гледаше 55 инчниот модел на MU1672? Зашто само за него пишува дека е PLS, а другите големини се со VA.

Инаку, не пробав со ноктот, но го потчукнав панелот и ми се виде како и на двата телевизори да светна исто сликата. Затоа и ме интересира колку навистина е валиден тој тест. Ќе појдам наскоро пак и ќе проверам баш, но ќе почекам прво зашто белки ќе се најде тука некој што го има 55MU6122 или што знае нешто повеќе за панелот.

4. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,304
    955
    1 Јуни 2016
  5. Nikola G

Nikola G
    Gaining Experience

70
    73
    18 Септември 2017
    Машко
    Се согласувам, но стара статистика и тоа како може да измами. Како Горење на пример. Старите работат по 50 години. Не сум купил нова, но велат многу проблеми имале новите и се е фалц.

Да така беше ако се земе статистички. Порано LG навистина правеа квалитет. Мојата плазма работеше до пред 1 година вкупно 9 години. ја продадов тогаш, и веројатно уште работи.

Ама сега сменети се работиве. Eве сестра ми и се расипаа 2 во 1 месец. Ај да е еден во прашање, ќе речам се случува.
    Од најблиско искуство е ова. И други луѓе кога зборуваме на работа ми велат дека и нивни блиски исто имале проблеми брзо откако ги купиле.
    А некои работеле aли со многу полоша слика на кабелска.

1. Да ремизирам 2 телевизори нови со дефект во 1 месец
    2. лоши гласини од луѓе во последен период
    3. Одеднаш намалени цени
    = стара слава, и играње на стара слава.

Незнам за други, но јас кога би земал телевизор, би ги шкртнал од списокот.
    Незнам дали Нептун увезува такви или ЛГ, ама кога се даваат пари треба да се почитува муштеријата, а не да му се фука ѓубре.

artweb, Ile bocev, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,127
    693
    2 Мај 2011
    Јас па имам неколку LG земено и еве пред 1 недела пак земав LG и до сега сум немал никаков проблем со сите. Сите до еден ми се погодијаи тераат без проблем со години.

На Rac58 и Oktar им се допаѓа ова.
  7. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,321
    723
    9 Мај 2012
    Машко
    Добар е LGто не е лош

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
  8. antikmkd

antikmkd
    Intern

16
    0
    3 Јули 2016
    Машко

кај го има PHILIPS 43PUS6101/12 за 17.380 ден. ??... преку @Dinamit ??

9. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,636
    1,301
    13 Август 2009
    Машко
    Јас го земав овој пред некоа недела, приклучен е на компјутерот и си го користам за филмови и игри ( Forza, PES на TV, PUBG на мониторот ), арен си е, не сум приметил некоа маана.

10/10 would recommend

10. Janev

Janev
    Intern

29
    39
    16 Јуни 2018
    Машко
    Philips 43PUS6162 e многу подобар модел од 43pus6101

Разликата е огромна. 4 Jaдрен процесор, наспроти 2 јадредн кај 6101
    Побрз интернет, и понов софтвер.
    10 битен панел, наспроти 8 битен кај 6101

6162 чита дополнителни формати меѓу кои и wma
    6101 не чита

6101 има двојадрен процесор, 8 битен панел, нема HDR, не чита неколку значајни формати.
    Сите овие мани филипс ги корегираше и со овој модел, па слободно би кажал дека новиот 6162 модел вреди секој денар.
    Никогаш не би земал 4К Телевизор без HDR опција.

Овие ЕЛектра, фуего, Ст и останати би ги купил само ако ми треба нешто евтино за во викендица.и не би дал повеќе од 10000 денари.
    Кога веќе даваш над 20000 денари сувишно е да се зборува за Електра телевизор

На artweb и viktorce им се допаѓа ова.
  11. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

797
    315
    9 Август 2018
    Машко
  12. krema

krema
    Professor

10,714
    10,278
    24 Јуни 2009
    Машко
    На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

797
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Таа тема од овој форум е, па мислам нема потреба да се кажува дека е од овој форум. Отвори ја, и види.

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,739
    3,828
    12 Јануари 2016
    Машко
    Сето тоа што секогаш имам проблем едноставно и елоквентно да го објаснам на луѓе, овде во видеово е објаснето многу едноставно, разбирливо и елоквентно:

View: https://www.youtube.com/watch?v=VxNBiAV4UnM

15. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    Коментарите се далеку појаки. Партал го направиле.

16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,739
    3,828
    12 Јануари 2016
    Машко
    Нах... Не се задржав многу кај коментарите, ама во таа насока тоа што го видов воглавно беа сувопарни технички контрааргументи за физичките можности на сетилото за вид кај луѓето. Но во основа тезата на ликов му останува солидна, и би се обложил дека е потврдлива со слепи тестови кај 99.9% од евентуалните испитаници.

На The Geek Boy и mdeni им се допаѓа ова.
  17. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    Ја не знам колку илјади милиони пиксели гледа човековото око но очигледно е дека има разлика :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,739
    3,828
    12 Јануари 2016
    Машко
    Што има разлика, на насловот мислиш?
    Насловот е кликбејт, пошироката содржината на видеото е она на што мислев. Посебно добро е објаснето за „ефектот на сапуница“ (јас би нарекол ефект на тв драма), или недостатокот од motion blur при повисок фрејмрејт. Toj дел од Хобитот што го гледав во HFR ми беше за никаде гледањето пошто не можам (и не сакам) да се навикнам на филингот. Ама и за резолуцијата има право човекот, посебно кога ќе се тргне од тоа од која дистанца се гледа екранот во однос на тоа колку е голем истиот.

Повторно, би се обложил дека на далечината од која повеќето овде ги гледаат телевизорите, и од тоа колку им се големи телевизорите - дека повеќето нема да направат разлика ни од 720р до 1080р. Не па на 4К. :)
    Мислам не велам дека е лошо да се има поголема резолуција, но не е запаѓање во несвест. Многу поважен од резолуцијата е квалитетот на приказот на сликата, и големината.

На olikomerc и Ragnar им се допаѓа ова.
  19. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

797
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Мене класната која што се занимава со такви работи више од 15 години, ми потврди дека човековото око гледа до 6K резолуција највеќе, така да 8K резолуција е бескорисно.
    4К нема да смени ништо во обзир на тоа како гледаме, бидејки од 2K до 4К па и до 8K нема некоја озбилна разлика. Тоа е само за графиката во игри да ја направи поубава.
    Затоа ја боље би земал 1080p но 144Hz каде што движењето би ми било поважно него ли резолуција.
    2K е секако препорачлива со 144Hz и HDR.
    Човековото око гледа до 6K,ама за многу луѓе 4К не им прави некоја разлика, и нема да го смени начинот на играње.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  20. artweb

artweb
    On your way to fame

1,335
    639
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Исто братучед ми купија ЛГ, после 3 месеци цркна екранот.

21. Avid

Avid
    Guru

4,478
    6,729
    21 Јануари 2009

На Fredy, fuzzjaw, mnikolce и уште 9 други им се допаѓа ова.
  22. medicinarce

medicinarce
    Intern

94
    27
    20 Јули 2008
    Машко
    шуруп мајстор
    Не знам дали е соодветна тема, ама ќе пишам тука...

Кратка приказна од мое лично искуство.

Сите ние имаме телевизор дома. Се повеќе и повеќе од нас (ако не и сите) сме сопственици на "моредни" led телевизори.

Вака... Во 2014та, купив телевизор. LG. 42`, LED, FullHD, 3D, Smart TV, со тогаш 2 години гаранција. Нормално, откако ќе помине гаранција, веќе можеш да почнеш да очекуваш дека нешто може да откаже. Па така кај мене, неколку месеци откако помина гаранцијата (се погоди летото 2016та), прв пат ми се расипа телевизорот. Имаше дефект на позадинското осветлување, слика има ама неосветлена.

Прв момент, си викаш ако го носам у сервис, ќе остане којзнае колку дена таму, ќе те ошурат, ќе ти дадат само 3 месеци гаранција за оправката, и не знаеш пак на што си.
    Па почнуваш да се распрашуваш по роднини и пријатели да ти препорачаат некој мајстор од поверење.... И ми даваат број, наводно задоволни од неговата услуга и од направеното. Дотичниот мајстор се вика Бранко (познат како Бранко Треф по скопските електроничари и сервисери, познат по неговиот "Уникатен стил" на работа - што јас од после го увидов). Ми го даваат бројот, 070 227 011. Кога гледам се совпаѓа со бројот на еден од ретките огласи за вакви услуги.... POPRAVKA NA LED, LCD,PLAZMA TV DOAGAME NA POVIK

Се јавувам на телефон, човекот крајно културен, ми бара слика од телевизорот со модел со све, му праќам, вика ќе дојдам, ќе го земам, за неколку саати ќе биде готов и ќе кошта околу 3000 ден. Си викам, супер зделка. Ем нема да сме долго без телевизор, ем не е претерано скапо, башка демек човек по препорака.
    Така и беше, го зема, го врати за 3 саати, телевизорот пак си работи, сите среќни и задоволни.

Поминуваат неколку месеци, не знам точно колку, од прилика скоро една година, телевизорот пак се расипува. Пак со исти симптоми. Си викам, ете, дошле на ред другите диоди, да ти е*ам и LG и телевизор и све. Ај, задоволен од услугата првиот пат, му се јавувам пак на Бранко. Бранко пак доаѓа, го зима телевизорот, го поправа за 3-4 саата, го враќа, иста цена на коштање, ние пак среќни. Си викам сеа се оправија сите диоди, сега сум раат неколку години.

Арно ама, пред неколку дена се случува истото, по трет пат. Е тука веќе, крај. Викам, мене очигледно ме је*е некој. Почнувам да се распрашувам по сервиси, електроничари, пријатели и роднини... Го носам кај друг сервисер (нема да го именувам, за да не испадне дека го рекламирам). Човекот ми вика треба да го отвориме телевизорот, да видиме што е, откако ќе отвориме, ќе те контактирам, ќе те запознаам со проблемот, и варијантите за отстранување на истиот. Ми вика не знам што да очекувам внатре во телевизорот, има све и свашта и секакви мајстори. Викам ОК, барај ме кога ќе биде, ќе се чуеме и ќе се договориме.

Во текот на утрешниот ден, ми стига порака на Viber, од мајсторов. Содржината на пораката, неколку слики...

и муабетот:
    - "Pozadinskoto e katastrofa. Vaka ni divite pleminja vo Afrika ne rabotat.
    - "Оva mi lici na Branko Tref"
    - "Za 20 min. ke ti pisam da vidam dali nesto moze da se iskoristi".

Ми се јавува после помалце од 20 минути, и ми кажува дека од 10 ленти, 8 се упропастени. Уз пат уште некој муабет кој веќе не е битен...

Неколку саати покасно, ми праќа пак слики од извршената поправка (како уствари треба да изгледа све)...

Отидов, си го земав, платив 3700 денари, и целото позадинско осветлување е заменето.

Ко за крај... Си викам, да му се јавам пак на дотичниот Бранко, и да му кажам дека телевизорот ми е пак во дефект, па да дојде да го земе, па кога ќе дојде да го праам лом... После си викам, кој го е*е, не заслужува да се расправам, па ќе стокмам еден текст, и ќе го објавам насекаде по интернетов кај што сум активен (повеќе или помалце).

Целта на муабетов ми е да го споделам моето исксутво со еден од многуте "вакви" мајстори, воедно и антиреклама за истиот. Сите имаме телевизори по дома, сите ги користиме секојдневно... Кога ќе настане проблем секој од нас сака брзо да заврши работа и нели ако е можно поевтино да поминеш. Јас го почастив Бранко 100 евра, за "касапски" завршената работа. Дознав дека човекот си има (како што реков претходно) "уникатен" и препознатлив стил на работа.

Тоа е тоа, чувајте се од вакви преваранти.

На etrox, Nikola Sone, tomaso и уште 18 други им се допаѓа ова.
  23. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,610
    3,356
    24 Септември 2012
    Очекувано од LG телевизор да се расипе.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  24. medicinarce

medicinarce
    Intern

94
    27
    20 Јули 2008
    Машко
    шуруп мајстор
    Било што било. Небитно кој бренд, целта ми беше да споделам лошо искуство, и да не го крка друг стапот како мене.

На Lokvan и petkotrajko им се допаѓа ова.
  25. artweb

artweb
    On your way to fame

1,335
    639
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Браво за постот.

На medicinarce му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...